تحریم، واژه ای آشنا در ادبیات رسانه ای

07:50 ۹۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 133 0
تحریم، واژه ای آشنا در ادبیات رسانه ای

خرم آباد - ایرنا - کلمه تحریم که مطرح می شود به سختی می توان در چهره اهالی رسانه تغییر خاصی مشاهده کرد چرا که معتقدند این هم از آن دست کلماتی است که به قدمت تاریخ انقلاب اسلامی در باره اش بارها و بارها نوشته اند.

ایرنا

کافی است در یکی از موتورهای جستجوی اینترنتی کلمه تحریم را جستجو کنیم، با حجم عظیمی از اخبار و اطلاعاتی مواجه می شویم که از سراسر جهان بارگذاری شده اند و مربوط به هیچ دوره زمانی خاصی نیستند چرا که قدمتی دارند به اندازه تاریخ جمهوری اسلامی ایران یعنی چهل سال.
شاید هیچکس به اندازه رسانه ای ها در این باره حرف برای گفتن نداشته باشد از این جهت در میزگردی با عنوان نقش رسانه ها در دوران تحریم و ایجاد امید در جامعه گفت وگویی با چند تن از اهالی قلم استان لرستان مطرح شد.

**نقش رسانه در گذر از بحران و ایجاد آرامش بسیار حائز اهمیت است
مدیر مسئول هفته نامه بامداد لرستان در این میزگرد گفت: تفاوت تحریم های دیروز با امروز این است که در دوران های پیشین رسانه ها نه تعدادشان به این اندازه بود و نه به اشکال امروزی بودند همچنین فضای رسانه ای هم به این اندازه باز نبود.
عزت الله چنگایی توضیح داد: در دوران دفاع مقدس علاوه بر مسائل ناشی از جنگ درگیر تحریم نیز بودیم لذا جنگ در اولویت بود اما امروزه به لطف تثبیت قدرت سیاسی و پایان جنگ ، تحریم در اولویت قرار گرفته است از این رو نقش رسانه در تثبیت وضع موجود، کمک به گذر از بحران و ایجاد آرامش در جامعه بسیار حائز اهمیت است.
این پیشکسوت مطبوعاتی استان لرستان گفت: رسانه در وقایع به میدان می آید که در کنترل موضوع ومسیر دادن به بحران نیز کمک کند.
وی فضای بسته رسانه در گذشته را یکی از عوامل آسیب به بدنه رسانه ای جامعه دانست و افزود: تا زمانی که متخلفین و مجرمان با اسامی الف و ب و جیم خطاب شوند نمی توان انتظار تاثیرگذاری خاصی از رسانه ها داشت چرا که اگر در اینگونه موضوعات با آزادی بیشتری ورود می کردند مفسدین اقتصادی نیز بدین گونه در زمان تحریم ها رفتار نمی کردند.
چنگایی با بیان اینکه در حوزه رسانه نیاز به بازتعریف داریم افزود: رسانه اگر به معنای واقعی خود تعریف شود و همچنین همراهی دولت را با خود به همراه داشته باشد می تواند در جریان های اجتماعی سیاسی عنصری تعیین کننده باشد نه اینکه به کپی پیست مطالب روی بیاورد.
وی ادامه داد: اهمیت جایگاه رسانه در جهان تا آنجاست که بوش پدر پیش از جنگ عراق برای آماده سازی افکارعمومی از طریق رسانه ها دست به تیلیغات و اطلاع رسانی گسترده ای از طریق شبکه های رسانه نمود و این در حالی است که رسانه های ما در تامین مخارج خود نیز مانده اند.
این فعال عرصه رسانه گفت: بسیاری از بحران های جامعه در واقع چیزی بیشتر از یک جو روانی نیست که اگر رسانه در جایگاه واقعی خود قرار گیرد به تنهایی می تواند آنها را مدیریت کرده و سمت و سو دهند.
وی افزود: رسانه اگر بتواند واقعیت تحریم ها را به درستی بیان کند، مراکز فساد اقتصادی را بصورت شفاف معرفی کند و راه های برون رفت از فشار تحریم را تبیین کند آنوقت است که می توانیم بگوییم رسالت واقعی خود را در حوزه مدیریت بحران به درستی انجام داده است.
چنگایی گفت: فراموش نکنیم که تحریم خود نمونه ای از جنگ است لذا رسانه باید با سلاح صداقت و شفافیت در این جنگ حاضر شود.

** هدف از تحریم ها ایجاد نارضایتی در بین مردم است
مدیر مسئول روزنامه یادگار امروز نیز در این میزگرد گفت: تحریم تنها یکی از مسائل نظام ماست اما علی رغم وجود توطئه های فراوان در تاریخ انقلاب ما از همان روز اول انقلاب تحریم وجود داشت اما وقوع مسائل مختلف در این چهل سال همواره موجب به حاشیه رفتن تحریم ها شده است.
حسن نجفوند هدف از اعمال تحریم را ایجاد نارضایتی در مردم دانست و افزود: در چنین شرایطی دولت باید سیبل بین مردم و تحریم ها باشد اما متاسفانه مردم در صف اول هستند.
این فعال رسانه ای که معتقد است رسانه ها به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی خود و همچنین حفظ منافع صنفی مورد حمایتشان به خودسانسوری مبتلا شده اند اظهار داشت: ما در بسیاری مواقع نتوانستیم اعتمادسازی کنیم در عین حال رسانه ها نیز به سمت شخصیت گرایی رفتند و این برای رسانه یک سم است در حالی که رسانه باید حس مسئولیت پذیری اجتماعی در جامعه را دامن بزند.
مدیر مسئول روزنامه یادگار امروز گفت: رسانه ها در این مقطع به خاطر علاقه به میهن و نظام و حکومت باید بحث منافع ملی را در نظر بگیرد و منافع ملی در حال حاضر چیزی جز مسائل اقتصادی و معیشتی مردم نیست.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید به گونه‌ای بازی کنند که شرایط برای سرمایه گذاری، تولید و عرضه داخلی مهیا شود افزود: اگر در این راستا حرکت کنیم بدون شک اقتصاد کشور تقویت شده و مقابله با تحریم‌ها بسیار راحت‌تر پیش خواهد رفت.
نجفوند اظهار داشت: اگر رسانه نقش نظارتی داشته باشد می‌تواند در حوزه مقابله با تحریم‌ها نقش کارا و مثبتی را ایفا کند.

** رسانه ها نباید به تحریم دامن بزنند
مسئول سازمان بسیج رسانه استان لرستان نیز در این میزگرد اظهار داشت: بیشتر از آنکه تحریم ها اثر منفی داشته باشد این رسانه ها هستند که با عدم همبستگی مشکلاتی را بوجود آورده و به تحریم ها دامن می زنند.
رضا مریدی اصل گفت: اگر این مسئله حل شود و در جامعه شاهد همبستگی بین همه رسانه ها (فارغ از جهت گیری ها جناحی) باشیم، آنها قادر خواهند بود که با تحلیل های خود فضاسازی رسانه های بیگانه تاثیر تحریم ها را خنثی کنند.
به گفته وی متاسفانه دولت در تقابل رسانه ای با غرب کوتاهی می کند به عنوان مثال رئیس جمهور آمریکا با یک توئیت موجب تاثیر بر افکار عمومی می شود و این در حالی است که مسئولان ما از این ظرفیت استفاده لازم را نمی برند چرا که هر تکی پاتکی را نیز به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه اگر به درستی حرکت کنیم از تحریم و دیگر توطئه های دشمنان هراس و نگرانی نخواهیم داشت اظهار کرد: اولین مسئله بالابردن سواد رسانه ای در سطح مدیران و سپس جامعه است زیرا تا زمانی که مدیران قدرت رسانه را باور نکنند و آن را ضعیف پندارند رسانه نیز مجال رویارویی قدرتمندانه با تحریم ها را در جامعه پیدا نخواهد کرد.
مریدی دومین مورد را استقلال رسانه دانست و گفت: در این خصوص باید روند اعطای مجوز به رسانه ها تغییر کرده و نیز از وضعیت دولتی به حالت صنفی تغییر پیدا کند.
مسئول سازمان بسیج رسانه استان لرستان از تعامل رسانه ها با یکدیگر به عنوان سومین مورد از شروط سه گانه یاد کرد و اظهار داشت: همبستگی در جهت حمایت قاطع از منافع ملی از اهمیت بسیار بالایی در این بین برخوردار است که همه باید خود را نسبت به اجرای آن مکلف بدانند.

** توجه بیشتر به روزنامه نگاری بحران راه عبور از تحریم هاست
کیانوش رستمی فعال رسانه ای و استاد دانشگاه نیز در این میزگرد گفت: ساختار رسانه ما چون از ابتدا حکومتی بوده لذا تا به امروز نیز علی رغم تغییرات فراوان، چهارچوب اصلی خود را حفظ کرده است و این موجب شده تا رسانه ها به دلیل مردمی نبودن در زمان بحران آنگونه که بایسته است نتوانند نقش خود را به گونه ای موثر ایفا کنند.
مدیر مسئول هفته نامه سیمره گفت: از آنجایی که تحریم ها اقتصاد کشور را هدف قرار داده پس رسانه ها نیز از گزند تحریم ها در امان نبوده اند و این مسئله تاثیرات منفی خود را بر ساختار اقتصادی رسانه گذاشته است.
وی در ادامه اظهار داشت: رسانه ملی نیز به دلیل اینکه بخش کوچکی از جامعه بزرگ ایران را نمایندگی می کند نتوانسته جایگاه مناسبی را در بحث مقابله با تحریم ها ایفا کند.
این مدرس دانشگاه گفت: در حوزه علم مطبوعات بحثی به نام روزنامه نگاری بحران وجود دارد که شایسته است اهالی قلم نسبت به موضوعات علمی اینچنینی اهتمام بیشتری داشته باشند.
وی روزنامه نگاری ایران را همواره مدافع وطن، مردم و منافع ملی کشور دانست و افزود: با تقویت رسانه ها این رکن کلیدی به راحتی می توان بازیگری قدرتمند در نبردی روانی شد که مدتهاست دشمن آن را به راه انداخته است.
رستمی گفت: بارها دیده شده که ابرقدرت ها پیش از حمله به یک کشور از کارزار رسانه ای خود در جهت تاثیر بر افکار عمومی استفاده می کنند که این خود مؤید این مسئله است که قدرتمندترین کشورهای جهان آنهایی هستند که رسانه قدرتمند دارند چرا که داشتن این امتیاز در نهایت به داشتن اقتصادی قوی و پویا ختم می شود.
7264/6060


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
موج دوم سیلاب به سمت گمیشان گلستان در حرکت است