سازوکارهای اقتصاد آب در بخش کشاورزی ناکارآمد است

14:08 ۹۴ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 167 0
سازوکارهای اقتصاد آب در بخش کشاورزی ناکارآمد است

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ایران رتبه پنجم سطح زیر کشت آبی جهان را دارد، اما سی امین تولید کننده محصولات آبی است، گفت: این امر حاکی از ناکارآمد بودن سازوکارهای موجود اقتصاد آب در بخش کشاورزی است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، رضا اردکانیان امروز در دومین کنفرانس دو سالانه اقتصادآب که در اتاق بازرگانی ایرانبرگزار شد، گفت: تأمین حداقل نیاز پایه آبی کلیه آحاد کشور و همچنین اطمینان از اینکه تمامی مردم در تمامی نقاط دسترسی اقتصادی و فیزیکی به حداقل نیاز پایه آب را داشته باشند، از وظایف ذاتی دولت‌هاست و باید پذیرفت دیگر زمان دسترسی به منابع آب فراوان برای توسعه با هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطیاندک گذشته است.
وزیر نیرو بیان داشت: بسیاری از کشورهای جهاندر حال ورود به مرحله مدیریت منابع آب بر اساس اقتصاد آب رو به رشدهستند که البته این بر پایه رقابتروزافزون برای بهره‌وری از آب استوار است.
اردکانیان بیان داشت: در حال حاضر با توجه به میزان مصارف آب و سرانه مصرف، ایران در گروه کشورهای مواجه با کمبود آب قرار دارد که ضرورت اهمیت و توجه بیشتر به مقوله اقتصاد آب واضح است.
وی گفت: این در حالی است که حتی صرف نظر از میزان کارآیی، سیاست‌های موجود کشور در زمینه مدیریت آب، این سیاست‌ها برای پاسخگویی به چالش‌های آتی فراروی آب مناسب و کافی به نظر نمی‌رسد.
وی افزود: آمارها نشان می‌دهد در شرایطی که فقط ۱۲ درصد مساحت ایران زیر کشت می‌رود، حدود ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزیبه صورت ناخالص مصرف می‌شود و بازدهی آن کمتر از ۴۰ درصد متوسط جهانی تولید محصول خشک به ازای هر مترمربع آب مصرفی است و فقط ۱۱ درصد تولید ناخالص کشور از راه کشاورزیبوده است.
اردکانیان اظهار داشت: سطح زیر کشت آبی کشور به ۸.۸ میلیون هکتار رسیده درحالی‌که ایران صرف نظر از سطح زیر کشت آبی، پنجمین کشور
جهاناست اما سی‌امین تولیدکننده محصولات آبی و این به معنای کارآمد نبودن سازوکارهای موجود اقتصاد آب در بخش کشاورزی است.
وزیر نیرو گفت: بخش عمده کشاورزی ما معیشتی است و نزدیک به ۹۲ درصد زمین‌های کشاورزی در روستاها خرده‌مالکی است و بیش از ۹۴ درصد از اقتصاد روستایی در ایران وابسته به کشاورزی و دامپروری است که با معیارهای اقتصادی و صنعتی دنیای پیشرفته امروز فاصله دارد.
وی افزود: از سوی دیگر تحمیل بار اشتغالزایی بخش آب و کشاورزی با سیستم فعلی علاوه بر آسیب جدی به منابع آبی، در اشتغالزایی هم موفق عمل نکرده است.
اردکانیان گفت: این در حالی است که در دنیای امروز بسیاری از کشورها مسیر توسعه را از تربیت اقتصاد غیر کشاورزی و روستایی آغاز کرده‌اند. در روستاهای کشور ما خوشبختانه این قابلیت وجود دارد که از طریق صنایع تبدیلی،
گردشگری و صنایع دستیسهم اقتصاد غیرکشاورزی ارتقا یابد که البته مصرف آب بر آنها کمتر است. 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

جاذبه های کلات، دیار نام آشنای تاریخ
مشهد- ایرنا- کلات، دیار نام آشنای تاریخ پر غرور و پر افتخار ایران و مملو از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی برای دوستداران تاریخ و طبیعت است.
جشن نوروزگاه در هرمزگان آغاز شد
بندرعباس - ایرنا - جشن نوروزگاه با برپایی آیینی شاد در معبد هندوهای شهر بندرعباس و به صورت همزمان در شهرستان ها و 11 روستای هدف گردشگری هرمزگان آغاز شد.
بازدید خبرنگاران از آثار تاریخی آذربایجان غربی رایگان است
ارومیه - ایرنا - استاندار آذربایجان‌غربی گفت: برای رفاه حال خبرنگاران سراسر کشور، بازدید از اماکن تاریخی دولتی استان برای این قشر و خانواده آنان در ایام نوروز رایگان است.
تدارک نوروز با ظرفیت های جذاب در زرندیه
ساوه - ایرنا - شهرستان زرندیه به مرکز شهر مامونیه شاید در نگاه اول پسته و صنعت را به ذهن متبادر کند اما واقعیت آن است که این منطقه ظرفیت های دیگری به خصوص در حوزه گردشگری دارد که می تواند بسیار جذاب باشد.
حجم سیلاب اخیر بیش از ظرفیت مخازن سدهای استان بود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان درباره عملکرد این شرکت برای مدیریت سیلاب در شهرهای گنبد، آق‌قلا و گمیشان و روستاهای مسیر، گفت: با پایش و اندازه‌گیری سیلاب، اطلاع‌رسانی برای مردم و مسئولان استانی و شهرستانی به صورت مستمر انجام شد.
راه ارتباطی 5 روستای راز و جرگلان همچنان بسته است
بجنورد - ایرنا - فرماندار راز و جرگلان گفت: راه ارتباطی پنج روستای بخش جرگلان این شهرستان پس از گذشت چهار روز از وقوع سیل همچنان بسته است و تا زمان قطع شدن جریان آب، دسترسی به این روستاها امکان پذیر نیست.
نامه وزیر صنعت برای گزارش ارزاق و نیازهای عمومی مناطق سیل‌زده
وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های شمال شرق کشور، از آنها خواست ارزاق و نیازهای عمومی مردم با تدبیر جدی تأمین و در صورت نیاز از ستاد مرکزی درخواست کمک شود.
بیش از 25 تن آرد قاچاق در بجنورد کشف شد
بجنورد- ایرنا- فرمانده انتظامی خراسان شمالی از کشف بیش از 25 تن آرد قاچاق در شهرستان بجنورد خبر داد.
توضیحات کدخدایی در مورد مخالفت شورای نگهبان با معافیت و بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی
سخنگوی شورای نگهبان در مورد آنچه در قالب بند الحاقی تبصره ۱۶ به لایحه بودجه ۱۳۹۸ توسط مجلس اضافه شد، توضیح داد.
بارش برف مسافران نوروزی در امامزادگان شیروان را 2 برابر کرد
بجنورد- ایرنا- رییس اداره اوقاف و امور خیریه شیروان گفت: بارش برف در دومین روز بهاری، تعداد و ماندگاری مسافران و زائرین نوروزی را در امامزاده های این شهرستان نسبت به چند روز گذشته دو برابر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
آغاز فروش ارز در صرافی های منتخب بانکی از فردا
۳۹ هزار تن میوه تنظیم بازار عید توزیع شد
سنگین‌ترین سقوط ارزش حقوق کارگران در سال ۹۷ رقم خورد +نمودار
چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس
راهکارهایی برای رونق تولید- توجه جدی به جوانان
ترخیص ۷۰ هزار راس دام سبک از گمرک چابهار طی دو هفته اخیر
آیت‌الله خاتمی: رونق تولید با کاغذبازی‌های اداری محقق نمی‌شود
۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو
نکاتی که باید در هنگام مصرف میوه‌ها رعایت شوند
روند صعودی طلای جهانی متوقف شد