ترافیک دیپلماتیک در سوریه

11:55 ۸۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 148 0
ترافیک دیپلماتیک در سوریه

ایرنا – تهران- 'برهم صالح' رئیس جمهور عراق قرار است در روزهای آینده برای یک دیدار رسمی از سوریه وارد دمشق پایتخت این کشور شود.

ایرنا

یک منبع دیپلماتیک عراقی با اعلام این خبر به زمان دقیق این سفر و جزئیات بیشتر آن اشاره ای نکرد.
سفر رئیس جمهوری عراق به کشور همسایه غربی خود دومین سفر یک مقام عالی رتبه کشور عربی به دمشق به دنبال سفر نیم روزه عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به سوریه است و پیش از آن نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر کوتاه به سوریه از پایگاه نظامی این کشور در غرب سوریه دیدن کرده بود.
بحران سوریه که از اسفند ماه 1389 با توطئه های برخی کشورهای عرب ، غربی و رژیم صهیونیستی در کنار سه کشور همسایه سوریه آغاز گردید ، موجب شد تا در هشت سال گذشته هیچ یک از سران کشورهای عربی به خاطر مسایل امنیتی و نگاه های سیاسی برخی دشمنان سوریه به این کشور سفر نکنند و درست به همین خاطر است که با توجه به موفقیت های دمشق در مهار بحران مزبور و شکست تروریست ها سفرهای اخیر مقام های کشورهای عربی به سوریه بازتاب گسترده ای در مطبوعات منطقه و جهان دارد.
گذشته از اهداف سیاسی این سفرها که به خاطر مناسبات دو جانبه و منطقه ای در جای خود قابل بررسی و تامل می باشد ، نفس این سفرها نیز بسیار مهم و دارای پیام های خاص در مقطع کنونی از بحران در سوریه است و هر یک از این دو موضوع محل ارایه تحلیل ها و ارزیابی های ویژه دارد.
بر اساس برخی گزارش های رسانه ای ، آغاز سفرهای مقام های کشورهای عربی به سوریه به دنبال کنترل دولت مرکزی دمشق بر حدود 70 درصد از مناطق اشغالی این کشور صورت می گیرد.
برخی از تحلیلگران سیاسی در منطقه معتقدند که سفر البشیر به دمشق آغازی بر دیگر سفرهای سران کشورهای عربی به سوریه است و به دنبال آن در روزهای آینده می توان شاهد سفر امیر کویت و رئیس جمهوری مصر و یا پادشاه اردن به دمشق بود.
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر برجسته غرب آسیا در همین ارتباط معتقد است که رهبران عربی بر حلقه‌ درهای کاخ ریاست جمهوری سوریه می‌کوبند تا انزوا و غریبی خود را از بین ببرند نه اینکه انزوا و غریبی سوریه از بین برود، آن هم پس از گذشت هفت سال از بحران سوریه که چیزی جز غارت اموالشان توسط آمریکا نصیب آن ها نشد.
وی در یادداشتی با عنوان 'موسم عزیمت به شام فرارسیده است' در روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم افزود، سفر عمر البشیر به سوریه می‌تواند آغازگر نجات عرب‌ها از دام آمریکا باشد و اکنون و دشمنان عربی سوریه با شکستن حلقه انزوای خود در راه عزیمت به دمشق هستند.
به عقیده عطوان ، البشیر چه با وی تفاهم داشته باشیم و چه نداشته باشیم به عنوان اولین رهبر عربی در تاریخ شناخته می‌شود که حلقه محاصره کشورهای عربی را شکسته و این گام جسورانه را برداشت اما او قطعا آخرین رهبر عربی نیست که بر حلقه در دمشق کوبیده است و صف بلندی در راه است، سفارتخانه‌های بسته شده مجددا ترمیم شدند و تبادل پیام‌های محرمانه ادامه دارد.
سردبیر رای الیوم افزود : بعید نیست دومین رهبر عربی که عازم دمشق شود شیخ صباح الاحمد امیر کویت باشد و سومی هم عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که اخیرا برای بازگرداندن کرسی سوریه در اتحادیه عرب به این کشور فشار زیادی اعمال کرده است، چرا که توطئه آمریکا و اسرائیل در نوامبر 2011 برای اخراج سوریه از اتحادیه عرب روند همکاری‌های مشترک عربی را به کما برده و از همین روست که السیسی هم اینک از پارلمان عربی خواسته بیانیه ای حاوی دعوت از سوریه صادر کند.
اکنون علاوه بر آغاز سفر سران کشورهای عربی به سوریه موجی نیز در ارتباط با راه اندازی دوباره سفارتخانه های کشورهای عربی در دمشق و رایزنی ها و اعزام هیات های مختلف برای این مهم آغاز شده است.
اردن همانگونه که در عرصه ایجاد بحران در سوریه از اولین ها بود و از تروریست ها و فعالان عرصه رسانه در بحران سوریه حمایت تمام قد کرد ، اکنون نیز در عرصه آغاز از سرگیری روابط با شرمندگی تمام در شمار اولین ها است و پیش از همه کشورهای عربی با اعزام هیات های تجاری و پارلمانی تمایل خود را برای اعزام سفیر به سوریه ابزار داشته است.
البته در این میان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز پیام کوتاه و پرمعنایی به هیات پارلمانی اردنی برای انتقال به شاه این کشور فرستاده است مبنی بر این که ' نگاه ما به جلو است ' که این پیام می تواند برای همه کشورهای عربی سهیم در بحران هشت ساله سوریه با همه هزینه هایشان نیز تلقی شود.
علاوه بر اردن در روزهای اخیر امارات نیز برای بازگشایی سفارت خود در دمشق ابراز تمایل کرده است و اگر در اوایل سال 1390 در دمشق موجی از بستن سفارتخانه های عربی در بین این کشورها به تاسی از عربستان و قطر به راه افتاده بود الان به خاطر شرمندگی ریاض به خاطر حمایت های مالی ، تسلیحاتی و لجستیک از تروریست ها ، این دیگر کشورها هستند که به دنبال از سرگیری دوباره روابط هستند و احتمالا در این خصوص عربستان آخر خواهد بود.
استقبال گرم «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین از «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته و مصافحه گرم آنها با یکدیگر و تاکید مقام بحرینی براینکه همه خاک سوریه باید بازگردانده شود نیز دارای معانی زیادی است که با گذشت زمان و کنار رفتن برخی ابرها می توان در ارتباط با آن تحلیل و ارزیابی لازم را ارایه کرد.
البته در این میان بودند کشورهای دوراندیشی که روابط خود را با سوریه قطع نکردند بلکه آن را به خاطر مسایل امنیتی و ملاحظات خاص خود کاهش دادند که در این میان می توان از عراق و مصر نام برد که با وجود برخی ناامنی های در دمشق روابط خود را در جریان بحران سوریه در سطوح مختلف حفظ کردند و هیات های دیپلماتیک آنها در سوریه فعال بودند.
در همین حال با افزایش رفت و آمدها بین دمشق و پایتخت های عربی به صورت دو طرفه روزنامه «رای الیوم» روز چهارشنبه گزارش داد که منابع تونسی از احتمال سفر «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه به تونس و دعوت از «قائد الباجی السبسی» رئیس جمهور این کشور برای دیدار از دمشق خبر می دهند.
منابع موثق در پایتخت تونس اعلام کردند که «ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه به دعوت رسمی «خمیس الجهناوی» همتای تونسی خود به این کشور سفر می کند و احتمال دادند که المعلم حامل دعوت رسمی از سوی اسد رئیس جمهور سوریه برای دیدار السبسی از دمشق باشد.
به طور معمول چنین خبرهایی نزدیک به یقین است و کشورها برای کاهش تبعات و بازتاب های آن ابتدا به نقل از منابع موثق و آگاه اعلام و به دنبال آن در صورت مثبت بودن بازتاب ها به صورت رسمی این خبرها را تایید می کنند.
طبق گزارش رای الیوم، تونس در ماه مارس آینده (اسفند - فروردین ماه) میزبان اجلاس سران عرب است و به همین دلیل تماس هایی برای دعوت رسمی از سوریه برای مشارکت در این کنفرانس و بازگرداندن این کشور به اتحادیه عرب صورت می گیرد و حتی برخی منابع از احتمال حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران عرب در تونس خبر می دهند.
تونس از سال 2012 روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع و سفیر این کشور را از تونس اخراج شد و حتی برخی تروریست ها از تونس عازم سوریه شدند تا در کنار دیگر تروریست های حاضر علیه دولت مرکزی این کشور اقدام کنند که برخی منابع آمار آنها را تا 3 هزار نفر ذکر می کنند..
بر اساس برخی آمارهای 360 هزار تروریست از 120 کشور جهان در بیش از یکصد گروه تروریستی در سوریه در هشت سال گذشته فعالیت داشته اند.
با روی کار آمدن حزب نداء تونس وزیر خارجه تونس تاکید کرد، کشورش تصمیم دارد فعالیت‌های دیپلماتیک در دمشق را از سر بگیرد.
تابستان سال 2016 نیز برخی منابع در وزارت خارجه تونس اعلام کردند که این کشور روابط دیپلماتیک خود با سوریه را از سر گرفته و 'ابراهیم الفواری' به عنوان سرکنسول تونس در دمشق تعیین شده است.
از داود پورصحت
خاورم**9366*1436**1586


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
دارویی که کودکان را از ابتلا به مالاریا در امان می دارد
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد داروی نابودکننده پشه می‌تواند احتمال ابتلا به مالاریا را در کودکان تا ۲۰ درصد کاهش دهد.
زنان بالای ۴۰ سال از مصرف این غذاها غافل نشوند!
پس از ۴۰ سالگی بدن زنان تغییرات زیادی می‌کند و مشکلات متابولیسمی و هورمونی در این زمان افزایش می‌یابد و از همین رو توجه به سلامت در این دوره اهمیت خاصی دارد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
صدای هوش مصنوعی زنانه است یا مردانه؟
ظاهرا این‌طور وانمود می‌شود که هوش مصنوعی مبتنی بر صدای زنان، نقش حمایتی و پشتیبانی یا کمک‌رسانی بهتری به مردم القا می‌کند و برعکس شرکت‌های فناوری صدای مردانه را فقط برای حوزه‌های فنی و تخصصی استفاده می‌کنند.
۱۲ نکته برای کاهش وزن در نوجوان‌ها
در این مطلب به بیان ۱۲ روش برای کاهش وزن در نوجوان‌ها پرداخته‌ایم.
تهدید امنیتی در هلند به بالاترین سطح رسید
هشدار تهدید تروریستی در هلند در پی حادثه تیراندازی در اوترخت به بالاترین سطح رسید.
عون: در پرونده مبارزه با فساد احدی مصونیت ندارد
رئیس جمهور لبنان بر مبارزه قاطع با فساد در این کشور تاکید و اعلام کرد که احدی مصون از پیگیری دستگاه قضایی لبنان نیست.
چین: از سال 2014 تاکنون 13000 «تروریست» را بازداشت کرده‌‌ایم
چین با انتشار گزارشی از دستگیری حدود 13 هزار «تروریست» و انهدام صدها «گروه تروریستی» از سال 2014 تاکنون خبر داده است.
نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون
رئیس انجمن حمایت از بیمارن تالاسمی با بیان اینکه در زمینه تامین خون مشکلی برای بیماران تالاسمی وجود ندارد، از مردم خواست تا در سفرهای نوروزی نیز از یاد بیماران و اهدای خون غافل نشوند تا در تعطیلات عید نیز مشکلی برای تامین خون بیماران وجود نداشته باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
سوریه حمایت امریکا از کلاه سفیدها را محکوم کرد
وزارت خارجه و مهاجران سوریه با صدور بیانیه ای حمایت های امریکا از گروه های تروریستی مستقر در سوریه به خصوص گروه کلاه سفیدها را محکوم کرد.
ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود
روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
کانادا ماموریت نظامیانش در اوکراین و عراق را تمدید کرد
المرزوقی:پول های امارات نمی تواند از  بهار عربی جلوگیری کند
ایل جورناله:بن سلمان با تیم مرگ صدای مخالفان را خاموش می کند
پامپئو فردا در کویت
آکار: حادثه نیوزیلند نشانه گسترش اسلام‌هراسی است
اشرف غنی دستور خلع سلاح افراد مسلح غیرمسئول کابل را صادر کرد
ارتش عراق از نزدیک بودن گشودن مرزها با سوریه خبر داد
کشته و زخمی شدن دست کم ۴۵ عضو طالبان توسط نیروهای افغان
وزیر دفاع سوریه: ˮنیروهای سوریه دموکراتیکˮ تنها برگ باقی مانده در دست آمریکا هستند
کمیته بین‌المللی حقوق بشر: آمریکا در حل و فصل بحران سوریه جدی نیست