در پروژه های شهرسازی منافع مردم مغفول مانده است

14:00 ۹۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 536 0
در پروژه های شهرسازی منافع مردم مغفول مانده است

تهران-ایرنا- شهردار تهران درباره فضای شهری تهران گفت: وقتی حوزه منافع شهروندان در تقاطع منافع دیگر نیروهای اثرگذار نادیده گرفته شود، پروژه های ساخت و ساز در شهر ناهنجار خواهد شد و شهرداری تلاش خواهد کرد تا این منافع را به صورت متعادل در تصمیم گیری ها لحاظ کند.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا؛ پیروز حناچی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به راهکارهای شهرداری در کاهش آلودگی هوای تهران، گفت: بیشتر آلودگی های کلان شهرها در اثر خودروها و وسایل نقلیه‌ای است که سوخت فسیلی مصرف می کنند. بنابراین آن ها باید هدف تغییر قرار گیرند، مخصوصاً در آن بخشی که به شکل شخصی استفاده می‌شوند.
شهردار تهران افزود: اگر الگوهای جایگزین را استفاده کنیم، مطمنا آلودگی هم کاهش خواهد یافت. شهرهایی مانند آمستردام که از ابتدا چنین وضعیتی نداشته اند. در لندن و در سال 1952 در یک روز چهار هزار نفر در اثر آلودگی هوا از بین رفتند و بعد تصمیم گرفتند که درست عمل کنند. ما ناچاریم و راهی جز این نداریم و من مطمئن با همکاری مردم موفق خواهیم شد.
حناچی درباره راهکار شهرداری برای جلوگیری از بلندمرتبه سازی در تهران گفت: ما یک برنامه میان‌مدت را به شورای شهر دادیم، جایگزینی منابع مالی پایدار به جای منابع ناپایدار و البته کاهش هزینه های جاری در کنار آن دو مسیری است که به شکل میان مدت در کنارهم تعقیب می‌کنیم و دامن زدن به اداره امور شهر از طریق ساخت و ساز راه حل قضیه نیست اما نمی توان به صورت آنی هم آن را قطع کرد.
شهردار تهران درباره حفظ منافع مردم در شهر تصریح کرد: فضای ساخته شده در شهر محصول تقاطع متعادل منافع سیاستگذاران و سیاستمداران به معنای منافع حاکمیتی، منافع سرمایه گذاران و سرمایه داران به معنای کسانی که سرمایه های خود را به شهر می آورند است. (که به شهر بدون سرمایه اداره نمی‌شود). وقتی حوزه سوم که منافع شهروندان است مغفول واقع شود پروژه ها ناهنجار می شوند، مطمئناً از کارهایی که در این دوره می شود این حوزه را به حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی اضافه خواهیم کرد و شکل پروژه ها را متعادل خواهیم کرد.
حناچی درباره فروش طرح ترافیک هم گفت: هیچ تصمیمی درباره این موضوع گرفته نشده است و هر تصمیمی گرفته شود منوط به تأیید شورای ترافیک شهر تهران است. با شهر فروشی قطعاً وضعیت کنترل نخواهد شد ولی در حین توسعه دادن حوزه حمل و نقل عمومی باید شرایط سخت گیرانه تری برای استفاده از خودروهای شخصی ایجاد شود، به شرطی که حوزه حمل و نقل عمومی جایگزین شود، این دو متناظر همدیگر هستند. حدود 25 درصد از نقل و انتقالات شهری را با خودروهای شخصی داریم، نمی توانیم بگوییم این در میزان آلودگی شهر تاثیری ندارد و هر چقدر بتوانیم با رضایت مردم این میزان را متعادل کنیم به به موفقیت دست می یابیم.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره بازسازی بافت های فرسوده تاکید کرد: وقتی می‌گویم بافت یعنی قبول داریم که یک موجود زنده است و موجود زنده را اگر با سطح بدن انسان مقایسه کنیم، احتیاج به نوسازی دارد و دائما یک سری از سلول ها می میرند و سری دیگر جایگزین می‌شود.
حناچی افزود: اگر این کار به صورت منطقی، معمولی و طبیعی اتفاق می‌افتد ناهنجاری‌هایی را به دنبال می‌آورد که از جنس اقتصادی، اجتماعی و کاربری است. بافت هایی در شهر داریم که هم از جهت اقتصادی، هم اجتماعی و هم کاربری دچار فرسودگی شده اند و اگر به موقع سراغ آنها نرویم تبدیل به چالش خواهد شد. به طور طبیعی باید کاری کنیم که در شهر نو سازی صورت بگیرد، محدودیت هایی هم وجود دارد. یک قاعده کلی برای همه نیست، شیوه برخورد با بافت های حاشیه ای و تاریخی هم متفاوت است.
حناچی تصریح کرد: اصلی‌ترین چالشی هم که ما معمولا در این بافت ها داریم مسائل اجتماعی است، اینکه شما چگونه مردم را راضی کنید که در این طرح‌ها همراهی کنند. مردم وقتی همراهی می‌کنند که منافع آنها دیده شود و از ابتدای طراحی در جریان قرار گیرند. این موضوع هم بسیار کار پیچیده‌ای است همکاران من در سازمان نوسازی تمام نگاهشان این است که موضوع را همه جانبه و با این نگاه کار کنند. به جای اینکه مردم در اجرای یک طرح در مقابل شهرداری بیاستند همراهی کنند تا اتفاق خوبی در محله آنها بیفتد و لازمه این آن است که از ابتدا آنها را در جریان قرار دهیم و در طراحی ها و برنامه ریزی ها شریک شان کنیم.
‌سیام** 1053**9402**1535


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

خانه‌های ایرانی از کالای ایرانی پر می‌شود اگر...
تقریبا بسیاری از نسل‌های ایران تجربه پوشیدن کفش ملی و بلا را دارند اما حالا چرا کفش‌های ایرانی مهجور مانده‌اند و بازار در اختیار رقبای خارجی به ویژه چینی است؟
خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
در سفر با کودکان این نکات را رعایت کنید
طبق تحقیقات انجام‌گرفته آسیب‌های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت‌ها، ناهنجاری‌های دایمی و مرگ‌ومیر در کودکان است و هر سال تعداد زیادی از کودکان حوادثی تلخ را تجربه می‌کنند؛ به همین دلیل پیشگیری از آسیب به کودکان مسئولیت بزرگی است که نیازمند تعهد و مشارکت دولت و خانواده‌ها و حتی خود کودک است.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
کشته شدن ۲۳ سرباز چاد در حمله بوکوحرام
منابع از کشته شدن ۲۳ سرباز چاد در حمله بوکوحرام خبر دادند.
موج دوم سیلاب به سمت گمیشان گلستان در حرکت است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان گفت: طبق پیش بینی هواشناسی، موج دوم سیلاب از مناطق بالادست به سوی گمیشان در حال حرکت است و عصر امروز بار دیگر این شهر را فرا می گیرد.
پامپئو: دولت ترامپ همچنان به سازش میان فلسطین و اسرائیل امیدوار است
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، دولت دونالد ترامپ همچنان به کمک در زمینه حل و فصل منازعات میان فلسطینیان و اسرائیل امیدوار است.
اطلاعیه هلال احمر درباره مناطق سیل زده و مسافرت های نوروزی
تهران - ایرنا - جمعیت هلال احمر با توجه به شرایط جوی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در ایام عید نوروز اطلاعیه مهمی صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
موج دوم سیلاب به سمت گمیشان گلستان در حرکت است
اطلاعیه هلال احمر درباره مناطق سیل زده و مسافرت های نوروزی
تصادف منجر به فوت در جاده های سمنان 64 درصد کاهش یافت
ترافیک در جاده های مازندران سنگین گزارش شد
گلایه استاندار مازندران از اعضای ستاد اجرایی سفر
رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
بارش برف مسیر ارتباطی بجنورد- اسفراین را بست
ترافیک در راه های البرز پرحجم است
فرآیند پرداخت خسارات سیل زدگان از شنبه آغاز می شود