ترافیک دیپلماتیک در سوریه

11:55 ۱۸۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 221 0
ترافیک دیپلماتیک در سوریه

ایرنا – تهران- 'برهم صالح' رئیس جمهور عراق قرار است در روزهای آینده برای یک دیدار رسمی از سوریه وارد دمشق پایتخت این کشور شود.

ایرنا

یک منبع دیپلماتیک عراقی با اعلام این خبر به زمان دقیق این سفر و جزئیات بیشتر آن اشاره ای نکرد.
سفر رئیس جمهوری عراق به کشور همسایه غربی خود دومین سفر یک مقام عالی رتبه کشور عربی به دمشق به دنبال سفر نیم روزه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به سوریه است و پیش از آن نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر کوتاه به سوریه از پایگاه نظامی این کشور در غرب سوریه دیدن کرده بود.
بحران سوریه که از اسفند ماه 1389 با توطئه های برخی کشورهای عرب ، غربی و رژیم صهیونیستی در کنار سه کشور همسایه سوریه آغاز گردید ، موجب شد تا در هشت سال گذشته هیچ یک از سران کشورهای عربی به خاطر مسایل امنیتی و نگاه های سیاسی برخی دشمنان سوریه به این کشور سفر نکنند و درست به همین خاطر است که با توجه به موفقیت های دمشق در مهار بحران مزبور و شکست تروریست ها سفرهای اخیر مقام های کشورهای عربی به سوریه بازتاب گسترده ای در مطبوعات منطقه و جهان دارد.
گذشته از اهداف سیاسی این سفرها که به خاطر مناسبات دو جانبه و منطقه ای در جای خود قابل بررسی و تامل می باشد ، نفس این سفرها نیز بسیار مهم و دارای پیام های خاص در مقطع کنونی از بحران در سوریه است و هر یک از این دو موضوع محل ارایه تحلیل ها و ارزیابی های ویژه دارد.
بر اساس برخی گزارش های رسانه ای ، آغاز سفرهای مقام های کشورهای عربی به سوریه به دنبال کنترل دولت مرکزی دمشق بر حدود 70 درصد از مناطق اشغالی این کشور صورت می گیرد.
برخی از تحلیلگران سیاسی در منطقه معتقدند که سفر البشیر به دمشق آغازی بر دیگر سفرهای سران کشورهای عربی به سوریه است و به دنبال آن در روزهای آینده می توان شاهد سفر امیر کویت و رئیس جمهوری مصر و یا پادشاه اردن به دمشق بود.
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر برجسته غرب آسیا در همین ارتباط معتقد است که رهبران عربی بر حلقه‌ درهای کاخ ریاست جمهوری سوریه می‌کوبند تا انزوا و غریبی خود را از بین ببرند نه اینکه انزوا و غریبی سوریه از بین برود، آن هم پس از گذشت هفت سال از بحران سوریه که چیزی جز غارت اموالشان توسط آمریکا نصیب آن ها نشد.
وی در یادداشتی با عنوان 'موسم عزیمت به شام فرارسیده است' در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم افزود، سفر عمر البشیر به سوریه می‌تواند آغازگر نجات عرب‌ها از دام آمریکا باشد و اکنون و دشمنان عربی سوریه با شکستن حلقه انزوای خود در راه عزیمت به دمشق هستند.
به عقیده عطوان ، البشیر چه با وی تفاهم داشته باشیم و چه نداشته باشیم به عنوان اولین رهبر عربی در تاریخ شناخته می‌شود که حلقه محاصره کشورهای عربی را شکسته و این گام جسورانه را برداشت اما او قطعا آخرین رهبر عربی نیست که بر حلقه در دمشق کوبیده است و صف بلندی در راه است، سفارتخانه‌های بسته شده مجددا ترمیم شدند و تبادل پیام‌های محرمانه ادامه دارد.
سردبیر رای الیوم افزود : بعید نیست دومین رهبر عربی که عازم دمشق شود شیخ صباح الاحمد امیر کویت باشد و سومی هم عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که اخیرا برای بازگرداندن کرسی سوریه در اتحادیه عرب به این کشور فشار زیادی اعمال کرده است، چرا که توطئه آمریکا و اسرائیل در نوامبر 2011 برای اخراج سوریه از اتحادیه عرب روند همکاری‌های مشترک عربی را به کما برده و از همین روست که السیسی هم اینک از پارلمان عربی خواسته بیانیه ای حاوی دعوت از سوریه صادر کند.
اکنون علاوه بر آغاز سفر سران کشورهای عربی به سوریه موجی نیز در ارتباط با راه اندازی دوباره سفارتخانه های کشورهای عربی در دمشق و رایزنی ها و اعزام هیات های مختلف برای این مهم آغاز شده است.
اردن همانگونه که در عرصه ایجاد بحران در سوریه از اولین ها بود و از تروریست ها و فعالان عرصه رسانه در بحران سوریه حمایت تمام قد کرد ، اکنون نیز در عرصه آغاز از سرگیری روابط با شرمندگی تمام در شمار اولین ها است و پیش از همه کشورهای عربی با اعزام هیات های تجاری و پارلمانی تمایل خود را برای اعزام سفیر به سوریه ابزار داشته است.
البته در این میان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز پیام کوتاه و پرمعنایی به هیات پارلمانی اردنی برای انتقال به شاه این کشور فرستاده است مبنی بر این که ' نگاه ما به جلو است ' که این پیام می تواند برای همه کشورهای عربی سهیم در بحران هشت ساله سوریه با همه هزینه هایشان نیز تلقی شود.
علاوه بر اردن در روزهای اخیر امارات نیز برای بازگشایی سفارت خود در دمشق ابراز تمایل کرده است و اگر در اوایل سال 1390 در دمشق موجی از بستن سفارتخانه های عربی در بین این کشورها به تاسی از عربستان و قطر به راه افتاده بود الان به خاطر شرمندگی ریاض به خاطر حمایت های مالی ، تسلیحاتی و لجستیک از تروریست ها ، این دیگر کشورها هستند که به دنبال از سرگیری دوباره روابط هستند و احتمالا در این خصوص عربستان آخر خواهد بود.
استقبال گرم «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین از «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته و مصافحه گرم آنها با یکدیگر و تاکید مقام بحرینی براینکه همه خاک سوریه باید بازگردانده شود نیز دارای معانی زیادی است که با گذشت زمان و کنار رفتن برخی ابرها می توان در ارتباط با آن تحلیل و ارزیابی لازم را ارایه کرد.
البته در این میان بودند کشورهای دوراندیشی که روابط خود را با سوریه قطع نکردند بلکه آن را به خاطر مسایل امنیتی و ملاحظات خاص خود کاهش دادند که در این میان می توان از عراق و مصر نام برد که با وجود برخی ناامنی های در دمشق روابط خود را در جریان بحران سوریه در سطوح مختلف حفظ کردند و هیات های دیپلماتیک آنها در سوریه فعال بودند.
در همین حال با افزایش رفت و آمدها بین دمشق و پایتخت های عربی به صورت دو طرفه روزنامه «رای الیوم» روز چهارشنبه گزارش داد که منابع تونسی از احتمال سفر «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه به تونس و دعوت از «قائد الباجی السبسی» رئیس جمهور این کشور برای دیدار از دمشق خبر می دهند.
منابع موثق در پایتخت تونس اعلام کردند که «ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه به دعوت رسمی «خمیس الجهناوی» همتای تونسی خود به این کشور سفر می کند و احتمال دادند که المعلم حامل دعوت رسمی از سوی اسد رئیس جمهور سوریه برای دیدار السبسی از دمشق باشد.
به طور معمول چنین خبرهایی نزدیک به یقین است و کشورها برای کاهش تبعات و بازتاب های آن ابتدا به نقل از منابع موثق و آگاه اعلام و به دنبال آن در صورت مثبت بودن بازتاب ها به صورت رسمی این خبرها را تایید می کنند.
طبق گزارش رای الیوم، تونس در ماه مارس آینده (اسفند - فروردین ماه) میزبان اجلاس سران عرب است و به همین دلیل تماس هایی برای دعوت رسمی از سوریه برای مشارکت در این کنفرانس و بازگرداندن این کشور به اتحادیه عرب صورت می گیرد و حتی برخی منابع از احتمال حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران عرب در تونس خبر می دهند.
تونس از سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع و سفیر این کشور را از تونس اخراج شد و حتی برخی تروریست ها از تونس عازم سوریه شدند تا در کنار دیگر تروریست های حاضر علیه دولت مرکزی این کشور اقدام کنند که برخی منابع آمار آنها را تا 3 هزار نفر ذکر می کنند..
بر اساس برخی آمارهای 360 هزار تروریست از 120 کشور جهان در بیش از یکصد گروه تروریستی در سوریه در هشت سال گذشته فعالیت داشته اند.
با روی کار آمدن حزب نداء تونس وزیر خارجه تونس تاکید کرد، کشورش تصمیم دارد فعالیت‌های دیپلماتیک در دمشق را از سر بگیرد.
تابستان سال 2016 نیز برخی منابع در وزارت خارجه تونس اعلام کردند که این کشور روابط دیپلماتیک خود با سوریه را از سر گرفته و 'ابراهیم الفواری' به عنوان سرکنسول تونس در دمشق تعیین شده است.
از داود پورصحت
خاورم**9366*1436**1586


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
نظام سوریه دو نیروی امنیتی لبنان را بازداشت کرد
رهبر هنگ کنگ: بررسی لایحه جنجالی استرداد تا زمان برطرف شدن نگرانی‌ها متوقف می‌شود
اعتصاب سراسری ساکنان جولان در اعتراض به سیاست‌های رژیم صهیونیستی
کرملین: تمامی طرف‌ها در خاورمیانه خویشتنداری کنند
امیر کویت فردا به عراق می‌رود
درخواست روسیه از سوریه برای رایزنی با لبنان بر سر ترسیم منطقه دریایی
وزیر کشور قزاقستان: ۴۰۰۰ نفر از معترضان به نتایج انتخابات در بازداشت هستند
قاهره اتهامات دیده‌بان حقوق بشر درباره وضعیت مرسی را رد کرد
صدور حکم جلب ۱۲۸ پرسنل نظامی ترکیه به ظن ارتباط با گولن
فرستاده اتمی کره جنوبی به واشنگتن می‌رود