هدف ترکیه از حمله به کردهای سوریه چیست؟

10:47 ۲۱۲ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 244 0
هدف ترکیه از حمله به کردهای سوریه چیست؟

یک کارشناس مسائل ترکیه اظهار کرد: اردوغان در ارتباط با موضوع سوریه سناریوهای مختلفی را پیگیری می‌کند و در چارچوب نگاه پراگماتیسم خود به دنبال امتیاز گرفتن برای نقش داشتن بیشتر در تحولات آتی سوریه است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، ضیاء ‌یلماز در ارتباط با قصد دولت ترکیهجهت انجام مجدد عملیات نظامی در شمال سوریهو رایزنی‌هایی که در این ارتباط اردوغان با دونالد ترامپ رییس جمهورآمریکا داشته است، تصریح کرد: ظاهر قضیه این است که دولت ترکیه نمی‌خواهد یک دولتکردی در شمال سوریه و در مرز ترکیه ایجاد شود ولی در واقعیت موضوع باید به این امر توجه داشت که اردوغان فردی معامله‌گر و عملگراست و در هر حرکت و رفتاری به دنبال انجام معامله و گرفتن امتیاز جهت پیشبرد برنامه‌های خود در تحولات منطقه است.
وی با بیان این‌که «ترکیه می‌خواهد به نحوی عمل کند که در آینده سوریه حرفی برای گفتن داشته باشد و در این چارچوب تنها به تعامل با روسیهو ایراندر جریان روند آستانه برای حل سیاسی بحران سوریهاکتفا نمی‌کند»  در پاسخ به این پرسش که با توجه به اظهارات اخیر وزیر امور خارجهترکیه مبنی بر این که « اگر انتخاباتی دموکراتیک در سوریه برگزار شود و بشار اسد در این انتخاباتپیروز شود،دولت آنکار موضوع همکاری با بشار اسد را مورد بررسی قرارمی‌دهد» به نظر می‌رسد که نگاه دولت ترکیه به دولت بشار اسد تغییر کرده چراکه پیش از این هر نوع همکاری با دولت بشار  اسد را رد می‌کرد ،اظهار کرد: نظر دولت ترکیه در ارتباط با ادامه فعالیت دولت  بشار اسد در سوریه ، مدت‌هاست که تغییر کرده است ولی نمی‌تواند آن را به صراحت اعلام کند چرا که برخی از معارضین سوریه، تربیت شده  دولت ترکیه هستند و اگر دولت آنکارا موضع واقعی‌اش را در ارتباط با بشار اسدمطرح کند باعث ناامیدی معارضان خواهد شد از طرف دیگر ترک‌ها از معارضان به عنوان یک اهرم فشار استفاده می‌کنند تا در آینده دولت سوریهنقش داشته باشند.
وی با بیان این‌که «ماندن بشار اسد در سوریه در حال حاضر به یک امر محرز تبدیل شده است چنان که در حال حاضر  برخی از کشورهای اروپاییکه خواهان رفتن بشار اسد بودند در مواضع خود تغییراتی را  در این زمینه ایجاد کرده‌اند»، ادامه داد: ترکیه با سوریه حدود 800 الی 900 کیلومتر مرز مشترک دارد؛ بنابراین ترکیه نمی‌تواند موضوع نقش‌آفرینی  خود را  در روند تحولات سوریه نادیده بگیرد.
این کارشناس مسائل ترکیه با بیان این‌که «در حال حاضر ترکیه یک مشکل جدی در سوریه دارد و آن مشکل کردهای سوریه و تلاش آن‌ها با همکاری برخی از کشورها جهت تشکیل دولت در آن منطقه است»، گفت: این موضوع برای دولت ترکیه آن‌قدر مهم است که برای حل آن مجبور است با دولت سوریه همراهی و همکاری‌هایی داشته  باشد.
وی با بیان این‌که «ترکیه همچنین با فشار به آمریکا تلاش دارد که در بازیدولت واشنگتندر سوریه نیز نقش داشته باشد»، خاطرنشان کرد: ترکیه جزئی از اردوگاه غرب و ناتواست و نمی‌تواند به راحتی بدون در نظر گرفتن دیدگاه این اردوگاه در ارتباط با موضوع سوریه و همکاری با ایران و روسیهعمل کند .
وی در پایان با اعتقاد بر این‌که «دولت اردوغان با توجه به نگاه پراگماتیسم خود ، گزینه‌ها  و سناریوهای موجود در ارتباط با موضوع سوریه از جمله همکاری با آمریکا، ناتو، دولت سوریه، معارضین و همچنین ایران و روسیه  را پی‌گیری می‌کند» گفت: درواقع اردوغان در ارتباط با این موضوع به دنبال کسب منافع است و تلاش می‌کند از همه طرف‌ها امتیازاتی  را بگیرد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پیری علی مشهدی با چهره ای دلنشین- عکس
علی مسعودیعکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
روایتی کیانوش عیاری از ۸۷ متری‌های شهر!
گفتگو با کیانوش عیاری همزمان با شروع مجدد فیلمبرداری سریال جدیدش در تهران را می خوانید.
نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است
ایلهان عمر پس از حملات لفظی ترامپ، وی را فاشیست خواند.
اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد
«خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه به آمریکا توصیه کرد که از برداشتن گام‌هایی که به روابط دوجانبه بین آنکارا و واشنگتن صدمه می‌زند، اجتناب کند.
گزارش حمله موشکی به یکی از فرودگاه‌های طرابلس لیبی
مقامات فرودگاه «معیتیقه» در شهر طرابلس، پایتخت لیبی از حمله موشکی به این فرودگاه خبر دادند.
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
موضوع سرکوب شیعیان در عربستان به رغم جدی بودن، همواره از سوی مجامع بین المللی مورد غفلت واقع شده است.
پدیده شومی که گریبان استقلال را گرفته!
«نگران نباشید»، نگران کننده ترین واژه‌ای است که این روزها می‌توان از مدیران استقلال شنید. در سالهای گذشته هرچه شدت واژه «نگران نباشید» بیشتر بوده، نگرانی‌ها پیرامون این مجموعه هم بیشتر شده است.
شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا
عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران به کشور و اقامت او در آمریکا، شایعات زیادی در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و برخی از نشریات و سایت های خبری ایران نیز به بازتاب این جریان پرداختند.
سر مدافع پرسپولیس در ترکیه شکست+ عکس
مهدی شیری مدافع تیم پرسپولیس در درگیری فوتبالی با سعید کریمی دچار آسیب از ناحیه سر شد.
نیمار هم به کهکشان یوونتوس ملحق می‌شود؟
ملاقات پدر نیمار با مدیر ورزشی یوونتوس شایعه پیوستن ستاره برزیلی پاری‌سن‌ژرمن به بانوی پیر را قوت بخشید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
پیری علی مشهدی با چهره ای دلنشین- عکس
علی مسعودیعکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
روایتی کیانوش عیاری از ۸۷ متری‌های شهر!
گفتگو با کیانوش عیاری همزمان با شروع مجدد فیلمبرداری سریال جدیدش در تهران را می خوانید.
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
موضوع سرکوب شیعیان در عربستان به رغم جدی بودن، همواره از سوی مجامع بین المللی مورد غفلت واقع شده است.
نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است
اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد
گزارش حمله موشکی به یکی از فرودگاه‌های طرابلس لیبی
وقتی شیعیان عربستانی در سکوت مجامع جهانی سلاخی می‌شوند
ادعای ترامپ درباره هدف قرار دادن پهپاد ایرانی
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
عاون ترامپ از تحریم دو تن از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر