گزینه های ترامپ برای مقابله با ایران از نگاه رأی الیوم

13:52 ۲۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 55 0
گزینه های ترامپ برای مقابله با ایران از نگاه رأی الیوم

تهران -ایرنا - اجرای مرحله دوم تحریم های ضد ایرانی آمریکا نتوانست بر خلاف تحلیل ارائه شده از سوی بسیاری از رسانه های عربی و غربی ایران را از پا درآورد و همین امر باعث شد تا این رسانه ها در تحلیل و بررسی گزینه های ضد ایرانی رئیس جمهوری آمریکا تجدیدنظر به عمل آورند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روزنامه رأی الیوم چاپ لندن نوشت: بهبود وضعیت اقتصاد و ارزش واحد پول ایران پس از اعمال دومین بسته تحریم ها ناکارآمد بودن تحریم ها را به اثبات رساند و به همین دلیل ترامپ دو گزینه پیش رو دارد.
این روزنامه افزود: اگر بازداشتن ایران از دستیابی به درآمد حاصل از صادرات به ویژه صدور نفت برای ترامپ حائز اولویت باشد باید از این امر به هر شیوه ممکن حتی اگر شده با توسل به راه حل نظامی جلوگیری به عمل آورد که در این صورت ایران مقابله به مثل خواهد کرد و نفتکش های سایر کشورها را نیز هدف قرار خواهد داد.
وی این احتمال را مطرح کرد که اگر برای ترامپ جلوگیری از صدور نفت ایران حائز اولویت نباشد در آن صورت با تحقق یافتن سایر اهداف تحریم ها به توافق هسته ای بازخواهد گشت و مجارات ها را بدون آنکه لغو کند به اجرا در نخواهد آورد.
در این گزارش آمده است :
' سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد ایران را در یک جمله می توان خلاصه کرد و آن اینکه ترامپ می خواهد با استفاده از تمامی ابزارهای موجود از جمله ابزارهای اقتصادی و پیشگیری از رسیدن درآمد حاصل از صدور هر گونه کالایی به خارج و به دنبال آن مذاکره با تهران به منظور تغییر بخشیدن به توافق هسته ای و سیاست هایش در مورد منطقه و کاهش توان نظامی به ویژه موشکی ایران حلقه محاصره را بر این کشور تنگ تر کند.
درارتباط با فشارهای اقتصادی باید گفت از مرحله اول تحریم های اعمال شده از سوی ترامپ علیه ایران 4 ماه و از مرحله دوم تحریم ها بیش از یک ماه سپری شده است.
نکته جالب توجه در مورد این تحریم ها آن است که اقتصاد ایران به جای آن که همزمان با اجرای دومین بسته در 5 نوامبر وخیم تر شود ، ملاحظه کردیم که بازار ایران شاهد ثبات بود و ارزش واحد پول ایران در برابر ارزهای خارجی رو به افزایش گذاشت که نشان می دهد اقدامات اتخاذ شده از سوی دولت ایران به نتایج دلخواه دست یافته است .
بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد ایران و افزایش ارزش واحد پول ایران در حالی که تهران به خواسته های ترامپ گوش فرا نداد، نشان می دهد که تحریم های آمریکا به نتایج موردنظر خود دست نیافته است و همین امر ترامپ را در برابر دو گزینه قرار می دهد که باید یکی از آن دو را برگزیند.
گزینه اول آنکه ایران را از دستیابی به درآمد حاصل از صادراتش و در راس آنها صادرات نفت بازدارد و این موضوع را در اولویت خود قرار دهد و از این خط مشی دست برندارد تا اینکه تهران به خواسته هایش پاسخ مثبت دهد و در برابر او تسلیم شود.
دومین گزینه اینکه تحریم ها در بالاترین سطح از اهمیت برای ترامپ قرار نداشته باشند بلکه هدف از اعمال آنها تحقق بخشیدن به سایر اهداف همچون اعمال فشار علیه تهران به منظور بازداشتن ایران از ایجاد کارشکنی در راه ' معامله قرن ' و یا جلب رضایت برخی از کشورهای منطقه به منظور دستیابی به معاملات و دلارهای بیشتر از آنها باشد .
بدون شک اگر گزینه اول گزینه مورد نظر ترامپ باشد در آن صورت او به شدت بخشیدن به تنش علیه تهران متوسل خواهد شد تا تهران را از صدور نفت بازدارد و اگر نتواند با استفاده از ابزارهای فشار سیاسی و دیپلماتیک و رسانه ای در این کار موفق شود، به هیچ وجه بعید نیست که به گزینه نظامی متوسل شود و طی آن نفتکش های ایرانی و یا خارجی حامل نفت ایران به سایر کشورهای جهان را با ناوهای نظامی آمریکا هدف قرار دهد.
اگر ترامپ چنین تصمیمی بگیرد این بدان معناست که اولین شراره جنگ علیه ایران را روشن خواهد کرد و به طور حتم تهران در برابر چنین تصمیمی در صورت تحقق یافتن آن از سوی ناوچه های نظامی آمریکا تماشاچی نخواهد ماند.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در سخنرانی در برابر مردم استان سمنان اعلام کرد که کشورش به صدور نفت علیرغم تحریم های آمریکا ادامه خواهد داد واگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد مانع از صدور نفت ایران شود در آن صورت ایران اجازه عبور حتی یک قطره نفت از خلیج فارس را نخواهد داد .
به نظر می رسد روحانی بی دلیل و بیهوده چنین تهدیدی را مطرح نکرده است بلکه می دانست که چه می گوید . او با این مطلب می خواست بر ترامپ پیشی گرفته و او را از اتخاذ هر گونه اقدام و یا تصمیمی در این خصوص برحذر دارد.
بدیهی است اگر جنگ در آستانه به وقوع پیوستن قرار گیرد ، هر گونه احتمالی امکان پذیر خواهد بود. این احتمال وجود دارد که ترامپ از تصمیم خود منصرف شود و این احتمال نیز وجود دارد که تهران از شرط خود برای انجام مذاکره با واشنگتن صرف نظر کند مبنی بر اینکه ترامپ تحریم ها را لغو کرده و بار دیگر به توافق هسته ای بازگردد و تهران با انجام مذاکره بدون پیش شرط با واشنگتن موافقت کند.
البته این امر در صورتی است که بازداشتن ایران از صدور نفت به هر وسیله ممکن حتی با توسل جستن به راه حل نظامی برای ترامپ حائز اولویت باشد اما اگر این موضوع برای ترامپ حائز اهمیت نباشد در آن صورت ممکن است با تحقق یافتن سایر اهداف تحریم ها ترامپ به توافق هسته ای بازگردد و یا آنکه تحریم ها را لغو نکند اما در عین حال آنها را به اجرا درنیاورد مخصوصا آن بخش که مربوط به تحریم کشورها و شرکت های در حال تعامل با ایران است.'
خاورم ** 1487**1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مواد شیمیایی مرتبط با کار از طریق پوست جذب می شوند
طبق اعلام موسسه سلامت و امنیت شغلی آمریکا، برخی از کارگران در معرض برخی مواد شیمیایی قرار می گیرند که از طریق پوست می توانند جذب شوند.
منظم‌ترین شهر ایران کجاست + عکس
در این مطلب تصویری از منظم‌ترین شهر ایران را مشاهده خواهید کرد.
صعود رئال مادرید در شب حذف اتلتیکو از کوپا دل ری
رئال مادرید با وجود شکست برابر لگانس به مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری صعود کرد اما اتلتیکومادرید با تساوی برابر خیرونا از این رقابت ها کنار رفت.
راهکارهایی برای درمان پادرد در سالمندان
پژوهشگر طب سنتی توصیه‌های برای کاهش دردپا و کمر در سالمندان ارائه داد.
عراق در دقیقه ۹۵ به ایران گل می‌زد
مدافع سابق تیم ملی پیش بینی کرد که اگر بازی ایران و عراق تا دقیقه ۹۵ ادامه داشت، شاید تیم ملی شکست می‌خورد.
ساخت یک راهرو بر روی آسمان- عکس
تصویری از ساخت یک راهرو بر روی آسمان خراش های چین به طول 300متر را در زیر می بینید.
پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از دونالد ترامپ خواسته است با توجه به تعطیلی بخشی از دولت فدرال و مشکل تأمین امنیت سخنرانی سالانه خود در کنگره را به تعویق بیاندازد یا متن این سخنرانی را به بفرستد و در کنگره حاضر نشود.
اتحادیه اروپا راهش را از انگلیس جدا می کند
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه خود را برای خروج بدون توافق انگلیس آماده می‌کند.
واکنش پوتین به شیطنت خطرناک آمریکا
رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به اقدام تحریک‌آمیز آمریکا در استقرار موشک‌های کروز خود در اروپا، تاکید کرد مسکو به دنبال رقابت تسلیحاتی جدید نیست.
نیروهای سوریه دموکراتیک: به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه کمک می‌کنیم
نیروهای سوریه دموکراتیک تأکید کردند: ما به ایجاد منطقه امن پیشنهاد شده توسط رئیس‌جمهوری آمریکا در شمال سوریه با تضمین‌های بین‌المللی کمک خواهیم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
خیرونا، شاگردان سیمئونه را حذف کرد
اتلتیکو مادرید در مجموع دو دیدار رفت و برگشت مقابل خیرونا به تساوی دست یافت اما به دلیل گل خورده در خانه حذف شد.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال جذب دی یونگ
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در مورد احتمال انتقال فرانکی دی یونگ به این تیم صحبت کرد.
سایت گل: صدرنشینی ایران در یک بازی بی‌روح
سایت جهانی «گل» در گزارشی، دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق را خسته‌کننده و بی‌روح توصیف کرد.
وینیسوس باید در ترکیب ثابت رئال مادرید باشد
گایزکا مندیتا، هافبک خلاق و سابق اسپانیایی به تمجید از بازی وینیسوس جونیور برای رئال مادرید پرداخت.
نیروهای سوریه دموکراتیک: به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه کمک می‌کنیم
عباس در نشست اتحادیه عرب شرکت نمی کند
یمن با موشک جنوب عربستان را هدف قرار داد
اردوغان:موافقت‌نامه دیتون باید مورد بازبینی قرار گیرد
شمار کشته های انفجار شمال سوریه به 23 نفر افزایش یافت
پنس: داعش شکست خورده است
تمجید حماس از مخالفت مالزی با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی
هشدار پامپئو به بغداد نسبت به حملات اسرائیل به عراق
تجمع اعتراض آمیز ایتالیایی ها مقابل سفارت عربستان در رم
مقام سوری: ترکیه تهدید واقعی کُردها است