افکار عمومی ایرانیان هر سه ماه بررسی می‌شود

11:37 ۸۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 151 0
افکار عمومی ایرانیان هر سه ماه بررسی می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: افکار عمومی در موضوعات مختلف هر سه ماه یکبار توسط پژوهشگاه بر اساس بررسی و آمایش رصد می‌شود تا به تهیه اطلس فرهنگی کمک کند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد سلگی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از کتاب «از سیاست گذاری تا سنجش فرهنگی» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، افزود: پژوهشگاه آنگونه که از نامش مشخص است به دنبال انجام اقدامات پژوهشی در حوزه فرهنگی و هنری است که بر اساس این رسالت طرح های بسیاری را انجام داده، در حال اجرا دارد و یا برای آینده برنامه‌ریزی کرده است.
وی به تعدادی از این طرح‌ها که از سالهای گذشته در دست انجام بوده و اطلس فرهنگی ایرانیان را رقم خواهند زد، اشاره کرد و افزود: کارهای مقدماتی موج چهارم طرح پیمایشی سراسری «ارزش‌ها و هنرهای ایرانیان» در دست انجام است تا شاهد رقم خوردن و اتمام این موج در سال آینده باشیم.
سلگی گفت: «سنجش و پیمایش سرمایه اجتماعی ایرانیان» دیگر طرح در دست اجرای پژوهشگاه است که از سال 93 آغاز شد و سالانه اجرا می‌شود.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، گفت: «پیمایش سراسری مصرف کالاهای فرهنگی» دیگر طرح اجرایی است که یک دوره از آن در سال 79 انجام شد و دوره دیگر آن هم اکنون در حال انجام است که امیدواریم گزارش موج دوم این طرح را تا پایان سال ارائه دهیم.
سلگی همچنین « پیمایش وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی ایرانیان» را نیز طرحی دیگر اعلام کرد که با همکاری وزارت کشور صورت گرفته است.
وی گفت: پژوهشگاه تعدادی هم طرح جدید در دست انجام دارد که از جمله آنها طرح « پیمایش ملی هویت ایرانیان» است که هویت فردی و اجتماعی ایرانیان با زیرمولفه‌های قومی، دینی و مذهبی و غیره را بررسی می‌کند.
وی طرح «پیمایش سبک زندگی ایرانیان» را نیز از دیگر طرح‌های جدید در دست اجرا عنوان کرد و گفت: امیدواریم این طرح‌ها تا پایان سال به انجام و اتمام برسد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به طرح‌های درنظر گرفته و پیش بینی شده برای سال 98 نیز اشاره کرد و گفت: «ترسیم نیمرخی از وضعیت فرهنگی، اجتماعی ایرانیان»، «پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های کودکان و نوجوانان» برای اولین بار، «بررسی خلقیات ایرانیان» و «سنجش آرزوهای ایرانیان» طرح‌های پیمایشی سالانه‌ای است که پژوهشگاه انجام آنها را در نظر دارد.
وی رصد افکار عمومی در موضوعات مختلف هر سه ماه را از دیگر عملکردهای پژوهشگاه برشمرد و گفت: پژوهشگاه جز طرح‌های ملی قریب به 110 طرح کوچکتر و محدودتر نیز برای اجرا دارد.
وی به برگزاری جشنواره پژوهش فرهنگی سال در بهمن ماه از سوی پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: همچنین پژوهشگاه در سال 96 توانست 95 عنوان کتاب منتشر کرده و در سال 97 نیز تاکنون 22 عنوان چاپ و 35 عنوان دیگر زیر چاپ دارد.
فراهنگ**3009** 9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.