مسکو - واشنگتن در مسیر تقابل راهبردی

13:03 ۱۷۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 248 0
مسکو - واشنگتن در مسیر تقابل راهبردی

تهران - ایرنا - تهدید دولت ترامپ به خروج ازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد در حالی به موضوع مهم و راهبردی میان آمریکا و روسیه تبدیل شده که به نظر می رسد مسکو و واشنگتن هریک با اهداف متفاوتی دست به این اقدامات می زنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، توافق های محدودسازی راهبردی تسلیحاتی به ویژه در حوزه موشک های بالستیک میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان دو قدرت بزرگ نظامی دوران جنگ سرد همواره به عنوان وزنه توازن راهبردی عمل کرده است . در همان زمان توافق هایی نظیر پیمان موشک‌های ضد بالستیک(سالت)وپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد(IFN)طی سال های 1972و 1987میلادی انجام شد که وضعیت نیروهای راهبردی هر دو طرف را متوازن کرد.
اما فتیله این توافق ها بار دیگر از میانه گدازه های جنگ سرد و در گرماگرم اختلافات میان کاخ سفید و کرملین زمانی روشن شد که 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا روسیه را به خروج ازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان ‌بردبه دلیل انچه نقض این پیمان ازسوی مسکوانجام گرفته است ، 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه نیز گفت که روسیه در صورت خروج واشنگتن از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد، به این اقدام پاسخ خواهد داد.
چندی نگذشته بود که 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن ظرف 60 روز تعهدات خود در پیمان منع موشک های هسته ای میان‌ برد را تعلیق می کند.
پمپئو که برای دیدار با اعضای ناتو به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده بود، روسیه را به «فریبکاری در اجرای تعهدات مربوط به کنترل تسلیحات» متهم کرده و افزود، واشنگتن پس از 6 ماه هشدار، ظرف 60 روز خروج از این پیمان را آغاز خواهد کرد.
«سرگئی کاراکایف» فرمانده نیروی موشک های راهبردی روسیه روز دوشنبه در گفت وگو با روزنامه روسی کراسنایا زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت: پیامدهای خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد در طراحی ها و برنامه ریزی برای بکارگیری نیروی هسته ای راهبردی روسیه مدنظر قرار می گیرد.
مقام روس تصریح کرد: وظایف نیروی موشک های راهبردی روسیه برای تامین بازدارندگی هسته ای، در رابطه با خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد تغییر نخواهد کرد.
وی افزود:امروز موشک های قاره پیمای بالستیکی نیروی موشک های راهبردی روسیه مسیرکوتاهی را (برای رسیدن به هدف) دارند و به پیشرفته ترین وسایل برای عبور از سیستم های پدافند موشکی مجهز هستند که شناسایی و رهگیری این موشک ها برای دشمن را دشوار می کند.
مقام روس تصریح کرد: توانمندی هسته ای روسیه و آمریکا از زمان امضای قرارداد استارت-یک بیش از سه برابر کاهش یافته است. همزمان با آن آمریکا بطورمستمر توانمندی پدافند موشکی خود را افزایش داد وبه این وسیله موازنه موجود بین تسلیحات تهاجمی ودفاعی را به نفع خود بر هم زد.
کاراکایف درهمین حال گفت که مراکز پدافند موشکی آمریکا در اروپا در محدوده قابل دسترس برای تسلیحات تهاجمی روسیه قرار دارد.
پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد(IFN) در سال 1987در واشنگتن میان رهبران ایالات‌متحده واتحاد جماهیر شوروی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌ برد امضا شد و رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضا کرده‌اند. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه ‌برد 500کیلومتر تا میان‌بردهایی 5500کیلومتری را منع می‌کرد.
سامانه های موشکی همواره برای بسیاری ازکشورها به عنوان طرح هایی با برد راهبردی محسوب می شود چراکه این نوع از سامانه ها به عنوان عوامل بازدارنده حملات از دور، کارکردی چندوجهی از جمله دستیابی به بازدارندگی راهبردی و بازدارندگی تاکتیکی پیدا می کنند. بنابراین با وجود چنین ابزاری، کشورها می توانند سیاست خارجی خود را در فضای عملیاتی و با برد گسترده تری تعریف کنند.
در این ارتباط، آمریکا و روسیه دو کشوری هستند که هر دو دارای سامانه های موشکی و سامانه های دفاع موشکی هستند و تلاش هر دو برای محدودسازی یکدیگر درفضای راهبردی ادامه دار است.اما دراین میان آمریکا ویژگی متمایز دیگری نیز دارد و آن تلاش برای بهره گیری ازاین تسلیحات برای مهار کشورها در قالب های راهبردی است. طرح سپر دفاع موشکی ناتو را شاید بتوان از جمله اولین طرح هایی دانست که آمریکا تلاش می کند تا در اروپا و به ویژه اروپای شرقی با هدف محدوسازی تحرکات راهبردی روسیه مستقر کند.
در آن زمان نیز، روسیه استقرار سامانه موشکی آمریکا در قاره اروپا به ویژه در مناطق همجوار مرزهای خود را تهدید جدی برای امنیت خود می داند.
اما از دیگر سو، روس ها نیز با تغییر راهبرد هسته ای خود، دست به بازسازی توان نظامی در این حوزه زده و ظرفیت های موشک های بالستیک را افزایش دادند.
اما نقطه آغاز این بازی بزرگ نظامی زمانی کلید خورد که رئیس جمهوری آمریکا برای نخستین بار بعد از سه دهه، برنامه ریزی برای ساخت کلاهک های هسته ‌ای جدید را در دستورکار قرار داد و بودجه سنگینی را برای آن در نظر گرفت.
در سند بررسی وضعیت هسته ای آمریکا، دولت ترامپ برای تولید سلاح های هسته ای به ویژه بمب های اتمی کوچک برنامه ریزی کرد. ترامپ بیش از 1000میلیارد دلار را برای بهسازی و نوآوری در راهبردها و تاسیسات هسته ای آمریکا تا سال 2046 اختصاص داد.
به نظر می رسد که هدف گذاری دولت ترامپ در خروج از این توافق ها در سه شکل عمده باشد؛ نخست اینکه دولت ترامپ همواره توافق های پیش از خود را توافق هایی ناقص و ضعیف ارزیابی می کند و ترامپ و مشاوران سیاسی وی تلاش می کنند توافق هایی تازه را انجام دهند تا خود را در مقام نقطه آغازین قدرت آمریکا معرفی کنند.
دوم اینکه، اهداف راهبردی دولت ترامپ به مانند روسای جمهور پیشین این کشور، پیگیری سیاست محدودسازی در قبال مسکو به ویژه روسیه پوتین است.اکنون پوتین،از سیاست انزواگرایی کنار کشیده و به مانند یک قدرت بزرگ در همه جای جهان از شرق اسیا تا خاورمیانه، اروپا و آمریکای لاتین حضور موثر دارد.
سوم، ترامپ به مانند دونالد ریگان رییس جمهوری پیشین آمریکا به دنبال کشاندن روسیه به یک بازی بزرگ برای مهار قدرت هستند. به ویژه اینکه اکنون تفکر ریگان در سیاست خارجی ترامپ نیز جاری و ساری است.دولت ریگان تلاش کرد تا با راه انداختن مسابقه تسلیحاتی در قبال شوروی بنیان های اقتصادی آن را دچار فروپاشی کند. اکنون نیز واشنگتن در دو مسیر تحریم و مسابقه تسلیحاتی گام برداشته است و باید دید که ایا پوتین روسیه گام در همان راه شوروی خواهد گذاشت؟
اروپام**2040**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

علی دایی ممنوع‌الکار است؟
حدود یک ماه پیش شایعه‌ای در رسانه‌ها مطرح شد مبنی‌بر اینکه «از خارج از محدوده فوتبال به باشگاه‌های لیگ برتری توصیه شده با علی دایی همکاری نکنند.»
۱۵ میلیون قیمت کنونی هر متر مسکن در مرکز تهران
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی قیمت مسکن نوساز در مرکز تهران به حدود متری ۱۵ میلیون تومان رسیده است، اما قیمت واقعی این ملک در هر متر حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان است.
مجیدی: مطمئنم به المپیک می‌رسیم
نخستین تمرین تیم ملی امید با سرمربیگری فرهاد مجیدی عصر روز گذشته در مرکز ملی فوتبال ایران برگزار شد.
زدوبند خودروسازان با قطعه‌سازان
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌گوید زد و بند شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی باعث ایجاد بازار انحصاری قطعه و مشکلات صنعت خودروسازی شده است.
فیلم- شادی خطرناک هواداران پس از برد تیم ملی والیبال
شادی خطرناک مردم در شهر ارومیه پس از پیروزی تیم والیبال در مقابل لهستان!
حقوق المپیکی‌ها مشخص شد
در نشست امروز ستاد عالی بازی‌های المپیک، مبلغ کمک هزینه به ورزشکارانی که سهمیه المپیک می‌گیرند مشخص شد.
دعوت 5 بازیکن دیگر به تیم ملی فوتبال امید
کادرفنی تیم امید فوتبال کشورمان با دعوت از ۵ بازیکن جدید به اردوی این تیم، تعداد بازیکنان حاضر در اردوی فعلی را به ۵۵ نفر رساند.
موزیسین روس در ایران کنسرت می‌دهد
کنسرت «یوگنی گرینکو» موزیسین روس ۲۷ تیر ماه سال جاری در سالن وزارت کشور برگزار می‌شود.
تغییرات ادامه‌دار در تیم امید
با توجه به تغییرات در کادرفنی تیم فوتبال امید نفرات کادرگذشته هیچ کدام در تمرین روز گذشته حضور نداشتند.
جلسه سرنوشت‌ساز ترابی با پرسپولیسی‌ها
مهدی ترابی قرار است فردا در نشستی با مسئولان باشگاه پرسپولیس درباره وضعیتش در فصل بعد تصمیم‌گیری کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.