«قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس

09:54 ۹۱ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 291 0
«قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس

در همین حوالی تهران قلعه ایست که ساکنانش هنوز حتی نفت سهمیه‌ای و آب شرب شهری ندارند و ۶ ماه کشاورزی می کنند و ۶ ماه مشغول پوشاندن سقف های چوبی و کاهگلی شان از ترس برف و باران و مار و عقرب اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، گوگل مپ می‌گوید از  میدان فردوسی تا روستای لهک ۴۵دقیقه با ماشین راه است. خوبی
موبایلهوشمند این است که می‌توانی فاصله‌ها را با آن متر و معیار کنی. ولی فاصله‌هایی که فقط از کمیت می‌گویند و در مورد کیفیت کاملاً ساکت‌اند. بعد از ۴۵دقیقه، به لهک که برسی انگار رسیده‌ای به مرز
ایرانو  افغانستان. انگار نه انگار که با جایی در 
تهرانمواجه‌ای.
 اگر چشم‌بسته بیاورندت اینجا فکر می‌کنی روستایی است در سیستان که دچار خشکسالیشده. که البته بی‌راه هم نیست.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 مردم این روستا قبل از انقلاببه خاطر خشکسالی هامون به استان گلستانرفتند و بیست سال بعد به خاطر سیلاز آنجا به حاشیه‌ی تهران و مکان فعلی روستای قلعه لهک مهاجرتکردند. روستایی که همین امروز چند دهه از تهران عقب است. تویش می‌شود فیلم‌های قبل انقلاب ساخت. به قول ساکنانش، ما به فامیل‌ها می‌گوییم تهران زندگی می‌کنیم ولی اینجا تهران نیست. با ۴۵دقیقه فاصله از تهران، شاید تهرانِ ۴۵سالِ پیش باشد.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 آدرس حدودی روستا را می‌دانستیم؛ آخر اتوبان نواب، نزدیک بهشت زهرا(س)، مجاور دانشگاه شاهد و نمایشگاه شهر آفتاب. روی نقشه البته چیزی به این نام ثبت نشده بود. از نگهبان دانشگاه پرسیدیم. گفت بروید جلوتر چند روستا هست. جلوتر تابلویی زده بودند که کنار بقیه‌ی اسم‌ها اسم لهک را با دست نوشته بودند. وارد یک جاده‌ی خاکی شدیم که سگ‌ها از آن محافظت می‌کردند. به روستا رسیدیم. شنیده بودیم که روستا وسط یک قلعه‌ی قدیمی است. چندتایی بچه همان جا بیرون قلعه فوتبال
بازیمی‌کردند. حضور ما برای‌شان عجیب نبود. از اولین زنی که دیدیم راهنمایی‌ خواستیم. بردمان داخل قلعه، پیش
زهراخانم که تقریباً نماینده‌ی روستا برای گفتگو با خبرنگاران و خیرین بود.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 زن‌های روستا نزدیک خانه‌ی همان زهرا خانم ایستاده بودند. حال‌شان خوب بود. می‌گفتند و می‌خندیدند. می‌گفتند چند سال پیش که برای اولین بار ازمان
مصاحبهگرفتند خوب بود. اصلاً خودمان خواستیم. ولی الان که می‌آیند دیگر توی
اینترنتعکس‌های ما هست. می‌خواستیم مشکل‌مان حل شود. ‌گفتیم یعنی عکس نگیریم؟ گفتند «نه راحت باشید، کلاً گفتیم». روستا پر از بچه‌ی قد و نیم‌قد بود که توی
خاکو خل‌ها بازی می‌کردند. پسرها جلوی ورودی قلعه و دخترها هم پیش زن‌ها.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 جاده‌ای که به روستا می‌رسید خاکی بود و اطرافش تا چشم کار می‌کرد مزرعه‌های سبز. وسط قلعه‌ی روستا هم خانه‌های خشتی و آجری بود که به خاطر فصل باران روی‌شان مشمای پلاستیکی کشیده بودند تا زندگی‌شان را آب نبرد. هر چند با آمدن باران باز مجبور بودند جاهای مختلف سطل بگذارند و عملاً استفاده از محوطه هم سخت می‌شد. دوست داشتیم داخل خانه‌ها را هم ببینیم. زهراخانم هماهنگ کرد. سقف‌ها از داخل ترسناک‌تر و ناامن‌تر بود. ولی مردم به این زندگی عادت کرده‌ بودند. امسال ساختمانی در روستا به حسینیه تبدیل شده که آن هم به خاطر بارندگی از کار افتاده. یعنی سقف گلی چکه کرده است. می‌گفتند هم دعا می‌کنیم باران بیاید برای
کشاورزیو هم نیاید به خاطر فلج شدن زندگی.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 کدام زندگی؟ زندگی در لهک بر مدار ابتدایی‌ترین امکانات می‌گذرد. خانه‌ها گلی است و هیچ امنیتی ندارد. آب شهری وجود ندارد بنابراین خودشان چاه زده‌اند. خودشان می‌گویند تمیز است ولی حتماً
آلودگی آببرای‌شان در آینده مشکل ایجاد می‌کند.
گازندارند و برای گرمایش نفتمی‌گیرند که آن هم تا دو سال پیش به سختی می‌رسید. سیم‌های
برقتنها امکانات شهری هستند که به زحمت به اینجا رسیده‌اند و هزینه‌اش را هم صاحب مزرعه می‌دهد. وگرنه خیلی از اهالی از عهده‌ی پرداختش بر نمی‌آیند.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 یکی دیگر از مشکلاتنمادین روستا موش‌ها و مارها هستند. حضور آن‌ها در خانه‌های کاه‌گلی و بلوکی و آجری چیز عجیبی نیست. اهالی شب با سر و صدای آن‌ها می‌خوابند، روز با سر و صدای آن‌ها بیدار می‌شوند. به قولی بلای جان‌اند. می‌گفتند مار هم هست ولی نه آنقدر زیاد. موش‌ها بیشتر آزار می‌رسانند.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 دو سال پیش که اوضاع روستا بدتر از وضع فعلی بود، یک عکاس و خبرنگار به روستا آمدند و چند باری عکاسیکردند؛ هم در تابستان و هم در زمستان. از آنجا نوشتند و منتشر کردند. ماجرا رسانه‌ای شد.بعدش پای خیرین به آنجا باز شد. تا شهریور امسال که بالاخره قرار شد سپاه و
بسیجسازندگی اسلامشهربه همراه استانداری، همان نزدیک برای‌شان خانه بسازد. کلنگ‌زنی انجام شد و برنامه‌ریزی‌ها برای تامین اعتبار و
تغییر کاربریزمین‌هایی که توسط مالک زمین‌های کشاورزی برای احداث مسکندر نظر گرفته شده است، در دستور کار قرار گرفت.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 لهک یک فرق اساسی‌ با بقیه‌ی روستاهای محروم مشابه دارد: اغلب ساکنانش در مزرعه‌ای کار می‌کنند که صاحبش بامعرفت است. آقای تولکی صاحب زمین‌های کشاورزی آن منطقه است و خانه‌اش هم همان‌جا نزدیک روستاست. خودش زمینی از مزرعه را وقف اهالی کرده تا مردم آنجا خانه‌دار شوند.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 جوری که فهمیدم کمک‌های مردمی و خیریه کم و بیش به روستا می‌رسد. ولی به هر حال منطقه محروم است و تا وقتی خانه‌های‌شان سرپا نشود مشکلات‌شان پابرجاست. اهالی می‌گفتند در آمد سالانه‌شان حدود پنج میلیون تومان است. عددی که امروز حتی شاید
خط فقردر ماه به حساب بیاید.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 توی روستا مدرسهو معلمنیست. بیشتر بچه‌های روستا برای درس خواندن می‌روند دبستانی در روستای کناری. یک خیر هم برای‌شان سرویس مدرسه گرفته است. مدرسه‌ی راهنمایی یا همان که این آخری‌ها اسمش شده متوسطه‌ی اول البته دورتر است و از سرویس مدرسه هم خبری نیست. آن هم برای روستایی که هشتاد کودک در آن زندگی می‌کنند و به ادامه‌ی تحصیل نیاز دارند.
 «قلعه محرومیت» در حاشیه تهران +عکس
 بیکاری مشکل اصلی و بزرگ اهالی روستاست. اهالی روستا که پنجاه تا خانوار می‌شوند بیشتر روی زمین‌های کشاورزی کار می‌کنند و نصف سال بیکارند. شش ماه اول سال روی
زمینبامیه می‌کارند و در نیمه‌ی دوم سال باید به مشاغل کاذب بپردازند یا اینکه بیکار باشند و توی خانه بنشینند. شاید وجود چنین جایی در تهران، به نظر خیلی‌ها عجیب باشد ولی لهک تنها روستای محروم پایتخت نیست. تازه وقتی به روستاهای محروم
سیستان و بلوچستانو شهرهای دیگر فکر می‌کنم می‌بینم اگر کسی آنجا هم کار زیربنایی نکند آن مردم هم راهی ندارند غیر اینکه بارشان را روی کول‌شان بگذارند و بیایند تهران و شاهد تولدبی‌شمار لهک باشیم.
با همه این سختی‌ها، حال مردم روستا خوب است. اتفاقاتی که در این دو سال روی داده وضعیت آنها را هر روز بهتر از دیروز و آنها را امیدوارتر می‌کند. هر چند محرومیت به این راحتی از آنجا رخت بر نمی‌بندد و نیازمند کمک‌ هستند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
توقیف یک کشتی خارجی با ۱۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق
چهار سنت‌ رایج ˮچهارشنبه سوریˮ
پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
اختصاص ردیف اعتباری ویژه‌ای برای کمک به سیل‌زدگان مازندران
آزادی ۲۶۰۰ زن زندانی
مصدومیت ۸۳ نفر تا ساعت ۱۹:۳۰ در سراسر کشور- اعلام ۲۰ حریق جزئی به آتش‌نشانی تهران +عکس
مجروحیت سرباز ناجا بر اثر اصابت مواد محترقه
اخلال در عملیات اتوبوسرانی شهری تهران
عجیب ترین قوانین کشورهای محبوب گردشگری
محورهای شمالی کشور یک‌طرفه شد