جنیدی: اقدامات ضدایرانی آمریکا نامشروع است

20:44 ۹۰ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
جنیدی: اقدامات ضدایرانی آمریکا نامشروع است

معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه با یک رسانه غربی درباره مسائلی، چون اقدامات نامشروع آمریکا علیه مردم ایران سخن گفت و به سوالات این رسانه درباره مسائل داخلی هم پاسخ داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«لعیا جنیدی» معاون حقوقی رییسجمهور ایران در مصاحبهبا روزنامه «فایننشال تایمز» انگلیس، بر بی عدالتی و اقدامات نامشروع آمریکا علیه مردم ایرانتاکید کرد و درباره مسائل داخلی ایرانهم گفت که «قانون اساسی ما هنوز هم به درستی اجرا نشده است».
معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران با اشاره به اقدامات ضد ایرانی واشنگتناز قبیل: خروج از قبیل: خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها گفت: «از منظر حقوقی، آنچه که دولت آمریکاعلیه مردم ایران انجام داده، نامشروع و از منظر اخلاقی نامشروع‌تر است».
«لعیا جنیدی» با اشاره به بازگرداندن غیرقانونی تحریم‌ها توسط آمریکا تصریح کرد: «این اقدامات، بی عدالتی در حق مردم ایران است و آن‌ها می‌بینند که اقتصادشان تضعیف شده و حتی دسترسی آن‌ها به کالا‌های اساسی هم هدف قرار گرفته است».
این مقام ایرانی به شکایت از آمریکا به دیوان بین‌المللی دادگستری و حکم اخیر آن اشاره کرد و گفت: «آمریکا می‌داند که نمی‌تواند احکام دیوان بین‌المللی دادگستری را نادیده بگیرد البته شاید (توسل به دیوان) گزینه‌ای بدون نقص نباشد، اما گزینه‌ای مفید بوده است» (برای دریافت جزئیات حکم دیوان اینجا را کلیک کنید).
خانم جنیدی در این مصاحبه، درباره تدریس در دانشگاه تهرانو اینکه اغلب خانم‌ها دانشجویانش هستند، صحبت کرد. او گفت: «این یعنی پیشرفت و برای من نهایت خرسندی است که شاهدم جوانان امروز و نسل تحصیلکرده برای پیشرفت کشور در تلاش هستند. من ادعا نمی‌کنم که نماینده آن‌ها هستم، اما من متعلق به این طبقه تحصیلکرده هستم، افرادی صاحب نظری که به پیشرفت مداوم باور دارند».
او درباره انتخابش به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران گفت: «سرنوشت مرا به اینجا (این مقام) رساند. زندگی من تحت تاثیر حرفه دانشگاهی و همچنین فعالیتم در رشته
حقوققرار داشت. من، هرگز سیاستمدار نبودم و هنوز هم به هیچ گروهی وابسته نیستم. من عامدانه همچنان هم یک فرد مستقل باقی ماندم چرا که در منصب من، ما باید اختلاف‌ها بین سازمان‌های مختلف حکومتی را با بی‌طرفی حل و فصل کنیم».
جنیدی درباره مسائل داخلی ایران و تلاش خود در این زمینه، از عدم اجرای درست برخی اصول قانون اساسیسخن گفت.
معاون حقوقی «حسن روحانی» گفت: «من به دنبال تلاش برای حاکمیت قانون در داخل و همچنین در روابط بین‌المللی و کمک به حقوق مدنی و آزادی‌های فردی هستم.
قانوناساسی ما هنوز به درستی اجرا نشده است و فضای زیادی برای کار در برخی اصول از قبیل: اصول مرتبط با حقوق و آزادی‌های مردم وجود دارد».
جنیدی در پاسخ به سوال فایننشال تایمز مبنی بر لزوم ایجاد «تغییرات ناگهانی» در سیاست‌های ایران، مخالفت خود را با چنین موضوعی مطرح کرد و گفت: «شاید این مطلوب و خواسته آن‌هایی باشد که تحریم‌ها را (علیه ایران) اعمال می‌کنند، اما (چنین کاری) ایران را در خطر تبدیل شدن به یک عراق، سوریهیا افغانستاندیگر قرار خواهد داد. من می‌خواهم که تجربه ۲۰۰ ساله تلاش ما برای حاکمیت قانون به روشی پخته به نتایج مطلوب بیانجامد حتی اگر این فرایند سخت و کند باشد».
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب- شکست توطئه آمریکایی-سعودی-صهیونیستی در سوریه
اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
خط حزب‌الله- فرصت نوروز +دانلود
پذیرش FATF به ضرر ایران، معیشت مردم و منافع ملی است
پاسخ رهبر انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
ظریف و لاوروف درباره وضعیت ونزوئلا گفتگو کردند
اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
روحانی «قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور» را برای اجرا ابلاغ کرد
«آرمان‌گرایی واقع‌بینانه» در بیانیه گام دوم
اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه بودند، دستاوردهای بیشتری داشتیم- اگر انقلاب نمی‌شد، وضعیت امروز ما چه‌طور بود؟