رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

11:32 ۹۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 217 0
رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

پکن- ایرنا- حوادث اخیر در دریای جنوبی و منازعات فزاینده چین و آمریکا باعث شده است تا بسیاری از کارشناسان این منطقه را برای رویارویی نظامی دو کشور بسیار بالقوه و پرخطر توصیف کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در شرایطی که چین و آمریکا برای پایان دادن به جنگ تجاری یک آتش بس 90 روزه امضا کرده اند، این نگرانی وجود دارد که فقدان گفت و گوهای مرتبط با دریای جنوبی ممکن است باعث شود تا دو کشور درگیر یک رویارویی نظامی شوند.
بارها در ماه های گذشته ناوهای آمریکایی وارد مناطقی از دریای جنوبی شده اند که چین آنها را متعلق به خود می داند و پکن برای دور کردن کشتی های آمریکایی ناوهای خود را به تعقیب آنها فرستاده است.
در دو مورد ناوهای چینی نزدیک بود که با کشتی های جنگی آمریکایی برخورد کنند و همین موضوع باعث شد تا پنتاگون به چین هشدار دهد که تعقیب هایی که ناوهای این کشور به طور غیرحرفه ای انجام می دهند می تواند باعث برخورد این کشتی ها با یکدیگر شود.
برای همین اکنون یکی از بحث های کارشناسی در چین این است که دو کشور باید هرچه زودتر وارد گفت و گوهای امنیتی شوند تا از آتش «یک جنگ ناخواسته و غیرمنتظره» در دریای جنوبی و شلیک ناوها به یکدیگر جلوگیری کنند.
در واقع بحث اینجاست که هر گونه برخورد میان این ناوشکن ها و یا پرواز جنگنده های دو کشور برفراز دریای جنوبی می تواند باعث شود تا اوضاع به طور ناگهانی از کنترل خارج شود.
آمریکا نگران ساخت و سازهای جزایر مصنوعی، باندهای فرودگاهی و استقرار سامانه های موشکی و دفاعی در دریای جنوبی است و پکن می گوید که مسایل این منطقه ربطی به واشنگتن ندارد و ورود ناوها و جنگنده های این کشور به این منطقه باعث شده است تا خطر برخورد نظامی دو کشور افزایش یابد.
از سوی دیگر آمریکا و چین دارای روابط نظامی وسیعی نیستند و در این زمینه مشکلات فراوانی میان آنها وجود دارد نبود اعتماد کافی میان دو کشور نیز مضاعف بر معضلات شده است و به نظر می رسد تنها راه برای برون رفت از این وضعیت، گفت و گوهای امنیتی است که پیشتر به دلیل اختلافات و مناقشات فزاینده، برخی از نشست های آن لغو نیز شده بود.
اینکه آمریکا بر این باور است که چین با ساخت و سازهای خود دریای جنوبی را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده است و واشنگتن می خواهد با اعزام ناو، نیرو و جنگنده، کشتیرانی آزاد را حراست کند، از مسایلی است که می تواند برای دو کشور خطرناک باشد و درآینده آنها را به یک جنگ و درگیری نظامی در دریای جنوبی بکشاند.
در نبود این گفت و گوهای نظامی، آنچه مشاهده می شود جولان ناوهای آمریکایی و متحدان این کشور از فرانسه و انگلیس گرفته تا استرالیا، و رزمایش هایی است که این کشور با یکدیگر و با ژاپن برگزار می کنند.
افزون بر این در لوای حمایت های آمریکا، این ژاپن است که در اندیشه تقویت نیروی نظامی خود در منطقه است و در تازه ترین مورد اعلام کرد قصد دارد جنگنده های رادارگریز اف 35 خریداری شده از آمریکا را روی ناو حامل بالگرد خود فرود آورد و بودجه ای هم برای این کار تخصیص داده است.
منطقه دریای جنوبی با یک میلیون و 300 هزار مایل مربع مساحت و هزاران میلیارد دلار ارزش کشتیرانی تجاری آن برای همه کشورهای منطقه اهمیت دارد و لشکرکشی آمریکا به این منطقه نیز برای دستیابی به این منافع عظیم است و اینکه واشنگتن می خواهد مانند خاورمیانه و شبه جزیره کره و حتی در ابعادی وسیعتر در این ناحیه حضور داشته باشد جایی که چین آن را حیاط خلوت خود می داند.
'خه لی' از کارشناسان امور نظامی چین می گوید که هنوز دیدارهای نظامی بلند پایه میان دو کشور انجام نشده است و باید دید دو کشور برای سال آینده چه برنامه ای دارند.
وی می افزاید که آمریکا بی توجه به اینکه این منطقه جزو حق مالکیت و تمامیت ارضی چین محسوب می شود و به بهانه کشتیرانی آزاد هواپیماهای شناسایی و جنگی و ناوشکن هایش را راهی دریای جنوبی می کند و این برای دو کشور خطرآفرین است.
وی به لغو برخی از دیدارهای نظامی اشاره می کند و می گوید که رزمایش آمریکا در پاییز به رغم آنکه با دعوت از چین قرار بود برگزار شود بدون این کشور انجام و دعوتنامه چین لغو شد و پس از آن هم جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا سفرش به چین را لغو کرد.
پس از آن بود که متیس در نشستی در ماه اکتبر در ویتنام به پکن یورش برد و گفت که چین باعث شده است تا دریای جنوبی به یک منطقه و پایگاه نظامی آن کشور تبدیل شود و رفتارها و اقدامات چین غیرسازنده است و قابل قبول نیست.
به رغم چنین تنش هایی ظاهرا عقب نشینی از سوی دو طرف دیده نمی شود و چین حتی در نظر دارد در دریای جنوبی یک منطقه دفاعی شناسایی ویژه ایجاد کند که در چنین صورتی همه هواپیماهای کشورهای دیگر برای عبور از آن باید قبلا اطلاع رسانی کنند و این می تواند آتش زیر خاکستر میان این کشور و آمریکا محسوب شود.
کارشناسان بر این باورند که موضوع دریای جنوبی به تنهایی سیاسی نیست و با مجموعه ای از موضوعات تجاری، اقتصادی و امنیتی گره خورده است و به بازارهای مالی و تجاری دنیا مربوط می شود و برای همین هر آن ممکن است اوضاع در این منطقه از کنترل خارج شود و طرفین را به جنگی بکشد که می تواند ابعادی بسیار وسیعتر از این منطقه داشته باشد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مسیربرگشت جاده اهرم - فراشبند بازگشایی شد
بوشهر- ایرنا- رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: مسیر برگشت جاده اهرم - فراشبند در محدوده این استان که از ساعت 6:30 صبح امروز به علت ریزش کوه بسته شده بود با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد.
رستوران های شمال پایتخت مجاز به خدمات رسانی نیستند
تهران- ایرنا- معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد با توجه به شرایط جوی و احتمال وقوع سیل واحد های صنفی تفرجگاه های شمال تهران به مدت 48 ساعت تعطیل هستند و این واحدها مجاز به ارائه خدمات نیستند.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
مراسم روز جمهوری اسلامی در حرم امام (ره) برگزار می شود
تهران- ایرنا- رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مراسم 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی) که مقارن با سالروز شهادت امام کاظم(ع) نیز است ساعت 10:30 همان روز در حرم مطهر امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی با سخنرانی وزیر اطلاعات برگزار خواهد شد.
نوجوان باشتی در رودخانه فصلی غرق شد
گچساران- ایرنا- مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک نوجوان 15 ساله از اهالی روستای شوش در شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در یک رودخانه فصلی غرق شد.
آماده باش مجدد استانداری به دستگاه های اجرایی مازندران
ساری- ایرنا- معاون امور عمرانی استاندار مازندران طی ابلاغیه ای به همه دستگاه های اجرایی استان دستور داد که برای مقابله با خطر احتمالی سیلاب حاصل از بارندگی روزهای پیش رو، در حالت آماده باش کامل باشند.
فعالیت بندرهای مسافری هرمزگان از سر گرفته شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با توجه به مساعد بودن آب و هوا، رفت و آمد شناورهای مسافری در بندرهای این استان از صبح امروز از سر گرفته شد.
خدمات استان تهران در منطقه سیل زده آق قلا ادامه دارد
تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: شهرداری پایتخت و شهرداری های تابعه استان با همه ظرفیت ها در شهر آق قلا مشغول خدمت رسانی هستند.
خروجی سد امیرکبیر کرج عادی است
کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به بارش های چند روز اخیر در استان گفت: خروجی سد امیر کبیر کرج عادی است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
هشدار وقوع سیلاب در ۷ استان
سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب در ۷ استان کشور از جمله آذربایجان غربی هشدار داد.
مناسبات واشنگتن - مسکو در سال پرچالش
دیپلماسی خاورمیانه ای آمریکا با الحاق جولان به اسراییل بشدت صدمه دید
علت قطعی برق در ونزوئلا ناشی از حمله به سیستم برق رسانی این کشور اعلام شد
استاد دانشگاه کالیفرنیا: پمپئو یک صهیونیست افراطی است
سیاست‌های سوسیالیستی سندرز و نظام سرمایه داری آمریکا
ترامپ برای اجرای معامله قرن به نتانیاهو فشار خواهد آورد
رئیس جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد
گزارش مولر دموکرات ها را علیه وزیر دادگستری آمریکا شوراند
آمریکا با فروش 3.8 میلیارد دلار جنگنده به مغرب موافقت کرد
جدل داغ لاوروف و پمپئو بر سر ونزوئلا