زنجیره تحریم نفت ایران توسط رویترز تکمیل می‌شود

11:11 ۹۶ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 181 0
زنجیره تحریم نفت ایران توسط رویترز تکمیل می‌شود

رسانه غربی رویترز در جدیدترین ادعای خود برای تنگ‌تر کردن حلقه تحریم نفت ایران، مسئله سمی بودن بخارات نفت صادر شده از کشورمان به شیلی را مطرح کرده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، "شیلی ارتباط احتمالی بین نفتخریداری شده از ایرانو تصاعد گازهای سمیکه منجر به مسمومیت ۵۰۸ نفر از شهروندان شیلی در ماه آگوست شده است را بررسی می‌کند."
 روز گذشته رویترز مدعی شد که دادستان شیلی از آغاز تحقیقات درباره وارداتنفت ایران توسط شرکت ENAP با عنوان ‌منبع احتمالی گازهای سمی در دو شهر این کشور خبر داد. در این گزارش آمده است: یک مقام دادستانی منطقه‌ای شیلی گفت: "مقامات انتظامی شیلی نفت تحویل شده به شرکت ENAP توسط ایران را به عنوان منبع احتمالی گازهای مضری می دانند که در ماه اگوست 508 نفر از شهروندان شیلی را راهی
بیمارستانکرده است."
از سویی دیگر ENAP نیز تایید کرد که پلیس و دادستان ها در اوایل روز دوشنبه هفته جاری برای انجام بررسی های بیشتر در پالایشگاه نفت ENAP  و بندر دریایی در مجاورت دو شهر مورد نظر در جنوب سانتانیا است حاضر شدند.
همچنین در این گزارش آمده است که سخنگوی دفتر دادستانی منظقه با اعلام بررسی رابطه بین واردات نفت خام ایران به دو پالایشگاه هوالپین و کوینتورو و مسمومیت شیمیایی ایجاد شده برای شهروندان شیلی، گفت: در این مرحله وجود ارتباط بین مسمومیت و نفت ایران در حد فرضیه است که ما به آن رسیدگی می‌کنیم.
تحقیقات از آنجایی آغاز شد که 508 نفر از ساکنان مناطق مذکور در ماه آگوست زمانی برای مداوای سرفه و مسمومیت تنفسی به بیمارستان مراجعه کردند که ساکنان محلی از تصاعد بوی نامطلوب و بخارات شیمیایی در هوا خبر داده بودند.
از طرفی دیگر وزیر محیط زیستشیلی نشت مواد شیمیاییرا به محیط از سوی پالایشگاه ENAP محکوم کرد،مسئله ای که از سوی این پالایشگاه رد شده است. گفتنی است شرکت ENAP طی بیانیه ای که در این خصوص صادر کرده، اعلام داشته است هیچ ارتباطی میان مسمومیت و نفت خریداری شده از سوی ایران توسط این پالایشگاه وجود ندارد. این شرکت همچنین در بیانه خود آورده است: تمام مراحل تخلیه نفت خام در این پالایشگاه با روش های بسیار دقیق و حرفه ای انجام می شود که بروز چنین مشکلاتی بسیار دور از
ذهناست. قابل ذکر است که ENAP بزرگترین پالایشگاه شیلی است که تمام نفت مورد نیاز خود را وارد می کند. در پایان گزارش به این نکته نیز اشاره شده است که در این رابطه دادستانی از توضیحات بیشتر تا دست یافتن به جزییات قابل اتکا در خصوص این پرونده خودداری کرد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
فرانسه پروازهای شرکت ماهان ایر را تحت فشار آمریکا توقیف کرد
همه تلاشمان را برای تحقق رونق تولید معطوف می‌کنیم
تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته
عرضه مرغ تنظیم بازاری در ۲۰ میدان تهران
کارگران بیکار شده ناشی از سیل مقرری دریافت می‌کنند
کسر بودجه 234 میلیارد دلاری آمریکا
دلیل پایین نگه داشته شدن قیمت نفت در بازار جهانی
عملکرد صنعت نفت ایران در سال ۹۷
فرودگاه گرگان آماده نشستن هواپیماهای امدادرسان
تنها برق یک روستای سیل‌زده مازندران قطع است