مسکو - واشنگتن در مسیر تقابل راهبردی

13:03 ۲۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 35 0
مسکو - واشنگتن در مسیر تقابل راهبردی

تهران - ایرنا - تهدید دولت ترامپ به خروج ازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد در حالی به موضوع مهم و راهبردی میان آمریکا و روسیه تبدیل شده که به نظر می رسد مسکو و واشنگتن هریک با اهداف متفاوتی دست به این اقدامات می زنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، توافق های محدودسازی راهبردی تسلیحاتی به ویژه در حوزه موشک های بالستیک میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان دو قدرت بزرگ نظامی دوران جنگ سرد همواره به عنوان وزنه توازن راهبردی عمل کرده است . در همان زمان توافق هایی نظیر پیمان موشک‌های ضد بالستیک(سالت)وپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد(IFN)طی سال های 1972و 1987میلادی انجام شد که وضعیت نیروهای راهبردی هر دو طرف را متوازن کرد.
اما فتیله این توافق ها بار دیگر از میانه گدازه های جنگ سرد و در گرماگرم اختلافات میان کاخ سفید و کرملین زمانی روشن شد که 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روسیه را به خروج ازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان ‌بردبه دلیل انچه نقض این پیمان ازسوی مسکوانجام گرفته است ، 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه نیز گفت که روسیه در صورت خروج واشنگتن از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد، به این اقدام پاسخ خواهد داد.
چندی نگذشته بود که 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن ظرف 60 روز تعهدات خود در پیمان منع موشک های هسته ای میان‌ برد را تعلیق می کند.
پمپئو که برای دیدار با اعضای ناتو به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده بود، روسیه را به «فریبکاری در اجرای تعهدات مربوط به کنترل تسلیحات» متهم کرده و افزود، واشنگتن پس از 6 ماه هشدار، ظرف 60 روز خروج از این پیمان را آغاز خواهد کرد.
«سرگئی کاراکایف» فرمانده نیروی موشک های راهبردی روسیه روز دوشنبه در گفت وگو با روزنامه روسی کراسنایا زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت: پیامدهای خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد در طراحی ها و برنامه ریزی برای بکارگیری نیروی هسته ای راهبردی روسیه مدنظر قرار می گیرد.
مقام روس تصریح کرد: وظایف نیروی موشک های راهبردی روسیه برای تامین بازدارندگی هسته ای، در رابطه با خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد تغییر نخواهد کرد.
وی افزود:امروز موشک های قاره پیمای بالستیکی نیروی موشک های راهبردی روسیه مسیرکوتاهی را (برای رسیدن به هدف) دارند و به پیشرفته ترین وسایل برای عبور از سیستم های پدافند موشکی مجهز هستند که شناسایی و رهگیری این موشک ها برای دشمن را دشوار می کند.
مقام روس تصریح کرد: توانمندی هسته ای روسیه و آمریکا از زمان امضای قرارداد استارت-یک بیش از سه برابر کاهش یافته است. همزمان با آن آمریکا بطورمستمر توانمندی پدافند موشکی خود را افزایش داد وبه این وسیله موازنه موجود بین تسلیحات تهاجمی ودفاعی را به نفع خود بر هم زد.
کاراکایف درهمین حال گفت که مراکز پدافند موشکی آمریکا در اروپا در محدوده قابل دسترس برای تسلیحات تهاجمی روسیه قرار دارد.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد(IFN) در سال 1987در واشنگتن میان رهبران ایالات‌متحده واتحاد جماهیر شوروی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌ برد امضا شد و رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضا کرده‌اند. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه ‌برد 500کیلومتر تا میان‌بردهایی 5500کیلومتری را منع می‌کرد.
سامانه های موشکی همواره برای بسیاری ازکشورها به عنوان طرح هایی با برد راهبردی محسوب می شود چراکه این نوع از سامانه ها به عنوان عوامل بازدارنده حملات از دور، کارکردی چندوجهی از جمله دستیابی به بازدارندگی راهبردی و بازدارندگی تاکتیکی پیدا می کنند. بنابراین با وجود چنین ابزاری، کشورها می توانند سیاست خارجی خود را در فضای عملیاتی و با برد گسترده تری تعریف کنند.
در این ارتباط، آمریکا و روسیه دو کشوری هستند که هر دو دارای سامانه های موشکی و سامانه های دفاع موشکی هستند و تلاش هر دو برای محدودسازی یکدیگر درفضای راهبردی ادامه دار است.اما دراین میان آمریکا ویژگی متمایز دیگری نیز دارد و آن تلاش برای بهره گیری ازاین تسلیحات برای مهار کشورها در قالب های راهبردی است. طرح سپر دفاع موشکی ناتو را شاید بتوان از جمله اولین طرح هایی دانست که آمریکا تلاش می کند تا در اروپا و به ویژه اروپای شرقی با هدف محدوسازی تحرکات راهبردی روسیه مستقر کند.
در آن زمان نیز، روسیه استقرار سامانه موشکی آمریکا در قاره اروپا به ویژه در مناطق همجوار مرزهای خود را تهدید جدی برای امنیت خود می داند.
اما از دیگر سو، روس ها نیز با تغییر راهبرد هسته ای خود، دست به بازسازی توان نظامی در این حوزه زده و ظرفیت های موشک های بالستیک را افزایش دادند.
اما نقطه آغاز این بازی بزرگ نظامی زمانی کلید خورد که رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار بعد از سه دهه، برنامه ریزی برای ساخت کلاهک های هسته ‌ای جدید را در دستورکار قرار داد و بودجه سنگینی را برای آن در نظر گرفت.
در سند بررسی وضعیت هسته ای آمریکا، دولت ترامپ برای تولید سلاح های هسته ای به ویژه بمب های اتمی کوچک برنامه ریزی کرد. ترامپ بیش از 1000میلیارد دلار را برای بهسازی و نوآوری در راهبردها و تاسیسات هسته ای آمریکا تا سال 2046 اختصاص داد.
به نظر می رسد که هدف گذاری دولت ترامپ در خروج از این توافق ها در سه شکل عمده باشد؛ نخست اینکه دولت ترامپ همواره توافق های پیش از خود را توافق هایی ناقص و ضعیف ارزیابی می کند و ترامپ و مشاوران سیاسی وی تلاش می کنند توافق هایی تازه را انجام دهند تا خود را در مقام نقطه آغازین قدرت آمریکا معرفی کنند.
دوم اینکه، اهداف راهبردی دولت ترامپ به مانند روسای جمهور پیشین این کشور، پیگیری سیاست محدودسازی در قبال مسکو به ویژه روسیه پوتین است.اکنون پوتین،از سیاست انزواگرایی کنار کشیده و به مانند یک قدرت بزرگ در همه جای جهان از شرق اسیا تا خاورمیانه، اروپا و آمریکای لاتین حضور موثر دارد.
سوم، ترامپ به مانند دونالد ریگان رییس جمهوری پیشین آمریکا به دنبال کشاندن روسیه به یک بازی بزرگ برای مهار قدرت هستند. به ویژه اینکه اکنون تفکر ریگان در سیاست خارجی ترامپ نیز جاری و ساری است.دولت ریگان تلاش کرد تا با راه انداختن مسابقه تسلیحاتی در قبال شوروی بنیان های اقتصادی آن را دچار فروپاشی کند. اکنون نیز واشنگتن در دو مسیر تحریم و مسابقه تسلیحاتی گام برداشته است و باید دید که ایا پوتین روسیه گام در همان راه شوروی خواهد گذاشت؟
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر
انتخاب فضای مناسب برای اردوی زمستانی ، این بی تردید مهمترین کاری بود که برانکو ایوانکویچ در ادامه مسیر موفقش برای پرسپولیس ، در دستور کار قرار داد.
قدوس: به بچه‌ها گفتم به خاطر مردم می‌بریم
هافبک تیم‌ملی ایران معتقد است نباید به نام رقبا در ادامه رقابت‌های جام‌ملت‌ها توجه کرد. او تاکید کرد باید بدون توجه به نام های دیگر با قدرت در جام ملت‌ها به کارمان ادامه دهیم.
تغییر رنگ پوست را جدی بگیرید
انجمن سرطان آمریکا اعلام می کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
سرمربی هندبال گچساران: نرفتن به جام باشگاه‌های آسیا جریمه سنگین دارد
سرمربی تیم هندبال نفت و گاز گچساران گفت: فکر می‌کنم دیگر رفتن ما به این مسابقات ۱۰۰ درصد شده باشد، چون دیگر در قرعه‌کشی آسیا قرار گرفته‌ایم.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
هیات های نظامی تل آویو ومسکو درباره سوریه گفت وگو کرند
تهران - ایرنا - ارتش رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در صفحه توئیتری خود اعلام کرد، دیدارهیات های نظامی این رژیم و روسیه برای یافتن سازوکار جلوگیری از برخورد نیروهای دو طرف در سوریه پایان یافت.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
سهم تهرانی‌ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟
پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۷ روز هوای پاک و ۲۳۷ روز هوای سالم تنفس کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
دولت ترامپ در پی حذف تحریم های روسیه است
سناتور آمریکایی: زمان مهار رژیم استبدادی سعودی فرارسیده است
هیات آمریکایی به داووس نمی رود
کاخ سفید: چهار آمریکایی در حمله تروریستی سوریه کشته شدند
ترامپ سفرهای خارجی رئیس مجلس نمایندگان را لغو کرد
پنس: می خواهیم بر فضا مسلط شویم
بمب گذاری در دانشکده انتظامی کلمبیا 9 کشته بر جای گذاشت
اعتراف ترامپ به توانایی موشکی و ماهواره ای ایران
راهبرد موشکی آمریکا برای ردگیری تهدیدهای تازه تمرکز دارد
معاون نخست وزیر چین عازم آمریکا می شود