مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

08:40 ۳۱ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 67 0
مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

شیراز- ایرنا - مشق شب، همراه دیرینه دانش آموزان دبستانی به این زودی ها از دفتر و ذهن دانش آموزان حذف نمی شود زیرا این مشق، چنان پاهای خود را در زمین آموزش محکم کرده که برکندن آن معادل زدودن نقش های کنده شده بر سنگ خارا می ماند.

ایرنا

تصور نبود مشق شب برای برخی اولیا، معلمان، دیگران و حتی دانش آموزان ناباورانه و شگفت آور است.
با اینکه امسال مشق شب در برخی مدارس با «فعالیت‌های مهارتی» جایگزین شده اما مشق همچنان از معضلات خانواده‌ها و دانش‌ آموزان است که با طولانی شدن حذف آن از تکالیف دبستانی‌ها می‌تواند همانند کنکور به غول تبدیل شود.
با رسیدن به سن هفت‌ سالگی و رفتن به مدرسه، واژگانی همچون مشق مطرح و به ‌عنوان نخستین مسئولیت رسمی و تکلیف بر دوش دانش‌آموزان گذاشته می‌شود.
نگارش مشق شب با سخت‌ گیری های خانواده ها همراه است به نحوی که کیفیت نوشتن آن از لحاظ بی غلط بودن، خوانا و خوش‌ خط بودن یکی دیگر از دغدغه‌های کودکان می‌شود.
در گذشته کوچک ‌ترین اشتباه در نگارش مشق با تنبیه‌هایی همراه بود؛ چه در خانواده، چه در مدارس و یا از سوی معلمان.
برخی دانش‌آموزان همیشه توبیخ می‌شدند، برخی دچار مشکلات یادگیری بودند و خانواده‌هایشان را تا پاسی از شب خسته می‌کردند تا آنکه پدر و مادر یا خواهر و برادر برای تمام ‌کردن مشق، آن‌ها را یاری کند.
دیکته ‌نویسی‌های شبانه با آنکه برای دانش‌آموزان بسیار اساسی و مهم بود و امروز بیش از گذشته چنین است، کودکان را درگیر خواهش‌های دیرپا و خانواده‌ها را با اصرار‌های پیاپی و بی‌حوصلگی فرزندانشان مواجه می‌ کرد.
وضع جمعه‌ها بدتر بود، به جای آنکه زمانی برای استراحت و در کنار خانواده بودن باشد، تبدیل می‌شد به روزی سراسر مشق‌ نویسی و دلهره از امتحان دشوار که زمانش بطور حتم شنبه بود.
روز‌هایی همچون روز جهانی کودک یا روز کودک و تلویزیون هم، غصه‌ ای بزرگ برای بچه‌ها بود زیرا مشق های انبوه نمی گذاشت از برنامه‌های محدودی که برایشان تدارک دیده شده با دلی شاد لذت ببرند.
برخی معلمان یادگیری کودکان را در گرو نوشتن‌ها و خواندن‌های بی‌حد و امتحان‌های روزانه می‌پنداشتند و می پندارند؛ بدون آنکه برای توانایی و هوش کودکان تفاوتی قائل شوند یا میزان توانمندی او را بسنجند.
این معلمان به محض اینکه می فهمیدند چند روز پشت سرهم تعطیل است، مشق هایی به دانش آموزان می دادند تا این کودکان بدانند تعطیلی را نباید با صفت شیرین صرف کنند.
این رویداد‌ها از واژه مشق شب غولی بزرگ ساخت که نه می‌توانست مسئولیت‌ پذیری را به خوبی آموزش دهد و نه بر علاقه‌ و یادگیری کودکان بیفزاید.
امروز، افزایش امکانات موجود در مدارس و از همه مهم ‌تر تغییر نحوه رفتار معلمان پایه ابتدایی با کودکان و اختصاص دادن زمانی بیشتر برای استراحت کودک ازجمله تعطیلی پنجشنبه‌ها و برخی آموزش‌های مهارتی که البته چندان هم چشمگیر نیست، وضعیت دانش‌آموزان را کمی تغییر داده است اما مشق شب همچنان به قوت خود باقی است.

** نسل‌های پیاپی و مشق‌ نویسی
کودکان امروزی که با وسایل ارتباطی نیز خو گرفته‌اند و در مقایسه با گذشته کم ‌حوصله ‌تر و شاید بتوان گفت گریزپاترند، برای ننوشتن یا دیر نوشتن مشق شب همچنان با خانواده‌ها درگیر می‌شوند، پدران و مادرانی که خودشان خاطرات خوبی از آموزش اینچنینی ندارند.
از ابتدای سال تحصیلی 97- 98 معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش وعده داد که مشق شب در پایه‌های اول تا سوم ابتدایی حذف خواهد شد و به‌ جای آن آموزش‌های مهارتی جایگزین می‌شود.
مهارت‌هایی درباره یادگیری نظم با نوشتن گزارشی درباره مرتب کردن اتاقشان یا آموزش پاسداری از محیط زیست با جمع‌آوری زباله یا شناخت انواع رفتار‌های درست در مواجهه با طبیعت، یا حساب خرج و مخارج یک روز خانه برای تقویت ریاضیات و دیگر فعالیت‌های اینچنینی‌ که از آن‌ها با عنوان مهارت‌های زندگی برای کودکان یاد می‌شود و گفته شده بر یادگیری آن‌ها و فعال شدن هوش‌های 9 گانه نیز تاثیری مثبت دارد.
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش سوم مهر 1397 اعلام کرد: در هر استان مناطقی مشخص شده که مدارس آن دارای کلاس‌های با تراکم 16 تا 25 نفر خواهند بود و طبق بسته‌های پیشنهادی آماده شده، تکالیف مهارت محور را جایگزین «مشق» و «تکلیف شب» می‌کنند.
وی افزود: بهترین منبعی که می‌تواند به عنوان چارچوب به ما در این زمینه کمک کند برنامه درس ملی است که در آن به آموختن مهارت‌هایی چون مهارت شغلی، حفظ محیط زیست، کار گروهی، حل مسئله و تصمیم گیری اشاره شده است.
براساس آنچه این مقام مسئول گفته به جای آنکه دانش آموزان در منزل رونویسی و تکرار و تمرین کنند، این کار را در مدرسه انجام می دهند و در خارج از مدرسه فعالیت عملی خواهد داشت که برای زندگی ‌شان ضروری است.
مهارت‌های پایه از جمله مسئولیت‌ پذیری، مدیریت زمان،‌ تصمیم ‌گیری و حل مسئله از مواردی است که جایگزین مشق شب خواهد شد که به گفته حکیم زاده این مهارت‌ها در دوره ابتدایی قابل ارائه هستند و اصل مهارت آموزی هم توجه کردن به مهارت‌های دست ورزی و انجام کارهای عملی است و اگر کار را از پیش دبستانی شروع کنیم، وقتی دانش آموزان به سن بالاتر می‌رسند زمینه فراگیری مهارت را دارند.
این خبر در ابتدا خانواده‌ها را خوشحال کرد اما محدودیت‌های اجرای طرح مهارت های زندگی باعث شد تنها برخی از مدارس عموما غیر دولتی بتوانند مشق شب را حذف کنند؛ چرا که مشق شب دانش‌آموزانی حذف خواهد شد که در کلاس‌هایی با جمعیتی بیش از 14 نفر و کمتر از 25 نفر باشد.
این مساله باعث شد کودکانی از نوشتن مشق شب معاف شوند که در مدارس غیردولتی درس می خوانند و این موضوع ثابت می‌کند که وضع مالی خانواده‌هایشان نیز از متوسط جامعه بهتر است.
چنین افرادی می‌توانند از کلاس‌های مهارتی که خانواده برای آن‌ها در خانه در نظر گرفته بهره ‌مند شوند یا زمانی را به کلاس‌های ورزشی اختصاص دهند امکانی که برای بسیاری از خانواده‌ها در شرایط فعلی اقتصادی ممکن نیست.
از همین رو مشکلات گذشته کماکان برای بیشتر خانواده‌ها و دانش‌آموزان و البته معلمان باقی است؛ هرچند آموزش و پرورش از معلمان درخواست کرده است با دادن تکالیف بسیار و رونویسی‌های بی‌دلیل آن‌ها را زیر بار مشق‌های سنگین نبرند و تلاش کنند تا کودکان در زمینه‌های مختلف شکوفا شوند و دلشوره مشق ‌نویسی آن‌ها را در این سن کم وارد فضاهای رقابتی و تنبیهی و تشویقی نکند.

** پدیده نامیمون
مدیر کل آموزش و پرورش فارس با یادآوری ضرورت تحول در تعلیم و تربیت بر اجرای برنامه های گوناگون پیش‌بینی شده در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تاکید کرد.
علی عسکر نجفی در گفت و گو با ایرنا مدرسه را کانون مهارت ‌آموزی خواند و عنوان کرد: دانش‌آموزان باید در ابعاد مختلف پرورش یابند و به ویژه بازی و مهارت‌آموزی در پایه‌های اول و دوم برای دانش‌آموزان ضروری‌تر از آموزش است.
وی از مشق شب با عنوان پدیده نامیمون آموزش و پرورش یاد کرد و بیان داشت: تکلیف اجتماعی مهارت محور باید جایگزین مشق شب شود؛ چراکه این امر امروز باعث اختلاف و دور شدن شاگرد و معلم و این دو با خانواده‌ها شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس تدارک دفتر صدبرگ مشق شب را برای دانش‌آموزان مدرسه ‌گریز به مثابه اجازه ورود به آسیب‌های اجتماعی دانست و عنوان کرد: یادگیری نظم و انضباط ، مسواک زدن و پرورش گل و فعالیت‌هایی از این دست باید جایگزین مشق شب دانش‌آموزان شود.

** فرصت کودکی با مشق شب گرفته می شود
همچنین معاون ابتدایی آموزش و پرورش فارس در گفت‌ و‌گو با ایرنا عنوان کرد: در مدارسی که طرح حذف مشق شب را اجرا می‌کنند، تکالیف مهارت ‌محور و هدفمند حذف نشده است.
علی عسکر جمشیدی بیان داشت: مشق شب باید به جای رونویسی دوباره و چندباره از روی مطلب، به سوی هدفمند‌شدن تغییر کند. اینکه دانش‌آموزی از روی مطلبی چندین بار رونویسی کند، نادرست است؛ چراکه وقتی او درسی را می‌آموزد همان یک بار برای او کافی است.
وی افزود: هدفمندی مشق شب مدنظر است و باید با توجه به نیاز‌های دانش‌آموزان به آن‌ها داده شود نه به صورت اجبار و معلمان نیز نباید فرصت کودکی کردن را از دانش‌آموزان بگیرند و تکالیف سنگین به آن‌ها تحمیل کنند.
جمشیدی بیان کرد: استفاده از هرگونه کتاب کمک‌آموزشی نیز در مدارس ممنوع است و اجبار کودکان به حل و نوشتن تکالیف از روی این کتاب‌ها نفعی به دانش‌آموزان نمی‌رساند.
آنچه مشخص است هنوز بسیاری از دانش‌آموزان ابتدایی در همه مدارس کشور به این طرح نپیوسته‌اند و خانواده‌ها همچنان با برخی باور‌های پیشین در این باره دست و پنجه نرم می‌کنند.
از سوی دیگر، اگر برنامه‌های مدون و کارشناسی شده‌ای برای حذف مشق شب در سطح کلان ارائه نشود شاهد آسیب‌هایی همچون اعتیاد کودکان به بازی‌های رایانه ای و موبایل، بی انگیزگی، افزایش چاقی در کودکان و عدم رشد مهارتی و آموزشی آن‌ها خواهیم بود که امروزه کمابیش به علت نبود فرهنگ صحیح برخورداری از امکانات در بسیاری خانواده‌ها با آن مواجهیم.
به نظر می‌رسد برای همگانی کردن طرح حذف مشق شب باید جایگزین‌های مناسب و عادلانه‌ای برای همه کودکان در همه اقشار اجتماعی در نظر گرفته شود که بتواند اوقات آن‌ها را در خانه به صورتی مثبت و انگیزه‌ بخش پر کند.
7375/1876


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی
روزنامه خبرجنوب چاپ شیراز در شماره 10998 مطلبی با عنوان 'سهم خواهی فارس از 20 هزار شغل فرهنگی' منتشر کرده است.
کشور نیازمند سند مادر در حوزه فرهنگ و علم است
قم- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، گفت: نیازمند سند مادر حوزه علمی و فرهنگی هستیم که ذیل آن سایر سندهای بالادستی تعریف تا بسیاری از تداخل ها و موازی کاریهای فعلی برطرف شود.
نیازمند سند مادر در حوزه فرهنگ و علم هستیم
قم- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نیازمند سند مادر حوزه علمی و فرهنگی هستیم که ذیل آن سایر سندهای بالادستی تعریف تا بسیاری از تداخل ها و موازی کاری های فعلی برطرف شود.
اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی کودک در سیاهکل برگزار شد
لاهیجان - ایرنا - اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی گروه سنی کودک و نوجوان شهرستان سیاهکل واقع در شرق استان گیلان برگزار شد.
ظرفیت طرح همسفر تا بهشت به 20 هزار زوج دانشجو افزایش یافت
مشهد- ایرنا- رئیس ستاد ازدواج دانشجویی گفت: ظرفیت بیست و دومین دوره ازدواج دانشجویی 'همسفر تا بهشت' از 15 هزار زوج در این دوره تا 20 هزار زوج دانشجو افزایش یافت.
پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت
شیراز-ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس گفت: از 700 سال قبل که نخستین وقف نامه نوشته شد تا به امروز، در هر مقطع زمانی سخاوتمندانی در ایران زندگی می کرده اند اما پس از انقلاب اسلامی پیشرفت مطلوبی در بهره گیری از ظرفیت واقفان در رفع نیازهای جامعه صورت گرفته است.
265 مجوز واردات و صادرات محصولات فرهنگی در بازرگان صادر شد
ارومیه - ایرنا - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماکو گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 265 مورد بازرسی از محصولات و اقلام فرهنگی در دفتر مرزی گمرک بازرگان صورت گرفته و مجوزهای لازم صادر شده است.
اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست!
شبکه خبری - تحلیلی گیلان 24 یادداشتی با عنوان اطلاع رسانی در گیلان ناتوان، سنتی و دست به عصاست! به قلم مجید محمدپور منتشر کرده است.
اصحاب رسانه معلمان جامعه هستند
کرج – ایرنا – مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز گفت: رسانه و اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطی بین مسئولان و مردم و معلمان جامعه باید نقش تعاملی و سازنده ای با دستگاه های اجرایی داشته و کمک شایسته ای برای برنامه ریزی بهتر داشته باشند.
رژه اتوبوس‌های پیر در پایتخت
تهران- روزنامه همدلی در گزارش امروز(شنبه) خود به فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی تهران پرداخته که به جای تعمیر هنوز در سطح شهر در حال جابجلایی مسافر هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
عشایر؛ ذخایری ارزشمند برای انقلاب
پلیس مادر باردار گرفتار در گردنه برفی بجنورد را نجات داد
آسمان آبی و هوای پاک مطالبه مردم اراک
مدیریت سیلاب امری مغفول مانده در گیلان
برترین های مسابقات بدمینتون پیشکسوتان مرد کشور مشخص شدند
جام شانزدهمین دوره مسابقات کشتی شهید هاشمی نژاد به بهشهر رسید
دوئل نخست وزیر و رئیس مجلس عوام انگلیس بر سربرگزیت
یک گروه گردشگری در منطقه برفگیر سالند دزفول گرفتار شدند
خوزستان قهرمان مسابقات اسلالوم اتومبیلرانی کشور شد
گردنه امین الله بجنورد بازگشایی شد