خانه کوهنورد در مناطق کوهستانی گیلان احداث می شود

12:01 ۸۹ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 128 0
خانه کوهنورد در مناطق کوهستانی گیلان  احداث می شود

لاهیجان-ایرنا- رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان گیلان گفت: خانه کوهنورد به عنوان پایگاهی برای استفاده کوهنوردان و گردشگران و حفظ طبیعت در مناطق کوهستانی این استان احداث می شود.

ایرنا

مصطفی قامتی مقدم فومنی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی باخبرنگار ایرنا اظهار داشت:احداث خانه کوهنورد به عنوان یک طرح بزرگ عمرانی در هیات کوهنوردی استان گیلان در دست اقدام است که ابتدا بصورت آزمونه (پایلوت) در پای قله درفک به عنوان نماد کوه های گیلان ساخته می شود.
وی خاطرنشان کرد: خانه کوهنورد به عنوان پایگاهی برای کوهپیمایان و گردشگران است تا بتوانند از آن برای صعود به کوه و قله استفاده کنند که فعلا دو مسیر سی دشت و یکی هم شیرکوه در حاشیه های درفک شناسایی شده است و در جلسه ای با فرمانداری رودبار این طرح فعلا در مرحله واگذاری زمین قرار دارد.
وی یکی از اهداف خانه کوهنورد را علاوه بر تامین امنیت و امکانات رفاهی کوهنوردان ایجاد پایگاه امداد و نجات با همکاری هلال احمر ذکر کرد.
وی اظهارداشت:در صدد هستیم در همکاری با فرمانداری ها و پیگیری هایی که در شهرستان های مختلف انجام می گیرد، شهرستان هایی که قطب های کوهنوردی محسوب می شوند و در آن ساخت چنین پایگاهی مورد نیاز باشد خانه کوهنورد و پایگاه امداد و نجات کوهستان با همکاری هیات های کوهنوردی شهرستانی در آن مناطق احداث شود.
قامتی گفت:دو پایگاه امداد و نجات کوهستان بزودی در منطقه اولسبلنگاه ماسال به یاد زنده یاد فتحی رییس فقید هیات کوهنوردی ماسال و پایگاه بعدی نیز در شهرک تاریخی ماسوله ساخته می شود.
وی اظهار داشت: طرح عمرانی دیگری که در مرحله تحقیق و مطالعه قرار دارد پیگیری احداث مسیر سبز کوهستان در راستای حفظ کوه ها و بهره وری مناسب کوهنوردان از مناطق کوهستانی است که ابتدا روی قله درفک بصورت آزمونه (پایلوت ) اجرا خواهد شد.
وی با بیان این که چند مسیر از سی دشت به درفک و از رحمت آباد و شیرکوه به درفک هدف گذاری شده است که پس از اجرای آن در درفک این طرح به همه کوه های گیلان تعمیم پیدا می کند افزود: یک تیم علمی روی این مسیرها در حال بررسی و مطالعه است که پس از مطالعه علامت گذاری و امکانات سازی برای این مسیرها ایجاد می شود و کتابچه راهنما برای مسیرها در راستای ایمنی افراد و حفظ طبیعت تعریف خواهدشد تا کوهنوردان بتوانند از این مناطق به گونه ای استفاده کنند که کمترین آسیب به طبیعت وارد شود.
وی یادآورشد : از آنجایی که کوهنوردی امری حادثه خیز است براساس این طرح مناطق حادثه خیز شناسایی و هشدارها و تابلوهای خطر در مسیرها نصب خواهد شد.
رییس هیات کوهنوردی استان گیلان گفت: درحال حاضر سالن تخصصی سنگنوردی در مجموعه سردارجنگل رشت به عنوان اولین سالن تخصصی استان در حال احداث است که تاکنون 35درصد پی ریزی ساختمان آن به اتمام رسیده است و در مرحله اسکلت بندی قرار دارد و سالن تخصصی ورزشی یادگار امام رشت نیز به عنوان مجهزترین و بهترین سالن سنگنوردی فعلی در مرکز استان در حال تجهیز است.
رییس هیات کوهنوردی گیلان ادامه داد:در مرحله بعدی طرح بندی و شناسایی مناطق مورد نیاز در شهرستان ها است که پس از شناسایی امکانات و سالن های ورزشی این سالن ها نیز تجهیز خواهندشد و با توجه به اینکه سنگنوردی ورزشی المپیکی شده است روی آن سرمایه گذاری بیشتری انجام شود و حمایت های فدراسیون هم در این زمینه دریافت شده است.
فومنی افزود: بخش عمده ای از مساحت استان گیلان کوهستانی است و بیشتر شهرهای گیلان بطور مستقیم با کوه ارتباط دارند و از طرفی تراکم جمعیتی که در گیلان آن وجود دارد ، خدمات مستقیم به کسانی که در حال دید و بازدید از طبیعت کوهستانی گیلان اعم از میهمانان و گردشگران امری ضروری است .
رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان گیلان یاداور شد: در کشور 63هزار و 500کوهنورد بیمه شده رسمی ورزش وجود دارد .
در استان گیلان حدود 10هزار نفر کوهنورد سازمان یافته و سازمان نیافته فعالیت دارند که بطور مداوم به فعالیت های کوهنوردی می پردازند.
6029 /6030


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

چه مشکلی با وزیر خارجه دارید؟
بعد از ممانعت مدیران صداوسیما از پخش مصاحبه ظریف با عادل فردوسی‌پور، نوبت به «خندوانه» رامبد جوان رسید.
دولتمردان رنگی
حضور سرزده محمود احمدی‌نژاد در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی استقلال و العین امارات بار دیگر بحث علاقه سیاسیون ایرانی به تیم‌های فوتبال را داغ کرد.
نه فردوسی‌پور می‌رود نه فروغی
پس از اهدای جایزه بهترین برنامه تلویزیون به عادل فردوسی‌پور، سلسله خبرهایی منتشر شد که از تغییر عادل فردوسی‌پور و جایگزین محمدحسین میثاقیان به جای فردوسی‌پور سخن به میان آمده بود.
ویدئو - پیوند معترضان آرام و ناآرام در «راهپیمایی قرن»
روز گذشته پنجاه هزار نفر از طرفداران محیط زیست در حرکتی موسوم به «راهپیمایی قرن» در پاریس، پایتخت فرانسه شرکت کردند.روز شنبه ۲۵ اسفند در حالی که خیابان شانزه‌لیزه پاریس در آتش خشم جلیقه‌زردها می‌سوخت، شمار زیادی از شهروندان فرانسوی در یک راهپیمایی آرام از دولت خواستند تا اقدامات جدی‌تری برای مقابله با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی انجام دهد.خبر این راهپیمایی بزرگ تا حدود زیادی تحت تاثیر درگیری‌های شدید معترضان جنبش جلیقه‌زردها قرار گرفت.
ویدئو - جزئیاتی از پرونده پتروشیمی، به روایت مرجان شیخ‌الاسلامی
مرجان شیخ‌الاسلامی با انتشار بیانیه‌ای، در مورد اتهامات وارده به خود در پرونده «شرکت بازرگانی پتروشیمی» توضیحاتی ارائه کرد.او که به عنوان متهم ردیف ششم این پرونده معرفی شده، در روزهای اخیر به مشهورترین و پربحث‌ترین متهم پرونده تبدیل شده است.حالا او در بیانیه‌ای، گفته خروجش از کشور مربوط به هشت سال قبل و به طور کاملاً قانونی بوده، تا پیش از پرونده اخیر، بابت هیچ پرونده‌ای در ایران تحت تعقیب نبوده و تا سال ۱۳۹۳ در قالب شرکت‌های «هترا» و «دنیز» در ایران و ترکیه فعالیت‌های تجاری انجام داده است.
ویدئو - گفت‌وگو با حامی کشت خشخاش در کشور
ورود خشخاش به کشور، داستانی طولانی و تاریخی دارد و تداوم سوءمصرف انواع مواد مخدر در کشورهای مختلف، مسئولان برخی از این مقاصد را به فکر کشت کنترل‌شدۀ خشخاش انداخته است. علی هاشمی - دبیر کل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام - از جمله افرادی است که راه حل مبارزه با این آسیب اجتماعی در کشور را رویکرد اجتماع‌محور به معتادان و افزایش نشاط اجتماعی می‌داند و از مدافعان کشت خشخاش در کشور محسوب می‌شود.
ویدئو - کشف ریل دوره قاجار در شهرری
عملیات عمرانی شهرداری شهرری، این بار ۴۰ متر از ریل ماشین دودی دوره ناصرالدین شاه قاجار را از زیر خاک بیرون کشید، تا این‌بار خیابان فدائیان اسلام در شهر ری تاریخِ جدیدی از دوره قاجارها را نمایان کند. اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و شهرداری شهر ری، با پیدا شدن این خط ریل، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ساماندهی این مسیر، مرمت ریل و حتی در صورت امکان جابجایی ماشین دودی باقی مانده از آن دورۀ تاریخی از متروی شهرری به این نقطه هستند تا مسیر جدیدی برای حضور گردشگرانی که شهرری را با حرم شاه عبدالعظیم، دو گورستان تاریخی، برج طغرل و چشمه علی می‌شناسند، ثبت کنند.
ویدئو - چقدر از باغ‌های تهران از بین رفته است؟
با مصوبه اخیر شورای شهر تهران، مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران صادر شد؛ مصوبه‌ای که در روزهای اخیر بحث برانگیز شد و موجب از بین رفتن بیش از دو هزار درخت می‌شود. برخی اعضای شورای شهر گفته‌اند این مساله از مدیریت پیشین به ارث رسیده و این شورا را ناچار به انتخاب بین بد و بدتر کرده است. بنابراین شورای شهر به ساخت‌وساز در ۶۲ باغ رای مثبت داد تا ۵۰۸ باغ دیگر را نجات بدهد. اما در طول چند دهه اخیر چقدر از باغ های تهران از بین رفته‌اند و بهای آن چقدر بوده است؟
پرویز زاهدی درگذشت
پرویز زاهدی در سن ۸۵ سالگی درگذشت.
داورزنی: سال آینده آغاز فرایند واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس است
معاون وزارت ورزش و جوانان گفت: خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس در سال ۹۸ با جدیت دنبال می‌شود و این اتفاق مهم بر مبنای تأکیدات مجلس و مصوبات دولت محترم بوسیله سازمان خصوصی سازی خواهد افتاد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
خوشخبر: هیچ مبلغی از سوی هدایتی به حساب فدراسیون والیبال واریز نشده است
سرپرست تیم ملی والیبال در واکنش به برخی اظهار نظرها درباره پرداخت مبالغی از سوی هدایتی به فدراسیون والیبال گفت: اسناد پرداخت پاداش‌ها به بازرسان سازمان بازرسی کل کشور قبلاً ارائه شده است.
2 هزار سری جهیزیه به زوج های محروم کشور اهدا شد
سبزوار - ایرنا - قائم مقام بنیاد برکت احسان گفت: این نهاد در سالجاری 2 هزار سری جهیزیه کامل به زوج ‌های محروم در سراسر کشور اهدا کرده است.
اردوغان: حادثه تروریستی نیوزیلند سازمان یافته بود
تهران - ایرنا - رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب در خصوص حادثه تروریستی حمله به مساجد نیوزیلند گفت که این یک اقدام فردی نبوده و به صورت سازمان یافته روی داده است.
پرویز زاهدی درگذشت
داورزنی: سال آینده آغاز فرایند واگذاری دو تیم استقلال و پرسپولیس است
واگذاری بلیت فروشی ورزشگاه آزادی در فصل آینده به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی
مهدی سهرابی: شرایط بدتر از این نمی‌شود-فدراسیون برای برگزاری اردو هم مشکل دارد
دونده ملی‌پوش: با آمادگی نسبی در رقابتهای داخل سالن سه مدال گرفتم
تعطیلی کوتاه مدت تیم ملی وزنه برداری
برنامه مسابقات تیروکمان کاپ آسیا مشخص شد
اعضای هیات مدیره پرسپولیس معرفی شدند
کمبود پیست اتومبیلرانی و موتورسواری در کشور
رواسی: وضعیت وزنه‌برداران بعد از نخستین اردو برای جهانی قزاقستان مشخص می‌شود