دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

12:05 ۹۲ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 138 0
دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- در نشست مشترک معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با راه‌اندازی دبیرخانه گردشگری هنری، موافقت شد.

ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مشترک این معاونت و اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به منظور برنامه ریزی برای تقویت و توسعه گردشگری هنر در معاونت امور هنری برگزار شد.
سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ در این جلسه گفت: توسعه گردشگری هنری از موضوعات مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است اما تاکنون استفاده چندانی از ظرفیت رویدادهای خاص هنری برای توسعه گردشگری و اقتصاد نشده است.
وی افزود: از شش جشنواره فجر، چهار جشنواره بین المللی تئاتر فجر، موسیقی فجر، هنرهای تجسمی فجر و مد و لباس فجر در حوزه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که رویدادهای مهم و معتبر هنری هستند و ظرفیت‌هایی برای گردشگری هنری دارند.
حسینی افزود: یکی از ظرفیت های مهم ایران، گردشگری هنری است که می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد. ظرفیت های انسانی توسعه هنری در کشور ما بسیار رشد یافته است و هنرمندان و جوانان با استعداد بسیاری درحوزه هنر فعالیت دارند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایجاد دبیرخانه گردشگری هنری می‌تواند به توسعه گردشگری هنری کمک کند و در زیرمجموعه این دبیرخانه، گردشگری هنری به مفهوم مستمر و جاری در حوزه فعالیت‌های هنری اجرا شود، همچنین رویدادهای خاصی مانند جشنواره فجر، جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، جشنواره موسیقی جوان، جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی، جشنواره بین المللی نمایش های آیینی سنتی، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و غیره ظرفیت‌هایی هستند که می تواند در گردشگری هنری مورد توجه قرار گیرد.
ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست تاکید کرد: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، آمادگی دارد با همکاری معاونت امور هنری در قالب یک دبیرخانه و شورای سیاستگذاری مشترک، گردشگری هنر را به صورت منسجم برنامه ریزی و دنبال کند. جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می توانند متمم برنامه‌های گردشگری باشند و خلأهایی را در زمینه گردشگری پر کنند.
به گفته وی، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد از ظرفیت های موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی و مد و لباس برای حوزه گردشگری استفاده کنند.
تیموری با تأکید بر ضرورت برنامه منسجم برای گردشگری هنری گفت: بخشی از برنامه‌های جشنواره‌ها و رویدادهای هنری می‌تواند در نمایشگاه بین المللی گردشگری امسال نیز ارائه و اجرا شود.
در ادامه این جلسه هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با ارائه گزارشی از یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ١٠ بخش خوشنویسی، نگارگری، نقاشی، عکاسی، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور، سرامیک و مجسمه سازی و هنر جدید برگزار می‌شود و بخش پلاک ٤٠، نمایشگاه گالری‌ها، پژوهش و فیلم‌های هنرهای تجسمی نیز در این جشنواره پیش‌بینی شده است. در بخش نمایشگاه آثار گالری‌ها و سایر بخش‌ها، ظرفیت‌هایی برای گردشگران و صنعت گردشگری وجود دارد.
حمید قبادی مشاور معاون هنری و دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، گفت: ظرفیت‌های فراوانی از جمله در زمینه گردشگری در صنعت مد و لباس وجود دارد.
وی افزود: هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر که جریان‌سازی در حوزه مد و لباس ایجاد می کند در بوستان گفتگو برگزار می شود و برای گردشگران داخلی و خارجی اهمیت دارد. امسال جشنواره حداقل در ١٠ استان دیگر هم برگزار می‌شود و ضرورت دارد برای معرفی جشنواره و مد و لباس کشور بیشتر تلاش شود.
علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی در ادامه با ارائه گزارشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرای آهنگسازان ایرانی محور قرار گرفته و سعی شده است جشنواره در خدمت آن بخش از موسیقی باشد که نمی‌تواند روی پای خود بایستد تا بار فرهنگی جشنواره افزایش یابد که استقبال خوبی هم صورت گرفت و نزدیک به ٣٠ گروه ثبت نام کردند.
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این جلسه گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان رویداد مهم تئاتر کشور تاکنون توانسته مراوده‌ها و ارتباطات بین المللی برقرار کند و گروه‌ها و هنرمندان معتبر تئاتر تاکنون در جشنواره حضور داشته اند. سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در ٢٠ بخش برگزار می‌شود که ظرفیت مناسبی در این رویداد وجود دارد.
محمد اللهیاری فومنی مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این جلسه گفت: به مناسبت صدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی، اواخر دی ماه برنامه‌های گرامیداشت یکصدمین سال هنرستان موسیقی برگزار می شود و امیداوریم بنای قدیمی هنرستان به موزه تبدیل شود.
اللهیاری در ادامه، درباره برنامه‌های چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت: در کنار جشنواره های هنری فجر معاونت هنری که بخش‌هایی به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص دارد، برنامه‌های دیگری به این مناسبت مانند اجرای قطعات موسیقی انقلاب اسلامی، اجرای ارکستر هنرستان دختران و پسران، جشنواره پوستر امید هنرستان موسیقی کرج و برنامه‌هایی در زمینه تئاتر و هنرهای تجسمی طراحی شده است.
دلاور بزرگ نیا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این جلسه گفت: برای گردشگری هنری جشنواره های فجر، می توان با همکاری بخش خدمات سفر و دفاتر خدمات سفر و گردشگری، برنامه های هنری را تدوین کرد و با ارائه جدول جشنواره ها، امسال یک آغاز برای گردشگری هنری باشد و از سال آینده، هنر و جشنواره های هنری فجر می تواند یکی از جدی ترین محصولاتی باشد که در صنعت گردشگری قرار می گیرد.
وی افزود: طرح پلاک ماندگار نیز می تواند برای هنرمندان انجام شود و برنامه هایی در حوزه گالری گردی، برگزاری کارگاه های سازهای سنتی و غیره می تواند در حوزه گردشگری هنری برنامه ریزی شود.
فراهنگ**9031**9053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

ترافیک 3 محور اصلی قم سنگین و روان است
قم- ایرنا - رئیس پلیس راه قم گفت: ترافیک سه محور تهران به قم، قم به کاشان و قم به اراک از صبح امروز سنگین و روان است.
«رونق تولید» گره گشای مشکلات اقتصادی است
همدان - ایرنا - نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «رونق تولید» گفت: رونق گرفتن فرایند تولید مهمترین راهکار برای گره گشایی از مشکلات اقتصادی کشور است.
دومین کشتی حامل دام زنده به چابهار رسید
چابهار- ایرنا- سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان چابهار گفت که دومین کشتی حامل دام زنده وارد بندر شهید بهشتی چابهار شد و آماده تخلیه و حمل به سراسر کشور برای کشتار است.
دمای هوای مازندران تا 9 درجه افزایش می یابد
ساری - ایرنا - هواشناسی مازندران برای نخستین روزهای تعطیلات نوروزی98هوای آفتابی همراه با افزایش حدود 9 درجه ای دما را برای این استان پیش بینی کرده است.
صعود دو پینگ پنگ باز ایران به جدول مقدماتی مسابقات عمان
دو نماینده تنیس روی میز ایران از مرحله گروهی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
توقیف 1700 خودرو در 24 ساعت گذشته
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 1700 خودرو توقیف شده است،گفت: پلیس با تخلفات حادثه ساز درجاده های کشور به شدت برخورد می کند.
حذف سه بانوی پینگ پنگ باز ایران از مسابقات بین المللی عمان
سه بانوی پینگ پنگ باز ایران از بخش انفرادی مسابقات بین المللی تنیس روی میز عمان حذف شدند و تنها پریناز حاجیلو به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد.
آوار جان کودک 2 ساله را در کلاله گرفت
گنبدکاووس -ایرنا -فرماندارکلاله در شرق استان گلستان گفت که آوار دیوار تخریبی ناشی از بارندگی در روستای یل چشمه از توابع بخش پیشکمر این شهرستان، جان کوک دوساله ای را گرفت.
هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی گنبدکاووس آسیب دید
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس گفت: طبق برآوردهای اولیه و تقریبی، حدود یک هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی گنبد ازپی آمدهای ناشی از سیل، طوفان و آبگرفتگی دچار آسیب شده اند.
دشان: زیدان سرمربی تیم ملی فرانسه خواهد شد
سرمربی تیم ملی فرانسه اعلام کرد سرمربی رئال مادرید روزی هدایت کشورش را بر عهده خواهد گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
بازدید از موزه ها و بناهای تاریخی قزوین برای خبرنگاران رایگان شد
خطوط اتوبوسرانی ویژه گردشگران در اصفهان دایر شد
سیل برگزاری 22 نمایشگاه صنایع دستی را به تاخیر انداخت
بیش از 17 هزار گردشگر نوروزی در اماکن اقامتی قزوین اسکان یافتند
آیین استقبال از مسافران نوروزی در قزوین برگزار شد
اخبار تصویری: جشن بزرگ نوروز و تحویل سال در کیش
19 هزار مسافر نوروزی در مدارس سمنان اسکان یافتند
ظرفیت مراکز اقامتی خلخال افزایش یافت
قنات قصبه گناباد شاهکار آبی منحصر به فرد در جهان
سال 98 باید به سال شکوفایی و پیشرفت هرمزگان تبدیل شود