واردکنندگان پشت در سامانه نیما

09:33 ۱۸۹ روز پیش افکار نیوز 195 0
واردکنندگان پشت در سامانه نیما

امروز دقیقا یک ماه از صدور آخرین بخشنامه ارزی برای صادرات می‌گذرد و هنوز صادرکنندگان اشکالات زیادی را به آن وارد می‌دانند؛اما هستند واردکنندگانی که روزهای متمادی پشت در سامانه نیما می‌مانند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، دردسر صدور بخشنامه‌های متوالی آن هم در حوزه ارزکه می‌خواهند تجارتخارجی کشور را سامان دهند، گویا تمامی ندارد. تا این لحظه بالغ بر ۳۰ بخشنامه و دستورالعمل ارزی صادر شده که هر یک از آنها، فراز و نشیب‌های بسیاری زا پیش روی
اقتصاد ایرانقرار داده است؛ برخی از این دست‌اندازها به مرور زمان برطرف شده و برخی دیگر همچنان سنگ پیش پای تولید و تجارت شده‌اند.
حداقل از آخرین بخشنامه‌ای که برای بازگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصاد ایرانصادر شده، یک ماه می‌گذرد. درست ۲۷ آبان ماه بود که
بانک مرکزیدر یک بخشنامه جدید، شرایط و ضوابط نویی را برای تجارت خارجی کشور و صادرکنندگان بنا کرد. او در این بخشنامه بر این نکته تاکید داشت که صادرکنندگانی که بالای یک میلیون
دلارصادرات دارند، حتما و حتما باید بخشی از ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما، همان سامانه‌ای که اگرچه اهداف بسیار خوبی برای آن ترسیم شده بود، اما در مقام اجرا خیلی خوب نتوانست نقش‌آفرینی ایده‌آلی در اقتصادایران داشته باشد، عرضه کنند.
این طور بود که صادرکنندگان در الگوهای بزرگتر از چند ده میلیون دلاری، مشکلاتبسیاری را با این بخشنامه جدیدالصدور بانک مرکزی داشتند و بر این باورند بودند که ممکن است این سختگیری بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات و برخی معافیت‌هایی که به صادرکنندگان خردتر اختصاص داده است، پای آنها را به ورود به داشتن تعدد کارتهای بازرگانی مورد استفاده در امر صادرات باز می‌کند، تا بلکه معافیت بیشتری در ارایه ارز به سامانه نیما داشته باشند، به خصوص اینکه مابه التفاوت نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما، آنقدری بود که صادرکننده را وادار به ورود به چنین روش‌هایی نماید.
واردکنندگان پشت درهای بسته نیماالبته داستان اکنون اندکی متفاوت‌تر شده است. این روزها با مدیریت بانک مرکزی در بازار ارز، فاصله نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما که محلی برای عرضه ارز پتروشیمی‌ها و صادرکنندگان دولتی و شبه‌دولتی است، کم شده و همین امر جذابیت‌های
خرید و فروشارز خارج از سامانه نیما را به حداقل رسانده است، اما موضوع تنها به اینجا ختم نمی‌شود. سوی دیگر داستان، تقاضایی است که از سوی برخی واردکنندگان برای تامین ارز خود از سامانه نیما و با اختلاف نرخ چند صد تومانی از بازار آزاد، وجود دارد.
اگرچه طی هفته‌های گذشته بنا به آمارهای بانک مرکزی، تامین ارز برای واردات از محل سامانه نیما روان‌تر شده و سرعت بیشتری گرفته است، اما هستند هنوز هم واردکنندگانی که روزهای متمادی را پشت درب سامانه نیما سپری می‌کنند و کار وارداتآنها برای تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز تولیدشان به تاخیر می‌افتد. این در شرایطی است که برخی واردکنندگان مواد اولیه بخش تولید بر این باورند که هر روز تاخیر در تامین مواد اولیه مورد نیازشان، ضررهای هنگفتی را به کارگران و کارفرمایان می‌زند و همین امر سرعت
رشدتولید را کم می‌کند و از سوی دیگر، قیمت تمام‌شده را هم بالا می‌برد و این درست عکس اهدافی است که از نظر تولید با قیمت تمام شده مناسب، از سوی دولتترسیم شده است.
این در حالی است که با نزدیک شدن نرخ ارزدر سامانه نیما با بازار آزاد، بسیاری از واردکنندگان ترجیح می‌دهند که پروسه طولانی تامین ارز از این سامانه را نادیده بگیرند و روانه بازار آزاد و صرافی‌ها برای خرید ارز مورد نیاز خود شوند؛ اینگونه شاید ضرر و زیان کمتری بابت دپوی کالاها و یا گارانتی‌هایی که برای کالاها و ماشین‌آلاتشان وجود دارد بپردازند. به همین دلیل یکی از محل‌هایی که طبق بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، راه را برای تامین ارز مورد نیاز واردات باز کرده است، خرید ارز صادراتی است.
اما اکنون آنگونه که فعالان اقتصادی می‌گویند، بر اساس بخشنامه‌های صادر شده از سوی بانک مرکزی، امکان تامین ارز برای واردات مواد اولیه و ماشین آلاتی که در اولویت‌بندی دو و سه قرار دارند، از محل ارز حاصل از صادرات وجود ندارد و دولت برای این موضوع تدبیری نیندیشیده است؛ به همین دلیل تقاضای تجار از بانک مرکزی آن است که به این موضوع رسیدگی کرده و برای آن راه‌حلی در نظر بگیرد.
شرایط استفاده از ارز صادراتی برای واردات بدون لحاظ کردن اولویت‌بندی ها فراهم شودمحمد لاهوتی، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزیایران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مشکلی که هم اکنون واردکنندگان مواد اولیه در بخش تولید با آن دست به گریبان هستند، آن است که اگر مواد اولیه یا ماشین آلات مورد نیاز آنها در اولویت‌بندی‌های صورت گرفته از سوی دولت، در اولویت دو باشد؛ اجازه استفاده از ارز صادراتی را ندارند؛ این در حالی است که با نزدیک شدن نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد که با مجموعه سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی بانک مرکزی، محقق شده است، بسیاری از واردکنندگان ترجیح می‌دهند از صف‌های طولانی سامانه نیما برای تامین ارز بگذرند و با اختلاف قیمت نه چندان زیاد، ارز مورد نیاز خود را از صادرکنندگان تامین نمایند.
وی می‌افزاید: هم اکنون چنین امکانی برای واردکنندگان وجود ندارد و به نظر می‌رسد در این شرایط، بخشنامه آخر بانک مرکزی برای رفع تعهد ارزی صادرات، می‌تواند اصلاح شده و شرایط استفاده از ارز صادراتی را برای واردات تمام گروههای کالایی، فارغ از اولویت‌بندی‌های صورت گرفته از سوی دولت، مجاز بشمارد.
به گفته لاهوتی، البته صادرکنندگان امروز با بخشنامه اخیر بانک مرکزی در آبان‌ماه، مشکلات جدی دارند که اول از همه، عطف به ماسبق شدن این بخشنامه است، به این معنا که این بخشنامه در آبان ماه امسال صادر شده و صادرکنندگان را مکلف کرده تا از فروردین ماه ۹۷،  ارز حاصل از صادرات خود را با شرایط و ضوابطی که بانک مرکزی تعیین کرده به کشور برگردانند؛ در حالیکه این موضوع هیچگاه مسبوق به سابقه نبوده است؛ در واقع، صادرکنندگان باید برای زمانی تعهد بدهد که چنین تصمیمی از سوی دولت تکلیف نشده بود و این ناقص حقوقیک فعال اقتصادی است و قانوننیز، این چنین اجازه‌ای را به مجری نداده است که فعال اقتصادی را ملزم به تعهدی کند که در گذشته در مورد آن اطلاعی نداشته است. 
وی می‌افزاید: در خصوص واردات مواد اولیه نیز مشکلی که وجود دارد، این است که امروز یک صادرکننده، اگر کالایی را صادر می‌کند، میزان تعهد ارزی دارد که باید آن را رفع کند، پس به منظور تامین مواد اولیه مورد نیاز خود می‌تواند در مقابل صادراتی که انجام می‌دهد، واردات مواد اولیه کارخانه خود را انجام دهد، اما مشاهده شده به دلیل اینکه کالای وارداتی در اولویت دو قرار ندارد، صادرکننده قادر نیست که از ارز حاصل از صادرات خود استفاده کند؛ پس مجدد باید در صف بایستد تا بتواند از سامانه نیما ارز دریافت کند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: پیشنهاد و درخواست فعالان اقتصادی این است که اگر صادرکننده، ارز صادراتی در اختیار دارد و می‌خواهد برای تولید خود، از ارز حاصل از صادرات خودش استفاده کند و واردات مورد نیازش، جزو کالاهای مجاز است، دولت اجازه دهد که از ارز صادراتی استفاده کند و مشمول رعایت اولویت‌های کالایی نشود.
در این میان شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصیدر جلسه شب گذشته خود به پیشنهاد محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورایاسلامیمقرر کرد تا ظرف یک هفته آینده، جمع بندی نظرات کارشناسیاتاق بازرگانی ایران به همراه صادرکنندگان بر روی بخشنامه اخیر ارزی بانک مرکزی در جلسه آتی شورا که ظرف دو هفته آینده برگزار خواهد شد، ارایه شده و در مورد اصلاحات بخشنامه تصمیم گیری لازم صورت گیرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
بساز بفروش‌ها در دام گرانی افتاده اند-پیشخوان
افت و خیز قیمت مرغ همچنان در بازار ادامه دارد
خبر بد اقتصادی برای دولت ترامپ!
احتمال رشد مصرف برق به بیش از ۵۶ هزار مگاوات
واردات تیوپ موتورسیکلت به ۱۵۲ تن رسید
دولت با حذف واسطه‌ها بازار خودرو را مدیریت کند
ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی
۱۸ میلیارد ویژه خواری
واقعا افزایش قیمت لبنیات غیر قانونیه؟!
«یاماها» موتور محبوب ˮMT-۰۷ˮ را به‌روز می‌کند