ترافیک دیپلماتیک در سوریه

11:55 ۲۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 55 0
ترافیک دیپلماتیک در سوریه

ایرنا – تهران- 'برهم صالح' رئیس جمهور عراق قرار است در روزهای آینده برای یک دیدار رسمی از سوریه وارد دمشق پایتخت این کشور شود.

ایرنا

یک منبع دیپلماتیک عراقی با اعلام این خبر به زمان دقیق این سفر و جزئیات بیشتر آن اشاره ای نکرد.
سفر رئیس جمهوری عراق به کشور همسایه غربی خود دومین سفر یک مقام عالی رتبه کشور عربی به دمشق به دنبال سفر نیم روزه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به سوریه است و پیش از آن نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر کوتاه به سوریه از پایگاه نظامی این کشور در غرب سوریه دیدن کرده بود.
بحران سوریه که از اسفند ماه 1389 با توطئه های برخی کشورهای عرب ، غربی و رژیم صهیونیستی در کنار سه کشور همسایه سوریه آغاز گردید ، موجب شد تا در هشت سال گذشته هیچ یک از سران کشورهای عربی به خاطر مسایل امنیتی و نگاه های سیاسی برخی دشمنان سوریه به این کشور سفر نکنند و درست به همین خاطر است که با توجه به موفقیت های دمشق در مهار بحران مزبور و شکست تروریست ها سفرهای اخیر مقام های کشورهای عربی به سوریه بازتاب گسترده ای در مطبوعات منطقه و جهان دارد.
گذشته از اهداف سیاسی این سفرها که به خاطر مناسبات دو جانبه و منطقه ای در جای خود قابل بررسی و تامل می باشد ، نفس این سفرها نیز بسیار مهم و دارای پیام های خاص در مقطع کنونی از بحران در سوریه است و هر یک از این دو موضوع محل ارایه تحلیل ها و ارزیابی های ویژه دارد.
بر اساس برخی گزارش های رسانه ای ، آغاز سفرهای مقام های کشورهای عربی به سوریه به دنبال کنترل دولت مرکزی دمشق بر حدود 70 درصد از مناطق اشغالی این کشور صورت می گیرد.
برخی از تحلیلگران سیاسی در منطقه معتقدند که سفر البشیر به دمشق آغازی بر دیگر سفرهای سران کشورهای عربی به سوریه است و به دنبال آن در روزهای آینده می توان شاهد سفر امیر کویت و رئیس جمهوری مصر و یا پادشاه اردن به دمشق بود.
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر برجسته غرب آسیا در همین ارتباط معتقد است که رهبران عربی بر حلقه‌ درهای کاخ ریاست جمهوری سوریه می‌کوبند تا انزوا و غریبی خود را از بین ببرند نه اینکه انزوا و غریبی سوریه از بین برود، آن هم پس از گذشت هفت سال از بحران سوریه که چیزی جز غارت اموالشان توسط آمریکا نصیب آن ها نشد.
وی در یادداشتی با عنوان 'موسم عزیمت به شام فرارسیده است' در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم افزود، سفر عمر البشیر به سوریه می‌تواند آغازگر نجات عرب‌ها از دام آمریکا باشد و اکنون و دشمنان عربی سوریه با شکستن حلقه انزوای خود در راه عزیمت به دمشق هستند.
به عقیده عطوان ، البشیر چه با وی تفاهم داشته باشیم و چه نداشته باشیم به عنوان اولین رهبر عربی در تاریخ شناخته می‌شود که حلقه محاصره کشورهای عربی را شکسته و این گام جسورانه را برداشت اما او قطعا آخرین رهبر عربی نیست که بر حلقه در دمشق کوبیده است و صف بلندی در راه است، سفارتخانه‌های بسته شده مجددا ترمیم شدند و تبادل پیام‌های محرمانه ادامه دارد.
سردبیر رای الیوم افزود : بعید نیست دومین رهبر عربی که عازم دمشق شود شیخ صباح الاحمد امیر کویت باشد و سومی هم عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که اخیرا برای بازگرداندن کرسی سوریه در اتحادیه عرب به این کشور فشار زیادی اعمال کرده است، چرا که توطئه آمریکا و اسرائیل در نوامبر 2011 برای اخراج سوریه از اتحادیه عرب روند همکاری‌های مشترک عربی را به کما برده و از همین روست که السیسی هم اینک از پارلمان عربی خواسته بیانیه ای حاوی دعوت از سوریه صادر کند.
اکنون علاوه بر آغاز سفر سران کشورهای عربی به سوریه موجی نیز در ارتباط با راه اندازی دوباره سفارتخانه های کشورهای عربی در دمشق و رایزنی ها و اعزام هیات های مختلف برای این مهم آغاز شده است.
اردن همانگونه که در عرصه ایجاد بحران در سوریه از اولین ها بود و از تروریست ها و فعالان عرصه رسانه در بحران سوریه حمایت تمام قد کرد ، اکنون نیز در عرصه آغاز از سرگیری روابط با شرمندگی تمام در شمار اولین ها است و پیش از همه کشورهای عربی با اعزام هیات های تجاری و پارلمانی تمایل خود را برای اعزام سفیر به سوریه ابزار داشته است.
البته در این میان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز پیام کوتاه و پرمعنایی به هیات پارلمانی اردنی برای انتقال به شاه این کشور فرستاده است مبنی بر این که ' نگاه ما به جلو است ' که این پیام می تواند برای همه کشورهای عربی سهیم در بحران هشت ساله سوریه با همه هزینه هایشان نیز تلقی شود.
علاوه بر اردن در روزهای اخیر امارات نیز برای بازگشایی سفارت خود در دمشق ابراز تمایل کرده است و اگر در اوایل سال 1390 در دمشق موجی از بستن سفارتخانه های عربی در بین این کشورها به تاسی از عربستان و قطر به راه افتاده بود الان به خاطر شرمندگی ریاض به خاطر حمایت های مالی ، تسلیحاتی و لجستیک از تروریست ها ، این دیگر کشورها هستند که به دنبال از سرگیری دوباره روابط هستند و احتمالا در این خصوص عربستان آخر خواهد بود.
استقبال گرم «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین از «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته و مصافحه گرم آنها با یکدیگر و تاکید مقام بحرینی براینکه همه خاک سوریه باید بازگردانده شود نیز دارای معانی زیادی است که با گذشت زمان و کنار رفتن برخی ابرها می توان در ارتباط با آن تحلیل و ارزیابی لازم را ارایه کرد.
البته در این میان بودند کشورهای دوراندیشی که روابط خود را با سوریه قطع نکردند بلکه آن را به خاطر مسایل امنیتی و ملاحظات خاص خود کاهش دادند که در این میان می توان از عراق و مصر نام برد که با وجود برخی ناامنی های در دمشق روابط خود را در جریان بحران سوریه در سطوح مختلف حفظ کردند و هیات های دیپلماتیک آنها در سوریه فعال بودند.
در همین حال با افزایش رفت و آمدها بین دمشق و پایتخت های عربی به صورت دو طرفه روزنامه «رای الیوم» روز چهارشنبه گزارش داد که منابع تونسی از احتمال سفر «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه به تونس و دعوت از «قائد الباجی السبسی» رئیس جمهور این کشور برای دیدار از دمشق خبر می دهند.
منابع موثق در پایتخت تونس اعلام کردند که «ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه به دعوت رسمی «خمیس الجهناوی» همتای تونسی خود به این کشور سفر می کند و احتمال دادند که المعلم حامل دعوت رسمی از سوی اسد رئیس جمهور سوریه برای دیدار السبسی از دمشق باشد.
به طور معمول چنین خبرهایی نزدیک به یقین است و کشورها برای کاهش تبعات و بازتاب های آن ابتدا به نقل از منابع موثق و آگاه اعلام و به دنبال آن در صورت مثبت بودن بازتاب ها به صورت رسمی این خبرها را تایید می کنند.
طبق گزارش رای الیوم، تونس در ماه مارس آینده (اسفند - فروردین ماه) میزبان اجلاس سران عرب است و به همین دلیل تماس هایی برای دعوت رسمی از سوریه برای مشارکت در این کنفرانس و بازگرداندن این کشور به اتحادیه عرب صورت می گیرد و حتی برخی منابع از احتمال حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران عرب در تونس خبر می دهند.
تونس از سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع و سفیر این کشور را از تونس اخراج شد و حتی برخی تروریست ها از تونس عازم سوریه شدند تا در کنار دیگر تروریست های حاضر علیه دولت مرکزی این کشور اقدام کنند که برخی منابع آمار آنها را تا 3 هزار نفر ذکر می کنند..
بر اساس برخی آمارهای 360 هزار تروریست از 120 کشور جهان در بیش از یکصد گروه تروریستی در سوریه در هشت سال گذشته فعالیت داشته اند.
با روی کار آمدن حزب نداء تونس وزیر خارجه تونس تاکید کرد، کشورش تصمیم دارد فعالیت‌های دیپلماتیک در دمشق را از سر بگیرد.
تابستان سال 2016 نیز برخی منابع در وزارت خارجه تونس اعلام کردند که این کشور روابط دیپلماتیک خود با سوریه را از سر گرفته و 'ابراهیم الفواری' به عنوان سرکنسول تونس در دمشق تعیین شده است.
از داود پورصحت
خاورم**9366*1436**1586


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

دلتنگی‌های شجاع خلیل زاده برای هواداران
شجاع خلیل زاده با وجود مصدومیتی که دارد، همچنان تمرینات پرفشار خود را همراه پرسپولیسی‌ها در کمپ قطر ادامه می‌دهد.
دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
زاهدی: با دامیانوویچ زوج می‌شویم
یکی از سورپرایزهای فصل نقل‌وانتقالات، حضور شهاب زاهدی در باشگاه کره جنوبی بود.
حاجیلو: باید یک مربی همتراز کی‌روش بیاوریم
در حالی استقلال تهران این روزها در ترکیه اردوی تدارکاتی خود را برپا کرده که این مساله حواشی مختلفی را نیز در پی داشته از جمله عدم حضور در کمپ قطر و اینکه فعلا خبری از جذب بازیکن جدید هم نشده
باور نکنید، دل پرسپولیسی‌ها با تیم ملی است
در حالی که قرار بود تیم ملی فوتبال کشورمان در آرامش و در فضایی پر از امید در جام ملت‌های آسیا حضور پیدا کند اما هر روز حاشیه‌های خواسته و ناخواسته برای این تیم و البته باشگاه‌ها به وجود می‌آید که شاید خود اعضای تیم ملی و باشگاه‌ها در این زمینه کمترین نقش را داشته باشند.
کره متکی به ستاره، ایران متکی به تیم
کره مغرورانه کار خودش را شروع کرد، شک نداشت که با سربلندی راهی دور بعدی می‌شود و گویا به اهمیت نوع صعود خود فکر نکرده بود، فارغ از نتیجه کسب‌شده، اتفاق مهمی که رخ داد این بود، کره‌جنوبی در مسیر صعود، از غرور و بزرگی وعده داده شده خود، کوتاه آمد و دست کشید.
روز‌های آرام نقل و انتقالات فوتبال ایران
نقل و انتقالات فوتبال ایران در کوران جام ملت‌های آسیا هم پیگیری می‌شود.اما فعلا همه چیز آرام است و هنوز بمب بزرگی در لیگ برتر نترکیده است.
زمان تمرین تیم‌ملی مشخص شد
تیم‌ملی ایران امروز یک جلسه تمرینی در الوصل خواهد داشت و بعد از ظهر هم این شهر را ترک می‌کند و به شهر ابوظبی برمی‌گردد. تیم‌ملی امروز دو گروه خواهد شد و یک گروه در هتل تمرین می‌کنند و گروه دیگر روی زمین چمن.
پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی
کارلوس کی‌روش علاقمند بود قراردادش تا پایان جام‌جهانی 2022 قطر تمدید شود ولی خیلی زود به این نتیجه رسید وقتی او 6 ماهه بسته‌اند یعنی دیگر نمی‌خواهد در تیم‌ملی بماند. بدین ترتیب باید کار کارلوس و ایران را بعد از جام ملت‌ها تمام شده دانست.
طارمی: کی‌روش می‌گوید نزدیک بازیکنان حریف نشوید
مهدی طارمی به نکته‌ بسیار جالبی اشاره می‌کند. کیفیت داوری‌ها در جام‌ملت‌ها باعث شده تا سرمربی ایران و بازیکنان نگران باشند که مبادا در یک بازی حساس بار دیگر اتفاقات علیه تیم‌ملی باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم- «محمدرضا هنرمند» و «سمفونی نهم»
محمدرضا هنرمند متولد سوم مرداد ۱۳۳۲ کارگردان سریال های موفق «زیر تیغ» و «کاکتوس» ۱۶ سال هیچ فیلم سینمایی را جلوی دوربین نبرد تا این که اواخر سال گذشته «سمفونی نهم» را کارگردانی کرد.
«مهران مدیری» در نقش یک شیاد! -عکس
سریال پانزده قسمتی «هیولا» که یک کمدی اجتماعی است به کارگرانی مهران مدیری،‌ نویسندگی پیمان قاسم خانی و امیر برادران و تهیه کنندگی سید مصطفی احمدی برای پخش در شبکه نمایش خانگی تولید می شود.
با شایع ترین انواع کمبود ویتامین و راه‌های رفع این کمبودها آشنا شوید
در این مطلب به تعدادی از شایع‌ترین انواع کمبود ویتامین می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توان این کمبودها را از طریق رژیم غذایی برطرف کرد.
اعتصاب سراسری در تونس آغاز شد
حزب الله لبنان بازداشت خبرنگار َپرس تی وی را محکوم کرد
وزیران خارجه ترکیه و لبنان تحولات منطقه را بررسی کردند
پدرسن: به صورت دوره‌ای به دمشق سفر خواهم کرد
خروج بیش از ۲۰۰۰ تن از آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه
اردوغان: انفجار منبج تاثیری بر تصمیم خروج آمریکا از سوریه نمی‌گذارد
ترکیه حمله منبج را محکوم کرد
مقام فلسطینی:طرح موسوم به معامله قرن محکوم به شکست است
نیروهای سوریه دموکراتیک: به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه کمک می‌کنیم
عباس در نشست اتحادیه عرب شرکت نمی کند