ضرورت اجرای پژوهش ‌های ‌کاربردی در حوزه خط و نگارش در فضای مجازی

12:16 ۱۸۷ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 188 0
ضرورت اجرای پژوهش ‌های ‌کاربردی در حوزه خط  و نگارش در فضای مجازی

شهرکرد- ایرنا- در روزگار ما اینترنت و فضای مجازی بستر و ابزار اصلی «نوشتن» و «ارتباطات» است‌ و به ‌دلیل ارتباط گسترده با کاربران و تولید نوشتار فراوان، به زمینه ای برای بروز مشکلات برای خط و زبان تبدیل شده ‌است.

ایرنا

طی 2 دهه اخیر، ملت‌ها نگران تضعیف یا نابودی خط و زبان خویش شده‌اند و برای حفظ و حراست از زبان، خط و فرهنگ خود در برابر تهدیدات فناوری‌ های نوین و این ابزار جدید نوشتاری، هشدارها داده‌ اند و ساز و کارهایی طراحی و اجرایی کرده‌ اند.
ما در روزگار تجربه‌ های جدید در دنیای ارتباطات و نوشتن هستیم، از این دنیای جدید الکترونیکی و دیجیتالی با نام‌های متفاوتی چون جهان اینترنت، فضای دوم، سایبر، فضای مجازی و غیره نام می‌برند. فضای مجازی به ‌طرز فزاینده و گسترده‌ای به بستر و ابزار اصلی ارتباط و نوشتن تبدیل شده‌ است.
این پدیدۀ نوین ، زوایای مختلفی دارد و روز به ‌روز هم بر جنبه‌های متنوع و متکثر آن افزوده می‌شود.
برای هماهنگی با این تغییرات و جلوگیری از آسیب‌های متفاوتی که ممکن است به‌وجود بیاید، باید پژوهش‌های نوین و مرتبطی اجرا شود.
غفلت از این دنیای جدید، می‌تواند در حوزه‌های مختلف علمی، اجتماعی و غیره آسیب‌زا باشد و البته داشتن برنامه برای استفادۀ بهینه و کاربردی از این امکانات نوین بشری، می‌تواند یک فرصت پیش‌برنده شمرده شود.
در کتاب «فضای مجازی، امکانات، قوانین، روش‌ها و ابزار ارزیابی» تألیف نجف‌قلی‌نژاد و همکاران آمده است:«اینترنت که دروازه‌های سرزمین‌های ناشناخته‌ای را گشوده‌ است و در حال تغییر رفتار ما در کار، تجارت، روابط و جامعه است.
فناوری اطلاعات، چنان با تار و پود زندگی اشخاص درهم ‌آمیخته که نه تنها جدایی این محیط از زندگی آنها غیرقابل تصور می کند که با پیشرفت این فناوری، این آمیختگی و وابستگی لحظه ‌به ‌لحظه شدت یافته و ابعاد تازه و پیچیده‌تری می‌گیرد.
اینترنت می‌تواند معانی جامعه و موجود در جامعه‌ای را که ما تلاش فراوان در حفظ و حراست آن کرده‌ایم، دگرگون سازد و نحوۀ نگرش ما را در عرصه‌های گوناگون جامعۀ موجود به چالش بگیرد.» (نجف‌ قلی‌نژاد و همکاران، 1390: ص 20)
براساس اشاره‌های فوق، چنین آسیب‌هایی در حوزۀ زبان و خطّ فارسی در فضای مجازی قابل ‌بررسی است و فارسی ‌زبانان برای مقابله با آسیب‌های این دنیای الکترونیکی، برای انجام ‌دادن یک وظیفۀ ملّی ، باید تلاش کنند.
پایگاه‌های مجازی در شکل‌ها ، فرم‌ها و ساختارهای متفاوت و جدید با استفاده از محیط گرافیکی متنوع، محیط‌های صدا و تصویری جذّاب و از جمله در قالب متن، به ‌طور اثرگذاری در معرض دید مخاطبان قرار گرفته ‌‌است که پژوهش در این حوزه را کاری بایسته یا ضروری کرده‌است.
وقت آن است که به‌ طور گسترده و مداوم در این زمینه تلاش و کوشش شود.
این در حالی است که برای به‌دست ‌آوردن آمار و اطلاعات دقیق و قابل‌ استنادی از میزان و چگونگی آسیب ‌رسانی اینترنت و فضای مجازی بر زبان و خطّ فارسی پیمایش و پژوهش چندانی صورت نگرفته ‌است.
اگر چه وضعیت کلی درست ‌نویسی و توجه به پاکیزه ‌نویسی، آهنگی امید بخش و رو به پویایی دارد؛ اما گستردگی موضوع، نبودنِ زمینه برای مطالعات میان ‌رشته‌ای زبان و ادبیات و فناوری اطلاعات، گرایش بیشتر دانشجویان زبان و ادبیات به پژوهش‌های ادبی، از عوامل کمبود سنجش و پژوهش در این حوزه است.
بنا بر اشارات بالا، بهتر است که دانشگاهیان و پژوهشگران، تحقیقات کاربردیِ وسیع و مختلفی در این زمینه انجام دهند تا مشخص شود که انحراف نوشتارِ فارسی از زبان معیار در فضای مجازی چه میزان است و برای مقابله با تهدیدات آن چه راهکارها و ساز و کارهایی تدوین شود؟
* وحید خلیلی اردلی
استاد دانشگاه و محقق
2097


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.