نماینده مجلس: موضوع آب به صورت ویژه در بودجه 98 گنجانده شود

14:34 ۲۱۴ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 446 0
نماینده مجلس: موضوع آب به صورت ویژه در بودجه 98 گنجانده شود

تهران-ایرنا- عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید براین که مشکل آب در تمام کشور وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه لایحه بودجه با تأخیر به مجلس ارائه شده باید موضوع آب به صورت ویژه در لایحه بودجه 98 گنجانده شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس در تذکر شفاهی، افزود: سه فراکسیون مجلس، اولویت های کشور را تعیین کردند که مسئله آب شرب یکی از اولویت های مهم است.
وی ادامه داد: براساس ماده 182 آئین نامه داخلی، لایحه بودجه که باید تا 15 آذرماه به مجلس می آمد با تاخیر همراه شده است، بنابراین باید از این فرصت استفاده کنیم که هم صدای نمایندگان اصفهان را بشنویم و هم مساله آب شرب را که مسئله کشور است و در تمام ایران از جمله خراسان شمالی، اصفهان و... این مشکل وجود دارد، به صورت ویژه ببینیم.
نماینده مردم اسفراین یادآور شد: هم اکنون باید مسئله آب را قبل از اینکه لایحه بودجه 98 به مجلس بیاید در آن بگنجانند تا بعد از اینکه به مجلس آمد باعث ایجاد تنش بین استانی نشود و انسجام را از بین نبرد.
در ادامه علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: پیشنهاد شما مبنی بر بررسی این موضوع در بودجه سال 98 پیشنهاد خوبی است.
محسن کوهکن نماینده مردم لنجان درمجلس شورای اسلامی، در اخطار اصل 75، گفت: آقای مسعود پزشکیان که ساعتی ریاست مجلس را داشت، اعلام کرد نمایندگان اصفهان استعفایشان را پس گرفته اند که این خلاف است چرا که ما 19 نفر استعفای خود را پس نگرفته ایم.
وی ادامه داد: تنها به دلیل اینکه دو نفر از هیات رییسه از ما درخواست کردند برای به حدنصاب رسیدن جلسه حضور پیدا کنیم وارد صحن شدیم و این اقدام را براساس مسئولیت شرعی و با توجه به این که مجلس با هزینه بالا اداره می شود انجام دادیم تا مجلس تعطیل نشود و جلسه ادامه پیدا کند.
نماینده مرم لنجان خاطرنشان کرد: یادداشتی به آقای پزشکیان دادم که اگر نسبت به مردم اصفهان حساس هستیم، نسبت به استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری نیز حساس هستیم، ضمن اینکه یک ماه قبل عکسی را به آقای ناصری نژاد در خصوص وضعیت اصفهان نشان دادم که متاثر شدند.
کوهکن گفت: مسئولیت ما کشوری است اما براساس آنچه آقای پزشکیان گفت که نمایندگان اصفهان امتیاز می خواهند، باید بگویم وقتی 19 نفر از نمایندگان استعفا می دهند یعنی کارد به استخوانشان رسیده است و این شتری است که ممکن است در خانه شما هم بخوابد، بنابراین باید ببینیم که چطور می توان مشکل را حل کرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: براین اساس رئیس جمهوری دستور رسیدگی و تشکیل ستاد احیا داد، آیا این امتیازخواهی است که مشکل را منعکس کنیم؟ اگر ما دنبال ردیفی برای تامین آب شرب 5 میلیون نفر جمعیت اصفهان هستیم، امتیازخواهی است؟ آن هم در شرایطی که مرکز پژوهش های مجلس تذکر داد که اولین تنش آبی مربوط به استان اصفهان است، کشاورزان و باغدارانمان از هستی ساقط شده اند.
وی یادآور شد: بحث ما آب است اما به دنبال انتقال آب از این حوزه به آن حوزه نیستیم، اما معتقدیم اولویت اول آب است بنابراین مردم بدانند که ما تنها برای تعطیل نشدن جلسه مجلس که با هزینه بالایی اداره می شود به صحن وارد شدیم و اگر دستور رسیدگی به وضع آب استان اصفهان داده نشود، باید استعفای ما را در دستور بگذارید تا ما دیگر مسئول نباشیم.
علی مطهری که ریاست مجلس را برعهده داشت در پاسخ این تذکر کوهکن، گفت: صحبت آقای پزشکیان این بود که اگر کسانی بخواهند استعفا را ابزاری برای گرفتن امتیاز کنند و عدالت رعایت نشود کار بدی است و شاید دیگران هم بخواهند این کار را انجام دهند بنابراین ایرادی به حرف وی وارد نیست.
وی تاکید کرد: اگر شما همچنان اصرار به استعفا دارید باید اعلام وصول شود اما براساس آئین نامه داخلی مجلس تنها رئیس مجلس می تواند این کار را انجام دهد که بعد از آن شما یک هفته فرصت دارید که در این رابطه در صحن توضیح دهید.

** حمایت مجلس از نماینده سراوان، حمایت از مردم است
محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: حمایت مجلس از نماینده سراوان در اتفاق اخیر حمایت از شخص نماینده و مجلس نیست، بلکه حمایت از مردم است.
وی ادامه داد: اگر نماینده ارزش نداشته باشد مردم نیز ارزش نخواهند داشت. زیرا مسئولان علاقه‌ای به پاسخگویی ندارند، اگر مجلس وجود نداشت نظام ارباب – رعیتی به وجود می‌آمد.
نماینده مردم مهریز خطاب به مطهری که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: بعضا هیات رییسه در اداره جلسه دچار مشکل می‌شوند که نمایندگان نیز از این موضوع گلایه‌مند هستند؛ عملکرد هیئت رئیسه را به رأی نمایندگان بگذارید تا میزان رضایت نمایندگان از عملکرد هیئت رئیسه مشخص شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: اگر در صحن مجلس تشنج وجود داشته باشد، این تشنج به جامعه نیز منتقل می‌شود و لازم است که هیات رییسه بهتر جلسات علنی مجلس را مدیریت کند.
علی مطهری در پاسخ به تذکر نماینده مهریز گفت: تشخیص اولویت‌ها کار سنگینی است و برای اداره جلسات علنی صحن باید مطابق آیین‌نامه حرکت کنیم.

** چرا هیات رییسه دربرابر هجمه ها به مجلس سکوت کرده است
یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در تذکر به هیات رئیسه مجلس گفت: مطابق ماده 24 آئین نامه داخلی شما وظیفه دارید که از اقتدار مجلس و شان نمایندگان دفاع کنید چرا در مقابل این همه هجمه ای که از تریبون های رسمی و غیررسمی نسبت به مجلس و نمایندگان می شود، سکوت کرده اید.
وی ادامه داد: هر نماینده ای که مشکل دارد وظیفه دارید با وی برخورد کنید و به مردم هم نتیجه آن را اعلام کنید. اگر کسی به غیر از حق، نمایندگان و جایگاه مجلس را زیر سوال می برد باز شما وظیفه دارید از اقتدار و شان آن ها دفاع کنید.
کمالی پور در تذکر دیگری به رییس جمهوری گفت: به تازگی مرکز آمار رشد تورم را 15 درصد اعلام کرده است، مرکز آمار کشور این شاخص را از کجا آورده است و در شرایطی که قیمت ها 2، 3 و چندین برابر شده است چگونه می خواهد به داد مردم برسد.

** درباره کانال مالی اروپایی ها هنوز هیچ گزارشی به ما ارایه نشده است
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی هم در تذکری گفت: قرار بود اروپا ظرف دو تا سه هفته، کانال مالی با ایران را تعیین تکلیف کند، اما علیرغم گذشت 8 ماه هنوز این موضوع تعیین تکلیف نشده است و به ما هیچ گزارشی ارایه نکرده است.
وی در تذکر دیگری افزود: دیوان محاسبات در گزارشی که از عملکرد بودجه سال 97 به مجلس ارائه کرد هیچ توضیحی درباره محل هزینه کرد مابه التفاوت نرخ ارز نداد؛ همچنین به موضوع واردات خودروهای خارجی اشاره ای نکرد.
جواد کریمی قدوسی در تذکری گفت: هفته جاری تعدادی از نمایندگان نسبت به موضع بنده مواردی را مطرح کردند که تلویحا به من جسارت و توهین شده است. لازم است که در این باره توضیحاتی را ارائه دهم تا منظورم مشخص شود.
وی افزود: امام فرمود که اگر من هم پایم را از اسلام کنار بگذارم همین مردم می‌ریزند و من را از بین می‌برند؛ مردم، شخص پرست نیستند و اسلام را می‌خواهند.
نماینده مردم مشهد افزود: در چنین شرایطی باید ضروری‌ترین اقدامات برای حفظ وحدت ملی در حوزه‌های مختلف باشد. محور صحبت بنده درباره فتنه 88 و سران فتنه و وظیفه ما در برابر فتنه بود. رهبر انقلاب در جمع مردم قم فرمود برخی نادانسته وارد فتنه شده و نفهمیدند این یک ابزار است.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: مجلس در راس امور است پس قانون اساسی، شرع مقدس و سوگندی که ما خوردیم برای دفاع از استقلال، حمایت از مردم، شهدا، امام و رهبری، ایستادگی در برابر دشمن و فتنه است و قطعا مسئولان هم در این تراز حرکت می‌کنند.
وی افزود: مجلس هم شهدایی از نمایندگان تقدیم انقلاب کرده است. ما تنها کشوری هستیم که این میزان شهید در حوزه‌های مسئولیت مختلف داشتیم.

** قیمت دلار کاهش یافته است اما قیمت اجناس کمتر نشده است
مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی به مسئولان نظارت بر بازار، گفت: ظاهرا هرچه قیمت دلار کاهش می یابد قرار نیست قیمت اجناس کمتر شود و هیچ نظارتی هم بر بازار وجود ندارد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیامک هایی از طرف مردم به ما می رسد که نشان می دهد نظارتی بر بازار شب یلدا وجود ندارد. باید نظارت بر بازار انجام شود تا قیمت ها افزایش پیدا نکند و مردم بتوانند روزگار خوشی را بگذرانند.

** در بودجه 97 به تامین امکانات مدارس توجه شده است
پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت حادثه‌ای که برای دانش آموزان زاهدانی رخ داده است، گفت: در بودجه سال 97 به تأمین امکانات و تجهیز مدارس توجه شده و مجلس بودجه‌ای را برای این امور در نظر گرفت با توجه به این شرایط و اتفاقی که در زاهدان رخ داده این موضوع باید بررسی شود.
وی در تذکر دیگری به رئیس جمهوری درباره هلال احمر گفت: بین مدیران هلال احمر دو دستگی به وجود آمده و برخی افراد استعفا کرده و دست به افشاگری زدند که شورای هلال احمر مسئول بررسی شده است. اگر بحث تخلفات مطرح است باید در مجاری قانونی پیگیری شود که ورود شورای هلال احمر به این موضوع مناسب بوده است.
مافی افزود: دعوایی که در هلال احمر وجود دارد برای طرفین از نظر سرمایه اجتماعی بی‌اهمیت است، همه فعالان در هلال احمر یک قرن زحمت کشیده‌اند تا سرمایه کنونی هلال احمر به وجود آید و نباید چوب حراج به این سرمایه زده شود.
این عضو هیات رییسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در تذکر دیگر به رییس سازمان صدا و سیما گفت: رویکرد صدا و سیما به مجلس محل بحث است و از نمایندگان مجلس که عضو شورای نظارت بر صدا و سیما هستند می‌خواهیم که به جد مسائل این سازمان و روابط آنها با مجلس را بررسی کرده و به مجلس گزارش دهند.
در ادامه علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد:
حبیب اله دهمرده نماینده زابل به وزیر آموزش و پرورش در تذکری گفت: متأسفانه در اثر عدم رعایت استاندارد سیستم گرمایشی در زاهدان حادثه دلخراش آتش سوزی رخ داد که تعداد زیادی خانواده داغدار شدند لذا خواهشمند است به این موضوع رسیدگی شود و گزارش به مجلس بیاید.
علیم یارمحمدی به همراه 8 تن از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش درباره 4 نفر از دانش آموزان مدرسه اسوه زاهدان در اثر آتش سوزی دچار سوختگی شدید شده اند که نیاز به رسیدگی دارند، تذکر داد.
محمدنعیم امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر در تذکری به وزیر آموزش و پرورش خواستار رسیدگی و نظارت موثر این وزارتخانه به استانداردسازی محیط های آموزشی در سیستان و بلوچستان شد.
روح الله حضرت پور طلاتپه نماینده ارومیه و جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب به وزیر کشاورزی در خصوص انجام برنامه ریزی و اعمال مدیریت موثر وزارت جهاد برای صادرات و مصرف سیب تولیدی استان آذربایجان غربی تذکر دادند.
امیر خجسته نماینده همدان به وزیران ارتباطات و اطلاعات در خصوص توجه ویژه به فعالیت سایت های ارائه خدمات و کالا و کنترل قیمت های ارائه شده با هدف کاهش التهاب بازار و همچنین به وزیر اقتصاد در خصوص لزوم توجه جدی و برخورد با موسسات مالی غیرمجاز تذکر داد.
احد آزادی خواه نماینده ملایر به وزیر کار در خصوص علت بی عدالتی در نظام پرداخت یارانه ها تذکر داد.
شمس الله شریعت نژاد نماینده تنکابن به رئیس جمهوری در خصوص علت عدم تسهیل سرمایه گذاری برای بخش خصوصی برای بهره گیری از مزیت های طبیعی شمال کشور تذکر داد.
نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد به وزیر بهداشت در خصوص لزوم نظارت بر قیمت داروها و جلوگیری از افزایش قیمت آنها با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی دولت به دارو تذکر داد.
علی ساری نماینده اهواز به وزیر اطلاعات در خصوص توضیح علت بازداشت گروهی از کارگران گروه ملی فولاد و همچنین به وزیر کشور در خصوص علت ادامه بازداشت کارگران گروه ملی فولاد تذکر داد.
نادر قاضی پور نماینده ارومیه و علیرضا محجوب نماینده تهران به رئیس جمهوری در خصوص تسریع در معرفی رئیس سازمان تأمین اجتماعی کشور تذکر دادند.
سیدمحمدباقر عبادی نماینده بیرجند به رئیس جمهوری درباره این که چرا دولت به بی عدالتی های نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه رسیدگی نمی کند تذکر داد.
علی بختیار نماینده گلپایگان به رئیس جمهور در خصوص توجه به حقوق و مزایای بازنشستگان کشوری و لشگری و تأمین اجتماعی تذکر داد.
سیام**1058**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فیلمبرداری «سرزمین آبی» در مراحل پایانی
فیلمبرداری فیلم سینمایی «سرزمین آبی» به کارگردانی علی فخر موسوی و تهیه‌کنندگی سیدرضا محقق به پایان رسید و مراحل پس از تولید آن در ۳ کشور اروپایی آغاز شده است.
«سرکوب» باران کوثری روی پرده سینماها
غلامرضا فرجی از اکران سه فیلم جدید از چهارشنبه هفته جاری خبر داد.
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» روی صحنه می رود
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» نوشته زنده یاد علی حاتمی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید اسدی و بازی رضا رویگری از ۵ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه می‌رود.
تازه ترین خبرها از سریال «از سرنوشت» با بازی لیلا بلوکات
اکبر تحویلیان درباره شروع دوباره سریال «از سرنوشت» بیان کرد که از روز گذشته تولید این سریال بعد از یک وقفه آغاز شده است.
اوج هیجان در «عصر جدید»- منتظر فینالِ جذاب برنامه احسان علیخانی باشید
برنامه «عصر جدید» این روزها به لحظات هیجان‌انگیز خود نزدیک شده است و مرحله نیمه نهایی را سپری می‌کند.
فرماندار تهران: زیست شبانه طرفداران زیاد و مخالفان جدی دارد
عیسی فرهادی با اشاره به مزایا و معایب زیست شبانه افزود: اجرای این طرح طرفداران زیاد و مخالفان جدی دارد.
کشف تجهیزات الکترونیکی قاچاق در پایتخت
اسفنانی گفت: متهم پرونده به پرداخت بیش از ۲ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.
زوج قاتل پس از دوسال فرار به کشور برگشتند
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری مرد جوانی خبر داد که پس از ارتکاب قتل دایی همسرش به کشور مالزی گریخته و پس از ۲ سال به کشور بازگشت.
اسناد به جامانده از آیت‌الله کاشانی و مصدق در آتش سوخت
سردفتر 39 تهران با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد گفت: بیش از 700 دفترجاری در این حادثه از بین رفته است و اسناد ارزشمندی از جمله سندهای مربوط به آیت‌الله کاشانی و مصدق نیز طعمه حریق شد.
اجرای  طرح شادستان در تابستان‌های پایتخت
معاون شهردار منطقه 5 تهران گفت: برای افزایش نشاط اجتماعی برنامه‌های شادستان را با رویکرد محله گرایی و خانواده محوری در تابستان اجرا می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ˮگوزن مینیاتوریˮ در مازندران- عکس
تصویری دیدنی از "شوکا" یا همان گوزن مینیاتوری در جنگل های هیرکانی استان مازندران را در زیر می بینید.
۶ راهکار طلایی برای کنترل سرطان سینه
سرطان سینه یکی از انواع سرطان‌های رایج در خانم‌ها است که با رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است.
با غول خارجی پرسپولیس در خط حمله بیشتر آشنا شوید
مهاجم آلبانیایی مذاکرات خود را با نماینده پرسپولیس آغاز کرده است.
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» روی صحنه می رود
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» نوشته زنده یاد علی حاتمی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید اسدی و بازی رضا رویگری از ۵ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه می‌رود.
بهره‌مندی 2000 خبرنگار از کارت بلیت رایگان اتوبوس
دبیر کارگروه بررسی مدارک و اسناد متقاضیان استفاده از سهمیه طرح ترافیک ویژه خبرنگاران با اشاره به بهره‌مندی 2000 خبرنگار از کارت بلیت رایگان اتوبوس، گفت: مشکل توزیع این کارت‌ها بزودی رفع می‌شود.