تحمیل شرایط فرزندان یا سرای آرامش سالمندان

13:04 ۳۴ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 67 0
تحمیل شرایط فرزندان یا سرای آرامش سالمندان

ارومیه - ایرنا - گاهی شرایط زندگی موجب می شود تا سالخوردگان به دور از خانه و در سراهای سالمندان گذر عمر کنند به طوری که در حال حاضر 13 مرکز نگهداری سالمندان در آذربایجان غربی فعالیت دارد و بار احساسات تلخ و شیرین 417 سالخورد را بر دوش می کشد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، وجود مادران و پدران سالخورده ای که همچون قبل توان خدمت به فرزندان و رسیدگی به خانواده خود را ندارند، در خانه ها موجب خیر و برکت الهی بوده و در آیات و احادیث بسیاری نسبت به احترام والدین پس از اطاعت خداوند سفارش شده است.
مادرانی که در زمستان های سخت و طولانی سال های دور امکانات امروز را نداشتند و در تمام مدتی که کودکان مشغول بچگی بودند، با شکستن آب حوض یخ زده به شست و شوی لباس های آنان می پرداخته اند و روی والور خوراک پزی برایشان غذا می پخته اند.
پدرانی فرتوت و پیر که روزگاری قدرتمند و جوان بودند و بارهای مشکلات و سختی ها را از دوش خانواده و فرزندان خود برمی داشته اند تا آنان به قله های موفقیت برسند.
«مش اکبر» پیرمرد 78 ساله ای که در کنج خانه سالمندان به پنجره ای خیره شده است در مورد حضورش در این سرا چنین می گوید: نمی خواستم به خاطر من عروس هایم با پسرانم بدخلقی کنند؛ دیگر زمان از دستم رفته است و همین که فرزندانم شاد باشند برایم کافی است.
وی ادامه داد: هرازگاهی نوه هایم برای دیدنم به اینجا سر می زنند که مایه دلخوشی من است، گروه های دانشجویی و برخی مسوولان هم در ایام مختلف و مناسبت ها به مراکز نگهداری سالمندان سرکشی می کنند.
چقدر غم انگیز است که سالخوردگان را همچون لوازم زندگی از رده خارج کنیم، چقدر دردناک است وقتی از گوشه و کنار و فضای مجازی می شنویم فرزندانی سنگ دل پدر یا مادر پیر خود را که دچار فراموشی یا بیماری آلزایمر شده اند را در گوشه و کنار شهر رها می کنند تا بهزیستی آنان را پیدا کند و در سراهای سالمندان اسکان دهد.
حتی در یکی از دیدارهایی که از سرای سالمندان حضرت زهرا (س) ارومیه داشتم، با زنی که سنش به کمتر از 40 سال می خورد روبرو شدم، به گمانم نامش لیلا بود؛ وقتی از او دلیل حضورش را در سرای سالمندان که هنوز فاصله بسیاری با سالمندی داشت جویا شدم قطره اشک حلقه زده در چشمانش را پاک کرد و بغضش را فرو خورد.
«لیلا» گفت: پس از فوت پدر و مادرم به فاصله کمی از همدیگر، برادرانم که نمی خواستند زحمت نگهداری از خواهر را به دوش بکشند و با همسران خود بحث کنند، تصمیم بر این گرفتند مرا که هیچ سوادی هم ندارم برای آرامش خودشان در خانه سالمندان رها کرده و رد و نشان خود را پاک کنند.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی نیز در مورد تعداد و وضعیت این مراکز گفت: در حال حاضر 13 مرکز نگهداری سالمندان در آذربایجان غربی فعالیت می کند که به نگهداری از سالمندان مرد و زن در شهرهای مختلف استان اشتغال دارد.
سعید فریور افزود: بیش از 417 سالمند مرد و زن در شهرهای مختلف استان در سراهای سالمندان زندگی می کنند که از این تعداد 238 سالمند در سراهای سالمندان ارومیه حضور دارند.
وی با تاکید بر این نکته که بهترین محل زندگی برای سالمندان خانه است، اختصاص اعتبار کمک هزینه نگهداری این بزرگان را در منزل از مهمترین راهکارها و اهداف بهزیستی عنوان کرد.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی افزود: دولت در راستای حمایت از سالمندان میزان مشخصی یارانه به ازای هر فرد اختصاص داده که این یارانه در مراکز بر اساس درجه یک و درجه 2 اعطا می شود.
فریور با اشاره به مبلغ یارانه ای که برای هر مرکز داده می شود، ابراز کرد: میزان یارانه در مراکز درجه یک 640 هزار تومان به ازای هر نفر بوده و در مراکز درجه 2 این یارانه مبلغ 583 هزار تومان است.
عده ای مشکلات مالی و دشواری های زندگی را سبب رهاکردن والدین خود در آسایشگاه های سالمندان عنوان کرده و خانواده های فقیر نگهداری سالمند را باری بر دوش نان آور خانواده عنوان می کنند حال آنکه در روایت ها و باورهای ما وجود پدر و مادر و بزرگان مایه رحمت و برکت دانسته می شود و پس از حضور آنان در خانه های سالمندان هیچ رونق اقتصادی چشمگیری در زندگی این افراد مشاهده نمی شود.
برخی دیگر هم با بهانه تراشی های بنی اسرائیلی اعتراف نمی کنند که به دنبال راحت طلبی هستند و با اعزام سالمندان به آسایشگاه ها خواهان آسایش بیشتر و تفریح خود هستند؛ در حالی که این پدران و مادران برای بزرگ کردن فرزندانشان در جوانی از آسایش خود گذشتند و فداکاری های بسیاری کردند و امروز شایسته و لایق این نامهربانی ها نیستند.
پدر و مادر تنها کسانی هستند که با وجود بدرفتاری و نامهربانی های فرزندانشان باز هم برای خوشبختی و خوشحالی بچه هایشان دست به دعا برمی دارند و همواره دلشان به روی محبت فرزندانشان باز است؛ چشم های منتظری که به پنجره آسایشگاه دوخته شده تا بلکه فرزندش از در بیاید و او را با خود به خانه بازگرداند.
مدیر و موسس خانه سالمندان آباء ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سالمندان که شامل گروه سنی بالای 60 سال هستند با دلخوشی و از روی علاقه حاضر به سکونت در سرای سالمندان نمی شوند اما گاهی شرایط زندگی به گونه ای رقم می خورد که آنان به اجبار باید خانه و محل زندگی خود را به سرای سالمندان تغییر دهند.
«ساعد حسینی» افزود: گاهی بر اثر کهولت سن بیماری هایی بر افراد عارض می شود که اعضای خانواده قادر به نگهداری از سالمند نیستند و از روی ناچاری به دلیل مشغله های کاری و زندگی خود پدر یا مادر سالمند را به سرای نگهداری از سالمندان می سپارند.
وی اظهار داشت: گاهی نیز فرزندان فرد سالمند در خارج از کشور بوده و امکان نگهداری و رسیدگی به والدین پیر خود را ندارند که در این صورت سرای سالمندان تبدیل به مرکزی به گرمی خانه شده و فرد از تنهایی رها می شود.
حسینی با اشاره به جمعیت رو به رشد سالمندان در جامعه گفت: جمعیت سالمند کشور روند رو به رشدی به خود گرفته است و طی 20 سال آینده 25 درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند.
به گزارش ایرنا یکی از مزیت های حضور سالمندان در مراکز نگهداری، احساس همدلی با گروه همسالان خود و نداشتن حس تنهایی و دوری از جامعه است که فرد با حضور در جمع سالمندان احساس خرسندی پیدا می کند، بنابراین همیشه هم این حضور به معنی بی وفایی فرزندان نیست و تاثیرات مثبتی را در افراد سالمند دارد.
یکی از مهم ترین خواسته های سالمندان در مراکز نگهداری از سالمندان نداشتن حس تنهایی و ملاقات مستمر فرزندان است تا حس جدایی از خانواده را نداشته باشند.
417 سالمند مرد و زن در 13 مرکز که در هفت شهر ماکو، ارومیه، خوی، بوکان، سلماس، نقده و مهاباد قرار دارد، نگهداری می شوند.
9918/3072


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بسته پیشنهادی رئال برای جذب ستاره تاتنهام
رئال مادرید برای کمتر کردن تقاضای دنیل لوی، قصد دارد یکی از ستارگان خود را به تاتنهام واگذار کند.
محسن مسلمان، برند شوستر فوتبال ایران !
محسن مسلمان هافبک تازه سپاهانی شده فوتبال ایران، حالا یکی از معدود بازیکنانی به شمار می رود که با سه تیم بزرگ کشور وارد مذاکره شده است.
درخواست تعویض همراه اشک طارق
هافبک تکنیکی عراق در اواسط نیمه اول دچار مصدومیت شد و از کادرفنی درخواست تعویض داشت.
ستایش بازیگر سینما از کی‌روش؛ برنگرد!
حمیدرضا آذرنگ بازیگر مطرح سینما و تئاتر در پستی اینستاگرامی به شکل ویژه ای به تمجید و تجلیل از کارلوس کی روش پرداخت.
آیا رئال مادرید شانسی برای قهرمانی لالیگا دارد؟
تاریخ علیه شاگردان سانتیاگو سولاری است.
امیدوارم یک معجزه پسرم را به ما برگرداند
گران قیمت ترین خرید تاریخ باشگاه کاردیف احتمالا به دلیل سانحه هوایی جان خود را از دست داده است.
کاریکاتور: بواتنگ به حقانیت مسی سوگند خورد
انتقال کوین پرنس بواتنگ به بارسلونا همچنان سوژه رسانه‌های اروپایی است.
کمک‌ چند صد میلیونی کی‌روش یه یک خیریه
یوسف اصلانی، مدیر مؤسسه بهشت امام رضا گفت: کی‌روش چندبار در جاهای بحرانی که در زمین و آسمان بودیم، به داد ما رسید وقتی از او خواستیم این موضوع رسانه‌ای نشود، با کمال میل قبول کرد.
توصیه جالب زلاتان به آقای گل جام جهانی
زلاتان، ستاره سوئدی و 37 ساله تیم لس آنجلس گلکسی، به هری کین توصیه کرد از تاتنهام جدا شود.
گریه های طارق به معنای پایان جام!
گریه های طارق همام ستاره تیم ملی فوتبال عراق حتی در صورت صعود این تیم شاید به معنای پایانی باشد بر حضور او در مسابقات جام ملت ها.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلفی گوچی با خواننده مشهور ترکیه‌ای
رضا قوچان نژاد، بازیکن محبوب کشورمان عکسی از خود با خواننده مشهور ترکیه ای، «اِبرو گوندش» را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
ضرب و شتم دانش‌آموز افغان در مدرسه
معلمی یک دانش آموز افغانی را مورد ضرب و شتم و توهین قرار می دهد. اطلاعات بیشتری از این ویدئو در دسترس نیست.
شوخی سلطانی‌فر با مجتبی عابدینی
مراسم افتتاح موزه ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته (یکم بهمن) برگزار شد.
نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد
نامزدهای اسکار نود و یکم در ۲۴ بخش اعلام شد.
صعود سخت کره جنوبی به جمع ۸ تیم برتر آسیا- سد بحرین در وقت‌های اضافه شکست
تیم ملی فوتبال کره‌ جنوبی موفق شد مقابل بحرین به برتری دست پیدا کند و به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند.
خطر برخی داروهای سرماخوردگی برای سلامت قلب
افزایش تولد ˮنوزادان با روده خارج از بدنˮ در آمریکا
تاثیر استاتین‌ها در پیشگیری از بیماری‌های چشمی ناشی از دیابت
حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟
بیمه سلامت برای 11هزار بیمار خاص تهرانی، چقدر هزینه می‌کند؟
بیماری‌هایی که پس از انقلاب از کشور پاک شدند
520 نفر برفروبی معابر شهر قزوین را بر عهده دارند
رعایت پیوست اجتماعی و فرهنگی در طرح های شهری ضروری است
همسان سازی بازنشستگان 12هزار میلیارد تومان اعتبار می خواهد
باید منابع حوزه سلامت را منطقی هزینه کنیم