رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

11:32 ۲۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 41 0
رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

پکن- ایرنا- حوادث اخیر در دریای جنوبی و منازعات فزاینده چین و آمریکا باعث شده است تا بسیاری از کارشناسان این منطقه را برای رویارویی نظامی دو کشور بسیار بالقوه و پرخطر توصیف کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در شرایطی که چین و آمریکا برای پایان دادن به جنگ تجاری یک آتش بس 90 روزه امضا کرده اند، این نگرانی وجود دارد که فقدان گفت و گوهای مرتبط با دریای جنوبی ممکن است باعث شود تا دو کشور درگیر یک رویارویی نظامی شوند.
بارها در ماه های گذشته ناوهای آمریکایی وارد مناطقی از دریای جنوبی شده اند که چین آنها را متعلق به خود می داند و پکن برای دور کردن کشتی های آمریکایی ناوهای خود را به تعقیب آنها فرستاده است.
در دو مورد ناوهای چینی نزدیک بود که با کشتی های جنگی آمریکایی برخورد کنند و همین موضوع باعث شد تا پنتاگون به چین هشدار دهد که تعقیب هایی که ناوهای این کشور به طور غیرحرفه ای انجام می دهند می تواند باعث برخورد این کشتی ها با یکدیگر شود.
برای همین اکنون یکی از بحث های کارشناسی در چین این است که دو کشور باید هرچه زودتر وارد گفت و گوهای امنیتی شوند تا از آتش «یک جنگ ناخواسته و غیرمنتظره» در دریای جنوبی و شلیک ناوها به یکدیگر جلوگیری کنند.
در واقع بحث اینجاست که هر گونه برخورد میان این ناوشکن ها و یا پرواز جنگنده های دو کشور برفراز دریای جنوبی می تواند باعث شود تا اوضاع به طور ناگهانی از کنترل خارج شود.
آمریکا نگران ساخت و سازهای جزایر مصنوعی، باندهای فرودگاهی و استقرار سامانه های موشکی و دفاعی در دریای جنوبی است و پکن می گوید که مسایل این منطقه ربطی به واشنگتن ندارد و ورود ناوها و جنگنده های این کشور به این منطقه باعث شده است تا خطر برخورد نظامی دو کشور افزایش یابد.
از سوی دیگر آمریکا و چین دارای روابط نظامی وسیعی نیستند و در این زمینه مشکلات فراوانی میان آنها وجود دارد نبود اعتماد کافی میان دو کشور نیز مضاعف بر معضلات شده است و به نظر می رسد تنها راه برای برون رفت از این وضعیت، گفت و گوهای امنیتی است که پیشتر به دلیل اختلافات و مناقشات فزاینده، برخی از نشست های آن لغو نیز شده بود.
اینکه آمریکا بر این باور است که چین با ساخت و سازهای خود دریای جنوبی را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده است و واشنگتن می خواهد با اعزام ناو، نیرو و جنگنده، کشتیرانی آزاد را حراست کند، از مسایلی است که می تواند برای دو کشور خطرناک باشد و درآینده آنها را به یک جنگ و درگیری نظامی در دریای جنوبی بکشاند.
در نبود این گفت و گوهای نظامی، آنچه مشاهده می شود جولان ناوهای آمریکایی و متحدان این کشور از فرانسه و انگلیس گرفته تا استرالیا، و رزمایش هایی است که این کشور با یکدیگر و با ژاپن برگزار می کنند.
افزون بر این در لوای حمایت های آمریکا، این ژاپن است که در اندیشه تقویت نیروی نظامی خود در منطقه است و در تازه ترین مورد اعلام کرد قصد دارد جنگنده های رادارگریز اف 35 خریداری شده از آمریکا را روی ناو حامل بالگرد خود فرود آورد و بودجه ای هم برای این کار تخصیص داده است.
منطقه دریای جنوبی با یک میلیون و 300 هزار مایل مربع مساحت و هزاران میلیارد دلار ارزش کشتیرانی تجاری آن برای همه کشورهای منطقه اهمیت دارد و لشکرکشی آمریکا به این منطقه نیز برای دستیابی به این منافع عظیم است و اینکه واشنگتن می خواهد مانند خاورمیانه و شبه جزیره کره و حتی در ابعادی وسیعتر در این ناحیه حضور داشته باشد جایی که چین آن را حیاط خلوت خود می داند.
'خه لی' از کارشناسان امور نظامی چین می گوید که هنوز دیدارهای نظامی بلند پایه میان دو کشور انجام نشده است و باید دید دو کشور برای سال آینده چه برنامه ای دارند.
وی می افزاید که آمریکا بی توجه به اینکه این منطقه جزو حق مالکیت و تمامیت ارضی چین محسوب می شود و به بهانه کشتیرانی آزاد هواپیماهای شناسایی و جنگی و ناوشکن هایش را راهی دریای جنوبی می کند و این برای دو کشور خطرآفرین است.
وی به لغو برخی از دیدارهای نظامی اشاره می کند و می گوید که رزمایش آمریکا در پاییز به رغم آنکه با دعوت از چین قرار بود برگزار شود بدون این کشور انجام و دعوتنامه چین لغو شد و پس از آن هم جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا سفرش به چین را لغو کرد.
پس از آن بود که متیس در نشستی در ماه اکتبر در ویتنام به پکن یورش برد و گفت که چین باعث شده است تا دریای جنوبی به یک منطقه و پایگاه نظامی آن کشور تبدیل شود و رفتارها و اقدامات چین غیرسازنده است و قابل قبول نیست.
به رغم چنین تنش هایی ظاهرا عقب نشینی از سوی دو طرف دیده نمی شود و چین حتی در نظر دارد در دریای جنوبی یک منطقه دفاعی شناسایی ویژه ایجاد کند که در چنین صورتی همه هواپیماهای کشورهای دیگر برای عبور از آن باید قبلا اطلاع رسانی کنند و این می تواند آتش زیر خاکستر میان این کشور و آمریکا محسوب شود.
کارشناسان بر این باورند که موضوع دریای جنوبی به تنهایی سیاسی نیست و با مجموعه ای از موضوعات تجاری، اقتصادی و امنیتی گره خورده است و به بازارهای مالی و تجاری دنیا مربوط می شود و برای همین هر آن ممکن است اوضاع در این منطقه از کنترل خارج شود و طرفین را به جنگی بکشد که می تواند ابعادی بسیار وسیعتر از این منطقه داشته باشد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
احیای چندجانبه گرایی اولویت سازمان ملل در 2019
وزیر خارجه بحرین از اقدامات خصمانه دولت آمریکا علیه ایران حمایت کرد
اروپا همچون آمریکا در مبارزه با تروریسم ریاکاری می کند
ریاست گروه«77 و چین» به فلسطین واگذار شد
سخنان پمپئو در قاهره فاقد وجاهت است
رئیس جمهور برزیل خرید اسلحه را برای همه شهروندان آزاد شد
احتمال عزل یا استعفای ترامپ و معاونش قوت گرفت
فهرست هیات آمریکایی حاضر در مجمع داووس اعلام شد
ترامپ: کارکنان اف بی آی از مسئولان خود بیزارند
ترامپ و هزینه طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا