دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

12:05 ۳۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 40 0
دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- در نشست مشترک معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با راه‌اندازی دبیرخانه گردشگری هنری، موافقت شد.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مشترک این معاونت و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به منظور برنامه ریزی برای تقویت و توسعه گردشگری هنر در معاونت امور هنری برگزار شد.
سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ در این جلسه گفت: توسعه گردشگری هنری از موضوعات مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما تاکنون استفاده چندانی از ظرفیت رویدادهای خاص هنری برای توسعه گردشگری و اقتصاد نشده است.
وی افزود: از شش جشنواره فجر، چهار جشنواره بین المللی تئاتر فجر، موسیقی فجر، هنرهای تجسمی فجر و مد و لباس فجر در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رویدادهای مهم و معتبر هنری هستند و ظرفیت‌هایی برای گردشگری هنری دارند.
حسینی افزود: یکی از ظرفیت های مهم ایران، گردشگری هنری است که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد. ظرفیت های انسانی توسعه هنری در کشور ما بسیار رشد یافته است و هنرمندان و جوانان با استعداد بسیاری درحوزه هنر فعالیت دارند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایجاد دبیرخانه گردشگری هنری می‌تواند به توسعه گردشگری هنری کمک کند و در زیرمجموعه این دبیرخانه، گردشگری هنری به مفهوم مستمر و جاری در حوزه فعالیت‌های هنری اجرا شود، همچنین رویدادهای خاصی مانند جشنواره فجر، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی، جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و غیره ظرفیت‌هایی هستند که می تواند در گردشگری هنری مورد توجه قرار گیرد.
ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست تاکید کرد: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، آمادگی دارد با همکاری معاونت امور هنری در قالب یک دبیرخانه و شورای سیاستگذاری مشترک، گردشگری هنر را به صورت منسجم برنامه ریزی و دنبال کند. جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می توانند متمم برنامه‌های گردشگری باشند و خلأهایی را در زمینه گردشگری پر کنند.
به گفته وی، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده کنند.
تیموری با تأکید بر ضرورت برنامه منسجم برای گردشگری هنری گفت: بخشی از برنامه‌های جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می‌تواند در نمایشگاه بین المللی گردشگری امسال نیز ارائه و اجرا شود.
در ادامه این جلسه هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با ارائه گزارشی از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ١٠ بخش خوشنویسی، نگارگری، نقاشی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، سرامیک و مجسمه سازی و هنر جدید برگزار می‌شود و بخش پلاک ٤٠، نمایشگاه گالری‌ها، پژوهش و فیلم‌های هنرهای تجسمی نیز در این جشنواره پیش‌بینی شده است. در بخش نمایشگاه آثار گالری‌ها و سایر بخش‌ها، ظرفیت‌هایی برای گردشگران و صنعت گردشگری وجود دارد.
حمید قبادی مشاور معاون هنری و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، گفت: ظرفیت‌های فراوانی از جمله در زمینه گردشگری در صنعت مد و لباس وجود دارد.
وی افزود: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر که جریان‌سازی در حوزه مد و لباس ایجاد می کند در بوستان گفتگو برگزار می شود و برای گردشگران داخلی و خارجی اهمیت دارد. امسال جشنواره حداقل در ١٠ استان دیگر هم برگزار می‌شود و ضرورت دارد برای معرفی جشنواره و مد و لباس کشور بیشتر تلاش شود.
علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی در ادامه با ارائه گزارشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرای آهنگسازان ایرانی محور قرار گرفته و سعی شده است جشنواره در خدمت آن بخش از موسیقی باشد که نمی‌تواند روی پای خود بایستد تا بار فرهنگی جشنواره افزایش یابد که استقبال خوبی هم صورت گرفت و نزدیک به ٣٠ گروه ثبت نام کردند.
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این جلسه گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان رویداد مهم تئاتر کشور تاکنون توانسته مراوده‌ها و ارتباطات بین المللی برقرار کند و گروه‌ها و هنرمندان معتبر تئاتر تاکنون در جشنواره حضور داشته اند. سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ٢٠ بخش برگزار می‌شود که ظرفیت مناسبی در این رویداد وجود دارد.
محمد اللهیاری فومنی مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این جلسه گفت: به مناسبت صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، اواخر دی ماه برنامه‌های گرامیداشت یکصدمین سال هنرستان موسیقی برگزار می شود و امیداوریم بنای قدیمی هنرستان به موزه تبدیل شود.
اللهیاری در ادامه، درباره برنامه‌های چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: در کنار جشنواره های هنری فجر معاونت هنری که بخش‌هایی به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد، برنامه‌های دیگری به این مناسبت مانند اجرای قطعات موسیقی انقلاب اسلامی، اجرای ارکستر هنرستان دختران و پسران، جشنواره پوستر امید هنرستان موسیقی کرج و برنامه‌هایی در زمینه تئاتر و هنرهای تجسمی طراحی شده است.
دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این جلسه گفت: برای گردشگری هنری جشنواره های فجر، می توان با همکاری بخش خدمات سفر و دفاتر خدمات سفر و گردشگری، برنامه های هنری را تدوین کرد و با ارائه جدول جشنواره ها، امسال یک آغاز برای گردشگری هنری باشد و از سال آینده، هنر و جشنواره های هنری فجر می تواند یکی از جدی ترین محصولاتی باشد که در صنعت گردشگری قرار می گیرد.
وی افزود: طرح پلاک ماندگار نیز می تواند برای هنرمندان انجام شود و برنامه هایی در حوزه گالری گردی، برگزاری کارگاه های سازهای سنتی و غیره می تواند در حوزه گردشگری هنری برنامه ریزی شود.
فراهنگ**9031**9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استرالیا با شکست ازبکستان صعود کرد
تیم ملی فوتبال استرالیا با برتری مقابل ازبکستان در ضربات پنالتی به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ راه یافت.
انتقال خربین به پیرامیدز مصر نهایی شد
همانطور که پیش تر توافق شده بود، ستاره سوریه ای الهلال برای ادامه فوتبال خود به کشور مصر رفت.
رونالدو در محاصره؛ کار دشوار CR7 برای آقای گلی
رونالدو در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل سری آ ایتالیا محسوب می شود ولی کار راحتی تا انتهای فصل پیش رو ندارد.
طارمی، پنالتی، هشت تورنمنت و ده‌ها قربانی
مهدی طارمی دیشب در هشتمین تورنمت رسمی، پنالتی گرفت و صاحب یک رکورد عجیب در فوتبال ایران و آسیا شد.
امید ایران قهرمان تورنمنت چهار جانبه قطر شد
تیم امید ایران در آخرین مسابقه در تورنمنت چهارجانبه مقابل قطر به پیروزی رسید.
شب درخشان کاپیتان فرانسوی در برابر چلسی
لورن کوشیلنی در برابر چلسی بیستمین گل لیگ برتری خود را برای آرسنال به ثمر رساند.
بیران با این شوت‌ها کامل شد؛ آقای شروع مجدد!
گلر جوان تیم ملی ایران این روزها در آماده ترین فرم خود قرار دارد. فرمی که شاید او را به لیگ‌های معتبر اروپایی برساند و تعداد لژیونرهای ما را بیش از پیش کند.
خشم عمومی از آل‌شیخ؛ وضعیت نامشخص پیتزی
هواداران تیم ملی عربستان به شدت از ترکی آل شیخ خشمگین و عصبی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
امام‌زاده هشت ضلعی به یادگار مانده از قرن هشتم
آب‌های سطحی می‌تواند به ابنیه تاریخی نیز آسیب برساند
کشف تونل تاراج آثار تاریخی در همدان
نجات محوطه‌های تاریخی ری با یک تفاهم‌نامه
انتصاب خزائلی به‌عنوان سرپرست میراث فرهنگی قزوین
فیلم زندگی لزج از قزوین به جشنواره چنای هند راه یافت
بازارکهنه قم می تواند بهترین مکان برای تولید صنایع دستی باشد
گردشگری سلامت؛ ظرفیتی که مغفول مانده است
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
افزایش اقامت گردشگران خارجی رهاورد همدان 2018 است