هواپیما 115 ساله شد

10:50 ۹۴ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 193 0
هواپیما 115 ساله شد

تهران- ایرنا- آذرماه 115سال پیش، 53 سال پیش از رفتن نخستین انسان به فضا، اُرویل رایت با بلند کردن هواپیمای خود از کیل دول هیل کارولینای شمالی رسما عصر پرواز بشر را آغاز کرد.

ایرنا

به گزارش گروه علمی ایرنا، پرواز ارویل تنها 12 ثانیه به طول انجامید و پس از پیمودن تنها 36 متر به زمین نشست. با این حال پرواز به ظاهر ساده او زنگ شروع دوران طلایی هوانوردی بود که در سال‌های بعد با سرعتی باورنکردنی دنیای صنعتی قرن بیستم را متحول ساخت.

**دوچرخه فروش هایی که هوانورد شدند
تا پیش از علاقه‌مند شدن به دنیای هوانوردی، برادران رایت (ارویل و ویلبر) صاحب یک مغازه کوچک چاپ و بعدها یک دوچرخه سازی بودند که در آن دوچرخه های طراحی خود را می‌فروختند. علاقه آن‌ها به دنیای هوانوردی از 1986 شروع شد. سالی که آزمایش ماشین‌های پرنده مخترعینی چون لانگلی و لیلینتال هیجان زیادی در مطبوعات به راه انداخته بود و در نهایت همین سر و صدا هم ان‌ها را به دنیای هوانوردی علاقه‌مند کرد. آن‌ها پس از کسب اطلاعات اولیه از منابع مختلف کار روی طراحی هواپیما را در همان ساختمان آجری دوچرخه سازیشان در دیتون واقع در ایالت اوهایو شروع کردند. تا پیش از برادران رایت مشکلات متعددی در طراحی هواپیما وجود داشت. یکی از مهم‌ترین آن‌ها مشکل هدایت هواپیما هنگام پرواز به شمار می‌رفت. اختراع اصلی برادران رایت مکانیزمی بود تحت عنوان «خمش بال» یا (Wing warping). به کمک این اختراع خلبان دیگر می‌توانست با خم کردن بال به سمت مورد نظر هواپیما را در جهت مد نظرش بچرخاند.
آن‌ها همچنین سیستم کنترلی مشابه سکان قایق برای هواپیما طراحی کردند که به خلبان اجازه می‌داد تا هواپیما را در هر سه بعد هدایت کند. آن‌ها ابتدا این سیستم را روی هواپیماهای بدون موتور آزمایشی خود در 1899 آزمایش کردند. در طول همین آزمایشات بود که خیلی زود به مشکل دیگری پی بردند. آن‌ها متوجه شدند که فرمول مشهور جان اسمیتون مهندس سرشناس انگلیسی که در 100 سال گذشته برای بدست آوردن نیروی بالابر برای پرواز استفاده می‌شد اشتباه است. به این ترتیب آن‌ها در 1902 گلایدر دیگری ساختند و با موفقیت آزمایش کردند. این هواپیمای بدون موتور در حقیقت اولین ماشین پرنده کاملا کنترل پذیری بود که تا آن زمان آزمایش می‌شد.

**تولد نخستین هواپیما
قدم بعدی ساختن هواپیمایی موتوردار بود. اما ساختن هواپیمای موتوردار به مراتب نسبت به گلایدرهای ساده بدون موتور با مشکلات بیشتری مواجه بود. برای برداشتن این قدم اول، برادران رایت ابتدا مشکلات بزرگ را به مشکلات کوچک‌تر تقسیم کردند تا با مطالعه روی تمام یافته های مخترعین پیشین بتوانند مشکلات را یکی یکی حل کنند.
برای پرواز موتوردار مشکل اصلی فهمیدن این بود که ملخ چه طور کار می‌کند. مشکل اینجا بود که در آن زمان کمتر کسی چیزی در مورد ملخ می‌دانست. حتی در کشتی سازی هم هیچ فرضیه قوی در مورد کارکرد ملخ وجود نداشت جز اینکه این پره های گردنده همانند یک بال با چرخیدن با سرعتی زیاد نیروی پیشران تولید می‌کند. بر این اساس آن‌ها مدل فرضی خود را پیاده کردند. این مدل به آن‌ها اجازه داد تا نتایج اولیه ای را برای محاسبه میزان نیرویی که برای بلند کردن هواپیما نیاز دارند بدست آورند.
آن‌ها موتور گازوئیلی سبکی می‌خواستند که بتواند نیروی مورد نیاز هواپیما را تامین کند. با این حال در آن سال‌ها هیچ کارخانه خودروسازی در آمریکا چنین موتوری نداشت. بر این اساس با کمک چارلز تیلر - تعمیرکار دوچرخه ای که برای آن کار می‌کرد- موتور چهار سیلندر منحصر به فرد خود را ساختند. این موتور هیچ کاربراتوری نداشت. در نتیجه بنزین خام مستقیما داخل سیلندرها ریخته می‌شد. موتور در حالت عادی تنها 12 اسب بخار نیرو تولید می‌کرد که به سختی برای بلند کردن هواپیما کافی بود.
آن‌ها سرانجام هواپیمای خود را که فلایر نامیده بودند برای آزمایش در 14 دسامبر 1903 آماده کردند. در آن روز همه چیز آماده به نظر می‌رسید و ویلبر فکر می‌کرد خلبان پرواز افسانه ای خواهد بود. ویلبر و ارویل برای انتخاب خلبان با سکه قرعه کشیده بودند و این میان ویلبر برنده اولین قرعه شده بود. آن‌ها هواپیما را روی تپه ای مشرف به ساحل روی ریلی کوتاه بالا کشیدند سپس طناب را رها کردند. هواپیما به آرامی سرعت گرفت اما کم‌تجربگی موجب شد تا 3 ثانیه پس از برخواستن هواپیما ساقط شود. سه روز بعد در 17 دسامبر (26 آذرماه) پس از تعمیر جزئی آسیب وارده، فلایر مجددا آماده پرواز بود. آن روز باز هم همه چیز مهیا به نظر می‌رسید جز اینکه باد سریع‌تر از چیزی بود که انتظار داشتند. این باد سرعت هواپیما روی زمین را اندکی کاهش می‌داد. با این حال آن‌ها با کمک چند مامور ساحلی هواپیما را بار دیگر برای پرواز آماده کردند در حالی که این بار نوبت ارویل بود که راس ساعت 10:35 دقیقه صبح پشت فرمان هواپیما دراز بکشد. هواپیما این بار به آرامی از زمین بلند شد و برای 12 ثانیه به پرواز خود ادامه داد. پرواز اگرچه کوتاه اما به وضوح کنترل پذیر بود. آن‌ها سه پرواز دیگر هم در آن روز انجام دادند که چهارمین و طولانی‌ترین آن 59 ثانیه به طول انجامید و در طول آن موفق شدند 259 متر را پرواز کنند. البته این آخرین پرواز فلایر بود چون پس از چهارمین پرواز شدت باد هواپیما را چرخاند و موجب وارد آمدن آسیب جدی به بدنه آن شد. برادران رایت هواپیما را به خانه خود منتقل کردند. چند سال بعد ارویل فلایر را تعمیر کرد و برای نمایش به موزه های مختلف قرض داد . این هواپیما امروزه در موزه ملی هوا و فضا در واشنگتن نگهداری می‌شود.

**سرانجام برادران رایت
برادران رایت پس از پرواز تاریخی خود به توسعه ماشین‌های پرنده ساخت ادامه دادند. آن‌ها به مرور دوچرخه سازی خود را بستند و با وجودی که ثروت چندانی نداشتند شرکت هواپیما سازی خود را تاسیس کردند. دوران طلایی برادران رایت اما با مرگ ناگهانی ویلبر رایت (برادر کوچک‌تر) در 1912 در سن45 سالگی به پایان رسید. پس از مرگ ویلبر، ارویل همچنان مسیر قدیمیشان را ادامه داد اما او ذکاوت اقتصادی برادرش را نداشت و در نهایت شرکت هواپیما سازی را فروخت و پس از آخرین پروازش در سال 1918 بازنشسته شد. ارویل باقی عمر خود را به عنوان عضوی از هیات مدیره کمیته مشورت ملی برای هوانوردی یا NACA که بعدها با تغییراتی زمینه ساز پیدایش NASA (سازمان فضایی آمریکا) شد، سپری کرد. او در نهایت در 1948 در اثر حمله قلبی درگذشت.
علمی*م.ج*2017


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
واتس‌اپ با محتوای جعلی مقابله می‌کند
فراخوان ساخت ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی
نوکیا به تعهدات پیشین در ایران پایبند می ماند
تلاش برای قطع نشدن ارتباطات در مناطق سیلزده گلستان
ایران امروز 10 هزار عنوان مقاله علمی نانو دارد
دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند
'رونق تولید' با عبور از نسل نخست استارتاپ ‌ها
راه اندازی 83 شرکت استارتاپی از سوی نخبگان بازگشته به کشور
اتحادیه اروپا گوگل را جریمه کرد
حذف اطلاعات شبکه اجتماعی مای‌اسپیس