چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟

07:15 ۹۲ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 670 0
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟

از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،عصر روز گذشته، کلیپی از محمد باسط درازهی نماینده مردمسراوان در مجلس به صورت گسترده در شبکه های مجازی پخش شد و بازتاب گستردهای نیز در سطح عوام و خواص  پیدا کرد، او که در گمرکحضور یافته بود با یکی از کارمندان این مجموعه مشاجره لفظی کرد و ادبیاتی به کار بُرد که برازنده ساکن میدان بهارستان نبود.
پس از کنش و واکنش ها در قبال کلیپ پخش شده، احتمال می‌رفت پرونده نماینده سراوان در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گشوده شود اما کار فراتر از آن پیش رفت؛ سه شنبه عصر(۲۶ آذر) کلیپ پخش شد و صبح روز چهارشنبه(۲۷ آذرماه) وکلای مردم در هرم سبز بهارستان گردهم جمع شدند و در جلسه ای غیرعلنی به موضوع کلیپ پخش شده پرداختند، مهمان جلسه هم دژپسند وزیر امور اقتصادی و داراییبود.
جلسه غیرعلنی به پایان رسید و بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسهدر حلقه خبرنگاران پارلمانی قرار گرفت و به تشریح جزیئات این نشست پرداخت و گفت که، طبق توضیحات آقای درازهی، وی بیش از ۴۵ دقیقه جلوی در گمرک ایرانمعطل مانده؛ فحش‌هایی به وی داده و وی را عصبانی کرده بودند که منجر به آن اتفاق شد.
گویا توضیحات وزیر اقتصادو مطالب مطرح شده در جلسه غیرعلنی برای نمایندگان قانع کننده نبود چرا که وقتی درهای مجلس روبه اصحاب رسانهباز شد، خبر رسید که استیضاحوزیر اقتصاد در پی توهین به نماینده سراوان کلید خورد.
این گروه از نمایندگان، وکیل همکار خود در مجلس(خانه ملت) شدند و با اعلام اینکه در گمرک به باسط درازهی توهین شده است، خواهان استیضاح وزیر اقتصاد شدند؛ پیام استیضاح، پیگیری منافع «شخصی» در وقت «ملی» مجلس است.
علی کُرد نماینده خاش در مجلس شورای اسلامیضمن بیان این مطلب، گفت: در پی توهین کارمندان گمرک به محمدباسط درازهی نماینده سراوان، نمایندگان در حال جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد هستند.
وی می گوید: در این استیضاح نمایندگان خواستار عزل رئیس گمرک و رئیس حراست گمرک نیز شده اند و حدود ۴۰ امضا برای این استیضاح جمع آوری شده است.
سوت استیضاح  که در قطار بهارستان به صدا در آمد، وزیر برای آنکه بتواند با دست پُر به نمایندگان گزارش ارائه دهد و آنها را از استیضاح منصرف کند دست به قلم شد و دستور بررسی ویژه در اتباط با موضوع فیلم پخش شده پیرامون حضور نماینده سراوان در گمرک را صادر کرد تا واقعیت ماجرا شفاف‌سازی شود.
در عین حال وزیر اقتصاد تاکید کرده که در صورت محرز شدن تخلف از سوی یکی از کارکنان گمرک، بر اساس رویه حاکم بر وزارتخانهدر دوره مدیریت وی که اصل بر احترام و رعایت شئونات تعامل محترمانه و کریمانه با همه ارباب رجوع‌ها اعم از مردم و مقامات و مدیران به ویژه نمایندگان مردم در مجلس است، قطعا عذرخواهی خواهیم کرد.
 نمی توان در مقابل برگزاری جلسات غیرعلنی در مجلس و یا استیضاح از وزرا علامت سوال و یا تعجب قرار داد اما آنچه باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد این است، «برگزاری جلسات غیرعلنی و یا استیضاح وزرا به چه قیمتی؟!» «آیا دغدغه مردم در حال حاضر این است که چرا به نماینده مجلس توهین شده است؟نکته دیگر در این مجمل، ریشه یابی مشکلات اقتصادیو نسخه ای که مسئولان ذی ربط باید برای آن تجویز کنند، است. عدم برنامه ریزی و فقدان کارآمدی در مدیریت و نظارت در مجلس، باعث ناآرامی های اقتصادی در
دی ماهسال گذشته شد به گونه ای که در فضای ایجاد شده، نیروهای اپوزیسیون از آب گل آلود برای خود ماهی صید کردند و برای مدتی خوراکرسانه های ضد انقلابفراهم شد. مریم رجوی خائن، فرح دیبا،
رئیس جمهور آمریکاو سران رژیم منحوس صهیونیستی به حمایت از اغتشاشگرایان در داخل ایران پرداختند، اما خبری از مدیریت و نظارت نبود!سرانجام ضعف مدیریت مسئولان اجرایی، کاسه صبر نمایندگان را لبریز کرد و پس از استیضاح علی ربیعی که جلسه ای نفس گیر را به خود اختصاص داد قرعه به نام کرباسیان افتاد و او هم در شهریور ماه ۹۷ از قطار دولتدوازدهم پیاده شد؛ به عبارتی از دی ماه ۹۶ که اعتراضات مردم برای فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید، تا شهریور ماه ۹۷ به درازا کشید تا استیضاح رای بیاورد اما الان برای دغدغه شخصی یک نماینده یک شبه تصمیم به جلسه غیرعلنی گرفته می شود و یک شبه هم ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد جمع می شود!به راستی نمایندگان مجلسکه امروز خواهان استیضاح وزیر اقتصاد شده اند و جلسه غیرعلنی برگزار می کنند، در آن مقطع چندین جلسه برای واکاوی مسائل اقتصادی و ارائه پیشنهاد به وزرا برگزار کرده اند؟! نمی خواهیم منکر جلسات علنی و غیرعلنی در قوه مقننه پیرامون ارزیابی مسائل اقتصادیشویم اما آیا می توان سطح آن جلسات را با جلسه ای که اخیرا برگزار شد یکسان دانست؟ضمن آنکه مجلس دهم تاکنون چندین عضو کابینه را استیضاح کرده است که فقط دو وزیر با رای وکلای مردم برکنار شدند، به همین جهت این پرسش قابل طرح است «چرا نمایندگان به هرقمیت می خواهند زیر استیضاح وزرا را امضاء کنند؟»محمد رضا باهنر که سابقه ۲۸ ساله در مجلس دارد و هم اکنون نیز مشاور علی لاریجانیاست ، درباره هدف نمایندگان از استیضاح وزراء گفت: من هفت دوره در مجلس حضور داشتم و در دو دوره نبودم اما چه در آن هفت دوره که حضور داشتم و چه در دو دوره‌ای که حضور نداشتم می‌توانم بگویم مجلس از اکثریت و اقلیت برخوردار بود.
وی افزود: همین مشکل باعث شد که در مجلس دهم شاهد سه استیضاح باشیم اما هر سه بار وزرا بیشتر از قبل رأی کسب کردند و این نشان دهنده ضعف مجلس است؛ این ضعف به نمایندگان برنمی‌گردد بلکه به ساختار مجلس برمی‌گردد که اتفاقاً این‌گونه شده و هیچ کس هم تقصیر نداشته است.
مشاور رئیس مجلس تصریح کرد: برای رئیس مجلسو فراکسیون‌ها کار کردن در این مجلس خیلی سخت شده؛ ما دیدیم دولت لایحهتفکیک وزارتخانه‌ها را به مجلس فرستاد اما با آن مخالفت شد؛ دوره‌ ما وقتی چنین لایحه‌هایی ارسال می‌شد می‌نشستیم بحث کارشناسیمی‌کردیم و اصلاً بحث خط و جناح سیاسی و اینکه دولت در جناح ما بود یا نبود مطرح نبود.
باهنرگفت: «در مجلس، تصمیمات سیاسی به پنج درصد هم نمی‌رسد، ۹۵ درصد تصمیمات مجلس غیرسیاسی است و ضرورتی هم ندارد سیاسی باشد. »
نمایندگان باید سال آینده برای انتخاباتآماده شوند و کارنامه ای از اقدامات و تحرکاتشان به  مردم ارائه دهند تا  آنها درقبال عملکرد وکلای خود قضاوت کنند، پیگیری منافع شخصی به جای منافع ملی با چه عکس العملی از سوی مردم روبه رو خواهد شد؟ 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فوتبال جهان| بررسی پرداخت پاداش جام جهانی 2018 به تیم منحل‌شده روسی
فوتبال جهان - فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) موضوع پرداخت پاداش جام جهانی ۲۰۱۸ به تیم منحل‌شده روسیه را تحت بررسی قرار دارد.
کشتی فرنگی زیر 23 سال آسیا| نتایج نمایندگان ایران در مسابقات صبح امروز
مسابقات هفت وزن کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
فوتبال جهان| دیک ادووکات: چرچسوف مرد خوبی است اما بلژیک 2 بر صفر برنده می‌شود
فوتبال جهان - دیک ادووکات سرمربی پیشین تیم‌های ملی فوتبال بلژیک و روسیه به پیش‌بینی رویارویی امشب (پنجشنبه) آنها در انتخابی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ پرداخت.
والری گازایف: سردار آزمون یک مهاجم عالی و تاثیرگذار است
والری گازایف، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال روسیه و عضو مجلس دومای دولتی این کشور سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ را یک مهاجم عالی و تاثیرگذار دانست.
زینب کبری موسوی: در رویای المپیک هستم
بانوی یخ‌نورد کشورمان گفت: در رویای المپیک هستم و می‌خواهم در بازی‌های زمستانی حضور داشته باشم.
سرمربی فرانسوی تیم طارمی رفتنی شد
کریستین ژورکوف، سرمربی فرانسوی الغرافه قطر تصمیم به جدایی از این تیم گرفته است.
فوتبال جهان|تساوی خانگی آلمان در بازی دوستانه
فوتبال جهان - تیم ملی آلمان در دیداری دوستانه به تساوی رضایت داد.
فوتبال جهان| فسخ قرارداد بازیکن شفیلد یونایتد پس از حرکت نژادپرستانه
فوتبال جهان - تیم شفلید یونایتد انگلیس پس از محرومیت پنج جلسه‌ای بازیکن این تیم به خاطر حرکت نژادپرستانه‌اش تصمیم به فسخ قرارداد او گرفت.
فوتبال جهان|«تودور» سرمربی اودینزه شد
فوتبال جهان - مدافع کروات سابق تیم فوتبال یوونتوس سرمربی اودینزه شد.
فوتبال جهان|توتی سفیر یورو 2020 شد
فوتبال جهان - اسطوره تیم رم سفیر دوره آینده جام ملت‌های اروپا نام گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
بازدید سرزده روحانی از 2 مجموعه در اولین روز سال 98
ویژه‌نامه نوروزی-2| نگاهی به 20 نکته مهم از بیانات رهبری در سال 97
پیام نوروزی آیت‌الله جنتی؛ ˮمسئولان برای حل مشکلات معیشتی مردم مجدانه تلاش کنندˮ
تخلف اروپا برای تأخیر در راه‌‌ا‌ندازی ˮاینستکسˮ
یک نماینده مجلس: استانی شدن انتخابات باعث فراموشی شهرهای کوچک می‌شود
روحانی در پیام نوروزی: مردم را امسال در ˮرفاه بیشترˮ قرار می‌دهیم
رهبر معظم انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند
مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال 97 انتخاب شد
ˮواگذاری زمین‌های رباط‌کریم به افراد دو‌تابعیتیˮ
روایت سخنران مذهبی از توصیه حجت‌الاسلام رئیسی برای انتقاد دلسوزانه به قوه قضائیه