حکمتیار، سیاستمداری بی ثبات در سیطره قدرت های خارجی

11:03 ۹۲ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 229 0
حکمتیار، سیاستمداری بی ثبات در سیطره قدرت های خارجی

تهران - ایرنا - گلبدین حکمتیار، رهبر 'حزب اسلامی حکمتیار' افغانستان که نزد افکار عمومی کشورش به سیاستمداری «دمدمی مزاج» شهرت دارد، نه تنها با هیچ یک از حاکمان کشورش تعامل نکرد ، بلکه همواره یک سیاست بی ثبات را در کشورش و هم در همکاری با کشورهای منطقه در پیش گرفته است.

ایرنا

وی حتی به تازگی به رغم توافق صلح نصف و نیمه ای که با محمد اشرف غنی احمد زی، رئیس جمهوری کشورش امضاء کرده بود، با پیش بینی اینکه رئیس جمهوری به تدریج می رود در مقابل مخالفان تضعییف شود، تغییر موضع داده و به جمع مخالفان غنی پیوست.
پیشتر در سال 1395 توافقنامه صلحی میان دولت افغانستان به رهبری غنی و حزب اسلامی امضا شد که براساس آن دولت ضمانت کرد که در ازای برقراری آتش‌بس، به حکمتیار و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی او مصونیت قضایی اعطا کرده و حتی تلاش کند نام او را از فهرست تحریم‌های سازمان ملل حذف ‌کند.
بر همین اساس بود که حکمتیار بخشیده شد و پس از حدود 20 سال به کشورش بازگشت. زندانیان سیاسی حزب آزاد شدند و حزب اسلامی متعهد شد از افراطیان فاصله گرفته، به قانون اساسی افغانستان وفادار مانده و علیه حکومت مرکزی اقدام نکند.
همچنین در بهمن ماه همان سال تحریم‌های بین‌المللی علیه حکمتیار رفع شد و دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از آشتی دولت با گلبدین حکمتیار استقبال کرد، اما نسبت به مسائل مربوط به 'عدالت انتقالی و حقوق بشر' این حزب ابراز نگرانی کرد.
حکمتیار در حالی با احزاب مخالف ائتلاف کرد که طبق گزارش های رسمی و رسانه ای، اشرف غنی طی چند ماه اخیر چندین میلیون دلار برای تامین مصارف او پرداخت کرده است.
وی نه تنها در این مورد خاص، بلکه در کلیه سوابق فعالیت های سیاسی اش همواره موضعی بی ثبات داشته و کمتر کسی از شهروندان کشورش از جمله سیاستمداران داخلی و خارجی می توانند به او اعتماد کامل داشته باشند.
زیرا، با وجود اینکه در دو دوره در کشورش نخست وزیر بود اما به دلیل روحیه ناسازگاری خشونت بار و جنگ طلبی همواره به عنوان 'قصاب کابل' معروف بود، چرا که شخصاً مسئول کشتار عمدی هزاران غیرنظامی و تخریب عمدی شهر کابل در زمان جنگ‌های کابل در طول دهه 1370 بوده ‌است.
به علاوه اینکه او در این زمان شهر کابل را بدون تفکیک مورد موشک باران قرار داد و نیروهایش مرتکب هزاران مورد غارتگری، قتل و تجاوز جنسی شدند.
اگرچه وی در حال حاضر رهبر فعلی حزبی به نام 'حزب اسلامی گلبدین حکمتیار' است، حزبی که جزوه احزاب ثبت شده این کشور نیست، اما نام اصلی این حزب 'حزب اسلامی افغانستان' است که از قضا او در سال 1354 بنیانگذار آن بود، اما با فرار حکمتیار به پاکستان، دبیرکلی این حزب با سابقه قانونی و تاریخی افغانستان به 'عبدالهادی ارغندی وال' واگذار شد و او نیز بعد از بازگشت حکمتیار به افغانستان نه تنها رهبری و دبیرکلی حزب را به او واگذار نکرد، بلکه عضویت او را نیز در حزبی که خود بنیانگذار آن بود لغوکرد.
البته حزب اسلامی او در زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در سال 1357 توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و با هماهنگی سازمان اطلاعات نظامی پاکستان (آی‌اس‌آی) و سعودی ها تامین مالی می شد تا علیه کمونیست ها فعالیت کند.
گزارشات حاکی است که حتی رژیم صهیونیستی نیز با حکمتیار از دوران جنگ شوروی روابط عمیق داشته و پس از سال‌های حضور در افغانستان نیز این رابطه از بین نرفته است.
چون پس از امضای توافقنامه صلح میان حکمتیار و دولت وحدت ملی به نظر می‌رسد که حمایت‌های رژیم صهیونیستی از حکمتیار و جنگجویان حزبش در افغانستان با رویکرد شیعه ستیزی و دامن زدن به تفرقه‌افکنی مذهبی در این کشور ادامه دارد.
شیعه ستیزی و همسویی این سیاستمدار افغانی با عربستان سعودی نیز به قدری علنی است که در آذرماه سال گذشته صدها نفر از اعضای حزب اش برای حمایت از آل سعود در جنگ یمن حضور یافتند.
چرا که وهابی های وابسته به عربستان سعودی با تبلیغ درمیان اهالی ولایت های کُنر و نَنگَرهار در شرق افغانستان، صدها نفر را ثبت نام و به جنگ یمن و حتی سوریه و عراق نیز اعزام کرده اند.
گفته می شود حکمتیار پیش از پیوستن به روند صلح افغانستان با 'ابوبکر البغدادی' سرکرده تکفیری های داعش نیز بیعت کرده و حمایت خود را از او اعلام کرده بود.
در واقع باید اذعان داشت که حکمتیار و حزبی اسلامی او نه تنها در سیطره پاکستان و عربستان سعودی و به ویژه آمریکا قرار دارد، بلکه به طریق اولی از رژیم صهیونیستی نیز تاثیرات سیاسی و کمک های مالی فراوانی دریافت می کند.
از جمله خبرگزاری روسی اسپوتنیک معتقد است که 'چارلی ویلسون' عضو مشهور مجلس نمایندگان آمریکا که از حامیان مهم رژیم صهیونیستی برای پیشبرد اهداف صهیونیسم در جنگ‌های ضد شوروی است، نقش کلیدی در تحویل صدها میلیون دلار پول و اسلحه سازمان اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی (موساد) به حزب اسلامی حکمتیار داشته است.
'حتی 'کریستوفر بولین' روزنامه‌نگار آمریکایی نیز چندی پیش در یادداشتی اعلام کرد که ویلسون شخصاً با گلبدین دیدار کرد و به توافق رسید که حزب اسلامی از رژیم صهیونیستی اسلحه دریافت کند و با مأمورین موساد و سیا در پاکستان ارتباط داشته باشد تا افراد حزب او را آموزش دهند.
او از ارتباط حکمتیار با 'اسامه بن لادن' سرکرده القاعده نیز پرده بر داشت و افزود: 'در راستای این توافق، حدود 4 هزار نفر از جنگجویان حزب حکمتیار توسط کارشناسان رژیم صهیونیستی آموزش‌های نظامی دیدند که تعدادی از جنگجویان عرب نیز در جریان این آموزش‌ها در حزب اسلامی جابه‌جا شدند'.
همچنین 'جورج کرایل' در کتاب 'جنگ چارلی ویلسون' نیز ضمن تائید این روابط، آنرا با مجوز 'ضیاءالحق' رئیس جمهور وقت پاکستان توصیف کرد.
با این وجود به نظر می‌رسد که روابط پنهانی میان رژیم صهیونیستی و حکمتیار پس از حضور او در کابل نیز حفظ شده است، چون او حتی از زمان امضای پیمان صلح با دولت نیز علاقه زیادی با محتوای تفرقه و نفرت پراکنی نسبت به اقوام و مذاهب کشورش داشته است.
به گونه ای که چند ماه قبل 'عبدالطیف پدرام' نماینده مجلس و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نیز در کنفرانسی در کابل، حکمتیار را به دامن زدن به اختلافات قومی متهم کرد و آشکارا گفت که حکمتیار برای خشنودی امریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی به نفاق قومی و مذهبی دامن می‌زند.
موضع گیری شخصیت های افغان نسبت به او بیشتر بدان سبب است که او که یک پشتون متعصب است در 23 مهرماه سال گذشته در اظهاراتی عجیب و غیرقابل انتظار گفته بود که جنگ فعلی در افغانستان باید از مناطق پشتون نشین به مناطق تاجیک نشین و هزاره نشین کشیده شود تا هزاره ها و تاجیک ها نیز در آن کشته شوند.
این اظهارات درحالی مطرح شده بود که چندی بعد، یکی از شهروندان هرات در هنگام ادای نماز جمعه، حکمتیار را با کفشهایش هدف قرار داد.
وی حتی در 30 مرداد سال قبل، احمد شاه مسعود، قهرمان استقلال و شخصیت ملی افغانستان را وابسته به دستگاه اطلاعاتی خارجی معرفی کرده بود که مورد اعتراض شدید شهروندان این کشور و به ویژه عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز قرار گرفته بود.
حتی عبدالطیف پدرام نیز گفته بود: 'ما باور داریم که آمدن حکمتیار نه تنها به روند صلح هیچ کمکی نخواهد کرد بلکه بر عکس جنگ‌ها و درگیری‌ها در نقاط مختلف کشور افزایش خواهد یافت'.
البته حکمتیار به رغم مخالفت اولیه با طالبان، بارها وابستگی خود را با این طیف فکری در افغانستان اعلام کرد، از جمله در 14 اردیبهشت سال گذشته هنگام مراسم استقبال اشرف غنی از او برای برگزاری یک نشست صلح، طالبان را 'برادر' خطاب کرد و گفت: 'اگر طالبان مرا نماینده خود انتخاب کند، من هم از هرگونه حق و حقوق این گروه دفاع می کنم'.
صرف نظر از شهرت حکمتیار به وابستگی به قدرت های خارجی، او در میان شهروندان این کشور به ویژه روشنفکران نیز سابقه خوبی ندارد.
چون او به صورت مستقیم یا غیرمستقیم عامل ترور خبرنگاران و روشنفکران و کسانی هست که از او انتقاد می‌کردند و حتی تاکنون در حزب اسلامی او اعرابی عضو بوده و هستند که بعدهاً به شبکه تروریستی القاعده پیوستند.
این حزب حتی بارها از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در جنگ های داخلی 1371 تا 1375 متهم شد و از جمله کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز او را به صورت مستقیم مسئول کشتار حداقل هزار و 800 تن و زخمی کردن بیش از 8000 غیرنظامی است.
نهاد بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر نیز بارها او را به نقض حقوق بشر از جمله ناپدید شدن اجباری مخالفان سیاسی، داشتن یک زندان زیرزمینی در پاکستان و شکنجه در آن و نیز انجام حملات خشونت‌آمیز به سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه برنامه‌های آموزش و بهداشت برای زنان افغان در اردوگاه‌های پناهندگان در پاکستان، متهم کرد.
در هر حال، نقش مخرب و ناسازگانه و تفرقه افکنانه حکمتیار در افغانستان از نیم قرن گذشته به این سو هویدا بوده است.
بعد از سقوط ژنرال نجیب الله در افغانستان در سال 1371 و روی کار آمدن دولت اسلامی افغانستان طبق پیمان پیشاور بود که به رغم آنکه همه احزاب وقت با این دولت توافق کردند، اما حزب حکمتیار سر ناسازگاری با دولت را آغاز کرد که سرانجام کار به جایی رسید که برای کسب رضایت او، پست نخست وزیری را به او پیشنهاد کردند.
در همین دوره بود که او با قبول پست نخست وزیری کشور و به دلیل زیاده خواهی هایش به بمباران کابل پرداخت و زمینه یک جنگ داخلی تمام عیار را در کشورش فراهم آورد که بیش از 50 هزار کشته غیرنظامی و مهاجرت های گسترده به خارج از کشور را در پی داشت، جنگی که سایه تبعات اختلاف افکنانه قومی آن هنوز از سر مردم این کشور کنار نرفته است.
حکمیتار که پیش از قدرت گرفتن طالبان در سال 1375 نخست وزیر بود، با روی کار آمدن طالبان و البته بنا به درخواست مقامات آن کشور و برخی کشورهای اروپایی به ایران پناهنده شد و اما بعد از سقوط طالبان و روی کار آمدن دولت انتقالی در آن کشور مخالفت خود را با دولت مرکزی و به ویژه با ایران آغاز کرد و با ائتلاف با دشمنان ایران اسلامی همچنان موضعی ضد ایرانی دارد که این نیز نشان بارزی از تاثیر پذیری او از دشمنان قسم خورده ایران از جمله صهیونیست ها و سعودی ها است.
او سفرهای متعددی را به عربستان سعودی نیز انجام داده است.
البته او بعد از چند سال در 1381 به پاکستان رفت و فعالیت های نظامی خود را با حمایت سعودی ها، صهیونیست ها و آمریکا در آنجا از سر گرفت.
حکمتیار تا سال 2016 با تمام حکومت‌هایی که در افغانستان به قدرت رسیده بودند از جمله جمهوری افغانستان، جمهوری دموکراتیک افغانستان، دولت اسلامی افغانستان، امارت اسلامی افغانستان، دولت انتقالی افغانستان و دولت حامد کرزی و پس از آن با دولت اشرف غنی جنگیده‌است.
بنابراین، باید اذعان داشت که حکمتیار نه تنها به دلیل سرسپردگی اش به بیگانگان و دشمنان وحدت منطقه ای، بلکه به دلیل سیاست های تفرقه افکنانه اش در داخل افغانستان به یک سیاستمدار بی ثبات و بی ثبات ساز معروف است که بیش از آنکه برای هموطنان خودش و جهان اسلام مفید و به آنها وفادار باشد، به دلیل همین دم دمی مزاجی بارها مورد سوء استفاده قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای و در واقع صاحبان منافع در کشورش نیز قرار گرفته و می گیرد.
گزارش از علی نصیری**
آساق**1378**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰
در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.
ندای اذان در نیوزیلند طنین انداز شد
تهران – ایرنا – نیوزیلند ظهر جمعه (به وقت محلی) با پخش ندای ملکوتی اذان در تلویزیون و رادیوی ملی، به قربانیان مسلمان حادثه تروریستی هفته گذشته در شهر کرایست چرچ ادای احترام کرد.
۷ نکته درباره «در کنار یکدیگر بودن» در ایام نوروز
زندگی دشوار شهری و به دنبال آن تغییر سبک زندگی خانواده‌ها همواره تعاملات افراد را در برقراری ارتباط با یکدیگر تحت تاثیر قرار داده و شاید به دلیل وجود مشکلات شهری، خانواده‌ها فرصت کمتری برای با هم بودن با داشته باشند، از همین رو فرا رسیدن ایام نوروز فرصت خوبی است تا اعضای خانواده به بهانه این تعطیلات بتوانند اوقات فراغت خود را کنار اعضای خانواده‌شان بگذرانند.
تهاجم  رژیم صهیونیستی به نوار غزه هفت زخمی برجای گذاشت
تهران - ایرنا - در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که در ساعات پایانی پنجشنبه شب رخ داد، هفت تن زخمی شدند.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
شمار قربانیان واژگونی قایق در عراق به 100 نفر رسید
تهران - ایرنا - واژگونی قایق تفریحی در رودخانه دجله در موصل عراق همچنان قربانی می گیرد و تاکنون به 100 نفر رسیده است.
اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی شناسیم
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا که در دوران زمامداری «دونالد ترامپ» در موارد متعدد، مواضعی بر خلاف آمریکا اتخاذ کرده است، در رویدادی تازه اعلام کرد که حاکمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتشار تصاویر نمونه اولیه آیفون
اگر شما هم نگاهی به نسل اول آیفون بیندازید، شاید یک سفر جذاب به گذشته‌ای نه‌چندان دور داشته باشید. نمونه اولیه آیفون یک طرح عجیب بوده است.
تویوتا کمری 2019 + امکانات فنی و تصویر
کمپانیتویوتا، با طراحی متفاوت و جذاب کمری ۲۰۱۹، بار دیگر حرفهای جدیدی برای گفتن دارد.
معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
سازمان ملل حاکمیت صهیونیستها بر جولان را غیرقانونی خواند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  پنجشنه تا صبح  جمعه
بولتون به کره شمالی هشدار داد
شناسایی حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض قطعنامه شورای امنیت است
سفیر ازبکستان: جشن نوروز نمادی از مشارکت برای جهان جدید است
رئیس دفتر گوایدو به تلاش برای ترور سران ونزوئلا متهم شد
واکنش ترکیه به اظهارات ترامپ درباره بلندی‌های اشغالی جولان
رییس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
آمریکا دو شرکت چینی را تحریم کرد
پیشنهاد امارات به آمریکا برای ترور رهبران طالبان