تردید در برگزاری به موقع انتخابات رئیس جمهوری افغانستان

10:49 ۲۱۶ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 231 0
تردید در برگزاری به موقع انتخابات رئیس جمهوری افغانستان

کابل - ایرنا - کمیسیون انتخابات افغانستان در حالی از شروع فرآیند انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است که نتایج انتخابات مجلس این کشور هنوز اعلام نشده و به گفته تحلیلگران سیاسی ، وقایع پیچیده مربوط به مذاکرات صلح نیز برگزاری به موقع این انتخابات را با شک و تردید مواجه کرده است.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا،کمیسیون انتخابات افغانستان از ثبت نام نامزدان پست ریاست جمهوری در روز شنبه آینده برای انتخابات فروردین ماه سال 1398 خبر داده است.
کمیسیون انتخابات افغانستان در آخر مهرماه امسال انتخابات مجلس نمایندگان این کشور را برگزار کرد و با گذشت دو ماه تا هنوز موفق نشده است، نتایج ابتدایی آن را بطور کامل اعلام کند .
ادعای تقلب گسترده در انتخابات برگزار شده مجلس در مهرماه گذشته که دو ماه از زمان برگزاری آن می گذرد باعث شده است تاکنون اعتراضات و تظاهرات زیادی در این مورد برگزار شود .
از طرفی در حال حاضر گفت وگوی صلح آمریکا و دولت افغانستان با طالبان شدت بیشتر گرفته و خبرهای منتشر شده گویای این است که آمریکا به طالبان پیشنهاد آتش بس و تشکیل دولت موقت داده است که اگر این روند پیشرفت کند و این خبرها تائید شود بعید به نظر می رسد تقویم کمیسیون انتخابات عملی شود.
آخرین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در خرداد ماه سال 1393 برگزار شد که این انتخابات در دور دوم با ادعای تقلب از طرف دو نامزد پیشتاز به بحران کشیده شد و در نهایت با مداخله وزیر خارجه وقت آمریکا حکومتی شکل گرفت که ساختار دولتش در قانون اساسی و انتخابات افغانستان تعریفی ندارد.
اکنون که دولت وحدت ملی با همه خلاء های قانونی آن می رود که زمان حکومت آن به پایان برسد، کمیسیون انتخابات تقویمی را منتشر کرده است که براساس آن در 31 فروردین ماه سال 1398 روز رفتن مردم به پای صندوق های رای دهی تعیین شده است.
احزاب سیاسی افغانستان هم دو روز پیش در یک گردهمایی اعلام کرد که آراء بدون ثبت بیومتریک را نمی پذیرند و اگر اعلام نتایج براساس آراء ثبت بیومتریک اعلام نشود در باره تشکیل دولت موقت پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فکر خواهند کرد.
امور دولتی در افغانستان بر اساس قانون اساسی مصوب سال 1382 خورشیدی ساماندهی شده است که در آن قدرت دولت بر محور رئیس جمهوری است و وظایف و اختیاراتش در بخش های اجرایی ، قانون گذاری و امور قضایی مطابق به آن قانون مادر برای پنج سال از بعد هر انتخاب دوام دارد.
ماده 60 قانون اساسی افغانستان در رابطه با رئیس جمهوری این کشور می گوید که این جایگاه اجرایی دارای دو معاون اول و دوم است و نامزد ریاست جمهوری همزمان با حضورش در رقابت های انتخاباتی باید معاونانش را هم معرفی کند که در حقیقت انتخاب او از سوی مردم مجوز کار معاونان رئیس جمهوری نیز هست.
نامزد ریاست جمهوری افغانستان باید 75 روز قبل از انتخابات از وظایف دولتی خود استعفا کرده باشد و با همراه داشتن تصاویر شناسنامه هوادارانش که تعداد آن را کمیسیون انتخابات تعیین می کند می تواند برای ثبت نام مراجعه کند و باید 50 هزار افغانی که به نرخ امروز معادل 660 دلار است برای تضمین پرداخت نماید.
مانند دیگر کشورهای دارای ریاست جمهوری؛ در افغانستان نیز رئیس جمهوری برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در نوبت دوم خود که آخرین نوبت برای اشغال این سمت در سنوات متوالی است ؛ از قاعده استعفا از شغل دولتی مستثناست.
پول ضمانتی که نامزد انتخابات به حساب تعیین شده کمیسیون واریز می کند در صورتی به او عودت می شود که یا برنده انتخابات شود یا حداقل 15 درصد آراء مردم را بدست آورد.
در افغانستان نیز هر نامزد که بیش از 50 درصد آرای شرکت کنندگان درانتخابات ریاست جمهوری را کسب کند ؛ برنده این رقابت است و اگر نامزدی در دور اول برنده نشود، رقابت بین دو نامزد پیشتاز ادامه می یابد که طبق قانون از روز اعلام نتایج دور اول کمیسیون انتخابات دو هفته فرصت دارد روند انتخابات را تکرار کند که در این مرحله شخصی برنده است که فارغ از نسبت مجموع آرا ؛ بیشترین رای را به دست آورده باشد.
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان می توانند هم از آدرس احزاب و هم به شکل مستقل در این رقابت شرکت کند و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 30 تا 60 روز پیش از پایان کار رئیس جمهوری قبلی برگزار می شود و دوره کاری ریاست جمهوری افغانستان بر اساس قانون اساسی در خرداد ماه سال پنجم به پایان می رسد.
شخصی که برای پست ریاست جمهوری نامزد می شود، باید تبعه افغانستان ، مسلمان و مولود والدین افغان باشد و تابعیت کشور دیگری را نداشته باشد.
نامزد ریاست جمهوری افغانستان باید در روز ثبت نام برای انتخابات چهل سال کامل سن داشته باشد و از طرف هیچ دادگاهی به جرم ارتکاب جرایمی مانند اقدام ضد بشری ، انجام جنایت های حقوقی و قضایی محکوم نشده یا سابقه محرومیت از حقوق مدنی نداشته باشد.
همانظور که رئیس جمهوری در افغانستان برای دو دوره است و هیچ فردی بیش تر از دو بار متوالی نمی تواند خود را نامزد ریاست جمهوری کند و معاونین او هم از همین قاعده پیروی می کنند.
نامزدی که رئیس جمهوری را برده است یک ماه پس از اعلام نتایج انتخابات وظیفه خود را شروع می کند و قبل از نشستن برصندلی خود باید طبق دستورالعملی که قانون بیان داشته سوگند یاد کند.
وظایف رئیس جمهوری در قانون اساسی افغانستان چنین تعیین شده که علاوه بر مراقبت از قانون اساسی باید تعیین خطوط اساسی سیاست کشور و ابلاغ مصوبات مجلس را هم انجام دهد و هدایت نیروهای مسلح کشور و وظیفه اعلام جنگ یا صلح را نیز با تائید مجلس بر عهده دارد.
اتخاذ تصمیم لازم برای دفاع از تمامیت ارضی و حفظ استقلال ؛ فرستادن قوای مسلح به خارج از افغانستان با تائید مجلس ؛ دایر کردن «لویه جرگه» یا «مجلس بزرگان» را بر اساس قانون و تمام انتصابات دولتی را به تفکیک قانون با تائید مجلس نمایندگان از وظیفه رئیس جمهوری دانسته اند.
رئیس جمهوری نمی تواند در زمان انجام وظیفه ازمقام خود به ملاحظات زبانی، حزبی ، قومی، مذهبی و منسوبین استفاده کند و درصورت استعفا، عزل یا وفات رئیس جمهوری یا مریضی بدون درمان که مانع اجرای وظیفه شود، معاون اول رئیس جمهوری وظایف وی را بر عهده می گیرد.
رئیس جمهوری استعفای خود را به مجلس نمایندگان اعلام می کند و در این حالت در مدت سه ماه انتخابات به منظور تعیین رئیس جمهوری جدید برگزار می شود و معاون اول رئیس جمهوری در این مدت به عنوان رئیس جمهوری موقت امور کشور را به پیش می برد.
پس از سال 2001 میلادی و حمله نظامی آمریکا با همپیمانان غربی که با ادعای مبارزه با تروریسم در افغانستان منجر به سقوط حکومت طالبان شد ، دولت های گذشته از سال 2001 به ریاست حامد کرزی که دوره موقت، انتقالی و انتخابات آغاز شد تا سال 2014 ادامه یافت و در انتخابات سال 1393 مطابق با 2014 میلادی پس از انتخابات و ادعای تقلب که می رفت کشور را به بحران ببرد با میانجیگری وزیر وقت خارجه آمریکا دولت وحدت ملی تشکیل شد که زمان آن در خرداد ماه سال 1398 به پایان می رسد.
آساق*291**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

حکم شرعی تتوی آرایشی بانوان
برای تاتو (خالکوبی) کردن از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود و این کار غیر از درد فراوان، خونریزی زیادی هم به همراه دارد.
از «کلاه قرمزی» چه خبر؟
مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما درباره آخرین وضعیت ساخت سری جدید «کلاه قرمزی» توضیح داد.
«تپلی و من» از فردا روی پرده سینماها- فیلم
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی حسین قناعت از پوستر و تیزر این فیلم رونمایی شد.
اکران فیلم ترسناک «ارّه» پنج ماه زودتر از موعد
به گزارش افکارنیوز، تصویر منتشر شده از «افسانه پاکرو» ، بازیگر سینما و تلویزیون را مشاهده می کنید.
فیلم جدید «مهران احمدی» پروانه ساخت گرفت
شورای صدور پروانه ساخت در جلسه اخیر با سه فیلمنامه موافقت کرد.
ماجرای زندگی اولین قاتل سریالی زن ایران روی پرده سینما
مستند سینمایی «مهین» به کارگردانی محمدحسین حیدری در سینماهای هنروتجربه به نمایش درخواهد آمد.
وانت صورتی ماشین عروس شد- عکس
تصویری از وانت صورتی رنگ که برای ماشین عروس تزئین شده است را می‌بینید.
واکنش نوبخت به انتقادات وارده درباره تهویه ایستگاه تئاتر شهر
فرنوش نوبخت ازپایان یافتن مشکلات تهویه ایستگاه تئاتر شهر تا ۵ شنبه هفته جاری خبر داد
حریق برج مسکونی در سعادت آباد
سید جلال ملکی گفت: وقوع حادثه حریق در یک برج مسکونی در محدوده سعادت آباد در ساعت 11:50 امروز به سامانه 125 اطلاع داده شد.
طلب میلیاردی شهرداری از قوه قضائیه و ناجا
همتی خاطرنشان کرد: مانده طلب از بنیاد تعاون بابت فروش سه قطعه زمین پروژه آهو به مبلغ 104 میلیارد ریال که بعد از انتقال مالکیت زمین‌ها باید تسویه می‌شد به علت عدم انتقال مالکیت زمین‌ها وضعیت مشخص نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«تپلی و من» از فردا روی پرده سینماها- فیلم
در آستانه اکران فیلم سینمایی «تپلی و من» به کارگردانی حسین قناعت از پوستر و تیزر این فیلم رونمایی شد.
محمد جلال مآب رئیس ستاد بازسازی عتبات شد
حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات جای خود را به محمد جلال مآب داده است.
تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
از «کلاه قرمزی» چه خبر؟
مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما درباره آخرین وضعیت ساخت سری جدید «کلاه قرمزی» توضیح داد.