ادعایی درباره ائتلاف قطر با ایران و ترکیه

01:15 ۲۱۵ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 284 0
ادعایی درباره ائتلاف قطر با ایران و ترکیه

هفته نامه انگلیسی زبان عرب ویکلی در تحلیلی به ائتلاف قطر با ایران و ترکیه و اهداف مشترک آنها در منطقه اشاره کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،نشریه عرب ویکلی در تحلیلی به شکل‌گیری ائتلاف قطربا ایرانو ترکیهاشاره کرد و نوشت: قطر بی سر و صداائتلافی با ایران و ترکیهشکل داده و با موضع گیری علیه متحدان سابق عرب خود امنیت منطقه (حاصل از ائتلاف اعراب) را تضعیف می‌کند.
بر اساس این گزارش، قطر در 3 دسامبر(12 آذر) در اعلامیه‌ای غافلگیر کننده از خروج از سازمان کشورهای تولید کننده نفت(اوپک) خبر داد که به نظر می‌رسد این حرکت به هدف خشمگین کردن عربستانسعودی، صادر کننده بزرگ اوپکاست. «شیخ تمیم» امیر قطر نیز یک هفته بعد از حضور در اجلاس سالانه شورای همکاری‌های
خلیج فارسدر ریاض سر باز زد.
به نوشته عرب ویکلی، قطر از اتحاد با امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودیو مصرکه از اخوان المسلمینحمایت می‌کند، به تدریج به سوی اتحادی غیر رسمی و‌ آشکار با ایران و ترکیه حرکت کرده است. این اقدام خطر خروج دوحه از مدار عرب-سنی را در پی دارد.
این در حالی است که ایران، قطر و ترکیه اواخر ماه نوامبر (آبان) در تهران برای ایجاد یک گروه کاری مشترک برای تسهیل حمل کالا بین خود اقدام کردند. هدف از تشکیل این گروه ایجاد جریان
تجارتبه قطر است که دیگر نمی‌تواند از مسیرهای هوایی، زمینی و دریایی همسایگان خود کالا وارد کند. این توافقنامه همچنین نشان دهنده ساز و کار تقویت برنامه‌های آتی آنکارا و تهران است.
به نوشته عرب ویکلی، دوحه بدون قید و شرط به آنکارا و تهران پیوسته و موضع‌گیری خود را در یک اتحاد منطقه‌ای با هدف سلطه ژئوپولتیک و مهار بی‌ثباتی را دنبال می کند.
در ادامه این گزارش با اشاره به دلایل نزدیک‌تر شدن ایران و ترکیه آمده است: ایران و ترکیه در سال‌های اخیر برخی اوقات در سیاست‌های خارجی مشکلاتی داشتند، اما منافع اقتصادی و نگرانی مشترک علیه عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، این دو کشور را به هم نزدیکتر کرده است.
«رضا کمالی» رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در این زمینه گفت: «حجم تجارت دو کشور در ماه مه و اکتبر سال 2018 به 8 میلیارد دلار رسیده و انتظار می‌رود تا مارس سال آینده میلادی به 12 میلیارد دلارافزایش یابد.»
فراتر از تجارت، آنکارا و تهران اهداف مهم سیاسی مشترکی دارند. هر دو کشور حضور کردها در نزدیکی مرزها را تهدید می‌دانند. آن‌ها در
رقابتشدید با ریاض بابت در برتری در خلیج فارس و به طور گسترده‌تر در خاورمیانهو در نبرد‌های سوریه، عراق، یمن، لبنانو آفریقا درگیر هستند.
این هفته نامه در خاتمه با طرح سئوالی نوشت: برای قطر که هیچ سابقه امپراتوری و چشم انداز سلطه جهانی ندارد در این بازیقدرت چه چیزی وجود دارد ؟ برخی تحلیلگران می‌گویند که روابط دوحه با آنکارا و تهران نتیجه‌ای اجتناب ناپذیری از شکاف در روابط دوحه با همسایگان عرب است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قاضی سراج: انتخابات شورایاری‌ها 100 درصد غیرقانونی است
قاضی سراج در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در مورد نرخ‌گذاری قیمت خودرو، گفت: ما نامه نوشتیم و هنوز جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم.
فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
رحیم مطهرنژاد در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ گفت: طی ٧ سال گذشته با کمک سازمان زندان‌ها و سازمان امور فنی و حرفه‌ای کشور، ٥٠٠ هزار زندانی آموزش فنی حرفه‌ای دیدند.
ارائه معاینه فنی برتر فقط در مراکز شهر تهران
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران گفت: تخفیف 25 درصدی عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی صرفاً برای معاینه فنی برتر از مراکز معاینه فنی شهر تهران لحاظ می‌شود.
چند هزار زائر وارد عربستان شدند؟
بر اساس تازه ترین آمار منتشره شده از سوی ستاد های مدینه و مکه، تا پایان امروز شنبه (29 تیرماه) 39094 نفراز زائران و کارگزاران حج 98 وارد خاک عربستان می شوند.
اتهام «فساد و تروریسم» حربه آمریکا علیه مخالفین حضور نظامی در عراق
«حامد الموسوی»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گفت که آمریکا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات سیاسی و امنیتی عراق آغاز خواهد کرد.
رفتن یک مقام آمریکایی دیگر از پنتاگون
دیوید تراچتنبرگ» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی روز جمعه آینده از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.
لغو پروازهای «بریتیش ایرویز» به قاهره
شرکت هوایی «بریتیش ایرویز» شامگاه شنبه به وقت تهران از لغو تمام پروازهای خود به «قاهره»، پایتخت مصر خبر داد.
استقبال سرد از وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در آمریکا
«اسرائیل کاتص» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی که به تازگی به صورت رسمی به این سمت منصوب شده ، هفته جاری به واشنگتن سفر کرد.
موضوع گفت‌وگوی تلفنی چاووش‌اوغلو و پامپئو
منابع دیپلماتیک اعلام کردند که «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه تلفنی با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود درباره پرونده جنگنده‌های اف-35 و سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه و موضوع سوریه گفت‌وگو کردند.
برگزاری تظاهرات ضدبرکسیت در خیابان‌های لندن
تعدادی از فعالان طرفدار اروپا امروز (شنبه)، ۲۰ ژوئیه، به عنوان بخشی از برنامه «راهپیمایی برای تغییر» به خیابان‌های لندن آمدند تا اعتراض خود به برکسیت را نشان دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قاضی سراج: انتخابات شورایاری‌ها 100 درصد غیرقانونی است
قاضی سراج در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در مورد نرخ‌گذاری قیمت خودرو، گفت: ما نامه نوشتیم و هنوز جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم.
نگرانی تجار برزیلی از خراب شدن تجارت با ایران
ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل گفت دولت برزیل به شرکت‌های داخلی در مورد تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران و پیامدهای احتمالی عدم تبعیت از آنها هشدار داده است.
چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل
دو کشتی فله‌بر دیگر ایران که با محموله اوره به برزیل آمده و قرار بود با محموله ذرت به ایران برگردند، بدون سوخت ماندند زیرا شرکت دولتی پتروبراس از فروش سوخت بانکر به آنها به علت تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.
خسارت‌های برجام کم بوده که وعده تمدید محدودیت‌های آن را می‌دهید؟
سخت‌تر کردن نظارت‌های هسته‌ای بر ایران در حالی که تمام تعهدات طرف آمریکایی و اروپایی نقض شده، این پیغام را با خود دارد که طرف قاطعیت لازم در ایستادن پای خطوط قرمز و حقوق خود در توافق را ندارد.
فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
رحیم مطهرنژاد در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ گفت: طی ٧ سال گذشته با کمک سازمان زندان‌ها و سازمان امور فنی و حرفه‌ای کشور، ٥٠٠ هزار زندانی آموزش فنی حرفه‌ای دیدند.
آخرین بار کشتی انگلیسی کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟
اقدامات آمریکا در تنگه هرمز تنش‌ها را افزایش می‌دهد
هانت: دوشنبه واکنش به اقدام ایران را به پارلمان ارائه می‌دهیم
وزیر خارجه فنلاند بر رفع تنش‌ها در خلیج فارس تاکید کرد
تماس هند با ایران به دنبال توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس
باید گفت‌وگوها با ایران ادامه پیدا کند
آماده کردن تقاضا از ایران برای دیدار با خدمه کشتی انگلیسی توقیف‌شده
عربستان نفتکش غول‌پیکر ایران را آزاد کرد
نفتکش در برابر نفتکش؛ ایران به وعده خود عمل کرد
نظامی ارشد آمریکا: توقیف نفت‌کش انگلیسی پاسخ متقابل و قابل پیش‌بینی ایران بود