تحریم، واژه ای آشنا در ادبیات رسانه ای

07:50 ۳۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 40 0
تحریم، واژه ای آشنا در ادبیات رسانه ای

خرم آباد - ایرنا - کلمه تحریم که مطرح می شود به سختی می توان در چهره اهالی رسانه تغییر خاصی مشاهده کرد چرا که معتقدند این هم از آن دست کلماتی است که به قدمت تاریخ انقلاب اسلامی در باره اش بارها و بارها نوشته اند.

ایرنا

کافی است در یکی از موتورهای جستجوی اینترنتی کلمه تحریم را جستجو کنیم، با حجم عظیمی از اخبار و اطلاعاتی مواجه می شویم که از سراسر جهان بارگذاری شده اند و مربوط به هیچ دوره زمانی خاصی نیستند چرا که قدمتی دارند به اندازه تاریخ جمهوری اسلامی ایران یعنی چهل سال.
شاید هیچکس به اندازه رسانه ای ها در این باره حرف برای گفتن نداشته باشد از این جهت در میزگردی با عنوان نقش رسانه ها در دوران تحریم و ایجاد امید در جامعه گفت وگویی با چند تن از اهالی قلم استان لرستان مطرح شد.

**نقش رسانه در گذر از بحران و ایجاد آرامش بسیار حائز اهمیت است
مدیر مسئول هفته نامه بامداد لرستان در این میزگرد گفت: تفاوت تحریم های دیروز با امروز این است که در دوران های پیشین رسانه ها نه تعدادشان به این اندازه بود و نه به اشکال امروزی بودند همچنین فضای رسانه ای هم به این اندازه باز نبود.
عزت الله چنگایی توضیح داد: در دوران دفاع مقدس علاوه بر مسائل ناشی از جنگ درگیر تحریم نیز بودیم لذا جنگ در اولویت بود اما امروزه به لطف تثبیت قدرت سیاسی و پایان جنگ ، تحریم در اولویت قرار گرفته است از این رو نقش رسانه در تثبیت وضع موجود، کمک به گذر از بحران و ایجاد آرامش در جامعه بسیار حائز اهمیت است.
این پیشکسوت مطبوعاتی استان لرستان گفت: رسانه در وقایع به میدان می آید که در کنترل موضوع ومسیر دادن به بحران نیز کمک کند.
وی فضای بسته رسانه در گذشته را یکی از عوامل آسیب به بدنه رسانه ای جامعه دانست و افزود: تا زمانی که متخلفین و مجرمان با اسامی الف و ب و جیم خطاب شوند نمی توان انتظار تاثیرگذاری خاصی از رسانه ها داشت چرا که اگر در اینگونه موضوعات با آزادی بیشتری ورود می کردند مفسدین اقتصادی نیز بدین گونه در زمان تحریم ها رفتار نمی کردند.
چنگایی با بیان اینکه در حوزه رسانه نیاز به بازتعریف داریم افزود: رسانه اگر به معنای واقعی خود تعریف شود و همچنین همراهی دولت را با خود به همراه داشته باشد می تواند در جریان های اجتماعی سیاسی عنصری تعیین کننده باشد نه اینکه به کپی پیست مطالب روی بیاورد.
وی ادامه داد: اهمیت جایگاه رسانه در جهان تا آنجاست که بوش پدر پیش از جنگ عراق برای آماده سازی افکارعمومی از طریق رسانه ها دست به تیلیغات و اطلاع رسانی گسترده ای از طریق شبکه های رسانه نمود و این در حالی است که رسانه های ما در تامین مخارج خود نیز مانده اند.
این فعال عرصه رسانه گفت: بسیاری از بحران های جامعه در واقع چیزی بیشتر از یک جو روانی نیست که اگر رسانه در جایگاه واقعی خود قرار گیرد به تنهایی می تواند آنها را مدیریت کرده و سمت و سو دهند.
وی افزود: رسانه اگر بتواند واقعیت تحریم ها را به درستی بیان کند، مراکز فساد اقتصادی را بصورت شفاف معرفی کند و راه های برون رفت از فشار تحریم را تبیین کند آنوقت است که می توانیم بگوییم رسالت واقعی خود را در حوزه مدیریت بحران به درستی انجام داده است.
چنگایی گفت: فراموش نکنیم که تحریم خود نمونه ای از جنگ است لذا رسانه باید با سلاح صداقت و شفافیت در این جنگ حاضر شود.

** هدف از تحریم ها ایجاد نارضایتی در بین مردم است
مدیر مسئول روزنامه یادگار امروز نیز در این میزگرد گفت: تحریم تنها یکی از مسائل نظام ماست اما علی رغم وجود توطئه های فراوان در تاریخ انقلاب ما از همان روز اول انقلاب تحریم وجود داشت اما وقوع مسائل مختلف در این چهل سال همواره موجب به حاشیه رفتن تحریم ها شده است.
حسن نجفوند هدف از اعمال تحریم را ایجاد نارضایتی در مردم دانست و افزود: در چنین شرایطی دولت باید سیبل بین مردم و تحریم ها باشد اما متاسفانه مردم در صف اول هستند.
این فعال رسانه ای که معتقد است رسانه ها به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی خود و همچنین حفظ منافع صنفی مورد حمایتشان به خودسانسوری مبتلا شده اند اظهار داشت: ما در بسیاری مواقع نتوانستیم اعتمادسازی کنیم در عین حال رسانه ها نیز به سمت شخصیت گرایی رفتند و این برای رسانه یک سم است در حالی که رسانه باید حس مسئولیت پذیری اجتماعی در جامعه را دامن بزند.
مدیر مسئول روزنامه یادگار امروز گفت: رسانه ها در این مقطع به خاطر علاقه به میهن و نظام و حکومت باید بحث منافع ملی را در نظر بگیرد و منافع ملی در حال حاضر چیزی جز مسائل اقتصادی و معیشتی مردم نیست.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها باید به گونه‌ای بازی کنند که شرایط برای سرمایه گذاری، تولید و عرضه داخلی مهیا شود افزود: اگر در این راستا حرکت کنیم بدون شک اقتصاد کشور تقویت شده و مقابله با تحریم‌ها بسیار راحت‌تر پیش خواهد رفت.
نجفوند اظهار داشت: اگر رسانه نقش نظارتی داشته باشد می‌تواند در حوزه مقابله با تحریم‌ها نقش کارا و مثبتی را ایفا کند.

** رسانه ها نباید به تحریم دامن بزنند
مسئول سازمان بسیج رسانه استان لرستان نیز در این میزگرد اظهار داشت: بیشتر از آنکه تحریم ها اثر منفی داشته باشد این رسانه ها هستند که با عدم همبستگی مشکلاتی را بوجود آورده و به تحریم ها دامن می زنند.
رضا مریدی اصل گفت: اگر این مسئله حل شود و در جامعه شاهد همبستگی بین همه رسانه ها (فارغ از جهت گیری ها جناحی) باشیم، آنها قادر خواهند بود که با تحلیل های خود فضاسازی رسانه های بیگانه تاثیر تحریم ها را خنثی کنند.
به گفته وی متاسفانه دولت در تقابل رسانه ای با غرب کوتاهی می کند به عنوان مثال رئیس جمهور آمریکا با یک توئیت موجب تاثیر بر افکار عمومی می شود و این در حالی است که مسئولان ما از این ظرفیت استفاده لازم را نمی برند چرا که هر تکی پاتکی را نیز به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه اگر به درستی حرکت کنیم از تحریم و دیگر توطئه های دشمنان هراس و نگرانی نخواهیم داشت اظهار کرد: اولین مسئله بالابردن سواد رسانه ای در سطح مدیران و سپس جامعه است زیرا تا زمانی که مدیران قدرت رسانه را باور نکنند و آن را ضعیف پندارند رسانه نیز مجال رویارویی قدرتمندانه با تحریم ها را در جامعه پیدا نخواهد کرد.
مریدی دومین مورد را استقلال رسانه دانست و گفت: در این خصوص باید روند اعطای مجوز به رسانه ها تغییر کرده و نیز از وضعیت دولتی به حالت صنفی تغییر پیدا کند.
مسئول سازمان بسیج رسانه استان لرستان از تعامل رسانه ها با یکدیگر به عنوان سومین مورد از شروط سه گانه یاد کرد و اظهار داشت: همبستگی در جهت حمایت قاطع از منافع ملی از اهمیت بسیار بالایی در این بین برخوردار است که همه باید خود را نسبت به اجرای آن مکلف بدانند.

** توجه بیشتر به روزنامه نگاری بحران راه عبور از تحریم هاست
کیانوش رستمی فعال رسانه ای و استاد دانشگاه نیز در این میزگرد گفت: ساختار رسانه ما چون از ابتدا حکومتی بوده لذا تا به امروز نیز علی رغم تغییرات فراوان، چهارچوب اصلی خود را حفظ کرده است و این موجب شده تا رسانه ها به دلیل مردمی نبودن در زمان بحران آنگونه که بایسته است نتوانند نقش خود را به گونه ای موثر ایفا کنند.
مدیر مسئول هفته نامه سیمره گفت: از آنجایی که تحریم ها اقتصاد کشور را هدف قرار داده پس رسانه ها نیز از گزند تحریم ها در امان نبوده اند و این مسئله تاثیرات منفی خود را بر ساختار اقتصادی رسانه گذاشته است.
وی در ادامه اظهار داشت: رسانه ملی نیز به دلیل اینکه بخش کوچکی از جامعه بزرگ ایران را نمایندگی می کند نتوانسته جایگاه مناسبی را در بحث مقابله با تحریم ها ایفا کند.
این مدرس دانشگاه گفت: در حوزه علم مطبوعات بحثی به نام روزنامه نگاری بحران وجود دارد که شایسته است اهالی قلم نسبت به موضوعات علمی اینچنینی اهتمام بیشتری داشته باشند.
وی روزنامه نگاری ایران را همواره مدافع وطن، مردم و منافع ملی کشور دانست و افزود: با تقویت رسانه ها این رکن کلیدی به راحتی می توان بازیگری قدرتمند در نبردی روانی شد که مدتهاست دشمن آن را به راه انداخته است.
رستمی گفت: بارها دیده شده که ابرقدرت ها پیش از حمله به یک کشور از کارزار رسانه ای خود در جهت تاثیر بر افکار عمومی استفاده می کنند که این خود مؤید این مسئله است که قدرتمندترین کشورهای جهان آنهایی هستند که رسانه قدرتمند دارند چرا که داشتن این امتیاز در نهایت به داشتن اقتصادی قوی و پویا ختم می شود.
7264/6060


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

تکذیب اقدام عجیب پلیس در جاده خوی – ماکو
مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، استفاده پلیس از خودرو شهروندان برای کمین در مسیر قاچاقچیان کالا را در جاده خوی – ماکو تکذیب کرد.
تردد ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور
رئیس اداره حقوقی پلیس راه با انتقاد از عملکرد دستگاه‌ها در حوزه اسقاط وسایل نقلیه فرسوده گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده و ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده در کشور تردد می‌کند.
هوای امسال کلانشهر‌ها بهتر از سال گذشته است
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه امسال کیفیت هوای کلانشهرها بهتر از سال گذشته بوده است، گفت: برخی دستگاه‌ها در اجرای مصوبات کاهش آلودگی هوا مشارکت بالایی داشتند. برخی دستگاه‌ها نیز باید عملکرد و تلاش خود را در این حوزه ارتقا دهند.
عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز
اگر در یک منطقه شهری که سطوح آلودگی در آن بالاست، زندگی می کنید، برنامه منظم ورزش در فضای باز ممکن است بیش از آن که مفید باشد به ضرر شما تمام شود.
زنگ ورزش مدارس تهران تعطیل شد
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران از تعطیلی زنگ ورزش مدارس در روز سه‌شنبه 2 بهمن ماه امسال خبر داد.
سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
شماره‌گذاری سمند EF۷ تا اطلاع ثانوی متوقف شد
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد گفت: ارسال دیرهنگام مدارک، دلیل شماره نشدن سمند یی.اف7 (EF7) دوگانه سوز از سوی راهور ناجاست.
بازار سکه بی‌اعتنا به کاهش قیمت طلا
با وجود آنکه در آغاز هفته جدید میلادی بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی نزدیک سه دلار عقبگرد داشت اما در بازار تهران اغلب مسکوکات طلا تحت تاثیر رشد نرخ ارز بالاتر از قیمت دیروز به خریداران فروخته شد.
واریز ۳ میلیارد به حساب همسر وزیر احمدی نژاد
یکی از اعضای هیات مدیره بانک سرمایه در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات اعضای هیات مدیره سابق این بانک ضمن تاکید بر این که جزو هیات مدیره غیر موظف این بانک بوده است، گفت‌: توصیه می‌کنم بانک‌ها عضو غیر موظف انتخاب نکنند.
نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!
با اینکه معاملات نفت خام سبک ایران تا دقایقی پیش در بورس انرژی تمدید شد اما در نهایت مشتری‌ای برای خرید آن اقدام نکرد. باید در ادامه منتظر اطلاعیه بورس انرژی و شرکت ملی نفت ایران در این رابطه بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پایان یافت
چالش های شهر اهواز در یک نگاه
270 ساختمان مشابه پلاسکو در تهران شناسایی شده است
ایزوایکو به دانش ساخت انواع شناورها با استانداردهای بین المللی دست یافت
خراسان شمالی در اعطای وام اشتغال روستایی 10 پله بالا آمد
پرونده قضایی تخلف زیست محیطی در عسلویه بوشهر تشکیل شد
30 میلیون مترمکعب آب در سدهای گلستان ذخیره شد
شرایط خدمت سربازی در آستان قدس رضوی اعلام شد
حاشیه نشینی پرحاشیه
عزم دولتمردان تدبیر و امید در محرومیت زدایی از جنوب کرمان