تصمیم جدید یارانه‌ای دولت

22:29 ۲۱۲ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 284 0
تصمیم جدید یارانه‌ای دولت

وزیر کشور با اشاره به اینکه تلاش کرده ایم هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاههای مرتبط با حوزه حمل و نقل عمومی شهری برقرار نماییم از پیشنهاد دولت درلایحه بودجه سال آینده مبنی بر کاهش سه دهک بالا از دریافت کنندگان یارانه و اختصاص آن در جهت حمایت از حمل و نقل و تولید و ارتقای معیشت خبر داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،عبدالرضا رحمانی فضلی که دوشنبه ۲۶ آذر در همایش روز ملی حمل و نقلدر وزارت کشور سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه وزارت کشور توانسته هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاه‌های مرتبط برقرار کند، افزود: در جریان برگزاری جلسات شورای عالی ترافیکدر وزارت کشورو شورای ترافیک استان‌ها و تشکیل کمیسیون کلانشهرها، تصمیمات خوبی اتخاذ شده و پیگیری مصوبات ادامه دارد.
وی ضمن قدردانی از قشر تلاشگری که زحمت حمل و نقل و جابجایی و رساندن مردم را بر عهده دارند، گفت: چنین مراسماتی فرصتی است برای کوچکترین کار ممکن؛ یعنی تقدیر و تشکر از زحمات عزیزان فعال در حوزه حمل و نقل.
وی با اشاره به نامگذاری روز ۲۶ آذرماه به عنوان روز ملی حمل و نقل گفت: این روز یادآور زمان جنگو نمایش غیرت فوق العاده این قشر زحمت کش در آن دوران است.
رحمانی فضلی افزود: ۲۶ آذرماه ۶۱ اوایل جنگ بود، فشار‌ها بسیار سنگین و شرایط سخت بود، تامین کالای اساسی اهمیت بسیار زیادی داشت و تحرکات در امر مختل کردن حمل و نقل در داخل علاوه بر فشار جنگ، بمباران مناطق مختلف کشور در روند سوخت رسانی، خدمات، تامین قطعات و لاستیک دنبال می‌شد و شرایط به قدری سخت بود که امام دستور خاصی در این زمینه دادند که این قشر زحمت کش و فعال حمل و نقل به عرصه بیایند و جهاد کنند. این حرکت ایثارگرانانه و عظیم بود و از سوی فعالان حمل و نقل، استقبال با شکوهی از آن شد.
وی ادامه داد: فعالان حمل و نقل حتی در میدان جنگ و خطوط مقدم نقش آفرینی بی بدیلی داشتند. در جنگ
وسایل نقلیهخود مردم استفاده می‌شد و رانندگان و صاحبان خودرو‌ها به عنوان امر واجب شرعی و ملی به این موضوع نگریستند و هزینه کردند و بنده از نزدیک ناظر زحمات آن‌ها بودم که یکی از این روز‌ها ۲۶ آذر بود که روز حمل و نقل نامیده شد.
رحمانی فضلی تاکید کرد: از سال ۵۷ تاکنون در هر مقطعی و در هر شرایطی که لازم بوده کسانی که در حوزه حمل و نقل فعالیت داشتند، به خوبی حاضر شدند و کار کردند و خداوند اجر عظیم به همه آنان اعطا فرماید.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه موضوع حمل و نقل به ویژه حمل و نقل درون شهری، موضوعی میان بخشی است، گفت: نمی‌توان ایرادات را صرفا به دارندگان خودرووارد کرد. چراکه اگر
طراحی شهریبه گونه‌ای نباشد که دسترسی به خدمات به سهولت ممکن شود، رانندگان مجبور به طی مسافت زیادی خواهند بود که بار ترافیکی را افزایش می‌دهد. یا اگر
راهنمایی و رانندگیدر طراحی و علامت گذاری و هدایت مسیر به خوبی عمل نکند باز موجب بار ترافیکی می‌شود و یا اگر شهرداری‌ها در طراحی شهری و مهندسی خیابان‌ها و مهندسی ترافیک خوب عمل نکنند، همچنین کارشناسان فنی نتوانند امر خدمات رسانیرا به سیستم‌ها و تکنولوژی‌های جدید منتقل کنند و امکام استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای کاربران فراهم نشود، مردم با سختی‌های زیادی روبرو خواهند شد و خود این شرایط بار ترافیکی زیادی در شهر ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه این عرصه‌ها اقدامات خوبی انجام شده، اما هنوز بیش از ۵۰ درصد کار‌ها و فعالیت‌ها با تکنولوژی‌های جدید و نرم افزار‌های هوشمند ارائه نشده است، گفت: طرح ارتقاء سیستم خدمات رسانی دولتی در مجلس چهارم مطرح شد امام هنوز اجرایی نشده است و شرایط به گونه‌ای است که بدون مراجعات حضوری مردم کار مختل می‌ماند؛ لذا وقتی میگویم حمل و نقل یا آلودگی هواموضوع تنها به عده خاصی که در این زنجیره قرار گرفته اند، معطوف نمی‌شود و همه مشکلاتبه گردن آن‌ها نیست.
وزیر کشور با بیان اینکه هزینه‌های بسیار زیاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطیدر موضوع حمل و نقل و ترافیک متقبل می‌شویم، گفت: در مصرف سوخت در روز‌های پیک ۱۰۰ میلیون لیتر را نیز داشتیم و در مجموع به طور متوسط روزانه ۸۰ تا ۸۵ میلیون لیتر سوخت مصرف می‌کنیم که با توجه به متوسط زمان سفر رقم بسیار بالایی به نسبت شاخصبین المللی است.
وی افزود: برآورد‌هایی که در زمینه خسارت‌ها و هزینه‌های آلودگی هوا می‌شود، در حدود ۸ میلیارد دلاراست همین طور سالانه ۵ هزار نفر تلفات درون شهری در حوزه حمل و نقل مردم را دچار مشکلات زیادی می‌کند و هزینه‌های زیادی ایجاد می‌شود.
وزیر کشور با تاکید براینکه بخش مهمی از جریان زندگی مردم در رفت و آمد در جریان است، گفت: همه با هم باید کاری کنیم که در کنار تامین زندگی راحت و سهل، هزینه‌های زندگی را نیز برای مردم کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه وزارت کشور توانسته هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاه‌های مرتبط برقرار کند، افزود: در جریان برگزاری جلسات شورای عالی ترافیک در وزارت کشور و شورای ترافیک استان‌ها و تشکیل کمیسیون کلانشهر‌ها، تصمیمات خوبی اتخاذ شد و پیگیری مصوبات ادامه دارد.
وی به اقدامات خوب انجام شده در حوزه ریلی اشاره کرد و افزود: سفارش خرید دو هزار واگن در کنار ۳۵۰ واگن دیگر برای حمل و نقل ریلی درونشهری در حال پیگیری است. در بحث فرسودگی
ناوگان حمل و نقلکه موجب افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا و طولانی شدن سفر‌ها می‌شود، وزارت کشور به همراه شهرداری‌ها اقدامات خوبی انجام دادند که در نتیجه تا حدودی وسایل حمل و نقل عمومینوسازی شده است. اما در مقایسه با تعداد خودرو‌های فرسوده رقم پایینی است و باید با شتاب بیشتری انجام شود.
رحمانی فضلی به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: در شروع اجرای این قانوندو اولویت تولید و حمل و نقل عمومی مدنظر بود که منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه صرف این دو اولویت شود، اما در مسیر به دلیل پرداخت یارانه نقدی به همه کشور، مبالغ حاصل از هدفمندی صرف پرداخت یارانهنقدی شد و دولتتدبیر و امید نیز درگیر همین موضوع شد چراکه امکان کاهش هزینه‌های مردم وجود نداشت.
وزیر کشور افزود: البته بنده بار‌ها اعلام کردم که نحوه پرداخت یارانه را به استان‌ها محول کنید و از طریق وزارت کشور پیگیر این موضوع شدیم و تاکید کردیم که اگر این مبالغ صرف تولید، حمل و نقل و ارتقای معیشت نیازمندان شود، حاضریم این موضوع را بر عهده بگیریم. این بحث را ارائه و دنبال کردیم که در نهایت سال گذشته این طرح بر عهده
وزارت رفاهگذاشته شد که به دلیل کمبود آمار و عدم همکاری دستگاه‌ها و مسائلی از این قبیل نتوانست به معنای واقعی این طرح را انجام دهد.
رحمانی فضلی تصریح کرد: نهایتاً در بودجهامسال مقرر شد که استانداری‌ها و وزارت کشور در استانها، تلاش کنند بر پایه اطلاعات صحیح، سه دهک بالا از دریافت کنندگان یارانه را کاهش دهند و بتوانند از این کاهش در جهت حمایت از حمل و نقل و تولید و ارتقای معیشت بتوانند استفاده کنند.
وی افزود: فرمانداران به دلیل اینکه با مردم و در کنار مردم زندگی می‌کنند به خوبی می‌توانند تشخیص دهند که چه کسانی باید از لیست یارانه بگیران حذف شوند و چه کسانی در لیست بمانند. مردم نیز اگر ببینند این مبالغ برای خودشان هزینه می‌شود استقبال خواهند کرد.
وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: وزارت کشور با تمام معاونت‌ها و حوزه‌های زیرنظرش در مباحثی من جمله ترافیک و حمل و نقل به اندازه وسع خود تلاش می‌کند و همگی با انگیزه، جدیت و علاقه این موضوع را دنبال می‌کنیم و بخش‌ها و جنبه‌های مختلف مباحث این عرصه به دقت در شورای عالی ترافیک پیگیری می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خروجی شرقی تهران قفل شد
سیاوش محبی فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در پردیس در خصوص وضعیت ترافیکی محورهای هراز، فیروزکوه، امام رضا(ع) و بزرگراه حرم به حرم، اظهار کرد: هم اکنون تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین و در محدوده امام زاده هاشم(ع) با پس زدگی بار ترافیکی مواجه هستیم.
عاون ترامپ از تحریم دو تن از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد
«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه از تحریم دو نفر از رهبران «الحشد الشعبی» خبر داد، اما جزئیات بیشتری در این رابطه اعلام نکرد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.
سازمان ملل: تحریم آمریکا علیه ارتش میانمار کافی نیست
نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار می‌گوید که اقدام آمریکا در ممنوع کردن سفر فرمانده و شماری از سران ارتش میانمار به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا، «اقدامی ناکافی» است چرا که امرای ارتش میانمار هرگز قصدی بنایی برای سفر به آمریکا نداشته‌اند.
چرا اردن روابطش را با قطر احیا کرد؟
ناظران و تحلیلگران اردنی درباره بازگشت روابط دیپلماتیک میان قطر و اردن دیدگاه‌هایی متفاوت دارند؛ برخی آن را طبیعی می‌دانند و برخی آن را گامی استثنایی و فوق العاده و دارای پیام‌های سیاسی بر می‌شمرند.
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
«استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه به تهدید کشورهایی پرداخت که می‌خواهند با ایران روابط اقتصادی داشته باشند.
پایان کار جودوکاران ایرانی‌در روز نخست با دو نقره
نماینده وزن _۷۳کیلوگرم تیم ملی جودو کشورمان در فینال مسابقات جودو قزاقستان با شکست مقابل نماینده روسیه به مدال نقره دست یافت.
مجمع عمومی فدراسیون والیبال در مشهد برگزار شد
مجمع عمومی سالانه فدراسیون والیبال از ساعت 16 روز پنجشنبه 27 تیرماه 1398 در شهر مشهد آغاز شد.
صالحی: رای کفاشیان و ترابیان هفته بعد صادر می‌شود
رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در خصوص تبرئه 3نفر از اعضای فدراسیون و سازمان لیگ توضیحاتی را ارائه کرد.
تمرین اختصاصی مهاجم استقلال
مهاجم تیم فوتبال استقلال زیر نظر دستیاران آندره‌آ استراماچونی به تمرین اختصاصی پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
پیکر آیت‌الله حقانی در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
آیت‌الله حسین حقانی پس از تحمل یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت و صبح امروز پنجشنبه ۲۷ تیرماه تشییع و در جوار حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.
خنثی‌سازی عملیات تروریستی داعش در مصر
منابع قبیله‌ای و شاهدان عینی از وقوع انفجاری در پایانه خودرو‌های شهر «الشیخ زوید» واقع در شمال منطقه سینا مصر خبر دادند.
این اقدام ایران باید اروپا را «بیدار کند.»
واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس
دیدار رئیس جبل طارق با جرمی هانت برای تعیین تکلیف کشتی توقیفی
اروپا تلاش برای ایجاد آتش‌بس در جنگ اقتصادی آمریکا را تسریع کند- لغو تحریم‌ها راهکار حفظ برجام است
آمریکا و شرکایش آب‌های خلیج فارس را اشغال کرده‌اند- می‌توانیم تنگه هرمز را ببندیم اما نمی‌خواهیم
قاتل کلاهی در هلند به حبس ابد محکوم شد
۳۱ پیشنهاد وزارت کشور برای معیشت مرزنشینان
گذشت زمان ایران را مجبور به اجرای گام سوم خود خواهد کرد
روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند
جمهوری اسلامی به عنوان یک قدرت بزرگ برای دفاع از تمامیت خود تسلط دارد -در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد ما تغییر می‌کند