ضرورت اجرای پژوهش ‌های ‌کاربردی در حوزه خط و نگارش در فضای مجازی

12:16 ۳۳ روز پیش ایرنا 40 0
ضرورت اجرای پژوهش ‌های ‌کاربردی در حوزه خط  و نگارش در فضای مجازی

شهرکرد- ایرنا- در روزگار ما اینترنت و فضای مجازی بستر و ابزار اصلی «نوشتن» و «ارتباطات» است‌ و به ‌دلیل ارتباط گسترده با کاربران و تولید نوشتار فراوان، به زمینه ای برای بروز مشکلات برای خط و زبان تبدیل شده ‌است.

ایرنا

طی 2 دهه اخیر، ملت‌ها نگران تضعیف یا نابودی خط و زبان خویش شده‌اند و برای حفظ و حراست از زبان، خط و فرهنگ خود در برابر تهدیدات فناوری‌ های نوین و این ابزار جدید نوشتاری، هشدارها داده‌ اند و ساز و کارهایی طراحی و اجرایی کرده‌ اند.
ما در روزگار تجربه‌ های جدید در دنیای ارتباطات و نوشتن هستیم، از این دنیای جدید الکترونیکی و دیجیتالی با نام‌های متفاوتی چون جهان اینترنت، فضای دوم، سایبر، فضای مجازی و غیره نام می‌برند. فضای مجازی به ‌طرز فزاینده و گسترده‌ای به بستر و ابزار اصلی ارتباط و نوشتن تبدیل شده‌ است.
این پدیدۀ نوین ، زوایای مختلفی دارد و روز به ‌روز هم بر جنبه‌های متنوع و متکثر آن افزوده می‌شود.
برای هماهنگی با این تغییرات و جلوگیری از آسیب‌های متفاوتی که ممکن است به‌وجود بیاید، باید پژوهش‌های نوین و مرتبطی اجرا شود.
غفلت از این دنیای جدید، می‌تواند در حوزه‌های مختلف علمی، اجتماعی و غیره آسیب‌زا باشد و البته داشتن برنامه برای استفادۀ بهینه و کاربردی از این امکانات نوین بشری، می‌تواند یک فرصت پیش‌برنده شمرده شود.
در کتاب «فضای مجازی، امکانات، قوانین، روش‌ها و ابزار ارزیابی» تألیف نجف‌قلی‌نژاد و همکاران آمده است:«اینترنت که دروازه‌های سرزمین‌های ناشناخته‌ای را گشوده‌ است و در حال تغییر رفتار ما در کار، تجارت، روابط و جامعه است.
فناوری اطلاعات، چنان با تار و پود زندگی اشخاص درهم ‌آمیخته که نه تنها جدایی این محیط از زندگی آنها غیرقابل تصور می کند که با پیشرفت این فناوری، این آمیختگی و وابستگی لحظه ‌به ‌لحظه شدت یافته و ابعاد تازه و پیچیده‌تری می‌گیرد.
اینترنت می‌تواند معانی جامعه و موجود در جامعه‌ای را که ما تلاش فراوان در حفظ و حراست آن کرده‌ایم، دگرگون سازد و نحوۀ نگرش ما را در عرصه‌های گوناگون جامعۀ موجود به چالش بگیرد.» (نجف‌ قلی‌نژاد و همکاران، 1390: ص 20)
براساس اشاره‌های فوق، چنین آسیب‌هایی در حوزۀ زبان و خطّ فارسی در فضای مجازی قابل ‌بررسی است و فارسی ‌زبانان برای مقابله با آسیب‌های این دنیای الکترونیکی، برای انجام ‌دادن یک وظیفۀ ملّی ، باید تلاش کنند.
پایگاه‌های مجازی در شکل‌ها ، فرم‌ها و ساختارهای متفاوت و جدید با استفاده از محیط گرافیکی متنوع، محیط‌های صدا و تصویری جذّاب و از جمله در قالب متن، به ‌طور اثرگذاری در معرض دید مخاطبان قرار گرفته ‌‌است که پژوهش در این حوزه را کاری بایسته یا ضروری کرده‌است.
وقت آن است که به‌ طور گسترده و مداوم در این زمینه تلاش و کوشش شود.
این در حالی است که برای به‌دست ‌آوردن آمار و اطلاعات دقیق و قابل‌ استنادی از میزان و چگونگی آسیب ‌رسانی اینترنت و فضای مجازی بر زبان و خطّ فارسی پیمایش و پژوهش چندانی صورت نگرفته ‌است.
اگر چه وضعیت کلی درست ‌نویسی و توجه به پاکیزه ‌نویسی، آهنگی امید بخش و رو به پویایی دارد؛ اما گستردگی موضوع، نبودنِ زمینه برای مطالعات میان ‌رشته‌ای زبان و ادبیات و فناوری اطلاعات، گرایش بیشتر دانشجویان زبان و ادبیات به پژوهش‌های ادبی، از عوامل کمبود سنجش و پژوهش در این حوزه است.
بنا بر اشارات بالا، بهتر است که دانشگاهیان و پژوهشگران، تحقیقات کاربردیِ وسیع و مختلفی در این زمینه انجام دهند تا مشخص شود که انحراف نوشتارِ فارسی از زبان معیار در فضای مجازی چه میزان است و برای مقابله با تهدیدات آن چه راهکارها و ساز و کارهایی تدوین شود؟
* وحید خلیلی اردلی
استاد دانشگاه و محقق
2097


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

اگر اندازه هر کشور متناسب با جمعیتش بود چه می‌شد؟
همه ما نقشه جهان را دیده ایم. اما تا حالا نقشه جهان را طور دیگری تصور کرده اید؟ «مکس روسر» نقشه‌ای بر اساس جمعیت کشور‌ها ساخته و یک کارتوگرام جمعیت شناختی واقعا جالب خلق کرده است.
کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادان
آیا می‌دانید که پس از عفونت تنفسی، روتاویروس یا اسهال ویروسی که منجر به از دست رفتن شدید آب بدن می‌شود، دومین عامل مرگ نوزادان و کودکان بویژه، تا پنج‌سالگی به شمار می‌رود؟ جالب آن‌که علت اسهال در ۳۰ درصد موارد، نامشخص است.
آموزش تهیه کیش لورین فرانسوی
کیش لورین یک غذای فرانسوی خوشمزه است که از مواد مختلفی از جمله ژامبون و تخم مرغ و... تشکیل می‌شود. برای آموزش طرز تهیه آن با ما همراه باشید.
ماهی سالمون با بروکلی؛ سالم‌ترین خوراکی دنیا!
ماهی سالمون یکی از بهترین منابع اسید‌های چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلندِ EPA و DHA است. ۱۰۰ گرم گوشت ماهی سالمون پرورشی دارای ۲/۳ گرم اسید چرب امگا۳ با زنجیره‌ی بلند است. در این مطلب نحوه طبخ ماهی سالمون با بروکلی را به شما آموزش میدهیم.
هالیوودی‌های ۸۰ ساله و قبراق!
جوانی و زیبایی دو عامل مهم در شهرت و محبوبیت ستاره‌های هالیوود است. متاسفانه با بالا رفتن سن خیلی از ستاره‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شوند، اما برخی‌ها هستند که حتی در دوران پیری هم فعالیت دارند و محبوبیت خود را حفظ کرده اند. در ادامه ستاره‌های محبوبی که شمع ۸۰ سالگی شان را فوت کردند، به شما معرفی می‌کنیم.
چگونه ابرو‌های پهن و پرپشت داشته باشیم؟
زمان ابروهای باریک چند سالی ست فرا رسیده و ابروهای پرپشت و پهن جایگزین آن شده است. این مدل ابروها، که این روزها بر چهره ستاره ها و مدل های مطرح جهان نیز می بینیم، به چهره افراد شخصیت و بعد می دهد. علاوه بر آن، نگهداری از آن نیز بسیار ساده تر از ابروهای باریک است.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
خاطرات سرجان ملکم؛ ایرانیان دروغگوترین مردم جهان‌اند
ایرانیان بی‌تردید از لحاظ رفتار ظاهری پاریسی‌های مشرق زمین‌اند. رفتار آن‌ها مایه فخر بیشتر ملل متمدن است. ایرانیان مردمانی مهربان، مودب، متمدن و نسبت بیگانگان دارای روحیه‌ای همراه و مساعدند، تحت تاثیر تعصبات مذهبی، که تمام ملل دیگر مسلمان بدان دچارند، قرار نمی‌گیرند.
والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟
خانواده اولین جامعه‌ای است که فرزندان مهارت‌های لازم را در آن یاد می‌گیرند. در واقع اولین الگو‌هایی که آن‌ها به چشم می‌بینند پدر و مادر هستند. از این رو رفتار‌های والدین در موفقیت و عدم موفقیت فرزندان بیشترین تاثیر را دارد. اگر می‌خواهید که با ویژگی‌های والدین موفق آشنا شوید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.
جا مانده از دیشب؛ فینگیلیش‌خوانیِ سرود ملی
روزی روزگاری در سپهر سیاسی ایران جمله‌ی «ایران برای همه ایرانیان» مولود سیاسی خیلی‌ها بود، آن روز‌ها گذشته و اما این جمله همچنان کاربردی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
پایان سوداگری بانک ها با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن
سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ مجلس، با بیان اینکه بانک ها به دلال، واسطه گر و سوداگر در حوزه مسکن تبدیل شده اند، گفت: بهترین طرح برای جلوگیری از سوداگری مسکن طرح مالیات بر عایدی سرمایه است.
نمایشنامه‌هایی به اندازه رمان خواندنی
رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند
رویدادهای فرهنگی وفاق اجتماعی را تقویت می کند
سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست
کتابخوانی در مناطق محروم اردبیل ترویج می شود
فلسفه در پاییز رونق گرفت
عکاس مولف باید شناخت فرهنگی و جامعه‌شناسانه داشته باشد
ساعد باقری: 'شعر آیینی' اسم جامع و مانعی نیست
سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی
آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است