دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

12:05 ۲۱۲ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 251 0
دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- در نشست مشترک معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با راه‌اندازی دبیرخانه گردشگری هنری، موافقت شد.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مشترک این معاونت و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به منظور برنامه ریزی برای تقویت و توسعه گردشگری هنر در معاونت امور هنری برگزار شد.
سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ در این جلسه گفت: توسعه گردشگری هنری از موضوعات مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما تاکنون استفاده چندانی از ظرفیت رویدادهای خاص هنری برای توسعه گردشگری و اقتصاد نشده است.
وی افزود: از شش جشنواره فجر، چهار جشنواره بین المللی تئاتر فجر، موسیقی فجر، هنرهای تجسمی فجر و مد و لباس فجر در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رویدادهای مهم و معتبر هنری هستند و ظرفیت‌هایی برای گردشگری هنری دارند.
حسینی افزود: یکی از ظرفیت های مهم ایران، گردشگری هنری است که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد. ظرفیت های انسانی توسعه هنری در کشور ما بسیار رشد یافته است و هنرمندان و جوانان با استعداد بسیاری درحوزه هنر فعالیت دارند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایجاد دبیرخانه گردشگری هنری می‌تواند به توسعه گردشگری هنری کمک کند و در زیرمجموعه این دبیرخانه، گردشگری هنری به مفهوم مستمر و جاری در حوزه فعالیت‌های هنری اجرا شود، همچنین رویدادهای خاصی مانند جشنواره فجر، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی، جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و غیره ظرفیت‌هایی هستند که می تواند در گردشگری هنری مورد توجه قرار گیرد.
ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست تاکید کرد: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، آمادگی دارد با همکاری معاونت امور هنری در قالب یک دبیرخانه و شورای سیاستگذاری مشترک، گردشگری هنر را به صورت منسجم برنامه ریزی و دنبال کند. جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می توانند متمم برنامه‌های گردشگری باشند و خلأهایی را در زمینه گردشگری پر کنند.
به گفته وی، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده کنند.
تیموری با تأکید بر ضرورت برنامه منسجم برای گردشگری هنری گفت: بخشی از برنامه‌های جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می‌تواند در نمایشگاه بین المللی گردشگری امسال نیز ارائه و اجرا شود.
در ادامه این جلسه هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با ارائه گزارشی از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ١٠ بخش خوشنویسی، نگارگری، نقاشی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، سرامیک و مجسمه سازی و هنر جدید برگزار می‌شود و بخش پلاک ٤٠، نمایشگاه گالری‌ها، پژوهش و فیلم‌های هنرهای تجسمی نیز در این جشنواره پیش‌بینی شده است. در بخش نمایشگاه آثار گالری‌ها و سایر بخش‌ها، ظرفیت‌هایی برای گردشگران و صنعت گردشگری وجود دارد.
حمید قبادی مشاور معاون هنری و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، گفت: ظرفیت‌های فراوانی از جمله در زمینه گردشگری در صنعت مد و لباس وجود دارد.
وی افزود: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر که جریان‌سازی در حوزه مد و لباس ایجاد می کند در بوستان گفتگو برگزار می شود و برای گردشگران داخلی و خارجی اهمیت دارد. امسال جشنواره حداقل در ١٠ استان دیگر هم برگزار می‌شود و ضرورت دارد برای معرفی جشنواره و مد و لباس کشور بیشتر تلاش شود.
علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی در ادامه با ارائه گزارشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرای آهنگسازان ایرانی محور قرار گرفته و سعی شده است جشنواره در خدمت آن بخش از موسیقی باشد که نمی‌تواند روی پای خود بایستد تا بار فرهنگی جشنواره افزایش یابد که استقبال خوبی هم صورت گرفت و نزدیک به ٣٠ گروه ثبت نام کردند.
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این جلسه گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان رویداد مهم تئاتر کشور تاکنون توانسته مراوده‌ها و ارتباطات بین المللی برقرار کند و گروه‌ها و هنرمندان معتبر تئاتر تاکنون در جشنواره حضور داشته اند. سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ٢٠ بخش برگزار می‌شود که ظرفیت مناسبی در این رویداد وجود دارد.
محمد اللهیاری فومنی مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این جلسه گفت: به مناسبت صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، اواخر دی ماه برنامه‌های گرامیداشت یکصدمین سال هنرستان موسیقی برگزار می شود و امیداوریم بنای قدیمی هنرستان به موزه تبدیل شود.
اللهیاری در ادامه، درباره برنامه‌های چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: در کنار جشنواره های هنری فجر معاونت هنری که بخش‌هایی به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد، برنامه‌های دیگری به این مناسبت مانند اجرای قطعات موسیقی انقلاب اسلامی، اجرای ارکستر هنرستان دختران و پسران، جشنواره پوستر امید هنرستان موسیقی کرج و برنامه‌هایی در زمینه تئاتر و هنرهای تجسمی طراحی شده است.
دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این جلسه گفت: برای گردشگری هنری جشنواره های فجر، می توان با همکاری بخش خدمات سفر و دفاتر خدمات سفر و گردشگری، برنامه های هنری را تدوین کرد و با ارائه جدول جشنواره ها، امسال یک آغاز برای گردشگری هنری باشد و از سال آینده، هنر و جشنواره های هنری فجر می تواند یکی از جدی ترین محصولاتی باشد که در صنعت گردشگری قرار می گیرد.
وی افزود: طرح پلاک ماندگار نیز می تواند برای هنرمندان انجام شود و برنامه هایی در حوزه گالری گردی، برگزاری کارگاه های سازهای سنتی و غیره می تواند در حوزه گردشگری هنری برنامه ریزی شود.
فراهنگ**9031**9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
راز عمر طولانی چیست؟
برخی از مناطق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ماده غذایی خاصی را در حد مطلوب مصرف کنند.
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
خودروساز آمریکایی شورولت از جدیدترین محصول خود "Corvette C8 Stingray (2020)" رونمایی کرد.
۵ روش برای سرکوب اضطراب
از عوامل مشترک به وجود آورنده اضطراب می‌توان به روز اول کار در محلی جدید یا هنگام ارائه یک موضوع برای افراد زیاد٬ اشاره کرد.
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران درباره وضعیت بازار طلا توضیحاتی ارائه داد.
غیبت رضایی از لیست بروژ برای دیدار با اسپورتینگ
مهاجم ایرانی کلوب بروژ در لیست تیمش برای بازی دوستانه با اسپورتینگ پرتغال قرار نگرفت.
دلیل توقیف نفتکش انگلیسی از زبان یک منبع نظامی آگاه
یک منبع نظامی آگاه در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
معاون فرماندار گرمسار با اشاره به شایعات مطرح شده درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار گفت: این شایعه کذب محض بوده و صحت ندارد.
واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد از توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران مطلع شده است.
تعداد خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی توسط ایران
نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.