ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

00:35 ۳۳ روز پیش افکار نیوز 126 0
ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

سرنوشت دختر حاکم دبی همچنان در هاله‎ای از ابهام است و کاربران شبکه‎های اجتماعی خواستار روشن شدن وضعیت وی هستند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،قتل هولناک و وحشیانه خاشقجی منتقد سعودی و ستون نویس واشنگتن پستسبب بروز تبعاتی برای عربستانو متعاقب آن شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارسشد. پیامد‌های این جنایت از عربستان فراتر رفته و به امارات، متحد نزدیک عربستان رسید. حال «شیخ محمد بن رشید آل مکتوم»، حاکم
دبیو نخست وزیر امارات به جرم آدم رباییو حتی قتلاحتمالی دخترش لطیفه مکتوم یکی از سی فرزند خود، تحت فشار‌های بین المللی قرار گرفته است.
دیده بان حقوق بشردر هفته جاری در گزارشی از ۱۰ مورد نقض حقوف بشر در سال ۲۰۱۸ نام برد که ناپدیدشدن «لطیفه» شاهزاده اماراتی پس از فرار نافرجام از امارات و بازگشت اجباری به این کشور، از جمله آن ها بوده است. در پی ادامه بی خبری از سرنوشت این شاهزاده سعودی،
فضای مجازیشاهد ترند شدن هشتگ‎هایی مانند "لطیفه را آزاد کنید"، "زندانی در دوبی"، "دوبی را تحریم کنید"، "شاهزاده لطیفه" و غیره بوده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که این شاهزاده اماراتی، ماه مارس سال جاری در عملیاتی بسیار محرمانه در ۵۰ کیلومتری ساحل گوا در یک کشتیتحت پرچم آمریکا دستگیر و به اجبار به امارات بازگردانده شد. گفته شده او با کمک مربی ورزشی فنلاندی و یک دوست فرانسوی الاصل تبعه آمریکای خود، در حال فرار از حبسی ظالمانه بوده است. از آن زمان تاکنون خبری از این شاهزاده اماراتی منتشر نشده و کلیه حساب‌های کاربری آنلاین وی حذف شده‎اند. این امر سبب شد شایعه قتل وی بیش از پیش پررنگ شود.
دولت امارات تاکنون مواضع متعددی درباره این موضوع اتخاذ کرده است. امارات در تلاش برای فرافکنی از نقض
حقوققانونی اتباع و حتی افراد خاندان سلطنتی، اعلام کرد شاهزاده لطیفه در حال فرار با «هرو جاوبرت» جاسوس آمریکایی که تلاش داشت در اقدامی توطئه آمیز از وی به عنوان اهرمی در مقابل خاندان سلطنتی استفاده کند، دستگیر شد. از سویی دیگر در ادامه اختلافات عربستان و امارات با قطر که منجر به شکل گیری ائتلاف ضد قطری و محاصره بی حاصل این کشور شد، این شیخ نشین ادعا کرد این شاهزاده برای کشور
قطرجاسوسی می‌کرده است.
این ادعا‌های ضد و نقیض در کنار عدم حضور شاهزاده مذکور در مجامع عمومی سبب تشدید نگرانی‌ها درخصوص پایان تراژیک این ماجرای مرموز مانند آن چه که در مورد خاشقجی رخ داد، شده است.
در ماه مارس و پس از دستگیری و بازگشت اجباری لطیفه به امارات، ویدئویی از سوی «تینا یاوهیانن» مربی فنلاندی ورزش‌های رزمی وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو لطیفه اعلام کرد که وی به دلیل محدودیت‌های اعمال شده توسط
خانوادهاش اقدام به فرار کرده است.
 یاوهیانن که از سال ۲۰۱۰ به عنوان مربی کاپوئرای لطیفه مشغول به کار شد، گفت: وی در سال ۲۰۱۷ پس از کشته شدن یکی از دوستانش و وضعیت دشوار خواهرش شمسه پس از فرار ناموفق از امارات، به وی اعتماد کرده و از او خواسته بود برای فرار کمکش کند. در واقع او نمی‌خواست به عاقبت شمسه دچار شود و تلاش می‌کرد به حقوق ابتدایی خود مانند حق زندگی و انتخاب دست یابد. وی که در تقابل با شرایط موجود امارات بار‌ها فراخوان عمومی داده، ولی نتیجه‌ای نگرفته بود، در سال ۲۰۰۲ فراری ناموفق و حبسی سه ساله را تجربه کرده بود. لطیفه با انتقاد از شکنجه و آزار دوران
حبسخود و نیز جوخه‌های مرگپدرش وی را متهم به سرکوب مخالفان درون خاندان سلطنتی می‌کرد. این شاهزاده اماراتی در ۷ سال گذشته برای فرار مجدد برنامه ریزی می‌کرد. تا این که در نهایت در فوریه ۲۰۱۸ با کمک مربی و نیز دوست فرانسوی الاصل خود از دوبی به مسقط رفت و قصد داشت با ورود قایق تحت پرچم آمریکا به آب‌های آزاد، به هند رفته و از آن جا به فلوریدای آمریکا پرواز و درخواست پناهندگی سیاسی کند.
اما در نهایت دستگیر و به امارات بازگردانده شد. یوهیانن که پس از مدتی بازداشت آزاد شد، گفت: از چهارم مارس تاکنون موفق به برقراری تماس با لطیفه نشده است. سازمان ملل، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و گروه‌های دیگر در ۹ ماه گذشته مرتبا از امارات درخواست کردند تا اطلاعاتی درباره
سلامتو محل زندگی شاهزاده را در اختیار آن‌ها قرار بدهد. اما این تلاش‌ها همچنان بی پاسخ مانده اند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۵ کشتی جنگی هند و امارات و همچنین دو هواپیمای نظامی و یک هلیکوپتر در عملیات دستگیری این شاهزاده اماراتی شرکت داشتند. این در حالی است که مقامات هندی با رد اتهام مشارکت در این عملیات مدعی شدند اطلاعی درباره وقوع عملیات نظامی در سواحل خود ندارند.
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که امارات تلاش دارد تا چهره‌ای مترقی از خود در میان سایر شیخ نشین‌ها ارائه کند. لطیفه در ویدئوی مذکور کلیه ادعا‌های پدرش مبنی بر حرکت به سمت مدرنیته را
تبلیغاتصرف می‌داند.
ناپدید شدن شاهزاده اماراتی زیر ذره بین سازمان‌های بین المللیدر حالی که امارات پاسخ درخواست سازمان‌های بین المللی مبنی بر ارائه شواهدی از محل زندگی لطیفه را بی جواب گذاشته، پنجم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری جشن تولدوی در کنار خانواده و در صلح خبر داد. این در حالی است که وی در ویدئویی که مربی فنلاندی‎اش منتشر کرد پس از صحبت درباره شرایط غیرانسانی زندگی خود و انتقاد از سیاست‌های پدرش گفته بود حاضر است بمیرد، اما به دوبی بازنگردد. وی در این ویدئو گفته بود شما زمانی این ویدئو را می‌بینید که یا من مرده باشم یا در شرایط بسیار بسیار بدی به سر ببرم.
جنایت‌های وحشیانه و نقض گسترده حقوق بشر در این شیخ نشین مشابه اتفاقاتی است که در عربستان رخ می‌دهد. براساس شواهد موجود، سازمان‌های اطلاعاتی این دو پادشاهی ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند. حضور محمد دحلان مشاور ویژه محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در عملیات قتل خاشقجی از جمله این شواهد است. این دو پادشاهی علیرغم اختلافات ارضی که دارند به دلیل نزدیکی مواضعشان در امور مختلفی مانند حاکمیت، سیستم حکومتی، بی توجهی به حقوق بشر و ... متحدان نزدیکی به شمار می‌روند. همکاری در محاصره قطر و نیز در
جنگیمن تنها دو مورد از اقدامات بی ثبات کننده این دو کشور در منطقه هستند.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عامل اصلی چاقی در کودکان زیر دو سال چیست؟
میانگین وزن کودکان امروزی در مقایسه با سال‌ها قبل تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و این می‌تواند زنگ‌خطری برای والدین باشد تا بیشتر مراقب نوع تغذیه کودکان‌شان باشند.
۵ چیزی که به اشتباه تصور می‌کنید ایمنی‌تان را تقویت می‌کنند
به گفته‌ کارشناسان خیلی از چیز‌هایی که می‌شنویم و می‌خوانیم ممکن است درست نباشند.
درختی که تبدیل به کتابخانه شد- عکس
خانواده‌ای در کوردالن، آیداهو -آمریکا- در نزدیکی منزلشان باقیمانده یک درخت ۱۱۰ ساله را به جای قطعه قطعه کردن به یک کتابخانه کوچک رایگان تبدیل کردند.
کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف می‌شود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: پس از حذف کنکور در کارشناسی، حذف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها محقق می‌شود.
اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از حادثه پارک ائل گلی +عکس
جوانان تبریزی با اهدای شاخه‌های گل به دختران در پارک ائل گلی تبریز، مقام زنان و دختران را گرامی داشتند.
نتایج آزمون وکالت سال ۱۳۹۷ اعلام شد
سازمان سنجش آموزش کشور نتایج آزمون وکالت سال ۱۳۹۷ را به همراه کارنامه داوطلبان منتشر کرد.
رئیس کمیته امداد: حرکت‌های جهادی را دولتی و پولی نکنید
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه کار گروه‌های جهادی جنسی متفاوت داشته و یک مرام و مکتب فکری است، گفت: این حرکت را دولتی و پولی نکنید و این کار روحیه مجاهدت و شهادت‌گونه می‌خواهد.
رئیس سازمان خصوصی سازی ممنوع الخروج شد
یک مقام آگاه قضایی از ممنوع الخروج شدن رئیس سازمان خصوصی سازی خبر داد.
نوزاد ۸ ماهه قربانی حادثه واژگونی خودرو در پلدختر شد
رئیس جمعیت هلال‌احمر پلدختر گفت: نوزاد ۸ ماهه قربانی واژگونی خودرو سواری تیبا در جاده روستایی «شاه احمد» پلدختر شد.
دستگیری خرده فروش موادمخدر شرق پایتخت
سرهنگ تیموری از دستگیری یک توزیع کننده موادمخدر و کشف یک کیلوگرم تریاک از وی در شرق تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عامل اصلی چاقی در کودکان زیر دو سال چیست؟
میانگین وزن کودکان امروزی در مقایسه با سال‌ها قبل تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و این می‌تواند زنگ‌خطری برای والدین باشد تا بیشتر مراقب نوع تغذیه کودکان‌شان باشند.
۵ چیزی که به اشتباه تصور می‌کنید ایمنی‌تان را تقویت می‌کنند
به گفته‌ کارشناسان خیلی از چیز‌هایی که می‌شنویم و می‌خوانیم ممکن است درست نباشند.
درختی که تبدیل به کتابخانه شد- عکس
خانواده‌ای در کوردالن، آیداهو -آمریکا- در نزدیکی منزلشان باقیمانده یک درخت ۱۱۰ ساله را به جای قطعه قطعه کردن به یک کتابخانه کوچک رایگان تبدیل کردند.
دردسر کودکان داعشی برای بلژیک
دادگاهی در بلژیک حکم داده که فرزندان والدین داعشی به همراه مادرانشان به این کشور مسترد شوند. دستکم ۱۸ کودک بلژیکی تبار نزد شبه‌نظامیان کرد در اردوگاه اسرا در شمال سوریه نگهداری می‌شوند.
هشدار جدی به مشترکان پرمصرف آب‌ و برق
به گفته معاون وزیر نیرو، در حال حاضر مصوبه افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق در هیات دولت قرار دارد و هم‌چنان در مسیر طی کردن مراحل خود است، اما اصلاح تعرفه در آینده بسیار نزدیک، صورت خواهد گرفت.
دردسر کودکان داعشی برای بلژیک
لیبرمن: به نوار غزه حمله خواهم کرد
سامانه دفاع هوایی جدید سوریه برای مقابله با صهیونیست‌ها
برگزیت به «سونامی سیاسی» در انگلیس منجر می‌شود
تشدید شکاف میان تکفیری‌ها
اکثریت فرانسوی‌ها از «امانوئل ماکرون» ناراضی‌اند
واکنش وزارت دفاع روسیه به تجاوز موشکی رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق
هیل: حتی متحدان ترامپ هم نگران ادامه تعطیلی دولت هستند
راهپیمایی ۲۰ هزار نفری مردم لبنان در اعتراض به سیاست‌های اتحادیه عرب
دیدار دوم ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام برگزار می‌شود