ماشین های کشاورزی دخالتی در قاچاق سوخت ندارند

12:47 ۹۰ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 161 0
ماشین های کشاورزی دخالتی در قاچاق سوخت ندارند

تهران- ایرنا- رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: هشت درصد سوخت کشور در بخش کشاورزی استفاده می شود که حدود چهار درصد از این میزان در بخش مکانیزاسیون و ماشین آلات است، بنابراین نه تنها قاچاق سوخت در این بخش صفر است بلکه کشاورزان سوخت خود را از سایر بازارها تامین می کنند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «کامبیز عباسی» امروز (چهارشنبه) در نشست خبری دستاوردهای مکانیزاسیون و راهکارهای مقابله با تحریم که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود: در بخش سوخت نیازمند حمایت بیشتر وزارت نفت هستیم.
وی ادامه داد: در هفت سال اخیر همواره از دست اندرکاران خواسته ایم به فکر تهیه کارت سوخت برای کشاورزان باشند؛ البته به تازگی از طریق ثبت نام قرار است کارت بانکی به عنوان کارت سوخت برای تامین سوخت کشاورزان تعریف شود.
عباسی گفت: پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی از اقدامات خوبی است که انجام شده و در مقایسه با سال 1391 بیش از 10 درصد رشد داشته است.
وی افزود: برای نمونه در سال 1391 حدود چهار هزار دستگاه کشاورزی شماره گذاری شده بود و هم اکنون این میزان به 40 هزار دستگاه رسیده است.
به گفته رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، بیمه ماشین های کشاورزی از دیگر دغدغه های کشاورزان بود که 30 درصد تخفیف داده شده و این موضوع موجب تسریع روند شماره گذاری این دستگاه ها شده است.
عباسی افزود: امیدواریم مساله معاینه فنی ماشین آلات کشاورزی به عنوان مانع دیگر پلاک گذاری نیز مرتفع شود زیرا در حالی که مکانیزاسیون کشاورزی تاثیری در آلودگی هوا ندارند اما شرط لازم برای شماره گذاری است.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: استانداردسازی یکی از تکالیف و وظایف ساختاری وزارت کشاورزی در کنار سازمان ملی استاندارد است.
وی اظهارداشت: سالیانه یک هزار نوع ماشین، لوازم و تجهیزات کشاورزی به کمک 36 واحد دانش بنیان مورد ارزیابی قرار می گیرد.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی بیان کرد: سازمان ملی استاندارد امسال و سال گذشته همکاری خوبی با ما داشته و تفاهم نامه هایی بین این سازمان و وزیر جهاد کشاورزی برای تسهیل امور تولیدکنندگان ماشین ها امضا شد.
وی افزود: در دوران تحریم، کشاورزان با بهره وری بالاتر کار می کنند و و کیفیت ها نیز بهتر می شود و تحریم های ظالمانه نتوانسته در بخش ماشین های کشاورزی محدودیت ایجاد کند و در زمینه کاشت، داشت و برداشت به خوبی حرکت کردیم.

** محدودیتی درباره اعتبارات نداریم
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اظهارداشت: با توجه به اینکه برخی قطعات از خارج وارد می شود بنابراین نیاز به ارز 4200 تومانی داریم.
وی افزود: براین اساس ماهانه 140 میلیارد تومان در زمینه مکانیزاسیون و برای حمایت از شرکت ها تسهیلات پرداخت می شود.

** خسارت 12 هزار میلیارد تومانی تگرگ در هر سال
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی درباره کاهش خسارت سرمازدگی و بلای طبیعی گفت: تا کنون هشت تا 9 تکنولوژی در این رابطه شناسایی و بومی شده و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
به گفته وی دستگاه‌هایی به کشاورزان مناطق شمالی کشور معرفی شده که خسارت به باغات را حدود 90 درصد کاهش داده است اما هنوز تمام کشاورزان از این فناوری ها استفاده نمی‌کنند.
عباسی توضیح داد: این تکنولوژی در دمای چهار تا پنج درجه زیر صفر کار می‌کند و در شرایطی که دمای هوا بیش از این، پایین بیاید کارایی لازم را ندارد.
وی تصریح کرد: چنانچه شرکت های بیمه‌ای و ستاد بحران کشور در این بخش سرمایه‌گذاری کنند میزان خسارت کشاورزان به شکل قابل توجهی کاهش می یابد.
رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی گفت: تگرگ سالیانه حدود 12 هزار میلیارد تومان در سطح 600 هزار هکتار خسارت وارد می کند که برای هر هکتار 15 تا 20 میلیون تومان خسارت می شود.
وی افزود: سامانه ضد تگرگ برای هر یکصد هکتار، 200 میلیون تومان هزینه دارد که هزینه هر هکتار آن 2 میلیون تومان می‌شود که از این خسارت جلوگیری می کند.
به گفته عباسی پنج باغدار عمده ما در شمال کشور از این تکنولوژی استفاده کرده اند.

**برگزاری سومین نمایشگاه ماشین های کشاورزی در اواخر دی ماه
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از برگزاری نمایشگاه بین المللی ماشین های کشاورزی در 21 تا 24 دی ماه خبر داد و گفت: تحریم ها خللی در بخش کشاورزی نداشته و شرکت های بین المللی متعددی برای شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.
در ادامه این مراسم «علیرضا صدری» مجری سومین نمایشگاه کشاورزی در تهران گفت: 170 شرکت داخلی و خارجی برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کردند.
وی افزود: کشورهای ترکیه، چین، آلمان، فرانسه و ایتالیا در این نمایشگاه حضور مستقیم دارند و آخرین تکنولوژی های کشاورزی و سیستم های آبیاری خود را عرضه می کنند.
به گفته مجری نمایشگاه، شمار شرکت های داخلی حاضر در این نمایشگاه و تکنولوژی های قابل عرضه آنها در مقایسه با دوره های گذشته 12 درصد رشد داشته است.
وی تاکید کرد: در این دوره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 50 درصد سهم تعاونی های تولیدی برای حضور در این نمایشگاه را پرداخت کرده است.
اقتصام**9132**2022


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
گازرسانی 16 خانوار بهزیستی لاهیجان با کمک خیرین انجام شد
تولید پارا زایلین در پتروشیمی نوری افزایش یافت
کارگران اخراجی آزادگان شمالی خواستار بازگشت به کارشان شدند
ارسال نخستین محموله میعانات گازی فاز ١٣پارس جنوبی به مقاصد صادراتی
زنگنه: «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست
اعلام پایبندی اعضای اوپک و غیر اوپک به تثبیت بازار نفت در نشست باکو
افزایش 127 درصدی بارش ها در نیمه نخست سال آبی
بیش از 1.5 میلیارد یورو مناقصه نفتی برگزار می شود
آمادگی صنعت برق در لحظه تحویل سال با بیش از 20 هزار نیروی عملیاتی
چگونه می‌توان آب را نجات داد؟