شأن نمایندگی و فرهنگ عذرخواهی

09:53 ۲۰۹ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 300 0
شأن نمایندگی و فرهنگ عذرخواهی

واکنش ها به فیلم منتشر شده از توهین نماینده سراوان به یک کارمند گمرک و واکنش یک شهروند، ‌بسیار شدید است. مردم و رسانه ها از ضرورت برخورد با نماینده هتاک و پیگیری پرونده او در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می گویند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،واکنش ها به فیلم منتشر شده از توهین نماینده سراوان به یک کارمند گمرکو واکنش یک شهروند، ‌بسیار شدید است. مردم و
رسانهها از ضرورت برخورد با نماینده هتاک و پیگیری پرونده او در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می گویند.فشار افکار عمومی به حدی رسیده که نماینده سراوان به صورت رسمی عذر خواهی هم کرد،‌البته بماند که در عذر خواهی خود همچنان با زبان درشتی و تهدید سخن گفته است.در این باره اما گفتنی‌هایی هست.
1- قاسم میرزایی نکو،‌نماینده دماوندو فیروزکوه در واکنش به این موضوع گفته که باید در آن اداره یعنی گمرک را گل گرفت.نفس این حمایت از نماینده  توهین کننده غیر از آنکه رفتاری غیر مردمی و خلاف شان نمایندگی است،‌حاوی توهین هم هست. او همچنین گفته باید مشخص شود که این فیلم چگونه گرفته و بلافاصله پخش شده و چرا این همه انعکاس پیدا کرده است؟
 2- پروانه مافی،‌ نماینده دیگر لیست امید و از همکاران محمد باسط درازهی، در گفت و گو با انتخاب وقتی صحبت به رفتار مراجعه کننده می رسد می گوید کار آن مراجعه کننده بسیار بسیار زشت و نادرست بود.اما در مورد اهانت صریح نماینده سراوان به گفتن این جمله بسنده می کند که به آن نماینده نقد وارد است.
 3- نماینده سراوان در بند آخر متن عذر خواهی نوشته است:«تا پای استیضاحوزیر اقتصادو اخراج مدیر کل گمرک و کارمند هتاک ایستاده ام. امروز نوبت من است و فردا نوبت نماینده‌ای دیگر. اگر به این موضوع رسیدگی نشود.استعفاء داده و به دانشگاه  برمی گردم. از حق و حقوقم یک ذره کوتاه نمی آیم.»
 4- از نماینده مردمشریف سراوان انتظار استعفاء نداریم.کسی که نمی تواند با صراحت و با توجه به اشتباه روشن خود، از مردم عذر خواهی کند، قطعاً مسئولیت را هم به این سادگی رها نمی کند.آنکه عذر نمی خواهدُ‌چگونه انتظار داشته باشیم که استعفاء کند؟ اما حداقل از او انتظار داریم که برای دوره بعد نامزد نشودو این انتظار هم از دستگاه های نظارتی هست که افرادی که علنا به شخص یا اشخاصی توهین می کنند ‌تایید صلاحیت نشوند.
 5- از سایر نمایندگان مجلسهم که به خیال حفظ جایگاه و شان مجلس، به حمایت از نماینده سراوان برخاسته اند، این نکته را یادآور می شویم که حفظ جایگاه و شأن نمایندگی به دفاع از یک نماینده که فیلم هتاکی اش علنی شده و همگان دیده اند نیست.
همچنان که حفظ‌ شان نمایندگی به سهم خواهی از سفره انقلابنیست، به سلفی گرفتن با یک خانم که مسئول سیاست خارجیاتحادیه اروپاست هم نیست. و مثال ها از این دست فراوان است. لیست امید و برخی از نمایندگان فعلی مجلس آزمون بدی پس داده اند.
حفظ جایگاه و شأن نمایندگی به پیگیری حقوقملی و سپس منطقه ای مردم است،‌به سلامتو پاکدستی و دوری از رانت برای خود و بستگان است،‌به حفظ عزت کشور در برابر بیگانه است، به ادب و سواد نمایندگی است.‌ 
 6. مگر در تفکر اسلامی، مردم ولی نعمت نیستند؟ مگر کسی غیر از این مردم، رؤسای قوا و وزرا  و وکلا را به قدرت رسانده است؟ اینکه یک مسئول از کوره در برود عجیب نیست، اما رفتاری که نشانگر نگاه بالا به پایین است، رفتار از سر تکبر و نخوت، توهین به مردم و عذرخواهی در اثر فشار، آن هم همراه با تهدید و لجبازی، واقعا هیچ نسبتی با
انقلاب اسلامیو امام (ره) ندارد. همان امامی که فرمود: «وقتی مردم خدمتگزاری را نخواستند باید کنار برود» و «در هر صورت ما باید دنبال این معنا باشیم که مردم را نگه داریم و بدون پشتیبانی مردم نمی شود کار کرد».
 7. دو هفته پیش،
مقام معظم رهبریدر ابتدای جلسه درس خارج خود، از یک طلبه در جمع شاگردان و در حضور رسانه ها عذرخواهی کردند، آن هم به علت آنکه روز قبلش در واکنش به فریاد آن طلبه، قدری تند شده بودند؛ ضمن آنکه فیلمی هم از آن موضوع منتشر نشده و هیچ فشاری از سوی افکار عمومی نبود.
واقعا در نظامی که رهبرش در جمع چند صد نفری و در برابر رسانه ها، آن هم در شرایطی که توهینی صورت نگرفته و مهم تر از همه کسی هم از موضوع مطلع نبوده، از یک طلبه عذرخواهی می کنند، باید مسئولینی وجود داشته باشند که بابت توهین صریح و استفاده از الفاظ زشت، حاضر به عذرخواهی صریح و بدون تهدید نباشند؟ خوب است مسئولان غیر از هزینه کردن از رهبری به هر مناسبت، کمی هم به رفتار ایشان تمسک کنند.
مسعود پیرهادی


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

یک دلیل عجیب نفخ کردن که باورتان نمی‌شود
محققان دریافتند رژیم غذایی DASH با میزان فیبر زیاد در مقایسه با رژیم غذایی کنترل کم فیبر، موجب افزایش نفخ شد.
بازداشت شرور محله فلاح- عکس
شرور محله فلاحشرور سابقه دار محله فلاح تهران که با اقدام به شرب خمر به کسبه محل حمله و اقدام به تخریب غرفه‌هایشان کرده بود، سرانجام توسط پلیس دستگیر شد.
پیشگیری از سرطان پوست با این روش
پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده DNA، از سرطان پوست پیشگیری کنند.
بازداشت خانم نظافتچی سارق- عکس
سارق زنی که تحت عنوان نظافتچی شرکتهای معتبر به منازل ورود میکرد طی عملیاتی پیچیده توسط ماموران کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد دیروز دستگیر شد.
باید‌ها و نباید‌های تغذیه‌ای در مبتلایان به کم کاری تیروئید
هایپرتیروئیدیسم یا همان کم کاری تیروئید شایع‌ترین بیماری پس از دیابت است.
اراذل و اوباش متواری پایتخت به دام افتاد
سردار ذوالقدری جزئیات دستگیری یکی از اراذل و اوباش متواری پایتخت را تشریح کرد.
با ۶۰ میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای کارکرده و دست دوم بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است که با ۶۰میلیون تومان می‌توان خرید.
تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت
گزارش مشترک فائو با سایر نهادهای سازمان ملل درباره وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان حاکی از این است که تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت.
قیمت آپارتمان در منطقه سیدخندان
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه سیدخندان تهران طی تیر ماه ۹۸ است.
شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار
کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار گفت: با اخذ مالیات از خانه‌های خالی، دورنمای سوداگری در بازار مسکن کور می‌‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ثبت بیش از ۲۹۹ هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از ولادت بیش از ۲۹۹ هزار نوزاد در سه ماه اول سال ۹۸ خبر داد.
خمیازه سمور- عکس
این تصویر دیدنی توسط جیمز راجرسون در اسکاتلند به ثبت رسیده است.
قصر متحرک مرسدس بنز در تهران- عکس
مرسدس بنز میباخ S600 مدل ۲۰۱۹، یکی از لوکسترین محصولات بنز که به تازگی وارد کشور شده و با پلاک گذرموقت در حال تردد در خیابان های پایتخت است.
آغاز مربیگری ژاوی در السد قطر
ژاوی هرناندس در آغاز فعالیت مربیگری خود، تمرینات تیم السد قطر را برای نخستین بار در بارسلونا زیر نظر گرفت.
درهای بوستان‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب باز است
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران، ماجرای قطع برق در یکی از بوستان‌های جنگلی را تشریح کرد و گفت: پارک‌های جنگلی تا ساعت ۱۲ شب پذیرای شهروندان هستند.
۱۲ عضو شورای نگهبان در یک نگاه
حامی مالی نتانیاهو: باید ایران را نابود کرد
لاریجانی: عادی‌سازی روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل خطرناک است
لفاظی همزمان پمپئو و ترامپ درباره ایران
لندن: تنش در منطقه به نفع هیچ کشوری نیست
برایان هوک: ایران کماکان پیشنهاد مذاکرات را رد می‌کند
جزئیات دیدار بشار اسد و امیرعبداللهیان
روایت یک بزک‌کننده برجام از وضعیت بی‌دولتی در اقتصاد
پرتغال صدور روادید برای ایرانیان را متوقف کرد
قانونگذاران آمریکایی قطعنامه‌ای برای بازگشت به برجام ارائه کردند