وزیر فرهنگ: فعالیت کانون‌های مساجد می‌تواند الگو باشد

12:46 ۱۵۵ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 181 0
وزیر فرهنگ: فعالیت کانون‌های مساجد می‌تواند الگو باشد

تهران-ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فعالیت‌های تاثیرگذار و شاخص کانون‌های مساجد با هدف توسعه و تسری به عنوان الگو به دیگر کانون ها معرفی شود.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در پنجمین نشست شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به قرارگرفتن درآستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و مساجد به عنوان نقطه شکل گیری انقلاب، ابراز امیدواری کرد امسال توجه به مساجد استمرار و تکامل یابد.
وی با اشاره به راه اندازی و ثبت‌نام کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سامانه سجا گفت: این سامانه اقدام خوبی است که باید تکمیل شود و تعداد ثبت‌نام مدیران مسئول و اعضا کانون‌ها در این سامانه نشان از اهمیت آن و داشتن شبکه‌ای روشن در این زمینه دارد.
صالحی تصریح کرد: با تکمیل اطلاعات و راستی آزمایی این سامانه باید به تحلیل‌های اولیه و ثانویه اطلاعات پرداخت و متناسب با این تحلیل‌ها نقطه‌های آسیب‌های موجود در این زمینه را پیدا کرد.
وی با اشاره به اقدامات ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد در زمینه آموزش، گفت: حوزه آموزشی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد را باید در حوزه اطلاعات، باور، رفتار و مهارت‌ها پیش ببریم و آموزش مدیران مسئول و اعضا بر اساس این سطوح صورت گیرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: توجه به حوزه پژوهش نیز بخش مهمی است. اقدامات باید پشتوانه علمی داشته باشد. گردآوری و جمع آوری اطلاعات و فرآوری اطلاعات از پژوهش‌های صورت گرفته به اقدامات ما در حوزه های مختلف کمک می‌کند و باید به این نکته توجه داشته باشیم.
وی گفت: در بخش هنر نیز کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باید در سیاست های راهبردی حوزه هنر، بومی سازی را در نظر بگیرند. الگوسازی نیز در این زمینه حائز اهمیت است. باید فعالیت‌های شاخص برخی کانون‌ها به عنوان فعالیت‌های تاثیرگذار در نظر گرفته شود و با هدف توسعه و تسری به عنوان الگو به دیگر کانون ها معرفی شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر توجه به مسئولیت اجتماعی از سوی کانون های فرهنگی و هنری مساجد تاکید کرد و افزود: در حوزه شرح وظایف کانون ها همچنین باید با نگاه تعامل های حداکثری حرکت کنیم و در فضای اقدامات نیز اقتضائات استانی، شهرستانی، منطقه ای و محلی را نیز در نظر بگیریم.

** ثبت نام بیش از 23هزار کانون مساجد درسامانه«سجا»

در ابتدای این نشست دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگ و هنری مساجد کشور گزارشی از مجموعه عملکرد این ستاد در سراسر کشور ارائه داد.
حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی گفت: با برگزاری نشست های شورای سیاستگذاری ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگ و هنری مساجد کشور آیین نامه، چارت تشکیلاتی ستاد عالی و غیره مصوب شد و اساسنامه این ستاد نیز با طی مراحل گوناگون مصوب و در انتظار ابلاغ آن از سوی رییس جمهوری هستیم.
ارزانی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های شاخص ستاد عالی کانون های فرهنگ و هنری مساجد کشور، افزود: راه اندازی سامانه سجا یکی از اقدامات شاخص این کانون است. تاکنون بیش از ٢٢هزار کانون و یکهزار و ٢٠٠ نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند.
وی گفت: مسابقات «مدهامتان» یکی دیگر از اقدامات شاخص است که در این دوره این مسابقات در گروه سنی زیر ١٦ سال با رویکرد کودک و نوجوان برگزار شد و سعی شد تا این دوره از برگزاری با محوریت هنری باشد. دبیرخانه این مسابقات نیز در مشهد مقدس مستقر است.
وی اجرای سرود در دهه فجر از سوی ٤٠هزار نفر از بچه های مسجد همزمان با چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را از دیگر اقدامات شاخص این ستاد برشمرد و گفت: امسال به دلیل اینکه ١٢ بهمن روز جمعه است بنا داریم این سرودها در مصلاها و اماکن برگزاری نماز جمعه در سراسر کشور برگزار شود. سعی شده در مضامین این سرودها فرمایشات مقام معظم رهبری، معرفی اسلام، شروع، استقرار و آینده انقلاب در نظر گرفته شود.
دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور برگزاری جشن های بهار مهربانی از سوی این ستاد با هدف ایجاد نشاط در میان مردم را از دیگر برنامه های شاخص این کانون برشمرد.
وی افزود: اربعین و برنامه های آن نیز یکی دیگر از برنامه های شاخص این ستاد بود. بر این اساس امسال موکب الاتحاد را طراحی کردیم که به طور همزمان جوانان ایرانی و عراقی در کنار یکدیگر به خدمت رسانی به زائران می پرداختند.
ارزانی گفت: تدوین دوره های آموزشی برای مدیران مسئول و اعضای کانون های فرهنگ و هنری مساجد در سراسر کشور از دیگر اقدامات شاخص این ستاد است.
در این نشست هر یک از اعضا به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
به گزارش ایرنا، حدود ٢٤ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد راه اندازی شده و هم اکنون در سراسر کشور در حال فعالیت هستند.
از این تعداد کانون های فرهنگی و هنری مساجد تاکنون ٢٠ هزار و ٩٠٠ کانون در سامانه سجا ثبت نام کرده اند.
کانونهای فرهنگی هنری مساجد به دلیل برخورداری از نیروهای جوان، مردمی، با انگیزه و بدون ادعا، ظرفیت و پتانسیل عظیمی در اختیار دارد.
مبحث فضای مجازی از اولویتهای اساسی کانونهای مساجد است و این کانون ها با هدف انسجام بخشی به رویدادهای دینی و ارایه محصولات فرهنگی، هنری دین محور مربوط به کودکان، نوجوانان و بانوان اقداماتی را انجام داده است.
فراهنگ ** 1355 **9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
رییس کمیته ورزش شورای شهر تهران از پیگیری برای نامگذاری خیابانی به نام مرحوم ناصر حجازی خبر داد.
هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
بیست و دومین کتابخانه اهدایی خیران در مهاباد راه اندازی شد
کتاب‌هایی برای آرامش و سکون روزه‌داری
6 عناون کتاب حوزه هنری همدان در حال تولید است
«9 قدم امروز برای فردا» گام هایی برای آموزش مهارت های زندگی
نهادهای فرهنگی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بسیج شوند
گالری گردی در آخرین ماه بهار
یادواره شهدای سوم خرداد منابع طبیعی گلستان برگزار شد
نمایشگاه کتاب در اشنویه گشایش یافت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپاسداشت زبان فارسی تاکید کرد
غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش