شأن نمایندگی و فرهنگ عذرخواهی

09:53 ۳۵ روز پیش افکار نیوز 67 0
شأن نمایندگی و فرهنگ عذرخواهی

واکنش ها به فیلم منتشر شده از توهین نماینده سراوان به یک کارمند گمرک و واکنش یک شهروند، ‌بسیار شدید است. مردم و رسانه ها از ضرورت برخورد با نماینده هتاک و پیگیری پرونده او در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می گویند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،واکنش ها به فیلم منتشر شده از توهین نماینده سراوان به یک کارمند گمرکو واکنش یک شهروند، ‌بسیار شدید است. مردم و
رسانهها از ضرورت برخورد با نماینده هتاک و پیگیری پرونده او در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می گویند.فشار افکار عمومی به حدی رسیده که نماینده سراوان به صورت رسمی عذر خواهی هم کرد،‌البته بماند که در عذر خواهی خود همچنان با زبان درشتی و تهدید سخن گفته است.در این باره اما گفتنی‌هایی هست.
1- قاسم میرزایی نکو،‌نماینده دماوندو فیروزکوه در واکنش به این موضوع گفته که باید در آن اداره یعنی گمرک را گل گرفت.نفس این حمایت از نماینده  توهین کننده غیر از آنکه رفتاری غیر مردمی و خلاف شان نمایندگی است،‌حاوی توهین هم هست. او همچنین گفته باید مشخص شود که این فیلم چگونه گرفته و بلافاصله پخش شده و چرا این همه انعکاس پیدا کرده است؟
 2- پروانه مافی،‌ نماینده دیگر لیست امید و از همکاران محمد باسط درازهی، در گفت و گو با انتخاب وقتی صحبت به رفتار مراجعه کننده می رسد می گوید کار آن مراجعه کننده بسیار بسیار زشت و نادرست بود.اما در مورد اهانت صریح نماینده سراوان به گفتن این جمله بسنده می کند که به آن نماینده نقد وارد است.
 3- نماینده سراوان در بند آخر متن عذر خواهی نوشته است:«تا پای استیضاحوزیر اقتصادو اخراج مدیر کل گمرک و کارمند هتاک ایستاده ام. امروز نوبت من است و فردا نوبت نماینده‌ای دیگر. اگر به این موضوع رسیدگی نشود.استعفاء داده و به دانشگاه  برمی گردم. از حق و حقوقم یک ذره کوتاه نمی آیم.»
 4- از نماینده مردمشریف سراوان انتظار استعفاء نداریم.کسی که نمی تواند با صراحت و با توجه به اشتباه روشن خود، از مردم عذر خواهی کند، قطعاً مسئولیت را هم به این سادگی رها نمی کند.آنکه عذر نمی خواهدُ‌چگونه انتظار داشته باشیم که استعفاء کند؟ اما حداقل از او انتظار داریم که برای دوره بعد نامزد نشودو این انتظار هم از دستگاه های نظارتی هست که افرادی که علنا به شخص یا اشخاصی توهین می کنند ‌تایید صلاحیت نشوند.
 5- از سایر نمایندگان مجلسهم که به خیال حفظ جایگاه و شان مجلس، به حمایت از نماینده سراوان برخاسته اند، این نکته را یادآور می شویم که حفظ جایگاه و شأن نمایندگی به دفاع از یک نماینده که فیلم هتاکی اش علنی شده و همگان دیده اند نیست.
همچنان که حفظ‌ شان نمایندگی به سهم خواهی از سفره انقلابنیست، به سلفی گرفتن با یک خانم که مسئول سیاست خارجیاتحادیه اروپاست هم نیست. و مثال ها از این دست فراوان است. لیست امید و برخی از نمایندگان فعلی مجلس آزمون بدی پس داده اند.
حفظ جایگاه و شأن نمایندگی به پیگیری حقوقملی و سپس منطقه ای مردم است،‌به سلامتو پاکدستی و دوری از رانت برای خود و بستگان است،‌به حفظ عزت کشور در برابر بیگانه است، به ادب و سواد نمایندگی است.‌ 
 6. مگر در تفکر اسلامی، مردم ولی نعمت نیستند؟ مگر کسی غیر از این مردم، رؤسای قوا و وزرا  و وکلا را به قدرت رسانده است؟ اینکه یک مسئول از کوره در برود عجیب نیست، اما رفتاری که نشانگر نگاه بالا به پایین است، رفتار از سر تکبر و نخوت، توهین به مردم و عذرخواهی در اثر فشار، آن هم همراه با تهدید و لجبازی، واقعا هیچ نسبتی با
انقلاب اسلامیو امام (ره) ندارد. همان امامی که فرمود: «وقتی مردم خدمتگزاری را نخواستند باید کنار برود» و «در هر صورت ما باید دنبال این معنا باشیم که مردم را نگه داریم و بدون پشتیبانی مردم نمی شود کار کرد».
 7. دو هفته پیش،
مقام معظم رهبریدر ابتدای جلسه درس خارج خود، از یک طلبه در جمع شاگردان و در حضور رسانه ها عذرخواهی کردند، آن هم به علت آنکه روز قبلش در واکنش به فریاد آن طلبه، قدری تند شده بودند؛ ضمن آنکه فیلمی هم از آن موضوع منتشر نشده و هیچ فشاری از سوی افکار عمومی نبود.
واقعا در نظامی که رهبرش در جمع چند صد نفری و در برابر رسانه ها، آن هم در شرایطی که توهینی صورت نگرفته و مهم تر از همه کسی هم از موضوع مطلع نبوده، از یک طلبه عذرخواهی می کنند، باید مسئولینی وجود داشته باشند که بابت توهین صریح و استفاده از الفاظ زشت، حاضر به عذرخواهی صریح و بدون تهدید نباشند؟ خوب است مسئولان غیر از هزینه کردن از رهبری به هر مناسبت، کمی هم به رفتار ایشان تمسک کنند.
مسعود پیرهادی


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نگاهی به بهترین کوپه‌های سال ۲۰۱۸
به لطف دستاورد‌هایی که در صنعت خودروسازی شاهد هستیم فرآیند ساخت خودرو‌ها سرعت بیشتری گرفته است، از طرف دیگر سلاطین خودروساز نیز ترجیح می‌دهند برای اینکه در برابر رقبا حرفی برای گفتن داشته باشند سالانه مدل‌های جدیدی از خودرو‌های خود معرفی کنند.
پیروزی خادم الشریعه در دور نخست مسابقات جبل الطارق
سارا سادات خادم الشریعه مسابقات شطرنج جبل الطارق را با برد آغاز کرد.
حدیث امام صادق(ع) درباره ترس از خدا
حدیث امام جعفر صادق (علیه السلام) درباره ترس از خدا را در ادامه بخوانید.
محرومان یک‌چهارم نهایی جام ملت‌ها- مشکل بزرگ قطر برابر کره‌جنوبی
تیم ملی قطر در مرحله بعد جام ملت‌ها نمی‌تواند از دو بازیکن خوب خود بهره ببرد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
«شهر دیوونه» احسان خواجه‌امیری، منتشر شد
تازه‌ترین آلبوم احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ از روز چهارشنبه سوم بهمن ماه با عنوان «شهر دیوونه» در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
رقابت یووه و اینتر برای جذب ستاره ناراضی رئال
دو باشگاه ایتالیایی یووه و اینتر به جذب هافبک نیمکت نشین رئال مادرید علاقه دارند و به دنبال جذب او هستند.
چرا یاردیم پیشنهاد النصر را رد کرد؟
سرمربی پیشین موناکو پیشنهاد وسوسه انگیز تیم عربستانی را رد کرد و از دلیل این تصمیم خود سخن به میان آورد.
آخرین وضعیت ساخت سریال تاریخی «سلمان فارسی»
نویسنده سریال «سلمان فارسی» از ادامه روند پیش تولید و انتخاب لوکیشن این مجموعه خبر داد.
مسی غایب بزرگ دیدار برابر سویا
مهاجم بارسلونا در دیدار رفت مرحله یک چهارم نهایی کوپا دل ری برابر سویا حضور نخواهد داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
آقای شفر، استقلال، عابر بانک نیست
جذب گرو و نویمایر و هزینه‌های اضافی که استقلال بابت تمدید قرارداد شفر داد و البته دستمزدی که برای ساشا شفر در نظرگرفته شده درحال و روز اسفبار مالی کنونی استقلال بی‌اثر نیست.
مظنه واحدهای ۷۰ متری در تهران؟
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان ۷۰متری در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی دی ماه ۹۷ است.
رادوشوویچ: ماریو با بهترین کارنامه به پرسپولیس می‌آید
دروازه‌بان کروات پرسپولیس گفت: دوباره ثابت می‌کنیم پرسپولیس بهترین تیم ایران و آسیاست.
حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد
نتانیاهو دوباره برای مردم ایران دایه مهربان‌تر از مادر شد
ضرغامی: توهم توطئه در آقای روحانی سنگین است
سفیر ایران با دستیار ویژه پوتین دیدار کرد
جهرمی: رزمایش قطع اینترنت، فجیع ترین عبارت بود
بسیج علیه ایران از هتل‌های ورشو تا شلیک موشک از اراضی اشغالی به دمشق
جهانگیری: فینالیست شویم، به امارات می‌روم
لاریجانی: آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد
نماینده دائم عربستان در سازمان ملل: ایران باید از سوریه خارج شود!
غرویان: دین را با چماق به کسی تحمیل نکنید