گزینه های ترامپ برای مقابله با ایران از نگاه رأی الیوم

13:52 ۱۸۹ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 197 0
گزینه های ترامپ برای مقابله با ایران از نگاه رأی الیوم

تهران -ایرنا - اجرای مرحله دوم تحریم های ضد ایرانی آمریکا نتوانست بر خلاف تحلیل ارائه شده از سوی بسیاری از رسانه های عربی و غربی ایران را از پا درآورد و همین امر باعث شد تا این رسانه ها در تحلیل و بررسی گزینه های ضد ایرانی رئیس جمهوری آمریکا تجدیدنظر به عمل آورند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روزنامه رأی الیوم چاپ لندن نوشت: بهبود وضعیت اقتصاد و ارزش واحد پول ایران پس از اعمال دومین بسته تحریم ها ناکارآمد بودن تحریم ها را به اثبات رساند و به همین دلیل ترامپ دو گزینه پیش رو دارد.
این روزنامه افزود: اگر بازداشتن ایران از دستیابی به درآمد حاصل از صادرات به ویژه صدور نفت برای ترامپ حائز اولویت باشد باید از این امر به هر شیوه ممکن حتی اگر شده با توسل به راه حل نظامی جلوگیری به عمل آورد که در این صورت ایران مقابله به مثل خواهد کرد و نفتکش های سایر کشورها را نیز هدف قرار خواهد داد.
وی این احتمال را مطرح کرد که اگر برای ترامپ جلوگیری از صدور نفت ایران حائز اولویت نباشد در آن صورت با تحقق یافتن سایر اهداف تحریم ها به توافق هسته ای بازخواهد گشت و مجارات ها را بدون آنکه لغو کند به اجرا در نخواهد آورد.
در این گزارش آمده است :
' سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد ایران را در یک جمله می توان خلاصه کرد و آن اینکه ترامپ می خواهد با استفاده از تمامی ابزارهای موجود از جمله ابزارهای اقتصادی و پیشگیری از رسیدن درآمد حاصل از صدور هر گونه کالایی به خارج و به دنبال آن مذاکره با تهران به منظور تغییر بخشیدن به توافق هسته ای و سیاست هایش در مورد منطقه و کاهش توان نظامی به ویژه موشکی ایران حلقه محاصره را بر این کشور تنگ تر کند.
درارتباط با فشارهای اقتصادی باید گفت از مرحله اول تحریم های اعمال شده از سوی ترامپ علیه ایران 4 ماه و از مرحله دوم تحریم ها بیش از یک ماه سپری شده است.
نکته جالب توجه در مورد این تحریم ها آن است که اقتصاد ایران به جای آن که همزمان با اجرای دومین بسته در 5 نوامبر وخیم تر شود ، ملاحظه کردیم که بازار ایران شاهد ثبات بود و ارزش واحد پول ایران در برابر ارزهای خارجی رو به افزایش گذاشت که نشان می دهد اقدامات اتخاذ شده از سوی دولت ایران به نتایج دلخواه دست یافته است .
بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد ایران و افزایش ارزش واحد پول ایران در حالی که تهران به خواسته های ترامپ گوش فرا نداد، نشان می دهد که تحریم های آمریکا به نتایج موردنظر خود دست نیافته است و همین امر ترامپ را در برابر دو گزینه قرار می دهد که باید یکی از آن دو را برگزیند.
گزینه اول آنکه ایران را از دستیابی به درآمد حاصل از صادراتش و در راس آنها صادرات نفت بازدارد و این موضوع را در اولویت خود قرار دهد و از این خط مشی دست برندارد تا اینکه تهران به خواسته هایش پاسخ مثبت دهد و در برابر او تسلیم شود.
دومین گزینه اینکه تحریم ها در بالاترین سطح از اهمیت برای ترامپ قرار نداشته باشند بلکه هدف از اعمال آنها تحقق بخشیدن به سایر اهداف همچون اعمال فشار علیه تهران به منظور بازداشتن ایران از ایجاد کارشکنی در راه ' معامله قرن ' و یا جلب رضایت برخی از کشورهای منطقه به منظور دستیابی به معاملات و دلارهای بیشتر از آنها باشد .
بدون شک اگر گزینه اول گزینه مورد نظر ترامپ باشد در آن صورت او به شدت بخشیدن به تنش علیه تهران متوسل خواهد شد تا تهران را از صدور نفت بازدارد و اگر نتواند با استفاده از ابزارهای فشار سیاسی و دیپلماتیک و رسانه ای در این کار موفق شود، به هیچ وجه بعید نیست که به گزینه نظامی متوسل شود و طی آن نفتکش های ایرانی و یا خارجی حامل نفت ایران به سایر کشورهای جهان را با ناوهای نظامی آمریکا هدف قرار دهد.
اگر ترامپ چنین تصمیمی بگیرد این بدان معناست که اولین شراره جنگ علیه ایران را روشن خواهد کرد و به طور حتم تهران در برابر چنین تصمیمی در صورت تحقق یافتن آن از سوی ناوچه های نظامی آمریکا تماشاچی نخواهد ماند.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه در سخنرانی در برابر مردم استان سمنان اعلام کرد که کشورش به صدور نفت علیرغم تحریم های آمریکا ادامه خواهد داد واگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد مانع از صدور نفت ایران شود در آن صورت ایران اجازه عبور حتی یک قطره نفت از خلیج فارس را نخواهد داد .
به نظر می رسد روحانی بی دلیل و بیهوده چنین تهدیدی را مطرح نکرده است بلکه می دانست که چه می گوید . او با این مطلب می خواست بر ترامپ پیشی گرفته و او را از اتخاذ هر گونه اقدام و یا تصمیمی در این خصوص برحذر دارد.
بدیهی است اگر جنگ در آستانه به وقوع پیوستن قرار گیرد ، هر گونه احتمالی امکان پذیر خواهد بود. این احتمال وجود دارد که ترامپ از تصمیم خود منصرف شود و این احتمال نیز وجود دارد که تهران از شرط خود برای انجام مذاکره با واشنگتن صرف نظر کند مبنی بر اینکه ترامپ تحریم ها را لغو کرده و بار دیگر به توافق هسته ای بازگردد و تهران با انجام مذاکره بدون پیش شرط با واشنگتن موافقت کند.
البته این امر در صورتی است که بازداشتن ایران از صدور نفت به هر وسیله ممکن حتی با توسل جستن به راه حل نظامی برای ترامپ حائز اولویت باشد اما اگر این موضوع برای ترامپ حائز اهمیت نباشد در آن صورت ممکن است با تحقق یافتن سایر اهداف تحریم ها ترامپ به توافق هسته ای بازگردد و یا آنکه تحریم ها را لغو نکند اما در عین حال آنها را به اجرا درنیاورد مخصوصا آن بخش که مربوط به تحریم کشورها و شرکت های در حال تعامل با ایران است.'
خاورم ** 1487**1049


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
رسانه‌های روسیه: اولین اس۴۰۰ ژوئیه به ترکیه تحویل می‌شود
هاآرتص: تمام شواهد عادی سازی روابط در کارگاه بحرین مشهودند
گفتگوهای پشت پرده کره شمالی و آمریکا برای نشست سوم
تنها شرط موفق شدن طرح کوشنر از زبان وزیر سعودی
چین خواستار توقف دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ شد
منبع بحرینی: در صورت حصول پیشرفت در پرونده فلسطین با اسرائیل رابطه برقرار می‌کنیم
ادامه بازداشت رهبر جامعه مدنی ترکیه
دیدار بن سلمان با مون جائه این- امضای ۱۲ توافقنامه همکاری بین آرامکو و شرکت‌های کره جنوبی
افزایش تلفات نظامیان آمریکایی در افغانستان
امارات: رایزنی‌های اولیه جهت تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای امنیت دریایی در خلیج فارس صورت گرفته