ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

00:35 ۲۱۲ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 471 0
ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

سرنوشت دختر حاکم دبی همچنان در هاله‎ای از ابهام است و کاربران شبکه‎های اجتماعی خواستار روشن شدن وضعیت وی هستند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،قتل هولناک و وحشیانه خاشقجی منتقد سعودی و ستون نویس واشنگتن پستسبب بروز تبعاتی برای عربستانو متعاقب آن شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارسشد. پیامد‌های این جنایت از عربستان فراتر رفته و به امارات، متحد نزدیک عربستان رسید. حال «شیخ محمد بن رشید آل مکتوم»، حاکم
دبیو نخست وزیر امارات به جرم آدم رباییو حتی قتلاحتمالی دخترش لطیفه مکتوم یکی از سی فرزند خود، تحت فشار‌های بین المللی قرار گرفته است.
دیده بان حقوق بشردر هفته جاری در گزارشی از ۱۰ مورد نقض حقوف بشر در سال ۲۰۱۸ نام برد که ناپدیدشدن «لطیفه» شاهزاده اماراتی پس از فرار نافرجام از امارات و بازگشت اجباری به این کشور، از جمله آن ها بوده است. در پی ادامه بی خبری از سرنوشت این شاهزاده سعودی،
فضای مجازیشاهد ترند شدن هشتگ‎هایی مانند "لطیفه را آزاد کنید"، "زندانی در دوبی"، "دوبی را تحریم کنید"، "شاهزاده لطیفه" و غیره بوده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که این شاهزاده اماراتی، ماه مارس سال جاری در عملیاتی بسیار محرمانه در ۵۰ کیلومتری ساحل گوا در یک کشتیتحت پرچم آمریکا دستگیر و به اجبار به امارات بازگردانده شد. گفته شده او با کمک مربی ورزشی فنلاندی و یک دوست فرانسوی الاصل تبعه آمریکای خود، در حال فرار از حبسی ظالمانه بوده است. از آن زمان تاکنون خبری از این شاهزاده اماراتی منتشر نشده و کلیه حساب‌های کاربری آنلاین وی حذف شده‎اند. این امر سبب شد شایعه قتل وی بیش از پیش پررنگ شود.
دولت امارات تاکنون مواضع متعددی درباره این موضوع اتخاذ کرده است. امارات در تلاش برای فرافکنی از نقض
حقوققانونی اتباع و حتی افراد خاندان سلطنتی، اعلام کرد شاهزاده لطیفه در حال فرار با «هرو جاوبرت» جاسوس آمریکایی که تلاش داشت در اقدامی توطئه آمیز از وی به عنوان اهرمی در مقابل خاندان سلطنتی استفاده کند، دستگیر شد. از سویی دیگر در ادامه اختلافات عربستان و امارات با قطر که منجر به شکل گیری ائتلاف ضد قطری و محاصره بی حاصل این کشور شد، این شیخ نشین ادعا کرد این شاهزاده برای کشور
قطرجاسوسی می‌کرده است.
این ادعا‌های ضد و نقیض در کنار عدم حضور شاهزاده مذکور در مجامع عمومی سبب تشدید نگرانی‌ها درخصوص پایان تراژیک این ماجرای مرموز مانند آن چه که در مورد خاشقجی رخ داد، شده است.
در ماه مارس و پس از دستگیری و بازگشت اجباری لطیفه به امارات، ویدئویی از سوی «تینا یاوهیانن» مربی فنلاندی ورزش‌های رزمی وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو لطیفه اعلام کرد که وی به دلیل محدودیت‌های اعمال شده توسط
خانوادهاش اقدام به فرار کرده است.
 یاوهیانن که از سال ۲۰۱۰ به عنوان مربی کاپوئرای لطیفه مشغول به کار شد، گفت: وی در سال ۲۰۱۷ پس از کشته شدن یکی از دوستانش و وضعیت دشوار خواهرش شمسه پس از فرار ناموفق از امارات، به وی اعتماد کرده و از او خواسته بود برای فرار کمکش کند. در واقع او نمی‌خواست به عاقبت شمسه دچار شود و تلاش می‌کرد به حقوق ابتدایی خود مانند حق زندگی و انتخاب دست یابد. وی که در تقابل با شرایط موجود امارات بار‌ها فراخوان عمومی داده، ولی نتیجه‌ای نگرفته بود، در سال ۲۰۰۲ فراری ناموفق و حبسی سه ساله را تجربه کرده بود. لطیفه با انتقاد از شکنجه و آزار دوران
حبسخود و نیز جوخه‌های مرگپدرش وی را متهم به سرکوب مخالفان درون خاندان سلطنتی می‌کرد. این شاهزاده اماراتی در ۷ سال گذشته برای فرار مجدد برنامه ریزی می‌کرد. تا این که در نهایت در فوریه ۲۰۱۸ با کمک مربی و نیز دوست فرانسوی الاصل خود از دوبی به مسقط رفت و قصد داشت با ورود قایق تحت پرچم آمریکا به آب‌های آزاد، به هند رفته و از آن جا به فلوریدای آمریکا پرواز و درخواست پناهندگی سیاسی کند.
اما در نهایت دستگیر و به امارات بازگردانده شد. یوهیانن که پس از مدتی بازداشت آزاد شد، گفت: از چهارم مارس تاکنون موفق به برقراری تماس با لطیفه نشده است. سازمان ملل، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و گروه‌های دیگر در ۹ ماه گذشته مرتبا از امارات درخواست کردند تا اطلاعاتی درباره
سلامتو محل زندگی شاهزاده را در اختیار آن‌ها قرار بدهد. اما این تلاش‌ها همچنان بی پاسخ مانده اند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۵ کشتی جنگی هند و امارات و همچنین دو هواپیمای نظامی و یک هلیکوپتر در عملیات دستگیری این شاهزاده اماراتی شرکت داشتند. این در حالی است که مقامات هندی با رد اتهام مشارکت در این عملیات مدعی شدند اطلاعی درباره وقوع عملیات نظامی در سواحل خود ندارند.
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که امارات تلاش دارد تا چهره‌ای مترقی از خود در میان سایر شیخ نشین‌ها ارائه کند. لطیفه در ویدئوی مذکور کلیه ادعا‌های پدرش مبنی بر حرکت به سمت مدرنیته را
تبلیغاتصرف می‌داند.
ناپدید شدن شاهزاده اماراتی زیر ذره بین سازمان‌های بین المللیدر حالی که امارات پاسخ درخواست سازمان‌های بین المللی مبنی بر ارائه شواهدی از محل زندگی لطیفه را بی جواب گذاشته، پنجم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری جشن تولدوی در کنار خانواده و در صلح خبر داد. این در حالی است که وی در ویدئویی که مربی فنلاندی‎اش منتشر کرد پس از صحبت درباره شرایط غیرانسانی زندگی خود و انتقاد از سیاست‌های پدرش گفته بود حاضر است بمیرد، اما به دوبی بازنگردد. وی در این ویدئو گفته بود شما زمانی این ویدئو را می‌بینید که یا من مرده باشم یا در شرایط بسیار بسیار بدی به سر ببرم.
جنایت‌های وحشیانه و نقض گسترده حقوق بشر در این شیخ نشین مشابه اتفاقاتی است که در عربستان رخ می‌دهد. براساس شواهد موجود، سازمان‌های اطلاعاتی این دو پادشاهی ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند. حضور محمد دحلان مشاور ویژه محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در عملیات قتل خاشقجی از جمله این شواهد است. این دو پادشاهی علیرغم اختلافات ارضی که دارند به دلیل نزدیکی مواضعشان در امور مختلفی مانند حاکمیت، سیستم حکومتی، بی توجهی به حقوق بشر و ... متحدان نزدیکی به شمار می‌روند. همکاری در محاصره قطر و نیز در
جنگیمن تنها دو مورد از اقدامات بی ثبات کننده این دو کشور در منطقه هستند.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
شبنم قلی خانی در جشنواره فیلم شهر- عکس
شبنم قلی خانی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
درخشش خرید جدید پرسپولیس در ترکیه
در بازی درون‌تیمی عصر دوشنبه، وحید امیری درخشش ویژه‌ای داشت. این بازیکن چپ‌پا و تکنیکی نه‌تنها دو گل در بازی درون‌تیمی زد بلکه با دریبل و فرارهایش همه را به وجد آورد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
ویلموتس نسبت به مرگ مربی‌ سابق واکنش نشان داد
روز گذشته «روبرت واسایژه»، سرمربی اسبق شیاطین سرخ (بلژیک)در سن 79 سالگی درگذشت.
می‌ترکانم و برمی‌گردم پرسپولیس!
تنها چیزی که در این سال‌ها از پیام صادقیان دیده شده، التماس و آه و اشک برای بازگشت به پرسپولیس بوده؛ سیاستی که نه بر برانکو سازگار بود و نه حتی مدیران مختلف باشگاه را نرم کرد.
خوش‌آمدگویی اینستاگرامی باشگاه خنت بلژیک به میلاد محمدی
باشگاه خنت با انتشار تصاویری از میلاد محمدی در اینستاگرام ورود او را به این باشگاه بلژیکی تبریک گفت.
آشنایی با خواص پیاز در مقابله با سرطان
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
خبرگزاری ها درباره کناره‌گیری «یوکیا آمانو» از ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از رقابت هماهنگ‌کننده ارشد آژانس و نماینده آرژانتین در این سازمان برای جانشینی آمانو خبر داد.
مظنه خرید خانه در محله کریمخان
برای خرید واحد ۱۱۷ متری با عمر بنا ۳۰ سال در کریمخان خیابان ایرانشهر به سرمایه یک میلیارد و ۱۷۰. میلیون تومانی نیاز است.
رقیبان جانشینی آمانو چه کسانی هستند؟
نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است
اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد
گزارش حمله موشکی به یکی از فرودگاه‌های طرابلس لیبی
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
عاون ترامپ از تحریم دو تن از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد