مصوبه شورا برای افزایش نرخ آب با سیاست دولت هماهنگ نیست

12:28 ۹۴ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 129 0
مصوبه شورا برای افزایش نرخ آب با سیاست دولت هماهنگ نیست

شیراز- ایرنا- سرپرست فرمانداری شیراز گفت: سیاست عمومی دولت در شرایط کنونی در همه حوزه ها و بازار، جلوگیری از آشفتگی است.

ایرنا

اسفندیار احمدی منش چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاران ایرنا با اشاره به صراحت قانون در خصوص اینکه مصوبات شوراها نباید با سیاستهای کلان و عمومی دولت در تضاد باشد گفت: با توجه به اینکه افزایش نرخ آب بهای مصرفی مشترکان در سال جاری یکبار افزایش پیدا کرده بود، گران کردن دوباره آن هماهنگ با رویکرد دولت نیست و از این رو، این مصوبه شورا مورد تایید قرار نگرفت.
وی در نخستین گفت و گوی رسانه ای خود در مقام سرپرست فرمانداری شیراز به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: در راستای سیاست های دولت، ضروری است که فرمانداری شیراز نیز حامی حقوق مردم به ویژه در وضعیت اقتصادی کنونی باشد.
شورای اسلامی شهر شیراز دوازدهم آذرماه جاری در شصت و چهارمین نشست خود، بهای آب مصرفی در این شهر را برای مشترکان کم مصرف خانگی 25 درصد و برای واحدهای تجاری حدود 90 درصد افزایش داد که بنا بر اعلام سرپرست فرمانداری شیراز، این مصوبه مورد تایید قرار نگرفت.

** فرمانداری شیراز مدافع مردم و قانون
سرپرست فرمانداری شیراز گفت: این فرمانداری در بررسی مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز مدافع مردم است و این مصوبات را بر اساس قانون، منافع عمومی و سیاست های دولت بررسی و در خصوص آن تصمیم گیری می کند.
وی با اشاره به جایگاه حاکمیتی و نظارتی فرمانداری افزود: وظیفه ذاتی و قانونی فرمانداری است که هر زمان که احساس کند حقوق مردم نادیده گرفته شده ورود پیدا و از آن دفاع کند و این مساله همه دستگاهها را شامل می شود.
احمدی منش با بیان اینکه همه دستگاه های خدماتی مشمول این نظارت خواهد شد، ادامه داد: با وجود انجام کارهای عمرانی، اجتماعی ،فرهنگی و ورزشی مناسب در شهرداری شیراز و همچنین اعتقاد به تقویت جایگاه شورای شهر، این انتظار از سوی مردم وجود دارد که فرمانداری مصوبات پارلمان شهری را با قوانین تطبیق دهد.
وی اضافه کرد: همانگونه که براساس قانون به شورای شهر و شهرداری اجازه داده شده که در قالب لایحه و طرح به مسائل ورود پیدا کرده و مصوباتی را تهیه کنند، قوانین وظیفه تطبیق این مصوبات با قانون را نیز به فرمانداری ها واگذار کرده تا طرح ها مغایر با قانون و منافع مردم مصوب نشود.

** بررسی مصوبات شورا در چارچوب قانون
سرپرست فرمانداری شیراز گفت: مصوبات شورای شهر در هیات تطبیق شهرستان شیراز با مجموعه قوانین و مقررات از جمله قانون اساسی، قانون شوراها و شهرداری، بخشنامه بودجه ای سازمان همیاری ها و دهیاری ها، بخشنامه های هیات دولت و آیین نامه های هیات وزیران و سایر قوانین مرتبط، بررسی، تطبیق و در نهایت تایید و یا اگر مغایر با این قوانین باشد رد می شود.
یکی از مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز که از تایید فرمانداری شیراز نگذشت، در ارتباط با نظارت بر دفاتر تسهیل گری و تعدیل نرخ این دفاتر بود. رد شدن این مصوبه، واکنش برخی اعضای این شورا را در پی داشت.
سرپرست فرمانداری شیراز در پاسخ به پرسشی در این زمینه با بیان اینکه باید این انتظار در بین همه مسئولان وجود داشته باشد که به قانون عمل شود گفت: بر اساس قانون، شکل گیری دفاتر تسهیل گری ماده 33 فرایند قانونی را طی نکرده است.
وی ادامه داد: مصوبه ای درباره دفاتر تسهیل گری از سوی شورای شهر شیراز به فرمانداری ارجاع و اعلام شد در صورت طی مراحل قانونی مجددا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
احمدی منش اضافه کرد: در ماده 5 قانون دفاتر پیشخوان ابلاغ شده در تاریخ 18 خردادماه 89 به صراحت آمده است که ایجاد و توسعه هرگونه دفاتر مشابه تحت هر عنوان توسط دستگاه های عمومی دولتی و غیردولتی ممنوع است.
وی گفت: در بند پ ماده 67 قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده که تمامی دستگاه ها مکلف هستند همه خدمات برون سپاری خود را به دفاتر پیشخوان واگذار کنند.

** افزایش اختیارات شورا در گروی طی روال قانونی
سرپرست فرمانداری شیراز برخی از مصوبات رد شده شورای این شهر را به دلیل واگذاری اختیارات این شورا به سایر نهادها و اشخاص عنوان کرد و گفت: وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی در قانون مشخص شده که برای واگذاری بخشی از آن و یا افزایش اختیارات باید قوانین جدید از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب شود.
وی گفت: شورای شهر شیراز اگر قصد کاستن و یا افزایش اختیارات خود را دارد باید موارد را به شورای عالی استانها ارجاع دهد تا برای اصلاح و یا بازنگری در شرح وظایف و اختیارات شوراها در مجلس شورای اسلامی تصمیم گیری شود.
احمدی منش با اشاره به وجود راهکار قانونی در زمینه اصرار شورای شهر بر مصوباتی که از جانب فرمانداری مورد تایید قرار نمی گیرد، تاکید کرد: اگر مصوبه ای از جانب فرمانداری رد شده و شورای اسلامی این شهر با آن موافق نیست، این شورا می تواند بر مصوبه خود اصرار کند تا بررسی بیشتر آن به هیات حل اختلاف استانداری فارس ارجاع و در آنجا باری دیگر بررسی شود.
اواخر آبان ماه گذشته، استاندار فارس در حکمی اسفندیار احمدی منش مشاور خود در امور اجرایی را به عنوان سرپرست فرمانداری شیراز منصوب کرد.
پیش از آن و در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، حیدر عالیشوندی فرماندار سابق شیراز از مسئولیت خود کناره گیری کرده بود.
9873/ 2027


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
وزیر کشور از شهر سیلزده آق قلا دیدن کرد
قاسمی کشته و مجروح شدن تعدادی از شهروندان چین را تسلیت گفت
وزیر کشور از اسکان موقت سیلزدگان آق قلا دیدن کرد
دیدار نوروزی استاندار فارس با وزیر اطلاعات
آیا دستگاه قضایی ایران می‌تواند آمریکا و طراحان تحریم‌ را محاکمه کند؟
ظریف: ایرانی‌ها یهودیان را از بردگی و نسل‌کشی نجات دادند
وزیر کشور: مردم سیلزده گلستان نگران امداد رسانی نباشند
وزیر کشور: همه برای کمک به مردم سیل زده ایستاده ایم
واعظی: دولت تمهیداتی برای جبران خسارت سیل اتخاذ کرده است
سامانی: قایق های شهرهای همجوار به مناطق سیل زده منتقل شدند