تردید در برگزاری به موقع انتخابات رئیس جمهوری افغانستان

10:49 ۹۴ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 134 0
تردید در برگزاری به موقع انتخابات رئیس جمهوری افغانستان

کابل - ایرنا - کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی از شروع فرآیند انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است که نتایج انتخابات مجلس این کشور هنوز اعلام نشده و به گفته تحلیلگران سیاسی ، وقایع پیچیده مربوط به مذاکرات صلح نیز برگزاری به موقع این انتخابات را با شک و تردید مواجه کرده است.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،کمیسیون انتخابات افغانستان از ثبت نام نامزدان پست ریاست جمهوری در روز شنبه آینده برای انتخابات فروردین ماه سال 1398 خبر داده است.
کمیسیون انتخابات افغانستان در آخر مهرماه امسال انتخابات مجلس نمایندگان این کشور را برگزار کرد و با گذشت دو ماه تا هنوز موفق نشده است، نتایج ابتدایی آن را بطور کامل اعلام کند .
ادعای تقلب گسترده در انتخابات برگزار شده مجلس در مهرماه گذشته که دو ماه از زمان برگزاری آن می گذرد باعث شده است تاکنون اعتراضات و تظاهرات زیادی در این مورد برگزار شود .
از طرفی در حال حاضر گفت وگوی صلح آمریکا و دولت افغانستان با طالبان شدت بیشتر گرفته و خبرهای منتشر شده گویای این است که آمریکا به طالبان پیشنهاد آتش بس و تشکیل دولت موقت داده است که اگر این روند پیشرفت کند و این خبرها تائید شود بعید به نظر می رسد تقویم کمیسیون انتخابات عملی شود.
آخرین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در خرداد ماه سال 1393 برگزار شد که این انتخابات در دور دوم با ادعای تقلب از طرف دو نامزد پیشتاز به بحران کشیده شد و در نهایت با مداخله وزیر خارجه وقت آمریکا حکومتی شکل گرفت که ساختار دولتش در قانون اساسی و انتخابات افغانستان تعریفی ندارد.
اکنون که دولت وحدت ملی با همه خلاء های قانونی آن می رود که زمان حکومت آن به پایان برسد، کمیسیون انتخابات تقویمی را منتشر کرده است که براساس آن در 31 فروردین ماه سال 1398 روز رفتن مردم به پای صندوق های رای دهی تعیین شده است.
احزاب سیاسی افغانستان هم دو روز پیش در یک گردهمایی اعلام کرد که آراء بدون ثبت بیومتریک را نمی پذیرند و اگر اعلام نتایج براساس آراء ثبت بیومتریک اعلام نشود در باره تشکیل دولت موقت پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فکر خواهند کرد.
امور دولتی در افغانستان بر اساس قانون اساسی مصوب سال 1382 خورشیدی ساماندهی شده است که در آن قدرت دولت بر محور رئیس جمهوری است و وظایف و اختیاراتش در بخش های اجرایی ، قانون گذاری و امور قضایی مطابق به آن قانون مادر برای پنج سال از بعد هر انتخاب دوام دارد.
ماده 60 قانون اساسی افغانستان در رابطه با رئیس جمهوری این کشور می گوید که این جایگاه اجرایی دارای دو معاون اول و دوم است و نامزد ریاست جمهوری همزمان با حضورش در رقابت های انتخاباتی باید معاونانش را هم معرفی کند که در حقیقت انتخاب او از سوی مردم مجوز کار معاونان رئیس جمهوری نیز هست.
نامزد ریاست جمهوری افغانستان باید 75 روز قبل از انتخابات از وظایف دولتی خود استعفا کرده باشد و با همراه داشتن تصاویر شناسنامه هوادارانش که تعداد آن را کمیسیون انتخابات تعیین می کند می تواند برای ثبت نام مراجعه کند و باید 50 هزار افغانی که به نرخ امروز معادل 660 دلار است برای تضمین پرداخت نماید.
مانند دیگر کشورهای دارای ریاست جمهوری؛ در افغانستان نیز رئیس جمهوری برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در نوبت دوم خود که آخرین نوبت برای اشغال این سمت در سنوات متوالی است ؛ از قاعده استعفا از شغل دولتی مستثناست.
پول ضمانتی که نامزد انتخابات به حساب تعیین شده کمیسیون واریز می کند در صورتی به او عودت می شود که یا برنده انتخابات شود یا حداقل 15 درصد آراء مردم را بدست آورد.
در افغانستان نیز هر نامزد که بیش از 50 درصد آرای شرکت کنندگان درانتخابات ریاست جمهوری را کسب کند ؛ برنده این رقابت است و اگر نامزدی در دور اول برنده نشود، رقابت بین دو نامزد پیشتاز ادامه می یابد که طبق قانون از روز اعلام نتایج دور اول کمیسیون انتخابات دو هفته فرصت دارد روند انتخابات را تکرار کند که در این مرحله شخصی برنده است که فارغ از نسبت مجموع آرا ؛ بیشترین رای را به دست آورده باشد.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان می توانند هم از آدرس احزاب و هم به شکل مستقل در این رقابت شرکت کند و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 30 تا 60 روز پیش از پایان کار رئیس جمهوری قبلی برگزار می شود و دوره کاری ریاست جمهوری افغانستان بر اساس قانون اساسی در خرداد ماه سال پنجم به پایان می رسد.
شخصی که برای پست ریاست جمهوری نامزد می شود، باید تبعه افغانستان ، مسلمان و مولود والدین افغان باشد و تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد.
نامزد ریاست جمهوری افغانستان باید در روز ثبت نام برای انتخابات چهل سال کامل سن داشته باشد و از طرف هیچ دادگاهی به جرم ارتکاب جرایمی مانند اقدام ضد بشری ، انجام جنایت های حقوقی و قضایی محکوم نشده یا سابقه محرومیت از حقوق مدنی نداشته باشد.
همانظور که رئیس جمهوری در افغانستان برای دو دوره است و هیچ فردی بیش تر از دو بار متوالی نمی تواند خود را نامزد ریاست جمهوری کند و معاونین او هم از همین قاعده پیروی می کنند.
نامزدی که رئیس جمهوری را برده است یک ماه پس از اعلام نتایج انتخابات وظیفه خود را شروع می کند و قبل از نشستن برصندلی خود باید طبق دستورالعملی که قانون بیان داشته سوگند یاد کند.
وظایف رئیس جمهوری در قانون اساسی افغانستان چنین تعیین شده که علاوه بر مراقبت از قانون اساسی باید تعیین خطوط اساسی سیاست کشور و ابلاغ مصوبات مجلس را هم انجام دهد و هدایت نیروهای مسلح کشور و وظیفه اعلام جنگ یا صلح را نیز با تائید مجلس بر عهده دارد.
اتخاذ تصمیم لازم برای دفاع از تمامیت ارضی و حفظ استقلال ؛ فرستادن قوای مسلح به خارج از افغانستان با تائید مجلس ؛ دایر کردن «لویه جرگه» یا «مجلس بزرگان» را بر اساس قانون و تمام انتصابات دولتی را به تفکیک قانون با تائید مجلس نمایندگان از وظیفه رئیس جمهوری دانسته اند.
رئیس جمهوری نمی تواند در زمان انجام وظیفه ازمقام خود به ملاحظات زبانی، حزبی ، قومی، مذهبی و منسوبین استفاده کند و درصورت استعفا، عزل یا وفات رئیس جمهوری یا مریضی بدون درمان که مانع اجرای وظیفه شود، معاون اول رئیس جمهوری وظایف وی را بر عهده می گیرد.
رئیس جمهوری استعفای خود را به مجلس نمایندگان اعلام می کند و در این حالت در مدت سه ماه انتخابات به منظور تعیین رئیس جمهوری جدید برگزار می شود و معاون اول رئیس جمهوری در این مدت به عنوان رئیس جمهوری موقت امور کشور را به پیش می برد.
پس از سال 2001 میلادی و حمله نظامی آمریکا با همپیمانان غربی که با ادعای مبارزه با تروریسم در افغانستان منجر به سقوط حکومت طالبان شد ، دولت های گذشته از سال 2001 به ریاست حامد کرزی که دوره موقت، انتقالی و انتخابات آغاز شد تا سال 2014 ادامه یافت و در انتخابات سال 1393 مطابق با 2014 میلادی پس از انتخابات و ادعای تقلب که می رفت کشور را به بحران ببرد با میانجیگری وزیر وقت خارجه آمریکا دولت وحدت ملی تشکیل شد که زمان آن در خرداد ماه سال 1398 به پایان می رسد.
آساق*291**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بالندگی در اوج تحریم تجربه شیرین البرز 97
کرج- ایرنا - استان نوپای البرز یا سرزمین اقوام با وجود فشارهای بدخواهان ملت ایران، اوج بالندگی اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را در سال 97 به نمایش گذاشت و این سال با دستاوردهای فراوانی برای ساکنان این خطه رقم خورد.
«رونق تولید» قفل بسته تنها کارخانه فرومنگنز کشور را گشود
همدان - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: با دستور و تاکید ویژه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب آهن اسدآباد به عنوان تنها تولیدکننده فرومنگنز کشور، در سال جدید دوباره راه اندازی می شود و رونق به این واحد صنعتی راکد باز می گردد.
باران و سیل به حدود یکهزار واحد مسکونی خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیلاب روزهای اخیر حدود یکهزار واحد مسکونی خسارت دیده است.
خورشید و فرصت تحول در تولید انرژی
سمنان- ایرنا- خورشید به عنوان منبع سازگار زیست محیطی ظرفیتی نهفته برای آغاز فصل جدیدی در عرصه تحول تولید انرژی است که می تواند افق های تازه ای برای بخش های صنعتی، اقتصادی، رفاهی و اجتماعی کشور باشد.
استاندار تهران: نقش مدیریت استان در تحقق شعار سال مهم است
تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه تحقق شعار سال 98 الزاماتی دارد که باید آن را فراهم کرد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس همه کارگروه هایی که در زمینه رونق تولید فعال هستند، برای رونق بخشی به تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی برعهده دارد.
همراهی مردم با تولیدکنندگان در تحقق شعار سال ضروری است
اهواز - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال 98 به نام رونق تولید گفت: همراهی مردم با تولید کنندگان برای رونق کالای داخلی و تحقق شعار سال ضروری است.
مناطق روستایی گنبد از بحران و مخاطرات سیل خارج شد
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: به دنبال عادی شدن اوضاع از دو روز گذشته در سطح شهر گنبد، مخاطرات و بحران سیل و طغیان رودخانه در روستاهای این شهرستان در هر دو بخش مرکزی و داشلی برون نیز برطرف شد.
پنج میلیون وسیله نقلیه در جاده های استان مرکزی تردد کردند
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: پنج میلیون و 131 هزار و 441 وسیله نقلیه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون از جاده های این استان تردد کردند.
واژگونی خودروی اتباع بیگانه در سراوان 16مصدوم برجا گذاشت
زاهدان- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: واژگونی یک دستگاه وانت تویوتا حامل اتباع بیگانه غیرمجار در مسیر سراوان - کوهرناگان 16 مجروح برجا گذاشت.
سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان پیدا شدند
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: سه کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات تفتان با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان خاش پیدا شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
برگزاری جشن نوروز در دانشگاه شهر کوتایسی گرجستان
هند مراسم 'روز ملی پاکستان' را تحریم کرد
آتش گرفتن اتوبوس گردشگران در چین 26 کشته بر جا گذاشت
عمران خان و شعار تاسیس پاکستانِ جدید
8 کشته بر اثر درگیری های 24 ساعت گذشته در کشمیر
ژاپن به دنبال تمدید معافیت برای خرید نفت از ایران است
قدم های جدید هند و پاکستان در مسیر تنش زدایی
روسای جمهور ایتالیا و چین با یکدیگر در رم دیدار کردند
پیونگ یانگ درخواست سئول را بی پاسخ گذاشت
مذاکرات تجاری آمریکا و چین هفته آینده از سر گرفته می شود