رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

11:32 ۲۱۴ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 356 0
رویارویی خطرناک چین و آمریکا در دریای جنوبی

پکن- ایرنا- حوادث اخیر در دریای جنوبی و منازعات فزاینده چین و آمریکا باعث شده است تا بسیاری از کارشناسان این منطقه را برای رویارویی نظامی دو کشور بسیار بالقوه و پرخطر توصیف کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا در شرایطی که چین و آمریکا برای پایان دادن به جنگ تجاری یک آتش بس 90 روزه امضا کرده اند، این نگرانی وجود دارد که فقدان گفت و گوهای مرتبط با دریای جنوبی ممکن است باعث شود تا دو کشور درگیر یک رویارویی نظامی شوند.
بارها در ماه های گذشته ناوهای آمریکایی وارد مناطقی از دریای جنوبی شده اند که چین آنها را متعلق به خود می داند و پکن برای دور کردن کشتی های آمریکایی ناوهای خود را به تعقیب آنها فرستاده است.
در دو مورد ناوهای چینی نزدیک بود که با کشتی های جنگی آمریکایی برخورد کنند و همین موضوع باعث شد تا پنتاگون به چین هشدار دهد که تعقیب هایی که ناوهای این کشور به طور غیرحرفه ای انجام می دهند می تواند باعث برخورد این کشتی ها با یکدیگر شود.
برای همین اکنون یکی از بحث های کارشناسی در چین این است که دو کشور باید هرچه زودتر وارد گفت و گوهای امنیتی شوند تا از آتش «یک جنگ ناخواسته و غیرمنتظره» در دریای جنوبی و شلیک ناوها به یکدیگر جلوگیری کنند.
در واقع بحث اینجاست که هر گونه برخورد میان این ناوشکن ها و یا پرواز جنگنده های دو کشور برفراز دریای جنوبی می تواند باعث شود تا اوضاع به طور ناگهانی از کنترل خارج شود.
آمریکا نگران ساخت و سازهای جزایر مصنوعی، باندهای فرودگاهی و استقرار سامانه های موشکی و دفاعی در دریای جنوبی است و پکن می گوید که مسایل این منطقه ربطی به واشنگتن ندارد و ورود ناوها و جنگنده های این کشور به این منطقه باعث شده است تا خطر برخورد نظامی دو کشور افزایش یابد.
از سوی دیگر آمریکا و چین دارای روابط نظامی وسیعی نیستند و در این زمینه مشکلات فراوانی میان آنها وجود دارد نبود اعتماد کافی میان دو کشور نیز مضاعف بر معضلات شده است و به نظر می رسد تنها راه برای برون رفت از این وضعیت، گفت و گوهای امنیتی است که پیشتر به دلیل اختلافات و مناقشات فزاینده، برخی از نشست های آن لغو نیز شده بود.
اینکه آمریکا بر این باور است که چین با ساخت و سازهای خود دریای جنوبی را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده است و واشنگتن می خواهد با اعزام ناو، نیرو و جنگنده، کشتیرانی آزاد را حراست کند، از مسایلی است که می تواند برای دو کشور خطرناک باشد و درآینده آنها را به یک جنگ و درگیری نظامی در دریای جنوبی بکشاند.
در نبود این گفت و گوهای نظامی، آنچه مشاهده می شود جولان ناوهای آمریکایی و متحدان این کشور از فرانسه و انگلیس گرفته تا استرالیا، و رزمایش هایی است که این کشور با یکدیگر و با ژاپن برگزار می کنند.
افزون بر این در لوای حمایت های آمریکا، این ژاپن است که در اندیشه تقویت نیروی نظامی خود در منطقه است و در تازه ترین مورد اعلام کرد قصد دارد جنگنده های رادارگریز اف 35 خریداری شده از آمریکا را روی ناو حامل بالگرد خود فرود آورد و بودجه ای هم برای این کار تخصیص داده است.
منطقه دریای جنوبی با یک میلیون و 300 هزار مایل مربع مساحت و هزاران میلیارد دلار ارزش کشتیرانی تجاری آن برای همه کشورهای منطقه اهمیت دارد و لشکرکشی آمریکا به این منطقه نیز برای دستیابی به این منافع عظیم است و اینکه واشنگتن می خواهد مانند خاورمیانه و شبه جزیره کره و حتی در ابعادی وسیعتر در این ناحیه حضور داشته باشد جایی که چین آن را حیاط خلوت خود می داند.
'خه لی' از کارشناسان امور نظامی چین می گوید که هنوز دیدارهای نظامی بلند پایه میان دو کشور انجام نشده است و باید دید دو کشور برای سال آینده چه برنامه ای دارند.
وی می افزاید که آمریکا بی توجه به اینکه این منطقه جزو حق مالکیت و تمامیت ارضی چین محسوب می شود و به بهانه کشتیرانی آزاد هواپیماهای شناسایی و جنگی و ناوشکن هایش را راهی دریای جنوبی می کند و این برای دو کشور خطرآفرین است.
وی به لغو برخی از دیدارهای نظامی اشاره می کند و می گوید که رزمایش آمریکا در پاییز به رغم آنکه با دعوت از چین قرار بود برگزار شود بدون این کشور انجام و دعوتنامه چین لغو شد و پس از آن هم جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا سفرش به چین را لغو کرد.
پس از آن بود که متیس در نشستی در ماه اکتبر در ویتنام به پکن یورش برد و گفت که چین باعث شده است تا دریای جنوبی به یک منطقه و پایگاه نظامی آن کشور تبدیل شود و رفتارها و اقدامات چین غیرسازنده است و قابل قبول نیست.
به رغم چنین تنش هایی ظاهرا عقب نشینی از سوی دو طرف دیده نمی شود و چین حتی در نظر دارد در دریای جنوبی یک منطقه دفاعی شناسایی ویژه ایجاد کند که در چنین صورتی همه هواپیماهای کشورهای دیگر برای عبور از آن باید قبلا اطلاع رسانی کنند و این می تواند آتش زیر خاکستر میان این کشور و آمریکا محسوب شود.
کارشناسان بر این باورند که موضوع دریای جنوبی به تنهایی سیاسی نیست و با مجموعه ای از موضوعات تجاری، اقتصادی و امنیتی گره خورده است و به بازارهای مالی و تجاری دنیا مربوط می شود و برای همین هر آن ممکن است اوضاع در این منطقه از کنترل خارج شود و طرفین را به جنگی بکشد که می تواند ابعادی بسیار وسیعتر از این منطقه داشته باشد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان شمالی از برخورد ۳ دستگاه خودرو با یکدیگر، همراه با ۳ کشته و ۳ نفر مجروح در محور بدرانلو بجنورد خبر داد.
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت نماید.
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی از تحویل طلاجات گمشده به ارزش ۳ میلیارد ریال به صاحبش، توسط سرباز وظیفه کلانتری ۱۱ تبریز خبر داد.
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
اما چه باید بکنید اگر به طور کل دستپخت همسرتان باب طبع‌تان نیست و بیشتر ِ غذا‌هایی که درست می‌کند را نمی‌پسندید؟
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌های مختلف را تشریح کرد.
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D شایع‌ترین کمبود ریزمغذی در میان ایرانیان است و برآورد‌ها از شیوع ۷۰ درصدی کمبود آن در میان کودکان و نوجوانان و شیوع ۸۰ درصدی در بین بزرگسالان حکایت دارد.
واردات بیش از ۲ میلیون دلار حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۱۶۴۲ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
واردات دستگاه ماینر هنوز قانونی نیست
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز‌های مجازی را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: اولین آسیب تشکیل وزارت بازرگانی را بخش تولید در سال رونق تولید خواهد خورد، این تفکیک برخلاف قوانین بالادستی و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
تبعات احیای وزارت بازرگانی
طرح احیای وزارت بازرگانی علیرغم مخالفت کارشناسان در حالی در دستور این هفته صحن علنی مجلس قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان تشکیل آن منجر به افزایش واردات،کاهش ذخایر ارزی و تشدیدتورم می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.
انتقاد مطبوعات از آمار اجاره‌ای روحانی
سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تورم اجاره‌بها ۳۰ درصد است و این رقم امیدوارکننده می‌باشد، با تعجب و انتقاد مطبوعات در طیف‌های مختلف قرار گرفت.