نکات ایمنی برای جلوگیری از برف کوری

12:51 ۲۱۰ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 237 0
نکات ایمنی برای جلوگیری از برف کوری

برای جلوگیری از هرگونه آسیب بیشتر، لنز را درون چشم خود نگذارید و یا اگر لنزی درون چشم خود داشتید آن را بردارید، به این جهت که در این حالت چشم زودتر بهبود می‌یابد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،برف‌کوری، عارضه‌ای مربوط به چشم است که به دلیل قرار گرفتن چشم‌ها در معرض بازتاب اشعه ماورای بنفش خورشید از سطح یخ یا برف ایجاد می‌شود.
این آسیب زمانی رخ می‌دهد که کوهنوردان و طبیعتگردان بدون استفاده از عینک آفتابی، در زمستانبه ارتفاعات کوه‌ها می‌روند.
افرادی که بدون عینک آفتابی در معرض برف یا یخ، به خصوص در نواحی قطبی و یا ارتفاعات قرار می‌گیرند، دچار علائمی در ناحیه چشم می‌شوند که به برف کوری معروف است.
اگر فردی به مدت ۲۰ دقیقه بدون عینک آفتابی در ارتفاعات یا در محیطی که برف تازه باریده قرار گیرد، ممکن است به این عارضه دچار شود و حادثه‌های متفاوتی برای فرد در کوهستانرخ دهد.
نوری که از برف منعکس می‌شود، حاوی سطوح بالا و مضری از اشعه ماورای بنفش (UV) است. این اشعه می‌تواند منجر به سوزاندن قرنیه چشم و برف کوری شود.
علائم برف کوری مانند سوزش آزاردهنده، تاری دید و آزردگی چشم معمولاً حدود ۶ تا ۱۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید رخ می‌دهد.
کاهش بینایی ناشی از برف کوری اغلب موقت است و به ندرت به کوری دائمی منجر می‌شود و علائم چشمی حدود ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد بهبود می‌یابد.
چون در ارتفاعات بالا اشعه ماورای بنفش شدیدتر می‌شود، معمولا برف کوری در این مناطق رخ می‌دهد.
برف به دلیل منعکس کنندگی خوبی که دارد، می‌تواند حدود ۸۰ درصد از اشعه ماورای بنفش را منعکس کند، حال چنانچه اسکیبازان و کوهنوردان از عینک آفتابی مناسب استفاده نکنند، احتمال آسیب دیدگیبیشتری چشمان آن‌ها را تهدید خواهد کرد. حتی احتمال دارد که برف کوری در مناطق
قطب شمالو قطب جنوبرخ دهد.
همچنین برف کوری می‌تواند برای هر فردی که فعالیت‌های بیرونی مانند پیاده‌روی، برف پیمایی با کفشمخصوص و یا اسکی در مکان‌های پوشیده از برف را انجام می‌دهد، رخ دهد.
علائم برف کوریاز علائم برف کوری می‌توان به کاهش بینایی، درد و قرمزی چشم‌ها، دیدن هاله‌ای از نور، حساسیت به نور درخشان و پلک‌های متورم و قرمز اشاره کرد.
بر اثر این آسیب مردمک کوچک شده و تیک یا پریدن غیرقابل کنترل پلک و درد چشم را می‌توان مشاهده کرد.
یکی دیگر از علائم برف کوری بسته شدن چشم است که به علت تورمشدید رخ می‌دهد. همچنین در برف کوری سوزش چشم به گونه‌ای اتفاق می‌افتد که انگار ذرات شن و ماسه وارد چشم شده‌اند و در بعضی اوقات از دست دادن بینایی به طور موقت رخ می‌دهد.
این عوامل می‌تواند یک حادثه بزرگ و جبران ناپذیری را برای کوهنوردان و اسکی بازان به همراه داشته باشد، چراکه نداشتن عینک در برخی از موارد می‌تواند جان افراد را به خطر انداخته و موجب مرگآن‌ها شود.
نکات ایمنی برای جلوگیری از برف کوریبرای جلوگیری از هرگونه آسیب بیشتر، لنز را درون چشم خود نگذارید و یا اگر لنزی درون چشم خود داشتید آن را بردارید، به این جهت که در این حالت چشم زودتر بهبود می‌یابد.
از جمله عواملی که می‌تواند در بهبود برف کوری تأثیرگذار باشد، اجتناب از لمس کردن یا مالش چشم در طول فرآیند درماناست.
همچنین جهت ممانعت از ورود نور به چشمان، می‌توانید آن‌ها را با پد نرم پارچه‌ای یا گازپانسمان بپوشانید.
حتما در داخل خانه و در یک اتاق تاریک بمانید و از پماد تجویزی در دسترس جهت سرعت بخشیدن به بهبود استفاده کنید.
استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی استریل و یا قطره‌های چشمی بی حسی ممکن است توسط پزشکان برای بهبود سریع‌تر برف کوری توصیه شود.
در برف کوری به خاطر درد شدید و ممانعت از خوابباید از مسکناستفاده شود و کسانی که سابقه پیوند قرنیه چشم دارند، در صعود دچار نورزدگی شدیدتری می‌شوند.
مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپیرین، استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است به تسکین این درد کمک کنند.
هشدارقطره چشمی تتراکائین بی حس کننده موضعی اعصاب سطحی چشم است که فقط باید در شب و تاریکی مطلق استفاده شود. استفاده از این
دارودر روز یا حتی نور خیلی کم بسیار خطرناک بوده و منجر به کوری می‌شود و در کوهستان نمی‌توان از این قطره استفاده کرد.
راه‌های پیشگیری از برف کوریبرای جلوگیری از برف کوری می‌توان از عینک‌های محافظ پلاریزه‌ ۱۰۰ درصد مسدود کننده‌ UV، عینک‌های آفتابی منحنی یا عینک‌های محافظ مخصوص توده‌های یخچالی استفاده کرد.
این عینک‌ها حدود ۱۰ درصد از نور مرئی را عبور داده و تقریبا تمام اشعه‌های UV را جذب می‌کنند.
عینک‌های محافظ مخصوص توده‌های یخچالی همان عینک‌های آفتابی هستند، اما ترکیبات و ویژگی‌های اضافی مانند داشتن ضمائمی در دو طرف و پایین جهت جلوگیری از ورود نور به چشم دارند.
نکات ایمنی برای جلوگیری از برف کوری
این عینک‌ها معمولا با آینه و لنز‌های پلاریزه شده ساخته می‌شوند که تیره‌تر از عینک آفتابی عادی هستند.
توجه داشته باشید باید همواره عینک‌های آفتابی یا عینک‌های محافظ برف را به چشم زد، حتی زمانی که هوا ابری است، زیرا اشعه‌های UV می‌توانند از میان ابر‌ها نفوذ کنند.
برای این کار یک لنز تیره و یا آینه‌ همیشه بهترین گزینه است. عینک‌های محافظ برف در پایینِ قسمت منحنی و بالای آن دارای سوراخ یا هواکش است.
این امر اجازه می‌دهد که رطوبت از بین رفته و در نتیجه عینک‌های محافظ بخار نگیرند و یا یخ نبندند. همچنین این عینک‌ها محکم در صورت جا می‌گیرند و اطراف چشم را کاملا
پوششمی‌دهند.
نه تنها عینک آفتابی، بلکه کلاه آفتابی نیز می‌تواند در این امر کمک کند.
به خاطر بسپارید که در موارد اضطراری و عدم دسترسی به عینک آفتابی، می‌توان یک عینک محافظ را با استفاده از یک تکه نوار، مقوا، پوستدرخت یا وسایل دیگری که به راحتی در دسترس هستند، ساخت.‌
می‌توان این عینک دست ساز را با استفاده از یک ریسمان و یا نوار به خوبی در اطراف سر فرد محکم کرد تا بیشترین محافظت را داشته باشد.
سیاه کردن پلک‌ها با دوده و یا زغال می‌تواند برخی از اشعه‌های مضر UV را جذب و نور را از چشمان شما منحرف و دور سازد، البته پیش از رفتن در برف، از پزشکبخواهید قطره‌های چشمی یا پماد‌هایی را برای برف کوری تجویز کنید تا در کوهستان آسیبی نبینید.
افرادی که از لنز‌های چشمی استفاده می‌کنند، می‌توانند از بعضی مارک‌های لنز که با UV عالی و مواد مسدود کننده ساخته شده‌اند، استفاده کنند.
با این حال، حفاظت این لنز‌ها از چشم تنها به قرنیه و مردمک آن محدود می‌شود و شامل بافت ملتحمه یا پلک نمی‌شود.
همیشه به یاد داشته باشید که در هر زمینه‌ای، پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین همیشه عینک آفتابی خود را دم دست داشته باشید تا از چشمان شما در برابر اشعه UV محافظت شود.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روحانی: فضای مجازی روزانه به مسئولین نمره می‌دهد
رئیس جمهور گفت: فضای مجازی روزانه به مسئولین نمره می‌دهد و اعلام می‌کند اقدامات آنها تا چه حد مورد رضایت و مقبولیت و حتی مشروعیت است.
ترزا می خواستار «توافق مصالحه‌جویانه» بر سر ایران شد
«ترزا می»، نخست‌وزیر مستعفی انگلیس امروز چهارشنبه «توافق مصالحه‌جویانه» در خصوص ایران را بهترین روش برای جلوگیری از آنچه به ادعای وی «دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای» خوانده شده، توصیف کرده است.
ربیعی: سبک زندگی باعث گسترش زنان تنها شده است
سخنگوی دولت و دستیار مشارکت‌های اجتماعی رئیس جمهور گفت: اگر به سیاستگذاری معطوف به زنان نپردازیم دچار عقب گرد و تحجر می شویم که در این مسیر زنان هم باید مسوولان را یاری کنند.
بیانیه تجمع‌ حمایت از شیخ زکزاکی در مقابل سفارت نیجریه
در تجمع امروز عصر مردم و دانشجویان در مقابل سفارت نیجریه در تهران که در حمایت از رهبر شیعیان این کشور صورت گرفت، بیانیه‌ای قرائت شد.
تاج: بدون رعایت 3 شرط لیگ برگزار نشود بهتر است
ما با وزارت ورزش و شورای تأمین چند جلسه برگزار کردیم، سال گذشته در لیگ کشورمان اتفاقات خوبی نیفتاد و واقعیت این است که هر سال این اتفاقات در حال تکرار شدن است. شما دیده‌اید حتی چشم کور شده و سر شکسته و خیلی اتفاقات تلخی رخ داده است. اگر کسی کشته شود چه کسی می‌خواهد پاسخگو باشد؟
خروج سه‌باره علی‌عسگری از جلسه دولت با چهره‌ای درهم+تصاویر
جلسه هیئت دولت مطابق روزهای چهارشنبه، صبح امروز در ساختمان پاستور به ریاست‌ رئیس‌جمهور برگزار شد.
متولی مدرسه علمیه حقانی قم درگذشت
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری روز گذشته دار فانی را وداع گفت.
گوشی جدید ˮHuaweiˮ با دوربین چهارگانه، و باتری 3900 میلی آمپری عرضه می‌شود
آژانس صدور گواهینامه چینی TENAA یک گوشی هوشمند جدید Huawei با نام SPN-AL00 و SPN-TL00 را تأیید کرده است که معتقد است Nova 5i Pro یا Mate 30 Lite است.
دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت
نامه ‏۱۹ تیر دبیر هیات دولت به نوبخت از دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم تخصیص بودجه سازمان صدا و سیما حکایت دارد.
تجمع دانشجویان و مردم مقابل سفارت نیجریه در حمایت از «شیخ زکزاکی»
تجمع جمعی از دانشجویان و مردم در اعتراض به تداوم بازداشت شیخ زکزاکی مقابل سفارت نیجریه آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: دو سارقی که گوشی تلفن همراه راننده نماینده مردم اصفهان را به سرقت برده بودند دستگیر شدند.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
نصب سامانه مه‌پاش در هواسازهای مترو
آشنایی با تنوع هتل‌ها از طریق سایت پرشین هتل
عتیقه آمریکایی در تهران- عکس
تهران چند جای پارک خودرو دارد؟
آمار انتخاب رشته داوطلبان مجاز کارشناسی ارشد
دانشجویان سفارش دهنده پایان نامه شناسایی می‌شوند
دپو تریاک در تهران، دستگیری قاچاقچیان در بم
خانم چادری و آقای ریشوی طبقه سوم +عکس
مهمترین علت تصادف جاده‌ای چیست؟