ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

00:35 ۹۶ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 303 0
ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

سرنوشت دختر حاکم دبی همچنان در هاله‎ای از ابهام است و کاربران شبکه‎های اجتماعی خواستار روشن شدن وضعیت وی هستند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،قتل هولناک و وحشیانه خاشقجی منتقد سعودی و ستون نویس واشنگتن پستسبب بروز تبعاتی برای عربستانو متعاقب آن شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارسشد. پیامد‌های این جنایت از عربستان فراتر رفته و به امارات، متحد نزدیک عربستان رسید. حال «شیخ محمد بن رشید آل مکتوم»، حاکم
دبیو نخست وزیر امارات به جرم آدم رباییو حتی قتلاحتمالی دخترش لطیفه مکتوم یکی از سی فرزند خود، تحت فشار‌های بین المللی قرار گرفته است.
دیده بان حقوق بشردر هفته جاری در گزارشی از ۱۰ مورد نقض حقوف بشر در سال ۲۰۱۸ نام برد که ناپدیدشدن «لطیفه» شاهزاده اماراتی پس از فرار نافرجام از امارات و بازگشت اجباری به این کشور، از جمله آن ها بوده است. در پی ادامه بی خبری از سرنوشت این شاهزاده سعودی،
فضای مجازیشاهد ترند شدن هشتگ‎هایی مانند "لطیفه را آزاد کنید"، "زندانی در دوبی"، "دوبی را تحریم کنید"، "شاهزاده لطیفه" و غیره بوده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که این شاهزاده اماراتی، ماه مارس سال جاری در عملیاتی بسیار محرمانه در ۵۰ کیلومتری ساحل گوا در یک کشتیتحت پرچم آمریکا دستگیر و به اجبار به امارات بازگردانده شد. گفته شده او با کمک مربی ورزشی فنلاندی و یک دوست فرانسوی الاصل تبعه آمریکای خود، در حال فرار از حبسی ظالمانه بوده است. از آن زمان تاکنون خبری از این شاهزاده اماراتی منتشر نشده و کلیه حساب‌های کاربری آنلاین وی حذف شده‎اند. این امر سبب شد شایعه قتل وی بیش از پیش پررنگ شود.
دولت امارات تاکنون مواضع متعددی درباره این موضوع اتخاذ کرده است. امارات در تلاش برای فرافکنی از نقض
حقوققانونی اتباع و حتی افراد خاندان سلطنتی، اعلام کرد شاهزاده لطیفه در حال فرار با «هرو جاوبرت» جاسوس آمریکایی که تلاش داشت در اقدامی توطئه آمیز از وی به عنوان اهرمی در مقابل خاندان سلطنتی استفاده کند، دستگیر شد. از سویی دیگر در ادامه اختلافات عربستان و امارات با قطر که منجر به شکل گیری ائتلاف ضد قطری و محاصره بی حاصل این کشور شد، این شیخ نشین ادعا کرد این شاهزاده برای کشور
قطرجاسوسی می‌کرده است.
این ادعا‌های ضد و نقیض در کنار عدم حضور شاهزاده مذکور در مجامع عمومی سبب تشدید نگرانی‌ها درخصوص پایان تراژیک این ماجرای مرموز مانند آن چه که در مورد خاشقجی رخ داد، شده است.
در ماه مارس و پس از دستگیری و بازگشت اجباری لطیفه به امارات، ویدئویی از سوی «تینا یاوهیانن» مربی فنلاندی ورزش‌های رزمی وی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در این ویدئو لطیفه اعلام کرد که وی به دلیل محدودیت‌های اعمال شده توسط
خانوادهاش اقدام به فرار کرده است.
 یاوهیانن که از سال ۲۰۱۰ به عنوان مربی کاپوئرای لطیفه مشغول به کار شد، گفت: وی در سال ۲۰۱۷ پس از کشته شدن یکی از دوستانش و وضعیت دشوار خواهرش شمسه پس از فرار ناموفق از امارات، به وی اعتماد کرده و از او خواسته بود برای فرار کمکش کند. در واقع او نمی‌خواست به عاقبت شمسه دچار شود و تلاش می‌کرد به حقوق ابتدایی خود مانند حق زندگی و انتخاب دست یابد. وی که در تقابل با شرایط موجود امارات بار‌ها فراخوان عمومی داده، ولی نتیجه‌ای نگرفته بود، در سال ۲۰۰۲ فراری ناموفق و حبسی سه ساله را تجربه کرده بود. لطیفه با انتقاد از شکنجه و آزار دوران
حبسخود و نیز جوخه‌های مرگپدرش وی را متهم به سرکوب مخالفان درون خاندان سلطنتی می‌کرد. این شاهزاده اماراتی در ۷ سال گذشته برای فرار مجدد برنامه ریزی می‌کرد. تا این که در نهایت در فوریه ۲۰۱۸ با کمک مربی و نیز دوست فرانسوی الاصل خود از دوبی به مسقط رفت و قصد داشت با ورود قایق تحت پرچم آمریکا به آب‌های آزاد، به هند رفته و از آن جا به فلوریدای آمریکا پرواز و درخواست پناهندگی سیاسی کند.
اما در نهایت دستگیر و به امارات بازگردانده شد. یوهیانن که پس از مدتی بازداشت آزاد شد، گفت: از چهارم مارس تاکنون موفق به برقراری تماس با لطیفه نشده است. سازمان ملل، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و گروه‌های دیگر در ۹ ماه گذشته مرتبا از امارات درخواست کردند تا اطلاعاتی درباره
سلامتو محل زندگی شاهزاده را در اختیار آن‌ها قرار بدهد. اما این تلاش‌ها همچنان بی پاسخ مانده اند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۵ کشتی جنگی هند و امارات و همچنین دو هواپیمای نظامی و یک هلیکوپتر در عملیات دستگیری این شاهزاده اماراتی شرکت داشتند. این در حالی است که مقامات هندی با رد اتهام مشارکت در این عملیات مدعی شدند اطلاعی درباره وقوع عملیات نظامی در سواحل خود ندارند.
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که امارات تلاش دارد تا چهره‌ای مترقی از خود در میان سایر شیخ نشین‌ها ارائه کند. لطیفه در ویدئوی مذکور کلیه ادعا‌های پدرش مبنی بر حرکت به سمت مدرنیته را
تبلیغاتصرف می‌داند.
ناپدید شدن شاهزاده اماراتی زیر ذره بین سازمان‌های بین المللیدر حالی که امارات پاسخ درخواست سازمان‌های بین المللی مبنی بر ارائه شواهدی از محل زندگی لطیفه را بی جواب گذاشته، پنجم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری جشن تولدوی در کنار خانواده و در صلح خبر داد. این در حالی است که وی در ویدئویی که مربی فنلاندی‎اش منتشر کرد پس از صحبت درباره شرایط غیرانسانی زندگی خود و انتقاد از سیاست‌های پدرش گفته بود حاضر است بمیرد، اما به دوبی بازنگردد. وی در این ویدئو گفته بود شما زمانی این ویدئو را می‌بینید که یا من مرده باشم یا در شرایط بسیار بسیار بدی به سر ببرم.
جنایت‌های وحشیانه و نقض گسترده حقوق بشر در این شیخ نشین مشابه اتفاقاتی است که در عربستان رخ می‌دهد. براساس شواهد موجود، سازمان‌های اطلاعاتی این دو پادشاهی ارتباطات تنگاتنگی با یکدیگر دارند. حضور محمد دحلان مشاور ویژه محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در عملیات قتل خاشقجی از جمله این شواهد است. این دو پادشاهی علیرغم اختلافات ارضی که دارند به دلیل نزدیکی مواضعشان در امور مختلفی مانند حاکمیت، سیستم حکومتی، بی توجهی به حقوق بشر و ... متحدان نزدیکی به شمار می‌روند. همکاری در محاصره قطر و نیز در
جنگیمن تنها دو مورد از اقدامات بی ثبات کننده این دو کشور در منطقه هستند.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بررسی قضایی برای سهل انگاری احتمالی در سیل شیراز آغاز شد
شیراز- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد:پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شد.
بارش باران موجب رانش کوه در محور سوادکوه شد
ساری – ایرنا – فرماندار سوادکوه گفت که در پی بارش باران صبح و عصر امروز دوشنبه ، جاده اصلی منطقه جوارم تا منطقه گوشی در این شهرستان با رانش کوه مواجه شده که عوامل راهداری در حال بازگشائی مسیرهای مسدود شده ، هستند.
آخرین وضعیت برق رسانی و آبرسانی به مناطق سیل زده
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو از پایداری شبکه های آب و برق استان های سیل زده شمالی و رفع قطعی برق 10روستای استان لرستان خبر داد.
هواشناسی استان مرکزی نسبت به احتمال سیلاب هشدار داد
اراک - ایرنا - هواشناسی استان مرکزی با صدور اطلاعیه ای نسبت به طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در این استان هشدار داد.
نقشه مناطق سیل خیز خراسان رضوی آماده شد
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: به دستور استاندار، مناطق سیل خیز، رودخانه ها، مسیل ها و نقاط حادثه خیز خراسان رضوی توسط شرکت آب منطقه ای استان شناسایی و نقشه آنها به فوریت آماده شد.
بارش های رگباری نیمه شب خراسان رضوی را فرامی گیرد
مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: نیمه شب امشب بارش های رگباری و سیل آسا کل خراسان رضوی را فرا می گیرد و به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.
سیلاب در رودخانه قمرود قم جاری شد
قم - ایرنا - سیلاب در رودخانه قمرود قم به دنبال بارندگی شدید که از بامداد امروز آغاز شده ، روان شده است.
ترافیک در راه های البرز سنگین است
کرج - ایرنا - رئیس پلیس راه استان البرز گفت: بارش باران در راه های این استان ، سبب لغزندگی و ترافیک سنگین در این محور ها شده است.
البرز در شرایط اضطرار نیست
کرج - ایرنا - استاندار البرز گفت: این استان در شرایط اضطرار نیست لیکن دستگاه های اجرایی و امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.
316 کیلوگرم تریاک در البرز کشف شد
کرج - ایرنا- رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر البرز از کشف 316 کیلوگرم مواد مخدرتریاک درشهرستان فردیس این استان خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
مه غلیظ، تردد در برخی محورهای اصفهان را کُند کرده است
اصفهان -ایرنا- رئیس مرکز مدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اصفهان گفت: مه گرفتگی غلیظ در محورهای سمیرم- یاسوج، داران - الیگودرز و اصفهان- نائین، تردد در این مسیرها را کُند کرده است.
پایگاه وحدتی دزفول برای مقابله با شرایط اضطراری در آمادگی کامل است
تهران - ایرنا - فرمانده پایگاه شکاری وحدتی دزفول گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده است پایگاه وحدتی دزفول آمادگی کامل برای مقابله با شرایط اضطراری و بحران های پیش رو را دارد.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
سیل، شیراز را فرا گرفت
شیراز-ایرنا- بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد.
اتحادیه اروپا برای برگزیت بی توافق آماده شد
ایجاد مزاحمت جنگنده های ترکیه برای بالگرد نخست وزیر یونان
نخست وزیر کوزوو، مقام دادگستری این کشور را برکنار کرد
رایزنی سید عمار حکیم با حلبوسی- تاکید بر مخالفت با اشغالگری رژیم صهیونیستی در جولان
یک روزنامه انگلیسی: ابوبکرالبغدادی در داخل عراق است
گروه‌های مقاومت: تمام اهداف اسرائیلی در تیررس ماست
اتحادیه اروپا برای برگزیت بی توافق آماده شد
شیخ دعموش: اولویت حزب الله ادامه دفاع از لبنان است- مقاومت را بی‌توجه به جوسازی‌ها ادامه خواهیم داد
فراخوان برای راهپیمایی میلیونی در چهارمین سالگرد ایستادگی ملت یمن در برابر متجاوزان
برهم صالح میزبان رهبر جنبش اسلامی؛ تعطیلی پالایشگاه‌های غیرمجاز در شمال عراق