سردفتران در اعتراض به اسکن اثرانگشت به دیوان عدالت رفتند

11:13 ۹۶ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 165 0
سردفتران در اعتراض به اسکن اثرانگشت به دیوان عدالت رفتند

تهران- ایرنا- نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت: اکثر سردفتران معتقدند اسکن اثرانگشت با قانون مطابقت ندارد و از دیوان عدالت اداری خواسته اند این موضوع را بررسی کند.

ایرنا

محمد عظیمیان روز چهارشنبه به خبرنگار قضایی ایرنا افزود: معتقدیم اگر اسکن اثر انگشت سردفتران خلاف مقررات است و نباید اجرا شود. اگر مطابق مقررات است، دیوان عدالت اداری باید اظهار نظر کند و به همین علت تا زمان تعیین تکلیف این مساله امسال جشن کانون سردفتران که هر سال 6 دی برگزار می شود، برگزار نخواهد شد.
نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره دستور دو هفته پیش احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر توقف طرح اسکن اثر انگشت سردفتران تا اول دی و تعیین کارگروهی برای بررسی این موضوع گفت: این کارگروه موضوع را بررسی کرد اما به نتیجه قطعی نرسیدند.
وی افزود: در این زمینه دو مطلب مهم است. اول تایید اسناد با اثر انگشت سردفتر و دوم تایید و ارائه تمام خدمات ثبتی با اثر انگشت سردفتر، آنچه مسلم است این کارگروه ارائه تمام خدمات را حذف کرده و تایید نهایی هر سند را به اثر انگشت سردفتر محول کرده اند و تغییر دیگری ایجاد نشده است.
عظیمیان درباره زیرساخت های موجود برای اجرای طرح اسکن اثر انگشت در دفاتر اسناد رسمی گفت: سازمان ثبت اسناد معتقد است، سامانه مورد نظر ظرفیت و گنجایش اجرای این طرح را دارد ولی کانون سردفتران وجود چنین ظرفیتی را بعید می داند و احتمال می دهد در اجرای این طرح برخی مشکلات و اختلالات در سامانه ایجاد شود.
وی درباره برگزاری جشن کانون سردفتران نیز گفت: سردفتران به اندازه ای دغدغه دارند که امکان برگزاری جشن مفهومی ندارد و به همین دلیل گروهی از همکاران در این برنامه شرکت نمی کنند.
وی گفت: هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران جشن دفاتر اسناد رسمی را لغو کرده و گروهی از همکاران نیز نظرشان این است که در این مراسم شرکت نکنند و امسال این برنامه از سوی هیات مدیره برگزار نخواهد شد.
وی افزود: جشن سردفتران همه ساله در ششم دی برگزار می شد ولی الان سردفتران به اندازه کافی بر سر مساله اثر انگشت دغدغه دارند که اگر این مساله برطرف نشود امکان برگزاری جشن معنا و مفهومی ندارد.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی بخشنامه ای به سردفتران اسناد رسمی اعلام کرده بود که از 15 آذر موظف به تصویربرداری از اثر انگشت خود هستند.
هفتم آذر تعدادی از سردفتران اسناد رسمی تهران با برگزاری نشستی در کانون سردفتران و دفتریاران به بخشنامه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تصویربرداری از اثر انگشت سردفتران اعتراض کردند.
سردفتران با صدور بیانیه ای اعلام کردند: به رغم تمام سنگ اندازی ها به عنوان نمایندگان اکثریت جامعه سردفتری کشور و متعهد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردهم آمده‌ایم تا اعتراض خود را به نامه معاونت امور اسناد سازمان ثبت مبنی بر لزوم اسکن اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در ادارات ثبت و انعکاس آن در سامانه اعلام کنیم.
پس از یک هفته محمد عظیمیان، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی، از به تعویق افتادن پانزده روزه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران با موافقت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: لازمه اجرای طرح اسکن اثر انگشت سردفتران، انجام کار کارشناسی است که در جلسه ای با حضور هیات مدیره کانون تهران و همکارانی از شهرستان ها به عنوان شورای عالی کانون ها، مشکلات اجرای طرح یادآوری شد.
به گفته وی، در این جلسه احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موافقت کرد طی مدت 15 روز کارگروهی تشکیل شود تا موضوع و مشکلاتی را که احتمالا در روند اجرای این طرح ایجاد می شود، بررسی کنند و به نتیجه قطعی برسانند.
روز گذشته (سه شنبه) رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که اسناد تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از اول دی در سیستم الکترونیک اسناد فقط با اثر انگشت سردفتران تائید نهایی می شود و این اقدام را در راستای جلوگیری از خدشه احتمالی به اعتبار اسناد رسمی دانست.
تویسرکانی تاکید کرد که این طرح چندین ماه تحت بررسی کارشناسی بوده، نرم افزار لازم تهیه شده و حتی در 760 دفترخانه سراسر کشور به صورت پایلوت در حال اجراست و تاکنون بیش از 80 هزار سند در این سیستم صادر شده است.
اجتمام *1003* 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس
در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
آتش نشانی بجنورد در طرح نوروزی به 39 حادثه امدادرسانی کرد
رئیسی:تدابیرنظارتی برای تحقق رونق تولیدتشدید می شود
پرونده های تعزیرات حکومتی دماوند 20 درصد افزایش داشت
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
1.5 میلیارد ریال کالای قاچاق در چهارمحال وبختیاری کشف شد
500 میلیون برگ ثبت اراضی در بانک‌های اطلاعاتی ذخیره شد
1.2 تن چوب تاغ قاچاق در خراسان شمالی کشف شد
مسئولان در کمک رسانی به سیل زدگان جهادی عمل کنند
جسد چوپان مفقود شده سیل مانه و سملقان پیدا شد
حضور مسئولان نباید در خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان وقفه ایجاد کند