اویاقلیق: ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!

13:02 ۲۱۱ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 9,877 0
اویاقلیق: ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!

تبریز - ایرنا - پایگاه خبری اویاقلیق در گزارشی با عنوان «ماندن یا رفتن؛ فرصت یا تهدید؟!» به قلم زهرا عبداله میرزائی به پدیده فرار مغزها پرداخته است.وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود

ایرنا

وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود پس دیگر نمی توان مانع رفتن ها شد و مجبور به ماندن ها کرد... کاش قبل از اینکه دیر شود فکری برای ماندن جوانان مستعد کشور شود تا فرصت های مهم را به کشور غریبه با دستان خودمان تقدیم نکنیم!
«فلانی رفت! دختر فلان فامیل هم رفت! شنیدی پسر فلان آشنا هم رفت؟ و …» این ها عباراتی هست که در چند سال اخیر بطور مکرر شنیده ام و بارها ذهنم مشغول این سوال ها شده است که: چرا رفتند؟! چرا نماندند؟! آیا رفتن شان تهدیدی برای کشور است؟! آیا ماندنشان فرصتی بود که حال این فرصت، از دست رفته است؟!
اکثر موارد رفتن هایی که شنیده ام، دانشجویان دکترای ممتاز، باهوش و با رزومۀ علمی قوی بودند که متأسفانه به علت نداشتن امید برای آیندۀ شغلی و یک زندگی خوب، مجبور به رفتن و نماندن شدند…
سال ها قبل، برادر دوستم که دانشجوی دکترایِ یک دانشگاه سراسری و خوب بود، تصمیم به رفتن گرفت؛ بعدها از دوستم خواستم برای پاسخ به سوالاتی که در ذهنم بود، شرح حالی از وضعیت برادرش در آن کشور خارجی بدهد، او گفت: برادرش اینجا دانشجوی دکترا بود که برای رفتن، از تحصیل انصراف داده بود و از کشور اروپایی پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا را گرفته بود و حال آنجا علاوه بر ادامه تحصیل، ماهیانه حقوق بالایی هم می گیرد و هم خانه ای مستقل و ماشینی رایگان جهت رفاه حال او و خانواده اش در اختیارش گذاشته اند… دوستم که این ها را می گفت، من با تعجب مدام می گفتم: واقعاً؟! او هم می خندید و می گفت: از بس اینجا چنین رفتارهای حمایتگری برای دانشجویان ندیده ایم، حق داری تعجب کنی…
خانواده دوستم مذهبی و معتقد هستند برای همین از او سوال کردم خانم برادرت در آن کشور اروپایی راحت هست؟! گفت: آری، چون زن برادرم اینجا محجبه بود، آنجا هم حجابش را دارد و حتی از ما خواسته تا از اینجا برایش مانتوهای رنگی بخریم و بفرستیم تا او آنجا بپوشد و حجابش را حفظ کند.
دوستم در ادامه از حمایت های آن کشور اروپایی برای فرزند آوری گفت که برای فرزند دوم برادرش که آنجا قرار بود به دنیا بیاید، خودشان به خانه، دکتر می فرستادند و همه جوره مادر باردار را حمایت می کردند تا بدون هیچ نگرانی فرزندش را به دنیا آورد… در برابر توضیحات دوستم، واقعاً تسلیم شدم! چون با وجود چنین حمایت های معنوی و مادی، برادرش حق داشت برود و هر عقل سلیمی نمی تواند سرزنش گر این رفتن باشد! چون این انتخاب در شرایط یکسان و عادلانه صورت نگرفته بلکه کفه ترازو به سمت کشور دعوت کننده، سنگین تر است و خیلی ها بخاطر همین حمایت های کشور غریبه، مجبور به نماندن شده اند.
به تازگی شنیدم فرزند یکی از آشناها که خانواده خیلی مذهبی دارد هم برای ادامه تحصیل و زندگی، گزینه رفتن را انتخاب کرده است… گاهی خبر این رفتن ها مربوط به افرادی هست که از داشتن حجاب اینجا رضایت ندارند، در نتیجه چنین رفتن هایی، برای آدمی جای تعجب ندارد ولی وقتی می شنوی بسیاری از این رفتن ها مربوط به فرزندان خانواده های مذهبی هست دیگر مطمئن می شوی اینجا امیدی برای ماندن نبوده که خانواده و عزیزان را ترک کرده و غربت را انتخاب کرده اند.
بعضی وقت ها دلم می گیرد از این رفتن ها و نماندن ها! در دل می گویم کاش وطن جایی برای ماندن بود و جوانان مستعد و باهوش کشور از اینجا نمی رفتند؛ می ماندند و برای وطن تلاش می کردند اما وقتی عدالتی در توزیع شغل و رفاه اجتماعی باقی نمانده پس نمی توان بر آنها که رفتند و نماندند خرده گرفت!
کشور غریبه قدر هوش جوانان ما را می داند، از آنها حمایت می کند و پول خوبی هم می دهد و نهایتاً برای منافع خودش، آنها را آنجا ماندگار می کند و این یعنی یک فرصت بدست آمده از عدم مدیریت حفظ تحصیل کرده هایمان در کشور خودمان، که جای بسی تأسف دارد.
فرصتی که کشور ما برای حفظ جوانان با سوادش داشت حال دو دستی تقدیم کشور غریبه شده است تا فرصتی برای حفظ منافع آنها باشد و تهدیدی برای کشور ما که رفته رفته جوانان جهت نماندن و رفتن تشویق شوند و در نتیجه روزی خواهیم دید کشور خالی از جوانان مستعد و متعهد هست…
وقتی بهترین موقعیت های شغلی از طریق لابی و رابطه نصیب عده ای خاص می شود پس دیگر نمی توان مانع رفتن ها شد و مجبور به ماندن ها کرد… کاش قبل از اینکه دیر شود فکری برای ماندن جوانان مستعد کشور شود تا فرصت های مهم را به کشور غریبه با دستان خودمان تقدیم نکنیم!
6132/3071


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس
سروش جمشیدی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
معاون میراث‌فرهنگی تهران گفت: بیش از ۲میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد است.
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
طی بررسی‌های صورت گرفته هزینه‌های زندگی در کشورهای شمالی و غربی اروپایی به طرز محسوسی بیشتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای شرقی و جنوبی بوده است.
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: روزی 9 هزار تن پسماندهای شهر تهران از ایستگاه های مختلف جمع آوری می شوند و هر روز 100 تریلی به مدت سه بار پسماندهای تهران را در نزدیک آراد کوه در اطراف کهریزک تخلیه می کنند.
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
سخنگوی آتش‌نشانی تهران به چند ابهام ایجادشده درباره آتش‌سوزی در میدان حسن‌اباد پاسخ داد.
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور فاتب از نجات یک خانم از خودکشی بر روی پل هجرت خبر داد.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
با توجه به آتش سوزی بخشی از بنای تاریخی میدان حسن آباد در شب گذشته و سُست شدن این بنا بر اثر پاشیدن آب، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و هم اکنون تردد در این ساختمان از سوی شهرداری منطقه ۱۱ ممنوع شده است.
گزافه‌گویی جدید نتانیاهو درباره حزب‌الله لبنان
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از هیئتی از نمایندگان عالی‌رتبه پارلمان فرانسه مدعی شد، حزب‌الله باید فورا در لیست "گروه‌های تروریستی" قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.