اویاقلیق: ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!

13:02 ۹۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 9,695 0
اویاقلیق: ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!

تبریز - ایرنا - پایگاه خبری اویاقلیق در گزارشی با عنوان «ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!» به قلم زهرا عبداله میرزائی به پدیده فرار مغزها پرداخته است.وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود

ایرنا

وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود پس دیگر نمی توان مانع رفتن ها شد و مجبور به ماندن ها کرد... کاش قبل از اینکه دیر شود فکری برای ماندن جوانان مستعد کشور شود تا فرصت های مهم را به کشور غریبه با دستان خودمان تقدیم نکنیم!
«فلانی رفت! دختر فلان فامیل هم رفت! شنیدی پسر فلان آشنا هم رفت؟ و …» این ها عباراتی هست که در چند سال اخیر بطور مکرر شنیده ام و بارها ذهنم مشغول این سوال ها شده است که: چرا رفتند؟! چرا نماندند؟! آیا رفتن شان تهدیدی برای کشور است؟! آیا ماندنشان فرصتی بود که حال این فرصت، از دست رفته است؟!
اکثر موارد رفتن هایی که شنیده ام، دانشجویان دکترای ممتاز، باهوش و با رزومۀ علمی قوی بودند که متأسفانه به علت نداشتن امید برای آیندۀ شغلی و یک زندگی خوب، مجبور به رفتن و نماندن شدند…
سال ها قبل، برادر دوستم که دانشجوی دکترایِ یک دانشگاه سراسری و خوب بود، تصمیم به رفتن گرفت؛ بعدها از دوستم خواستم برای پاسخ به سوالاتی که در ذهنم بود، شرح حالی از وضعیت برادرش در آن کشور خارجی بدهد، او گفت: برادرش اینجا دانشجوی دکترا بود که برای رفتن، از تحصیل انصراف داده بود و از کشور اروپایی پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا را گرفته بود و حال آنجا علاوه بر ادامه تحصیل، ماهیانه حقوق بالایی هم می گیرد و هم خانه ای مستقل و ماشینی رایگان جهت رفاه حال او و خانواده اش در اختیارش گذاشته اند… دوستم که این ها را می گفت، من با تعجب مدام می گفتم: واقعاً؟! او هم می خندید و می گفت: از بس اینجا چنین رفتارهای حمایتگری برای دانشجویان ندیده ایم، حق داری تعجب کنی…
خانواده دوستم مذهبی و معتقد هستند برای همین از او سوال کردم خانم برادرت در آن کشور اروپایی راحت هست؟! گفت: آری، چون زن برادرم اینجا محجبه بود، آنجا هم حجابش را دارد و حتی از ما خواسته تا از اینجا برایش مانتوهای رنگی بخریم و بفرستیم تا او آنجا بپوشد و حجابش را حفظ کند.
دوستم در ادامه از حمایت های آن کشور اروپایی برای فرزند آوری گفت که برای فرزند دوم برادرش که آنجا قرار بود به دنیا بیاید، خودشان به خانه، دکتر می فرستادند و همه جوره مادر باردار را حمایت می کردند تا بدون هیچ نگرانی فرزندش را به دنیا آورد… در برابر توضیحات دوستم، واقعاً تسلیم شدم! چون با وجود چنین حمایت های معنوی و مادی، برادرش حق داشت برود و هر عقل سلیمی نمی تواند سرزنش گر این رفتن باشد! چون این انتخاب در شرایط یکسان و عادلانه صورت نگرفته بلکه کفه ترازو به سمت کشور دعوت کننده، سنگین تر است و خیلی ها بخاطر همین حمایت های کشور غریبه، مجبور به نماندن شده اند.
به تازگی شنیدم فرزند یکی از آشناها که خانواده خیلی مذهبی دارد هم برای ادامه تحصیل و زندگی، گزینه رفتن را انتخاب کرده است… گاهی خبر این رفتن ها مربوط به افرادی هست که از داشتن حجاب اینجا رضایت ندارند، در نتیجه چنین رفتن هایی، برای آدمی جای تعجب ندارد ولی وقتی می شنوی بسیاری از این رفتن ها مربوط به فرزندان خانواده های مذهبی هست دیگر مطمئن می شوی اینجا امیدی برای ماندن نبوده که خانواده و عزیزان را ترک کرده و غربت را انتخاب کرده اند.
بعضی وقت ها دلم می گیرد از این رفتن ها و نماندن ها! در دل می گویم کاش وطن جایی برای ماندن بود و جوانان مستعد و باهوش کشور از اینجا نمی رفتند؛ می ماندند و برای وطن تلاش می کردند اما وقتی عدالتی در توزیع شغل و رفاه اجتماعی باقی نمانده پس نمی توان بر آنها که رفتند و نماندند خرده گرفت!
کشور غریبه قدر هوش جوانان ما را می داند، از آنها حمایت می کند و پول خوبی هم می دهد و نهایتاً برای منافع خودش، آنها را آنجا ماندگار می کند و این یعنی یک فرصت بدست آمده از عدم مدیریت حفظ تحصیل کرده هایمان در کشور خودمان، که جای بسی تأسف دارد.
فرصتی که کشور ما برای حفظ جوانان با سوادش داشت حال دو دستی تقدیم کشور غریبه شده است تا فرصتی برای حفظ منافع آنها باشد و تهدیدی برای کشور ما که رفته رفته جوانان جهت نماندن و رفتن تشویق شوند و در نتیجه روزی خواهیم دید کشور خالی از جوانان مستعد و متعهد هست…
وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود پس دیگر نمی توان مانع رفتن ها شد و مجبور به ماندن ها کرد… کاش قبل از اینکه دیر شود فکری برای ماندن جوانان مستعد کشور شود تا فرصت های مهم را به کشور غریبه با دستان خودمان تقدیم نکنیم!
6132/3071


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
تردد خودرو های سنگین در محورهای شریانی خوزستان ممنوع شد
اهواز - ایرنا - رییس پلیس راه خوزستان گفت: به دلیل بارشهای اخیر و بسته شدن برخی جاده ها ، ورود و تردد تمامی خودرو های سنگین از جمله کامیون و تریلر ها در محور های شریانی استان طی مدت 48 ساعت ممنوع شد.
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دمشق- ایرنا - ' ولید المعلم 'معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم ترامپ بر وضعیت منطقه اشغالی جولان تاثیر نخواهد گذاشت.
وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
سازه نیوز: پخش هدفمند سیلاب‌های خوزستان، یک فرصت بی‌بدیل
اطلاعات لحظه‌ای هواشناسی در شبکه‌های تلویزیونی
اقدامات صداوسیمای مراکز برای سیل اخیر
امین تارخ: سریال‌سازی در ایران بعد از انقلاب جدی شد
سیاست‌های ترامپ رسانه‌های مستقل را در ایران نابود می‌کند
گردهمایی روزنامه نگاران جهان در سئول آغاز شد
مجبور شدیم پاره تنمان را قربانی کنیم!
روغن نعناع و خواص بی نظیر آن برای سلامتی را دست کم نگیرید
کارگردان «بر سر دو راهی»: در تلویزیون پارتی ندارم
تابوشکنی جالب در شبکه ورزش تلویزیون