مصوبه شورا برای افزایش نرخ آب با سیاست دولت هماهنگ نیست

12:28 ۳۰ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 35 0
مصوبه شورا برای افزایش نرخ آب با سیاست دولت هماهنگ نیست

شیراز- ایرنا- سرپرست فرمانداری شیراز گفت: سیاست عمومی دولت در شرایط کنونی در همه حوزه ها و بازار، جلوگیری از آشفتگی است.

ایرنا

اسفندیار احمدی منش چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگاران ایرنا با اشاره به صراحت قانون در خصوص اینکه مصوبات شوراها نباید با سیاستهای کلان و عمومی دولت در تضاد باشد گفت: با توجه به اینکه افزایش نرخ آب بهای مصرفی مشترکان در سال جاری یکبار افزایش پیدا کرده بود، گران کردن دوباره آن هماهنگ با رویکرد دولت نیست و از این رو، این مصوبه شورا مورد تایید قرار نگرفت.
وی در نخستین گفت و گوی رسانه ای خود در مقام سرپرست فرمانداری شیراز به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: در راستای سیاست های دولت، ضروری است که فرمانداری شیراز نیز حامی حقوق مردم به ویژه در وضعیت اقتصادی کنونی باشد.
شورای اسلامی شهر شیراز دوازدهم آذرماه جاری در شصت و چهارمین نشست خود، بهای آب مصرفی در این شهر را برای مشترکان کم مصرف خانگی 25 درصد و برای واحدهای تجاری حدود 90 درصد افزایش داد که بنا بر اعلام سرپرست فرمانداری شیراز، این مصوبه مورد تایید قرار نگرفت.

** فرمانداری شیراز مدافع مردم و قانون
سرپرست فرمانداری شیراز گفت: این فرمانداری در بررسی مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز مدافع مردم است و این مصوبات را بر اساس قانون، منافع عمومی و سیاست های دولت بررسی و در خصوص آن تصمیم گیری می کند.
وی با اشاره به جایگاه حاکمیتی و نظارتی فرمانداری افزود: وظیفه ذاتی و قانونی فرمانداری است که هر زمان که احساس کند حقوق مردم نادیده گرفته شده ورود پیدا و از آن دفاع کند و این مساله همه دستگاهها را شامل می شود.
احمدی منش با بیان اینکه همه دستگاه های خدماتی مشمول این نظارت خواهد شد، ادامه داد: با وجود انجام کارهای عمرانی، اجتماعی ،فرهنگی و ورزشی مناسب در شهرداری شیراز و همچنین اعتقاد به تقویت جایگاه شورای شهر، این انتظار از سوی مردم وجود دارد که فرمانداری مصوبات پارلمان شهری را با قوانین تطبیق دهد.
وی اضافه کرد: همانگونه که براساس قانون به شورای شهر و شهرداری اجازه داده شده که در قالب لایحه و طرح به مسائل ورود پیدا کرده و مصوباتی را تهیه کنند، قوانین وظیفه تطبیق این مصوبات با قانون را نیز به فرمانداری ها واگذار کرده تا طرح ها مغایر با قانون و منافع مردم مصوب نشود.

** بررسی مصوبات شورا در چارچوب قانون
سرپرست فرمانداری شیراز گفت: مصوبات شورای شهر در هیات تطبیق شهرستان شیراز با مجموعه قوانین و مقررات از جمله قانون اساسی، قانون شوراها و شهرداری، بخشنامه بودجه ای سازمان همیاری ها و دهیاری ها، بخشنامه های هیات دولت و آیین نامه های هیات وزیران و سایر قوانین مرتبط، بررسی، تطبیق و در نهایت تایید و یا اگر مغایر با این قوانین باشد رد می شود.
یکی از مصوبات شورای اسلامی شهر شیراز که از تایید فرمانداری شیراز نگذشت، در ارتباط با نظارت بر دفاتر تسهیل گری و تعدیل نرخ این دفاتر بود. رد شدن این مصوبه، واکنش برخی اعضای این شورا را در پی داشت.
سرپرست فرمانداری شیراز در پاسخ به پرسشی در این زمینه با بیان اینکه باید این انتظار در بین همه مسئولان وجود داشته باشد که به قانون عمل شود گفت: بر اساس قانون، شکل گیری دفاتر تسهیل گری ماده 33 فرایند قانونی را طی نکرده است.
وی ادامه داد: مصوبه ای درباره دفاتر تسهیل گری از سوی شورای شهر شیراز به فرمانداری ارجاع و اعلام شد در صورت طی مراحل قانونی مجددا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
احمدی منش اضافه کرد: در ماده 5 قانون دفاتر پیشخوان ابلاغ شده در تاریخ 18 خردادماه 89 به صراحت آمده است که ایجاد و توسعه هرگونه دفاتر مشابه تحت هر عنوان توسط دستگاه های عمومی دولتی و غیردولتی ممنوع است.
وی گفت: در بند پ ماده 67 قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده که تمامی دستگاه ها مکلف هستند همه خدمات برون سپاری خود را به دفاتر پیشخوان واگذار کنند.

** افزایش اختیارات شورا در گروی طی روال قانونی
سرپرست فرمانداری شیراز برخی از مصوبات رد شده شورای این شهر را به دلیل واگذاری اختیارات این شورا به سایر نهادها و اشخاص عنوان کرد و گفت: وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی در قانون مشخص شده که برای واگذاری بخشی از آن و یا افزایش اختیارات باید قوانین جدید از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب شود.
وی گفت: شورای شهر شیراز اگر قصد کاستن و یا افزایش اختیارات خود را دارد باید موارد را به شورای عالی استانها ارجاع دهد تا برای اصلاح و یا بازنگری در شرح وظایف و اختیارات شوراها در مجلس شورای اسلامی تصمیم گیری شود.
احمدی منش با اشاره به وجود راهکار قانونی در زمینه اصرار شورای شهر بر مصوباتی که از جانب فرمانداری مورد تایید قرار نمی گیرد، تاکید کرد: اگر مصوبه ای از جانب فرمانداری رد شده و شورای اسلامی این شهر با آن موافق نیست، این شورا می تواند بر مصوبه خود اصرار کند تا بررسی بیشتر آن به هیات حل اختلاف استانداری فارس ارجاع و در آنجا باری دیگر بررسی شود.
اواخر آبان ماه گذشته، استاندار فارس در حکمی اسفندیار احمدی منش مشاور خود در امور اجرایی را به عنوان سرپرست فرمانداری شیراز منصوب کرد.
پیش از آن و در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، حیدر عالیشوندی فرماندار سابق شیراز از مسئولیت خود کناره گیری کرده بود.
9873/ 2027


گروه های زیر مجموعه سیاسی

احزاب و تشکل‌ها
احزاب و تشکل‌ها

آخرین اخبار

صعود نادال به دور چهارم تنیس اپن استرالیا
مرد شماره دو جهان با پیروزی برابر الکس دی مینائور به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
فرمانداری بیرجند رتبه نخست ارزیابی عملکرد را کسب کرد
واعظی درگذشت حاج محمدرضا اعتمادیان را تسلیت گفت
استاندار اصفهان: دستاوردهای نظام برای مردم تبیین شود
بخش خصوصی ایران و عراق برای ارتقا زندگی مردم تلاش می کنند
بودجه 98 توجه ویژه ای به مدرسه سازی دارد
جمال عرف معاون سیاسی وزارت کشور شد
همگرایی دستگاه های امنیتی کم سابقه است
استاندار خراسان شمالی: انتصاب های تحمیلی را نمی پذیرم
هشت وزیر هفته آینده به کمیسیون های تخصصی مجلس می روند
سفرنامه رییس جمهور به گلستان