کمک حدود 6هزار میلیارد تومانی دولت به مناطق زلزله زده کرمانشاه

13:01 ۹۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 129 0
کمک حدود 6هزار میلیارد تومانی دولت به مناطق زلزله زده کرمانشاه

کرمانشاه - ایرنا - 2 زلزله بزرگ 7.3 ریشتری آبان سال گذشته و 6.4 ریشتری آذر امسال و بیش از 6 هزار پس لرزه در مجموع افزون بر 15 هزار میلیارد ریال به زیرساخت های استان کرمانشاه خسارت وارد کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال 96 به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد.
در این حادثه براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند و 620 تن کشته و 12 هزار و 386 نفر نیز مصدوم شدند.
اگرچه از سال گذشته تاکنون بیش از 6 هزار پس لرزه کوچک و بزرگ در استان به وقوع پیوست اما زلزله ای 6.4 ریشتری چهارم آذر امسال در قصرشیرین به موقوع پیوست که تلفات جانی نداشت اما 771 نفر دچار جراحت سطحی شدند.
بر اثر این زمین لرزه همچنین 600 واحد مسکونی در مناطق غربی استان کرمانشاه تخریب و سه هزار و 500 واحد هم نیاز به تعمیر پیدا کردند.
از زمان وقوع زلزله بزرگ سال گذشته هر هفته جلسه ستاد بازسازی مناطق زلزله زده به ریاست استاندار و در برخی مواقع با حضور وزرا و معاونان وزارتخانه ها در استانداری کرمانشاه و یا فرمانداریهای مناطق زلزله زده برگزار می شود.
وضعیت مناطق زلزله زده استان زیر نظارت کامل شخص استاندار است به طوریکه وی هر هفته با حضور در مناطق زلزله زده استان از نزدیک مسائل و مشکلات مردم و روند بازسازی را مورد بررسی قرار می دهد.

پرداخت حدود 6 هزار میلیارد تومان به مناطق زلزله زده
استاندار کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا گفت: از ابتدای وقوع زلزله آبان پارسال تاکنون دولت پنج هزار و 850 میلیارد تومان کمک در قالب تسهیلات بلاعوض، ارزان قیمت، عمرانی و سایر به مناطق زلزله زده پرداخت کرده است.
هوشنگ بازوند افزود: پارسال زلزله در مجموع 6 هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های استان کرمانشاه وارد کرد که تاکنون دولت بیش از این میزان اعتبار برای استان اختصاص داده و این یک کار بی سابقه و قابل تقدیر است.
وی اظهار داشت: همچنین 400 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در بحث اشتغال به مناطق زلزله زده اختصاص یافت.
به گفته استاندار کرمانشاه، دولت سقف امهال وام های زلزله زدگان را 2 هزار و 317 میلیارد تومان اعلام کرد که براساس اطلاعات اخذ شده از بانک ها تمام وام های زیر 50 میلیون تومان با موافقت رئیس جمهوری امهال شد.
وی ادامه داد: همچنین وام های بیشتر از 50 میلیون تومان نیز با تصویب کمیته ای تا پایان مهر امهال می شود که دلیل تشکیل این کمیته نیز نظارت از سوی دستگاه های نظارتی است.

** خسارت 15 هزار میلیارد ریالی زلزله به زیرساخت ها
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه زلزله 15هزار میلیارد ریال به زیرساخت های استان خسارت زد، گفت: در زلزله 7.3 ریشتری شامگاه 21 آبان سال گذشته 12 هزار و 410 میلیون ریال و در زمین لرزه 6.4 ریشتری شامگاه چهارم آذر امسال نیز 2هزار و 680 میلیون ریال به زیرساخت های استان خسارت وارد شد.
هوشنگ بازوند افزود: تاکنون از مجموع خسارتی که به زیرساخت های استان در زلزله مهیب سال گذشته به استان وارد شده، هفت هزار میلیارد ریال آن ابلاغ و 48 درصد این مبلغ تاکنون تخصیص پیدا کرده است.
او خواستار در نظر گرفتن ردیف مستقل در بودجه سال آینده برای بازسازی زیر ساخت های آسیب دیده استان شد و اظهار داشت: در این زلزله متاسفانه شاهد نابود شدن طرح ‌های هادی روستایی و آسیب جدی معابر شهری نیز بودیم که برای جبران این مشکلات انتظار می رود در بودجه سال آینده ردیف مستقلی لحاظ شود.

** درخواست کمک بلاعوض مجدد برای زلزله زدگان
استاندار کرمانشاه در ادامه با اشاره به گرانی مصالح ساختمانی و نگرانی زلزله زدگان استان در این خصوص برای بازسازی منازل مسکونی خود، گفت: در سفر اخیر آقای جهانگیری خواستار تخصیص مبلغی بین 30 تا 50 میلیون ریال کمک بلاعوض مجدد به افراد زلزله زده شدیم تا بلکه مقداری از این فشار خارج شوند.
بازوند با بیان اینکه اکنون 80 درصد کار بازسازی در روستاها به اتمام رسیده و بسیار امیدواریم تا پایان امسال کار احداث واحدهای مسکونی به اتمام برسد، افزود: کار ساخت و ساز در شهرها مقداری سخت تر است که البته این موضوع با جدیت و به صورت شبانه روزی ادامه دارد.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین نیازمندی های مردم مناطق زلزله زده اختصاص 100 هزار تن قیر رایگان و همچنین اختصاص 30 هزار تن آهن با قیمت سابق و پیش از گرانی هاست تا کارها سریعتر دنبال شود.

** نباید در مورد مناطق زلزله زده سیاه نمایی کرد
استاندار کرمانشاه در ادامه با اشاره به اقدام های استان در زلزله با تاکید بر اینکه نباید سیاه نمایی کرد، گفت: در این زلزله برای نخستین بار مدیریت یک بحران ملی به مدیریت استانی سپرده شد و علاوه بر مقاوم سازی افتخارآمیز ساختمان ها، سرعت ساخت و ساز بی نظیری را در بازسازی ها مشاهده می کنیم.
بازوند با بیان اینکه برای قضاوت عملکرد استان، باید زلزله کرمانشاه با زلزله های منجیل و ورزقان مقایسه شود ، تاکید کرد: امروز با امیدواری و نشاط مردم ، سرپل ذهاب به شهر جدیدی تبدیل شده و در کمتر از یکسال از مرز ساخت 76 هزار خانه عبور کرده ایم.
وی با انتقاد از اینکه امروز هرکس از دولت انتقاد دارد گریزی هم به زلزله کرمانشاه می زند، گفت: این در حالی است که کمیسیون های تخصصی مجلس در بازدید از مناطق نظر دیگری را ارائه داده اند که البته مردم تفاوت نظرات تخصصی مجلس با اظهارنظرهای شخصی را می دانند.

** اقدام های زلزله می تواند الگوی کشور باشد
استاندار کرمانشاه همچنین با بیان اینکه زلزله کرمانشاه، نمونه و الگویی برای عبور از بحران ها را نشان داد، گفت: اگر فضای همراهی زلزله کرمانشاه را در کشور داشته باشیم می توانیم بر همه چالش های پیش روی نظام اسلامی غلبه کنیم.
بازوند به پرداخت 23 میلیارد تومان هزینه آب و برق رایگان مناطق زلزله زده کرمانشاه اشاره کرد و افزود: باید تا پایان سال 98 روند بازسازی مناطق زلزله به پایان برسد بنابرین وزارت راه باید هرچه زودتر تکلیف زمین مستاجران روشن کنند.

** اهدای 27 دستگاه ماشین آلات به مناطق زلزله زده
استاندار کرمانشاه همچنین از اهدای 27 دستگاه خودرو و ماشین آلات عمرانی به شهرداری های مناطق زلزله زده استان به ارزش هفت میلیارد و 700 میلیون تومان که با همت شهرداری و شورای شهر تهران خریداری شده است، خبر داد.
بازوند ادامه داد: از سوی شهرداری تهران عنوان شد که از 10 میلیارد تومان درخواست شده به میزان 2 میلیارد و 300 میلیون تومان در سرپل ذهاب و برخی مناطق زلزله زده کار عمرانی صرف شده چرا که روزانه از شهر زلزله زده سرپل ذهاب به میزان شهر 600 هزار نفری زباله جمع آوری می شده است.
او گفت: مابقی این اعتبار که هفت میلیارد و 700 میلیون تومان بود پس از کسب موافقت مسئولان مربوطه و گذراندن مراحل اداری به تصویب رسید که در قالب ماشین آلات بین شهرداری ها توزیع شد.
وی با بیان اینکه از محل اعتبار عمرانی زلزله به میزان 78 میلیارد تومان توزیع شده است، ادامه داد: 45 درصد این اعتبار تخصیص داده شده است.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: همچنین 15 میلیارد تومان اعتبار جاری به صدور پروانه در مناطق زلزله زده تعلق دارد که هنوز پرداخت نشده و در گیرو دار مراحل اداری و نظارتی به سر می برد که جمع این اعتبارات به بیش از 100 میلیارد تومان می رسد که به دلیل زلزله به شهرداری ها تعلق گرفته است.

** خدمات دولت در مناطق زلزله زده قابل تقدیر است
نماینده مردم قصرشیرین ، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: دولت از ابتدای وقوع زلزله 7.3 ریشتری در مناطق غرب کرمانشاه ، تاکنون در مجموع خدمات درخور توجه و شایانی به زلزله زدگان ارائه کرده که قابل تقدیر است.
فرهاد تجری افزود: در زلزله ناگوار پارسال غرب کرمانشاه ، سطح وسیعی از منطقه دچار آسیب دیدگی شد که همه مسئولان از رهبر معظم انقلاب اسلامی تا رئیس جمهوری و دولتمردان و وزرا ، اورژانس و دستگاه های نظامی، ارتش و سپاه در منطقه حضور یافته و خدمات خوبی را ارائه کردند.
وی اظهار داشت: هرقدر که به مرور زمان جلوتر رفتیم در امر بازسازی شاهد افزایش قیمت ها و ایجاد مشکلاتی برای مردم شدیم که البته دولت متمم هایی را در این خصوص به مردم داد و امید است دولتمردان در ادامه نیز تا پایان بازسازی همانند سابق کنار مردم کرمانشاه باشند.
نماینده مردم قصرشیرین ، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: البته حضور چندمین بار معاون اول رئیس جمهوری را در هفته های گذشته در مناطق زلزله زده شاهد بودیم و تلاش است با مصوبه ها و تصمیمات خوبی برای خدمت به مناطق زلزله زده در بحث تامین آهن آلات سیمان و مصالح همچنین کمک ها و تسهیلات را افزایش دهیم.
تجری عنوان کرد: در کل خدمات خوبی تاکنون به زلزله زدگان ارائه شده اما با توجه به اینکه مردم در جنگ یک بار زندگی خود را باختند، نیاز است دولتمردان عنایت بیشتری به آنها داشته باشند.

** برخی دنبال انتشار اخبار ناصحیح هستند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز با بیان اینکه برخی نمی خواهند مردم طعم شیرین خدمات دولت را بچشند، گفت: برخی با فضاسازی در کانال های مجازی، اخبار ناصحیح منتشر می کنند که بجز معاندت چیز دیگری از آن دیده نمی شود.
مهرداد سالاری به بازدید نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: اعضای کمیسیون عمران به عنوان تخصصی ترین کمیسیون مجلس پس از بازدید از مناطق از اقدام های تقدیر و تشکر کردند با این وجود شاهد اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در مورد زلزله هستیم که به استان لطمه می زند.
وی اظهار داشت: در ایام بازسازی، یک مسئولی گفت که اعتبارات زلزله بهتر است بین مردم تقسیم شود، نمی دانم چطور در این بحران پول را به مردم می سپردیم؟! در این صورت، مسائل روحی و روانی و بازسازی ها را چه می کردیم؟! تعجب بیشتر از برخی رسانه هاست که این اظهارات را منتشر می کنند.

** 2 هزار و 600 میلیارد تومان تاکنون هزینه شده است
رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برای بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی زلزله زده استان کرمانشاه چهار هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: تا به امروز 2 هزار و 600 میلیارد تومان هزینه بازسازی واحدهای مسکونی این مناطق شده است.
رضا خواجه ای با اشاره به اینکه روند ساخت و ساز در مناطق زلزله زده به خوبی پیش می رود، افزود: غیر از بارندگی که بر روند ساخت و ساز اثر می گذارد هیچ مانع دیگری بر سر ساخت و ساز در این مناطق وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تاکنون 21 هزار و 500 واحد مسکونی احداث ساخته شده و به بهره برداران تحویل داده شده است، افزود: همچنین تاکنون 56 هزار واحد مسکونی تعمیری نیز به بهره برداری رسیده و مردم در آن ساکن شده اند.

** پی کنی 36 هزار واحد تاکنون
رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه تاکنون 36 هزار و 100 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده پی کنی شده است، گفت: اکنون 35 هزار واحد در مرحله آرماتوربندی، 31 هزار و 600 واحد در مرحله اسکلت، حدود 27 هزار واحد در مرحله دیوارچینی، 28هزار واحد در مرحله سقف و 22 هزار و 200 واحد نیز در مرحله گچ و خاک است.
به گفته خواجه ای ، اکنون حدود سه هزار واحد مسکونی نیز در دست اقدام است که به دلیل مستاجر بودن یا نقص مدارک هویتی و یا تخلیه نکردن محل هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است که حدود پنج درصد مجموع واحدها را شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه باید حدود 37 هزار واحد مسکونی را احداث کنیم، گفت: ساخت همه واحدها آغاز شده و تاکنون نیز 21 هزار و 500 واحد ساخته شده و تحویل داده شده است.
خواجه ای تصریح کرد که از مجموع این 37 هزار واحد مسکونی، 11 هزار و 350 واحد شهری و 25 هزار و 650 واحد نیز روستایی است.

** 20 هزار تن آهن آلات جدید در راه است
رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در بخش پایانی این گفت و گو به تامین 20 هزار تن آهن آلات جدید برای کمک به روند ساخت و ساز در مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: این میزان تا حدود 2 روز آینده توزیع می شود.
خواجه ای افزود: این آهن آلات از سوی بنیاد مسکن تامین شده و در حال حمل به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه است.
او گفت: این آهن آلات به قیمت سال گذشته توزیع می شود و به طور قطع به تسریع در روند ساخت و ساز مناطق زلزله زده کمک می کند.
3033/8066
گزارش از فرزاد نویدی


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
اعتکاف، ره توشه سال نو
سمنان- ایرنا- اعتکاف عید تطهیر عاشقان و دل کنده گان از خاک و دل سپرده گان به افلاک در میانه ماه رجب امسال با سال نو خورشیدی همزمان شده است، تشنگان هدایت در این آیین دست هایشان را برای ره توشه گرفتن به شاخه های نور گره می زنند.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
10 مصدوم حوادث چهارشنبه سوری در سمنان سرپایی درمان شدند
سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: 10 نفر در حوادث چهارشنبه آخرسال به خاطر تماس با مواد آتش زا در حوزه این دانشگاه مصدوم و به صورت سرپایی درمان شدند.
سه محور برف گیر استان سمنان مسدود است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: محورهای فولادمحله به کیاسر و 2 محور شاهرود به استان گلستان شامل توسکستان و آزاد شهر به دلیل بارش برف و کولاک مسدود است.
سنت های کهن نوروزی در آئینه استان مرکزی
اراک - ایرنا - نوروزگان جشن ملی و دیرین است که از جذابیت ها و غنای فرهنگی برخوردار بوده و هرسال با آمدن بهار سنت های آن در جای جای کشور و خرده فرهنگ های متنوع ایران زمین با شمایل و جلوه های خاص برگزار می شود.
فرهنگ و رفتار علوی، نیاز اساسی جامعه امروز
قزوین - ایرنا - جمعی از کارشناسان مسایل دینی و فرهنگی در میزگرد ایرنا تاکید کردند فرهنگ و رفتار علوی و شناخت هرچه بیشتر ابعاد و زوایای آن از نیازهای اساسی جامعه امروز به شمار می رود.
یک انبار کالا در مولوی تهران طعمه حریق شد
تهران_ ایرنا_ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش سوزی شب گذشته انبار لوازم پلاستیک و آشپزخانه در خیابان مولوی خبر داد و گفت: 3 کارگر شاغل در این انبار دچار دود گرفتگی شدند.
سیره علوی، ضامن سعادت در حیات فردی و اجتماعی
زنجان - ایرنا - التزام عملی به سیره علوی می تواند در ابعاد فردی و اجتماعی، سعادت را برای جامعه فرآهم آورد، التزامی که امروز بیش از هر زمان دیگری محتاج آنیم.
تجهیز خودروها به زنجیرچرخ در جاده کرج - چالوس الزامی شد
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: با توجه به بارش برف در جاده کرج - چالوس تجهیز خودروها به زنجیر چرخ ضروری است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
ساعت پروازها و حرکت قطارها از اول فروردین تغییر نمی کند
آزادراه های قزوین با ترافیک سنگین روبرو هستند
بهسازی محور سامان به پل زمانخان سرعت می گیرد
ترافیک سنگین نوروزی به جاده های مازندران بازگشت
مشکلات زیست محیطی جاده قزوین-کلاچای باید زودتر برطرف شود
سیلاب ، آب آشامیدنی 223 روستای مازندران را قطع کرد
هشت کمپ نوروزی راهداری در جنوب کرمان راه اندازی شد
ساخت راه آهن میاندوآب - سقز در بودجه 98 اعتبار گرفته است
تردد خودروها از کرج به سمت چالوس ممنوع شد
ریزش کوه جاده کندوان را مسدود کرد