مدارس آمریکا رکورد زدند!

04:35 ۱۹۱ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 450 0
مدارس آمریکا رکورد زدند!

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهند سال جاری میلادی بدترین سال از لحاظ وقوع خشونت‌های مسلحانه در مدارس بوده‌اند، این پدیده علاوه بر آزادی حمل اسلحه در عوامل فرهنگی و اجتماعی ریشه دارد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،«مدرسه عالی نیروی دریایی»، از دانشگاه‌های متعلق به نیروی دریایی آمریکا در تحقیقاتی جدید 94 تیراندازی در مدارس را مستند کرده است. این رقم، افزایش حدوداً 60درصدی را نسبت به بالاترین رقم ثبت‌شده قبلی نشان می‌دهد. قبلاً سال 2006 که تیراندازی دبستان سندی‌هوک اتفاق افتاد، با وقوع 59
تیراندازیرکورددار محسوب می‌شد.
پایگاه داده مدرسهعالی نیروی دریایی از دهه 1970 تمامی مواردی را که از سلاح برای خشونتاستفاده می‌شود، فارغ از تعداد قربانی‌های آن ثبت می‌کند.
در سال 2018، وقوع تیراندازی‌های مرگبار در پارکلند، فلوریدا و تگزاس، بار مباحثات ملی درباره خشونت با اسلحه در مدارس آمریکا را شدت بخشیده است. در پارکلند 17 دانش‌آموز و کارمند مدرسه کشته شده‌اند. در سانتافه، 10 دانش‌آموز و
معلمجان باختند.
«نیکول هاکلی»، از بنیان‌گذاران مؤسسه Sandy Hook Promise که یک موسسه غیرانتفاعی برای مقابله با فرهنگ خشونت در مدارس است، درباره این آمارها گفت: «این، چیزی آن‌‌طرف‌تر از غیرقابل قبول است. غیرقابل توجیه است».
آمارهایی که پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده نشان می‌دهد 31 درصد از کل موارد تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا اتفاق می‌افتند، این در حالی است که این کشور تنها 5 درصد از کل جمعیت دنیا را در خود جای داده است.
آزادی حمل اسلحه، معمولاً به‌عنوان یکی از دلایل وقوع این تیراندازی‌ها عنوان می‌شود. گزارش مرکز تحقیقات
کنگره آمریکانشان می‌دهد از کل 650 میلیون قبضه سلاح که در دستان جمعیت غیرنظامیان است 48 درصد آنها در دستان آمریکایی‌ها است.
جدا از این، عوامل اجتماعی ــ فرهنگی نیز در وقوع این تیراندازی‌ها نقش دارند. محققان مسائل اجتماعی می‌گویند در آموزش‌های رسمی و غیررسمی در آمریکا تأکید بیش‌ از اندازه‌ای روی اهمیت موفقیت‌های مادی یا به‌تعبیر خود آمریکایی‌ها برای تحقق «رؤیای آمریکایی» وجود دارد.
در جهان‌بینی و سبک زندگیآمریکایی، مهم‌ترین معنا دست‌یابی به موفقیت‌ها و دستاوردهای مادی است و ارزش انسان به چنین موفقیت‌هایی گره زده می‌شود و ملاک احساس قضاوت درباره ارزش افراد خصوصاً میان جوامع سفیدپوست به موفقیت‌های فردی در زمینه‌های شغلی، تحصیلی، رقابت‌های ورزشی، مُد یا جایگاه اجتماعی ــ اقتصادی بستگی دارد.
از سوی دیگر، فرهنگ فردگرای آمریکا، خود «فرد» را تنها عامل موفقیت یا شکست در تحقق رؤیاهایش معرفی می‌کند.
این عوامل موجب می‌شوند انسان در چنین جامعه‌ای با فشارهای اجتماعی دائمی برای اکتساب بیشترین دستاوردها روبه‌رو باشد. در مواردی که ناکامی‌هایی در تحقق این رؤیاها بروز کند، فرد به‌دنبال انتقام از خاستگاه ناکامی‌اش برمی‌آید.
تحلیل آمارها و اطلاعات از این یافته حمایت می‌کنند. چنین تحلیل‌هایی آشکار می‌کنند که میان تیراندازی در مدارس و محل کار در آمریکا با سایر نقاط دنیا تفاوت‌های معناداری وجود دارند، این از آن جهت حائز اهمیت است که به این اماکن، معمولاً واسطه‌های تحقق رؤیاهای پیشرفت افراد نگریسته می‌شوند.
در حالی که 31 درصد کل خشونت‌ها با اسلحه در آمریکا اتفاق می‌افتند، هنگامی که آمارهای خشونت با اسلحه در مدارس و محل‌های کار تفکیک می‌شوند مشخص می‌شود که 62 درصد کل چنین تیراندازی‌هایی در آمریکا اتفاق می‌افتند. در کشورهای غیر از آمریکا، اماکن نظامی بیشترین محل وقوع تیراندازی هستند.
الگوی دیگری که وجود دارد این است که انگیزه‌های موارد معناداری از تیراندازی در آمریکا را می‌توان به شکست‌ در تحقق رؤیاهای پیشرفت مادی نسبت داد. تحقیقی که سرویس مخفی آمریکا انجام داده نشان می‌دهد موارد متعددی از عاملان تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا سابقه احساس ناامیدی شدید داشته‌اند و تقریباً همه آنها قبل از انجام تیراندازی با شکست‌هایی در زمینه‌های تحصیلی، روابط عاشقانه، شغلی، رقابت‌های ورزشی و غیره روبه‌رو شده‌اند.
بر همین اساس، محققان عوامل اجتماعی می‌گویند با آنکه آزادی حمل اسلحه در وقوع خشونت‌های مسلحانه در آمریکا نقش دارند، ریشه‌های این پدیده مرگبار را بایستی در عوامل فرهنگی ــ اجتماعی جست‌وجو کرد، به‌عبارت دیگر، سلاح‌ها تنها ابزارهای کشتن هستند، این «رؤیای آمریکایی» است که انسان‌ها را قربانی می‌کند.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
ترامپ: توئیتر اجازه نمی‌دهد دنبال‌کنندگان من زیاد شود
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
یک زن روی صورت پسر ترامپ آب دهان انداخت
اعلام زمان جدید دیدار پوتین و ترامپ در ژاپن
اتهام‌زنی ترامپ علیه مولر
فروش سلاح به عربستان و امارات تعلیق شد
انتقاد عفو بین الملل از سیاست‌های ترامپ
واکنش «حزب الله عراق» به ادعای جدید آمریکا
تشکر «محمود عباس» از لبنان
گزارش سازمان ملل در راستای منفعت ملت سوریه نیست