سردفتران در اعتراض به اسکن اثرانگشت به دیوان عدالت رفتند

11:13 ۲۱۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 277 0
سردفتران در اعتراض به اسکن اثرانگشت به دیوان عدالت رفتند

تهران- ایرنا- نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت: اکثر سردفتران معتقدند اسکن اثرانگشت با قانون مطابقت ندارد و از دیوان عدالت اداری خواسته اند این موضوع را بررسی کند.

ایرنا

محمد عظیمیان روز چهارشنبه به خبرنگار قضایی ایرنا افزود: معتقدیم اگر اسکن اثر انگشت سردفتران خلاف مقررات است و نباید اجرا شود. اگر مطابق مقررات است، دیوان عدالت اداری باید اظهار نظر کند و به همین علت تا زمان تعیین تکلیف این مساله امسال جشن کانون سردفتران که هر سال 6 دی برگزار می شود، برگزار نخواهد شد.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره دستور دو هفته پیش احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر توقف طرح اسکن اثر انگشت سردفتران تا اول دی و تعیین کارگروهی برای بررسی این موضوع گفت: این کارگروه موضوع را بررسی کرد اما به نتیجه قطعی نرسیدند.
وی افزود: در این زمینه دو مطلب مهم است. اول تایید اسناد با اثر انگشت سردفتر و دوم تایید و ارائه تمام خدمات ثبتی با اثر انگشت سردفتر، آنچه مسلم است این کارگروه ارائه تمام خدمات را حذف کرده و تایید نهایی هر سند را به اثر انگشت سردفتر محول کرده اند و تغییر دیگری ایجاد نشده است.
عظیمیان درباره زیرساخت های موجود برای اجرای طرح اسکن اثر انگشت در دفاتر اسناد رسمی گفت: سازمان ثبت اسناد معتقد است، سامانه مورد نظر ظرفیت و گنجایش اجرای این طرح را دارد ولی کانون سردفتران وجود چنین ظرفیتی را بعید می داند و احتمال می دهد در اجرای این طرح برخی مشکلات و اختلالات در سامانه ایجاد شود.
وی درباره برگزاری جشن کانون سردفتران نیز گفت: سردفتران به اندازه ای دغدغه دارند که امکان برگزاری جشن مفهومی ندارد و به همین دلیل گروهی از همکاران در این برنامه شرکت نمی کنند.
وی گفت: هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران جشن دفاتر اسناد رسمی را لغو کرده و گروهی از همکاران نیز نظرشان این است که در این مراسم شرکت نکنند و امسال این برنامه از سوی هیات مدیره برگزار نخواهد شد.
وی افزود: جشن سردفتران همه ساله در ششم دی برگزار می شد ولی الان سردفتران به اندازه کافی بر سر مساله اثر انگشت دغدغه دارند که اگر این مساله برطرف نشود امکان برگزاری جشن معنا و مفهومی ندارد.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی بخشنامه ای به سردفتران اسناد رسمی اعلام کرده بود که از 15 آذر موظف به تصویربرداری از اثر انگشت خود هستند.
هفتم آذر تعدادی از سردفتران اسناد رسمی تهران با برگزاری نشستی در کانون سردفتران و دفتریاران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تصویربرداری از اثر انگشت سردفتران اعتراض کردند.
سردفتران با صدور بیانیه ای اعلام کردند: به رغم تمام سنگ اندازی ها به عنوان نمایندگان اکثریت جامعه سردفتری کشور و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردهم آمده‌ایم تا اعتراض خود را به نامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر لزوم اسکن اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در ادارات ثبت و انعکاس آن در سامانه اعلام کنیم.
پس از یک هفته محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی، از به تعویق افتادن پانزده روزه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران با موافقت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: لازمه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران، انجام کار کارشناسی است که در جلسه ای با حضور هیات مدیره کانون تهران و همکارانی از شهرستان ها به عنوان شورای عالی کانون ها، مشکلات اجرای طرح یادآوری شد.
به گفته وی، در این جلسه احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موافقت کرد طی مدت 15 روز کارگروهی تشکیل شود تا موضوع و مشکلاتی را که احتمالا در روند اجرای این طرح ایجاد می شود، بررسی کنند و به نتیجه قطعی برسانند.
روز گذشته (سه شنبه) رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که اسناد تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از اول دی در سیستم الکترونیک اسناد فقط با اثر انگشت سردفتران تائید نهایی می شود و این اقدام را در راستای جلوگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی دانست.
تویسرکانی تاکید کرد که این طرح چندین ماه تحت بررسی کارشناسی بوده، نرم افزار لازم تهیه شده و حتی در 760 دفترخانه سراسر کشور به صورت پایلوت در حال اجراست و تاکنون بیش از 80 هزار سند در این سیستم صادر شده است.
اجتمام *1003* 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس
سروش جمشیدی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
معاون میراث‌فرهنگی تهران گفت: بیش از ۲میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد است.
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
طی بررسی‌های صورت گرفته هزینه‌های زندگی در کشورهای شمالی و غربی اروپایی به طرز محسوسی بیشتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای شرقی و جنوبی بوده است.
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: روزی 9 هزار تن پسماندهای شهر تهران از ایستگاه های مختلف جمع آوری می شوند و هر روز 100 تریلی به مدت سه بار پسماندهای تهران را در نزدیک آراد کوه در اطراف کهریزک تخلیه می کنند.
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
سخنگوی آتش‌نشانی تهران به چند ابهام ایجادشده درباره آتش‌سوزی در میدان حسن‌اباد پاسخ داد.
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور فاتب از نجات یک خانم از خودکشی بر روی پل هجرت خبر داد.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
با توجه به آتش سوزی بخشی از بنای تاریخی میدان حسن آباد در شب گذشته و سُست شدن این بنا بر اثر پاشیدن آب، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و هم اکنون تردد در این ساختمان از سوی شهرداری منطقه ۱۱ ممنوع شده است.
گزافه‌گویی جدید نتانیاهو درباره حزب‌الله لبنان
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از هیئتی از نمایندگان عالی‌رتبه پارلمان فرانسه مدعی شد، حزب‌الله باید فورا در لیست "گروه‌های تروریستی" قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.