راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی همگرایی با کشورها است

13:58 ۱۸۷ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 338 0
راه برون رفت از تنگناهای اقتصادی همگرایی با کشورها است

تهران- ایرنا- معاون بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: راه برون رفت کشور از تنگناهای فعلی در دیپلماسی اقتصادی همگرایی با کشورهای همسایه و تعامل با کشورهای آسیایی و ادامه مذاکرات با اروپا است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدرضا کرباسی» امروز- چهارشنبه- در نخستین پیش نشست تخصصی همایش «اقتصاد سیاسی تحریم ها» که در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: تحریم ها دهه هاست که حرکت اقتصاد و توسعه کشور را کند کرده است اما واقعیت این است که تلاطمات و فراز و نشیب های کشور در حوزه تعاملات بین المللی اجازه نداد مجموعه نخبگان، سیاستمداران و جامعه اقتصادی و دانشگاه به یک اجماع و وفاق ملی درخصوص استراتژی یا راهبرد مشترک برای توسعه کشور توفیق یابند.
وی خاطرنشان کرد: در هر دوره ای بنا به مصالح و اقتضائات، راهبردهای کوتاه مدت و موقتی در پیش گرفته شد و بعضا در قالب برنامه های پنج ساله شاهد بروز و ظهور این استراتژی ها در قالب برنامه ها بودیم.
معاون بین الملل اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: صرف نظر از این بحث که این استراتژی ها و برنامه ها تا چه حد در پیشبرد اهداف کلان کشور موثر بوده اند، واضح است که سرعت گیر تحریم، همواره یک مانع مهم، در حرکت اقتصاد کشور بوده است؛ اگر بخواهیم دو عامل مهم در عدم توفیق مطلوب اقتصاد کشور نام ببریم یکی ضعف در راهبردها و دیگری در تعامل سازنده با دنیاست.
کرباسی خاطرنشان کرد: تردیدی وجود ندارد یک عمل دقیق نتیجه تئوری دقیق است. هر چقدر تئوری ها غیردقیق تر باشند عمل هم غیردقیق و ناشیانه خواهد بود. بنابراین تردیدی وجود ندارد که برای توفیق در هر امری گیری نیروهای متخصص به نتیجه مطلوب دست یافت. ابتدا باید تئوری های درستی داشت و بر مبنای این تئوری ها استراتژی ها را بنا کرد و نهایتا در مرحله اجرا با بکارگیری نیروهای متخصص به نتیجه مطلوب دست یافت.
وی اظهار داشت: امروز اقتصاد کشور با بحرانی که از خارج بر کشور تحمیل شده روبرو است، اما اشتباهات مدیریتی می تواند کار را سخت تر و دشوارتر کند.
معاون بین الملل اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: در تجارت خارجی، که هدف و سیبل اصلی تحریم هاست؛ سه عامل بسیار مهم تاثیرگذار است. بانک، حمل و نقل و ترتیبات تجاری شامل توافقات و تفاهم نامه ها.
کرباسی افزود: حوزه بانکی، شاید خیلی سریع تر از سایر حوزه ها تحت تاثیر تحریم قرار گرفته و تجربه برجام نشان داد که نظام بانکی چقدر سریع تر تحت تاثیر قرار می گیرد اما از حیث بازگشت به وضعیت عادی، حوزه بانکی دیرتر از سایر حوزه ها احیاء می شود.
وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل که یکی دیگر از ارکان اصلی تجارت خارجی است، امروز با تحریم شرکت های کشتیرانی، کشتی ها و بنادر مواجه ایم. در حمل و نقل جاده ای هم با دسترسی ضعیف راه های مواصلاتی به شاهراه های تجاری، با کمبود کامیون مواجه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه ترتیبات تجاری، تجارت خارجی کشور از این ناحیه بسیار آسیب پذیر است.
معاون بین الملل اتاق بازرگانی ایران حال باید دید در این شرایط چه راهبرد و استراتژی هایی می توان اتخاذ کرد تا در مرحله اول از ضربات و لطمات تحریم ها کاست و در مرحله دوم تجارت خارجی را تسهیل کرد پس برای تدوین راهبرد ابتدا لازم است نگاهی داشته باشیم به آخرین وضعیت تعاملات سیاسی- اقتصادی کشور با سایر کشورهای جهان.
معاون بین الملل اتاق ایران تاکید کرد: تردیدی وجود ندارد که طی حداقل سه دهه، شرکای تجاری کشور محدود به چند اقتصاد بزرگ مانند چین، آلمان، روسیه، کره جنوبی و برخی از کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه و امارات بوده است. تجارت ما با سایر کشورها محدود به کالاهای خاصی است.
کرباسی ادامه داد: بهتر است وقتی صحبت از تجارت خارجی در میان است، دایره و گستره سیاست های خود را در قالب همین کشورها محدود کنیم زیرا حتی در شرایط غیر تحریمی هم تجارت خارجی کشور محدود به همین کشورها بوده است.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری فکری و سیاسی و برنامه ریزی در مورد اقتصاد های بزرگ شاید نهایتا منجر به استیصال و هدر رفت انرژی کارشناسی و منابع کشور می شود بنابراین در نهایت چاره ای نیست جز آن که دایره سیاست گذاری خود را محدود به منطقه و کشورهای همسایه کنیم.
وی همچنین گفت: ارزش دلاری کل حجم تجارت خارجی کشور در سال 96 بالغ بر 98 میلیارد دلار بوده که از این میزان 36 میلیارد دلار اختصاص به تجارت با کشورهای همسایه دارد. همچنین در 6 ماهه اول سال 97، ارزش مبادلات تجاری کشور بالغ بر 52 میلیارد بوده که از این میزان بالغ بر 20 میلیارد دلار سهم مبادلات با کشورهای همسایه بوده است.
معاون بین الملل اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: در واقع درصد سهم تجارت کشور با کشورهای همسایه در 6 ماه اول سال 97 بالغ بر 40 درصد بوده که نسبت به کل سال 96 که 36 درصد بود، بیشتر است. بنابراین فرآیند طبیعی تجارت خارجی کشور نیز حکایت از چرخش تجارت خارجی به سمت کشورهای منطقه بوده است.
کرباسی ادامه داد: با قبول این فرضیه که برای مواجهه با تحریم بهترین سیاست چرخش به سمت کشورهای منطقه و همسایه است، حال باید دید فرصت ها و تهدیدها در تجارت با کشورهای همسایه چیست. ضعف های کار کجاست. نقطه قوت ها کجاست.
وی یادآور شد: باید یک نقشه راه دقیق طراحی شود؛ شاید در مرحله اول لازم است ظرفیت ها شناسایی شود. باید بدانیم هر کدام از کشورهای همسایه و منطقه چه ظرفیت هایی دارند. چه کالاهایی را می توانیم به آنها صادر کنیم و چه کالاهایی را وارد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: برای حمل و نقل کالاها چه ظرفیت هایی موجود است. ساز و کار نقل و انتقال پول با هر کدام از کشورها به چه صورت می تواند باشد. ظرفیت های تجارت غیررسمی و چمدانی در کشورهایی که با آنها مرز مشترک داریم کدامند. ظرفیت بازارچه های مرزی کدام هستند. نهاد متولی و سیاست گذار در حوزه تجارت مرزی کدام است و بسیاری مسائل مشابه که ضرورت تدوین نقشه راه اجتناب ناپذیر کرده است.
معاون بین الملل اتاق ایران تصریح کرد: در مرحله نخست باید یک اجماع بین سیاستمداران و مدیران اجرایی در سطح وزارتخانه ها حاصل شود. پس از آن که این اجماع و اتفاق نظر حاصل شد باید مدیران اجرایی در دستگاه های مختلف دست به کار شوند. بانک ها با کشورهای همسایه ساز و کار مالی طراحی کند. گمرک ساز و کار ورود و خروج کالا را تنظیم کند. سازمان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی از کشورهای همسایه مانند افغانستان فرصت ایجاد کند.
کرباسی تاکید کرد: در دیپلماسی اقتصادی راه برون رفت کشور از تنگناهای فعلی همگرایی های منطقه ای با کشورهای همسایه و تعامل سازنده با کشورهای آسیایی شریک تجاری کشور است. در عین حال در عرصه دیپلماسی سیاسی ادامه مذاکره با کشورهای اروپایی و دیگر شرکای غیرمنطقه ای می تواند در چارچوب اهداف بلند مدت کشور دنبال شود.
در ادامه این نشست، «شکوه حسین آبادی» مشاور بانک خاورمیانه در امور حقوق بین المللی و مبارزه با پولشویی با طرح این سوال که چرا گروهی از بانک ها تحریم نشده اند، گفت: برخی بانک ها به دلایل رعایت مقررات و استانداردهای بین المللی مانند پولشویی یا درگیر نشدن در مقولاتی چون سلاح های کشتار جمعی توانستند یک سری معاملات خاص با بانک های آمریکایی داشته باشند که عمدتا این معاملات مبتنی بر کالاهای بشردوستانه است.
وی افزود: این بانک ها می توانند از طریق سوئیفت در چهار دسته معاملات بشردوستانه (غذا، دارو، نهاده های کشاورزی و تجهیزات پزشکی) معاملات خود را انجام دهند. هر چند از سال 2012 - 2013 این معاملات به گستردگی دروه قبل نیست.
حسین آبادی با بیان این که یکی از اقدامات پیشگیرانه در تنظیم قراردادهاست، گفت: مذاکره مجدد و تعدیل شروط قراردادها، اقامه دعوا در دادگاه های مالی و اقامه دعوا در دیوان های دادرسی بین المللی سه راهکار حقوقی برای حل وفصل اختلافات است.
سیام*3202*1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
ظریف: آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند
عضو شورای مرکزی حزب الله: سیاست آمریکا علیه ایران به بن بست رسیده است
اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم- مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود
ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران
اعلام ‌هم‌سویی جرمی هانت با مواضع ضدایرانی آمریکا