چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟

07:15 ۱۸۱ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 696 0
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟

از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،عصر روز گذشته، کلیپی از محمد باسط درازهی نماینده مردمسراوان در مجلس به صورت گسترده در شبکه های مجازی پخش شد و بازتاب گستردهای نیز در سطح عوام و خواص  پیدا کرد، او که در گمرکحضور یافته بود با یکی از کارمندان این مجموعه مشاجره لفظی کرد و ادبیاتی به کار بُرد که برازنده ساکن میدان بهارستان نبود.
پس از کنش و واکنش ها در قبال کلیپ پخش شده، احتمال می‌رفت پرونده نماینده سراوان در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گشوده شود اما کار فراتر از آن پیش رفت؛ سه شنبه عصر(۲۶ آذر) کلیپ پخش شد و صبح روز چهارشنبه(۲۷ آذرماه) وکلای مردم در هرم سبز بهارستان گردهم جمع شدند و در جلسه ای غیرعلنی به موضوع کلیپ پخش شده پرداختند، مهمان جلسه هم دژپسند وزیر امور اقتصادی و داراییبود.
جلسه غیرعلنی به پایان رسید و بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسهدر حلقه خبرنگاران پارلمانی قرار گرفت و به تشریح جزیئات این نشست پرداخت و گفت که، طبق توضیحات آقای درازهی، وی بیش از ۴۵ دقیقه جلوی در گمرک ایرانمعطل مانده؛ فحش‌هایی به وی داده و وی را عصبانی کرده بودند که منجر به آن اتفاق شد.
گویا توضیحات وزیر اقتصادو مطالب مطرح شده در جلسه غیرعلنی برای نمایندگان قانع کننده نبود چرا که وقتی درهای مجلس روبه اصحاب رسانهباز شد، خبر رسید که استیضاحوزیر اقتصاد در پی توهین به نماینده سراوان کلید خورد.
این گروه از نمایندگان، وکیل همکار خود در مجلس(خانه ملت) شدند و با اعلام اینکه در گمرک به باسط درازهی توهین شده است، خواهان استیضاح وزیر اقتصاد شدند؛ پیام استیضاح، پیگیری منافع «شخصی» در وقت «ملی» مجلس است.
علی کُرد نماینده خاش در مجلس شورای اسلامیضمن بیان این مطلب، گفت: در پی توهین کارمندان گمرک به محمدباسط درازهی نماینده سراوان، نمایندگان در حال جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد هستند.
وی می گوید: در این استیضاح نمایندگان خواستار عزل رئیس گمرک و رئیس حراست گمرک نیز شده اند و حدود ۴۰ امضا برای این استیضاح جمع آوری شده است.
سوت استیضاح  که در قطار بهارستان به صدا در آمد، وزیر برای آنکه بتواند با دست پُر به نمایندگان گزارش ارائه دهد و آنها را از استیضاح منصرف کند دست به قلم شد و دستور بررسی ویژه در اتباط با موضوع فیلم پخش شده پیرامون حضور نماینده سراوان در گمرک را صادر کرد تا واقعیت ماجرا شفاف‌سازی شود.
در عین حال وزیر اقتصاد تاکید کرده که در صورت محرز شدن تخلف از سوی یکی از کارکنان گمرک، بر اساس رویه حاکم بر وزارتخانهدر دوره مدیریت وی که اصل بر احترام و رعایت شئونات تعامل محترمانه و کریمانه با همه ارباب رجوع‌ها اعم از مردم و مقامات و مدیران به ویژه نمایندگان مردم در مجلس است، قطعا عذرخواهی خواهیم کرد.
 نمی توان در مقابل برگزاری جلسات غیرعلنی در مجلس و یا استیضاح از وزرا علامت سوال و یا تعجب قرار داد اما آنچه باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد این است، «برگزاری جلسات غیرعلنی و یا استیضاح وزرا به چه قیمتی؟!» «آیا دغدغه مردم در حال حاضر این است که چرا به نماینده مجلس توهین شده است؟نکته دیگر در این مجمل، ریشه یابی مشکلات اقتصادیو نسخه ای که مسئولان ذی ربط باید برای آن تجویز کنند، است. عدم برنامه ریزی و فقدان کارآمدی در مدیریت و نظارت در مجلس، باعث ناآرامی های اقتصادی در
دی ماهسال گذشته شد به گونه ای که در فضای ایجاد شده، نیروهای اپوزیسیون از آب گل آلود برای خود ماهی صید کردند و برای مدتی خوراکرسانه های ضد انقلابفراهم شد. مریم رجوی خائن، فرح دیبا،
رئیس جمهور آمریکاو سران رژیم منحوس صهیونیستی به حمایت از اغتشاشگرایان در داخل ایران پرداختند، اما خبری از مدیریت و نظارت نبود!سرانجام ضعف مدیریت مسئولان اجرایی، کاسه صبر نمایندگان را لبریز کرد و پس از استیضاح علی ربیعی که جلسه ای نفس گیر را به خود اختصاص داد قرعه به نام کرباسیان افتاد و او هم در شهریور ماه ۹۷ از قطار دولتدوازدهم پیاده شد؛ به عبارتی از دی ماه ۹۶ که اعتراضات مردم برای فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید، تا شهریور ماه ۹۷ به درازا کشید تا استیضاح رای بیاورد اما الان برای دغدغه شخصی یک نماینده یک شبه تصمیم به جلسه غیرعلنی گرفته می شود و یک شبه هم ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد جمع می شود!به راستی نمایندگان مجلسکه امروز خواهان استیضاح وزیر اقتصاد شده اند و جلسه غیرعلنی برگزار می کنند، در آن مقطع چندین جلسه برای واکاوی مسائل اقتصادی و ارائه پیشنهاد به وزرا برگزار کرده اند؟! نمی خواهیم منکر جلسات علنی و غیرعلنی در قوه مقننه پیرامون ارزیابی مسائل اقتصادیشویم اما آیا می توان سطح آن جلسات را با جلسه ای که اخیرا برگزار شد یکسان دانست؟ضمن آنکه مجلس دهم تاکنون چندین عضو کابینه را استیضاح کرده است که فقط دو وزیر با رای وکلای مردم برکنار شدند، به همین جهت این پرسش قابل طرح است «چرا نمایندگان به هرقمیت می خواهند زیر استیضاح وزرا را امضاء کنند؟»محمد رضا باهنر که سابقه ۲۸ ساله در مجلس دارد و هم اکنون نیز مشاور علی لاریجانیاست ، درباره هدف نمایندگان از استیضاح وزراء گفت: من هفت دوره در مجلس حضور داشتم و در دو دوره نبودم اما چه در آن هفت دوره که حضور داشتم و چه در دو دوره‌ای که حضور نداشتم می‌توانم بگویم مجلس از اکثریت و اقلیت برخوردار بود.
وی افزود: همین مشکل باعث شد که در مجلس دهم شاهد سه استیضاح باشیم اما هر سه بار وزرا بیشتر از قبل رأی کسب کردند و این نشان دهنده ضعف مجلس است؛ این ضعف به نمایندگان برنمی‌گردد بلکه به ساختار مجلس برمی‌گردد که اتفاقاً این‌گونه شده و هیچ کس هم تقصیر نداشته است.
مشاور رئیس مجلس تصریح کرد: برای رئیس مجلسو فراکسیون‌ها کار کردن در این مجلس خیلی سخت شده؛ ما دیدیم دولت لایحهتفکیک وزارتخانه‌ها را به مجلس فرستاد اما با آن مخالفت شد؛ دوره‌ ما وقتی چنین لایحه‌هایی ارسال می‌شد می‌نشستیم بحث کارشناسیمی‌کردیم و اصلاً بحث خط و جناح سیاسی و اینکه دولت در جناح ما بود یا نبود مطرح نبود.
باهنرگفت: «در مجلس، تصمیمات سیاسی به پنج درصد هم نمی‌رسد، ۹۵ درصد تصمیمات مجلس غیرسیاسی است و ضرورتی هم ندارد سیاسی باشد. »
نمایندگان باید سال آینده برای انتخاباتآماده شوند و کارنامه ای از اقدامات و تحرکاتشان به  مردم ارائه دهند تا  آنها درقبال عملکرد وکلای خود قضاوت کنند، پیگیری منافع شخصی به جای منافع ملی با چه عکس العملی از سوی مردم روبه رو خواهد شد؟ 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

کاهش تسلیحات هسته‌ای در جهان
مرکز پژوهشی بین المللی صلح واقع در سوئد اعلام کرد: با وجود اقدام کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای به ارتقای این نوع سلاح‌های کشتار جمعی، اما سلاح هسته‌ای در آینده کاهش خواهد یافت.
ابهام در انتخابی تیم ملی کشتی آزاد- یزدانی و قاسمپور چند بار باید کشتی بگیرند؟
در فاصله ۱۰ روز مانده تا برگزاری رقابت‌های مهم انتخابی تیم ملی کشتی آزاد که قرار است در ۵ وزن برگزار شود، هنوز قانون برگزاری این رقابت ها و اینکه کشتی گیران در چند مبارزه و بر چه اساسی انتخاب می‌شوند، مشخص نشده است.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.
صحبت‌های خطیر، مواضع باشگاه بود-منزوی وظیفه مذاکره با وریا و حسینی را برعهده دارد
باشگاه استقلال درباره نقل و انتقالات این باشگاه اطلاعیه صادر کرد.
اردوغان: اعتقادی به مرگ طبیعی مُرسی ندارم
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از برگزاری نماز میت غیابی محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر در استانبول گفت: «اعتقادی به مرگ طبیعی وی ندارم.»
شاندیزی: آسان‌ترین بازی برای فوتسال ایران سخت‌ترین بازی می‌شود
سرمربی تیم فوتسال زیر ۲۰ سال ایران گفت: بازی با لبنان را خیلی بد شروع کردیم و بچه‌ها بی‌رمق بودند.
انتقاد عربستان از اخوان المسلمین
وزارت خارجه عربستان اعلام کرد: اخوان المسلمین گروهی تروریستی است که نماینده اسلام نبوده و ثبات کشور‌ها را بر هم می‌زند.
صعود امیدهای فوتسال ایران به نیمه‌نهایی آسیا با برتری مقابل لبنان
امیدهای فوتسال ایران با پیروزی برابر لبنان راهی نیمه نهایی مسابقات قهرمانی زیر بیست سال آسیا شدند.
معرفی سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد مارک اسپر، وزیر نیروی زمینی را به عنوان سرپرست جدید وزارت دفاع معرفی می‌کند.
هشدار جدی نخست وزیر عراق به مداخله جویان
عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد: ما به هیچ کشور منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اجازه نمی‌دهیم که در خاک عراق حضور یابد و بدون توافق با دولت بخواهد علیه کشوری دیگر فعالیت کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.
چند درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند؟
محمد رضا مرندی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در نشست تخصصی «نگاهی به کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران در گام اول» که در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: در ارزیابی کارآمدی یک سیستم باید 4 عنصر اهداف، عملکرد، موانع و امکانات مورد توجه قرار گیرند.
کاهش تسلیحات هسته‌ای در جهان
مرکز پژوهشی بین المللی صلح واقع در سوئد اعلام کرد: با وجود اقدام کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای به ارتقای این نوع سلاح‌های کشتار جمعی، اما سلاح هسته‌ای در آینده کاهش خواهد یافت.
ابهام در انتخابی تیم ملی کشتی آزاد- یزدانی و قاسمپور چند بار باید کشتی بگیرند؟
در فاصله ۱۰ روز مانده تا برگزاری رقابت‌های مهم انتخابی تیم ملی کشتی آزاد که قرار است در ۵ وزن برگزار شود، هنوز قانون برگزاری این رقابت ها و اینکه کشتی گیران در چند مبارزه و بر چه اساسی انتخاب می‌شوند، مشخص نشده است.
امیدوارم در استقلال بمانم
نورافکن در مورد اینکه فصل بعد در استقلال می‌مانی یا نه، گفت: تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم صحبت‌های با شارلوای بلژیک شده است .
چند درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند؟
رونمایی از «آهن‌ قراضه ناو آمریکایی»
ترامپ و سنا هیچ‌کدام خواهان درگیری با ایران نیستند
«مُرسی» تازه‌ترین قربانی اعتماد به آمریکا
رایزنی برایان هوک با مقامات سه کشور اروپایی درباره ایران
گفت و شنود- شیشه!
جهانگیری ‌خطاب به آمریکایی‌ها: چه اتفاقی افتاد از برجام کنار کشیدید؟
شواهد آمریکا درباره حادثه دریای عمان از سوی نزدیک‌ترین همپیمانانش زیر سوال رفته است
اینستکس آنچه ایران می‌خواهد را انجام نخواهد داد
چرا رهبری نامه جهانگیری درباره FATF را به مجمع ارجاع دادند؟