باید بر یافتن راه های خروج از تحریم ها متمرکز شویم

15:48 ۹۶ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 162 0
باید بر یافتن راه های خروج از تحریم ها متمرکز شویم

تهران-ایرنا- استاد دانشگاه با بیان اینکه بدون افق گشایی نمی توانیم از بحران کنونی خارج شویم، گفت: اشتباه راهبردی نظام کارشناسی ما این است که نشان می دهد چگونه باید خود را با تحریم ها تطبیق دهیم در حالی که باید نشان دهیم چگونه از تحریم خارج شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محسن رنانی» روز چهارشنبه در پیش نشست همایش اقتصاد سیاسی تحریم ها، افزود: اقتصاد ایران در مرحله پیری زودرس قرار گرفته و کنترل پذیری نظام سیاسی در دو دهه اخیر تقلیل پیدا کرده و به همین خاطر قدرت انطباق خود را با تحولات بیرونی از دست داده است و در چنین شرایطی با درمان‌ها و نسخه‌های سردستی امکان عبور از بحران وجود نخواهد داشت.
وی ادامه داد: ما در دوران جنگ بیشتر از انباشت های ما قبل انقلاب می خوردیم اما از سال 84 ما وارد ترازمنفی شدیم و از منابع تاریخی و جغرافیایی خود می خوریم نه انباشت های اقتصادی که خودمان تولید کردیم یا از منابعی که نسل‌های گذشته تامین کرده‌اند.
رنانی با اشاره به فرایند تحول دولت بعد از انقلاب اسلامی، گفت: ما در آنجا نشان دادیم تحول از دولت بهبود، اصلاح و تحول شکست خورده و امروز آخرین فرصتی که داریم دولت افق گشایی است.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از این جهت دولت روحانی نمی تواند ادامه دولت‌های پیشین باشد و ما وارد عصری شده ایم که بدون افق گشایی نمی توانیم از بحران کنونی خارج شویم.
وی یادآورشد: دولت اول روحانی دولت تثبیت بود و دولت دوم وی طبق قاعده اقتصادی باید دولت توزیع باشد، ولی دولتی توزیعی که در رکود عمیقی فرو رفته است و منابع لازم برای توزیع مجدد را نداشته و امکان عملی برای محقق کردن آن ندارد.
این استاد دانشگاه گفت: کشور از دوره صاعقه های سیاسی و عوامل محرک سیاسی در عصر جنگ به عصر صاعقه های اقتصادی عبور کرد و سپس به اثر صاعقه های سیاسی اجتماعی رسید.
وی خاطرنشان کرد:در عصر احمدی‌نژاد ما دوباره به عصر صاعقه های سیاسی برگشتیم یعنی آنچه عوامل اصلی تاثیرگذار بر تحولات داخلی و خارجی بود و در نهایت در عصر آقای روحانی ما وارد عصر صاعقه‌ای روانشناختی شده ایم.
رنانی گفت: قبل از این دولت در موارد کوتاهی یک ساله و یا شش ماهه اقتصاد ایران وارد دوره صاعقه های روانشناختی شده است، اما به عنوان دولتی که از ابتدا تا انتها عامل اصلی مدیریت کننده فضای عمومی عامل روانشناختی باشد اولین بار است که رخ می دهد.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه خروج از این شرایط بدون افق گشایی امکان پذیر نیست به اقتصاد سیاسی هجوم پرداخت و گفت: ما وارد عصر بی افقی شده ایم که در این عصر تنها راهکار افق گشایی است.
وی خاطرنشان کرد همه اهتمام کارشناسان بر این است که نشان دهند ما چگونه باید خودمان را با شرایط تحریم تطبیق دهیم در حالی که باید بسیج کارشناسی کنیم و به نظام سیاسی بفهمانیم چگونه از شرایط تحریم خارج شویم. نه اینکه خودمان را با شرایط تحریم تطبیق دهیم.
این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: ما باید به نظام سیاسی نشان دهیم که فرصت تطبیق گذشته است، ما فرصت‌های زیادی داشتیم که بتوانیم خود را تطبیق بدهیم اما اکنون نه انرژی و نه زمان لازم را برای تطبیق نداریم و باید بسیج شویم که چگونه آبرومندانه و با کمترین هزینه برای منافع ملی از تحریم خارج شویم.
رنانی گفت: نظام کارشناسی در میدانی وارد شده است که مقامات طراحی کرده اند، در حالی که ماموریت نظام کارشناسی این است که افق ها را باز و بحران‌ها را واشکافی و به نظام سیاسی برای افق گشایی کمک کند.
وی با طرح این سوال که چه شد که جامعه ما وارد فضای احساساتی هجوم شد، گفت: گرچه اکنون اوضاع را ساکت می بینیم ولی به لحاظ اقتصاد رفتاری مردم ما در موضع هجوم نشسته اند زمانی در موضع هجوم حمله می کنند و زمانی در موضع هجوم در کمین نشسته اند.
وی با تبیین فرایند تصمیم گیری در بخش خصوصی و اینکه چرا بخش خصوصی وارد فضای اقتصادی هجوم شده است، تصریح کرد: برای اینکه ما یک رشد اقتصادی طبیعی داشته باشیم به سرمایه گذاری نیاز داریم یا بنگاه های موجود توسعه می یابند یا بنگاههای جدیدی ایجاد می شوند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: برای اینکه ما قدرت رقابتی خود را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم سرمایه گذاری بزرگ مقیاس و بلند مدت لازم است و باید این دو را از هم تفکیک کنیم، اینکه فردی یک تاکسی بخرد و کسب درآمد کند به لحاظ اقتصاد سیاسی رشد سرمایه‌گذاری محسوب نمی شود بلکه برای این است که وضع موجود بدتر نشود.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری بلند مدت و بزرگ مقیاس است که فناوری ها را ارتقا می دهد، افزود: سرمایه گذاری کوچک مقیاس و کوتاه‌مدت فناوری را ارتقا نمی‌دهد و این نکته ای است که در دو دهه اخیر اقتصاد ایران مغفول مانده است.
وی گفت:در کشور سرمایه گذاری شده است، ولی حواسمان نیست که این سرمایه گذاری ها اثر ارتقا بخش در سرمایه گذاری ندارد و ظرفیت سازی اقتصادی نیست.باید سرمایه گذاری ارتقا بخش داشت.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: هرچقدر اسنپ و بقالی تولید کنیم، به مفهوم اقتصاد مقاومتی نیست در اقتصاد مقاومتی جنس سرمایه‌گذاری‌ها مقاومت آفرین است که آن هم باید بلند مدت و بزرگ مقیاس باشد تا ارتقای فناوری بدهد.
وی با تبیین شرایطی که یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری مد نظر قرار می دهد، گفت:سرمایه گذار به لحاظ روانشناختی پروسه ای را طی می کند و پس از آن تصمیم اقتصادی نهایی می‌شود.
رنانی در ادامه به سه وضعیت موجود محیط زیست اقتصادی پرداخت و افزود: اولین سطح، سطح اطمینان است و در این سطح فعالیت اقتصادی بدون خطر رخ می دهد.
رنانی ادامه داد: سطح بعدی محیط ریست است که در آن خطر وجود دارد ولی این خطر شناخته شده است و احتمال آن هم معین است و سرمایه گذار از آن اطلاع دارد.
رنانی عدم اطمینان را سطح بعدی محیط زیست اقتصادی عنوان کرد و گفت: در این سطح خطر ناشناس است، احتمال آن هم نامعین است دو بی اعتمادی و بی ثباتی فضا را از اطمینان به سمت عدم اطمینان می برد.
وی اظهارداشت: البته ما نمی‌توانیم بی اعتمادی را به صفر برسانیم، مگر در روابط کاملا تجربه شده شخصی و زمانی هم که بی ثباتی و بی اعتمادی پایین است در منطقه اطمینان قرار داریم. وقتی بی ثباتی متوسط است در منطقه ریسک هستیم و وقتی این دو خیلی بالاست منطقه عدم اطمینان است و امکان مدیریت چنین شرایطی را ندارید.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در منطقه اطمینان کنش ها سریع و مطمئن است می توانیم سریع تصمیم بگیریم اما زمانی که ریسک بالا می‌رود محاسبات دقیق تر می شود.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی در منطقه عدم اطمینان امکان محاسبه ریسک وجود ندارد دیگر این که کنش در کوتاه مدت متوقف و در بلند مدت منجر به سرگردانی و هیجان می شود.
رنانی ادامه داد: در منطقه عدم اطمینان امکان محاسبه وجود ندارد که در بلندمدت منجر به سرگردانی می شود. ممکن است شما مدتی متوقف شوید اما بعد نگران می‌شوید تا راهی پیدا کنید و سرگردان می شوید. در این مقطع هم اگر راهی پیدا نکردید وارد مرحله هیجان می شوید و این تحولی است که در فضای عدم اطمینان رخ می‌دهد.
این استاد اقتصاد دانشگاه اظهار داشت: وقتی آقای احمدی نژاد انتخاب شدند بار اول برعلیه بورس سخنرانی کردند و شاخص بورس 30 تا 40درصد کاهش یافت. هیچ کس باور نمی کرد ایشان برعلیه مهمترین ابزار اقتصادی که می‌تواند اقتصاد را با آن مدیریت کند، صحبت کند و این همان عدم اطمینان است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: دامنه عدم اطمینان به جایی رسیده که سرمایه گذار حتی افق 10 ساله امیدبخش را نمی‌بیند که بخواهد تصمیم گیری کند، سرمایه‌گذاران بزرگ سوالشان این است که پولشان را کجا ببرند، نه اینکه کجا سرمایه گذاری کنند.
وی ادامه داد: در کل سالهای پس از انقلاب ما در دوران ریسک بودیم نه اینکه عدم اطمینان نباشد، ولی بیشتر فضا فضای ریسک بود که بالا و پایین می رفت اما از سال 88 به بعد ما به سمت عدم اطمینان حرکت کردیم، چون بخشی از ساختار نظام سیاسی وارد کما شد و بخشی از نیروهای تصمیم‌گیرنده معلوم نبود چه کار می‌خواهند بکنند.
این استاد دانشگاه اظهارداشت: برجام با اینکه انرژی بسیاری از جامعه گرفت ولی بلافاصله بعد از توافق برجام زیر سوال رفت و هجوم ها به سمت توافق هسته ای شروع شد. این باعث شد جامعه یک مرتبه احساس کند که این سیستم تمام انرژی خود را ذخیره کرد که برجام را انجام دهد و حالا هم تمام انرژی خود را به کار گرفته تا برجام را بشکند.
وی با بیان اینکه باید با برجام مانند قطعنامه 598 برخورد می شد، گفت: ما در قطعنامه 598 هم در زمان پذیرش، شیوه پذیرش و بعد از پذیرش مشکلاتی داشتیم ولی هیچ کس حرف نمی زد و تا همین اواخر هیچ کس کسی را متهم نمی‌کرد. قطعنامه 598 به عنوان یک میثاق ملی پذیرفته شده بود ما باید با برجام هم همان برخورد را می کردیم. اگر خطا یا درست بود خیلی هزینه داشت بلافاصله دوباره کل سیستم دورباره به حوزه ای رفت که برجام را زیر سوال ببرد.
ادامه دارد...
سیام**2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

پارک ملی تندوره بهشت پلنگ ایرانی
مشهد- ایرنا- پارک ملی تندوره یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده ایران است که می‌ توان پلنگ کمیاب ایرانی را در آن یافت. این منطقه با طبیعت بکر و زیبای خود زیستگاه جانوران و رویشگاه گیاهان زینتی و دارویی بسیاری است.
جاده شهرکرد - اندیکا در خوزستان زیر آب رفت
اهواز- ایرنا - رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای اندیکا گفت:از بامداد امروز سه شنبه جاده اندیکا-شهرکرد در امتداد تالاب شیمبار زیر آب رفته و ارتباط کلیه روستاهای بخش چلو با مرکزشهرستان اندیکا در استان خوزستان قطع شده است.
وزیر کشور ترکیه: با ایران عملیات مشترک انجام دادیم
تهران – ایرنا – سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفت که حدود ششصد نیروی ترکیه ای و ایرانی اخیرا عملیات مشترکی را علیه پ.ک.ک در مرزهای شرقی ترکیه انجام دادند.
کره شمالی اهمال کره جنوبی در همکاری را محکوم کرد
پکن- ایرنا- کره شمالی آنچه را که اهمال کره جنوبی در اجرای طرح های مرزی مشترک و تقویت همکاری های دو کشور خوانده است، محکوم کرد.
شاخص سهام نیکی ژاپن سقوط کرد
پکن- ایرنا- درپی افزایش نگرانی ها از رکود اقتصادی و کاهش رشد اقتصاد دنیا در سال پیش رو، شاخص سهام نیکی ژاپن این هفته 3 درصد سقوط کرد.
مکرون: فرانسه و چین بر حمایت از توافق هسته ای با ایران تاکید کردند
تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت که در دیدار با همتای چینی اش «شی جینپینگ» دو کشور بر حمایت خود از توافق هسته ای با ایران تاکید کردند.
سیاست‌های سوسیالیستی سندرز و نظام سرمایه داری آمریکا
لندن – ایرنا – «برنی سندرز» 77ساله در حالی برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا شرکت خواهد کرد که ایده‌های او در باره خدمات پزشکی و تحصیلات عالیه رایگان در مقابل نظام سرمایه داری آمریکا می‌تواند خریداران زیادی داشته باشد.
ترامپ برای اجرای معامله قرن به نتانیاهو فشار خواهد آورد
تهران – ایرنا – روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحرونوت» روز دوشنبه در مطلبی با اشاره به اقدامات دونالد ترامپ در همراهی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، نوشت: در پایان این نتانیاهو است که باید برای اجرای توافق معامله قرن ترامپ دست به عقب نشینی بزند.
رئیس جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد
تهران – ایرنا - «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک از اسپانیا و واتیکان خواست تا بابت فتح قاره آمریکا و نقض حقوق بشر در دوره استعمار عذرخواهی کنند.
گزارش مولر دموکرات ها را علیه وزیر دادگستری آمریکا شوراند
تهران – ایرنا – دموکرات ها و شماری از جمهوریخواهان که از انتشار یک خلاصه چهار صفحه ای گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا خشمگین شده اند دست به دست هم داده اند تا وزارت دادگستری آمریکا را برای انتشار کامل یا بخش اعظمی از آن تحت فشار قرار دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
اقدامات لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی در رباط کریم انجام شد
امکانات ستاد مدیریت بحران ورامین بسیج شد
مدیریت بحران پردیس به حال آماده باش درآمد
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
وزیر اطلاعات:سیل شیراز تلخ ترین رخداد سال 98 است
وزیر اطلاعات از اسکان آسیب دیدگان سیل در شیراز بازدید کرد
وزیر اطلاعات از اسکان آسیب دیدگان سیل در شیراز بازدید کرد
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
جهانگیری: باید امشب با تمام وجود از تهران حفاظت کنیم-مدیران استان تهران موضوع را جدی بگیرند