تصمیم جدید یارانه‌ای دولت

22:29 ۹۷ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 172 0
تصمیم جدید یارانه‌ای دولت

وزیر کشور با اشاره به اینکه تلاش کرده ایم هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاههای مرتبط با حوزه حمل و نقل عمومی شهری برقرار نماییم از پیشنهاد دولت درلایحه بودجه سال آینده مبنی بر کاهش سه دهک بالا از دریافت کنندگان یارانه و اختصاص آن در جهت حمایت از حمل و نقل و تولید و ارتقای معیشت خبر داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،عبدالرضا رحمانی فضلی که دوشنبه ۲۶ آذر در همایش روز ملی حمل و نقلدر وزارت کشور سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه وزارت کشور توانسته هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاه‌های مرتبط برقرار کند، افزود: در جریان برگزاری جلسات شورای عالی ترافیکدر وزارت کشورو شورای ترافیک استان‌ها و تشکیل کمیسیون کلانشهرها، تصمیمات خوبی اتخاذ شده و پیگیری مصوبات ادامه دارد.
وی ضمن قدردانی از قشر تلاشگری که زحمت حمل و نقل و جابجایی و رساندن مردم را بر عهده دارند، گفت: چنین مراسماتی فرصتی است برای کوچکترین کار ممکن؛ یعنی تقدیر و تشکر از زحمات عزیزان فعال در حوزه حمل و نقل.
وی با اشاره به نامگذاری روز ۲۶ آذرماه به عنوان روز ملی حمل و نقل گفت: این روز یادآور زمان جنگو نمایش غیرت فوق العاده این قشر زحمت کش در آن دوران است.
رحمانی فضلی افزود: ۲۶ آذرماه ۶۱ اوایل جنگ بود، فشار‌ها بسیار سنگین و شرایط سخت بود، تامین کالای اساسی اهمیت بسیار زیادی داشت و تحرکات در امر مختل کردن حمل و نقل در داخل علاوه بر فشار جنگ، بمباران مناطق مختلف کشور در روند سوخت رسانی، خدمات، تامین قطعات و لاستیک دنبال می‌شد و شرایط به قدری سخت بود که امام دستور خاصی در این زمینه دادند که این قشر زحمت کش و فعال حمل و نقل به عرصه بیایند و جهاد کنند. این حرکت ایثارگرانانه و عظیم بود و از سوی فعالان حمل و نقل، استقبال با شکوهی از آن شد.
وی ادامه داد: فعالان حمل و نقل حتی در میدان جنگ و خطوط مقدم نقش آفرینی بی بدیلی داشتند. در جنگ
وسایل نقلیهخود مردم استفاده می‌شد و رانندگان و صاحبان خودرو‌ها به عنوان امر واجب شرعی و ملی به این موضوع نگریستند و هزینه کردند و بنده از نزدیک ناظر زحمات آن‌ها بودم که یکی از این روز‌ها ۲۶ آذر بود که روز حمل و نقل نامیده شد.
رحمانی فضلی تاکید کرد: از سال ۵۷ تاکنون در هر مقطعی و در هر شرایطی که لازم بوده کسانی که در حوزه حمل و نقل فعالیت داشتند، به خوبی حاضر شدند و کار کردند و خداوند اجر عظیم به همه آنان اعطا فرماید.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه موضوع حمل و نقل به ویژه حمل و نقل درون شهری، موضوعی میان بخشی است، گفت: نمی‌توان ایرادات را صرفا به دارندگان خودرووارد کرد. چراکه اگر
طراحی شهریبه گونه‌ای نباشد که دسترسی به خدمات به سهولت ممکن شود، رانندگان مجبور به طی مسافت زیادی خواهند بود که بار ترافیکی را افزایش می‌دهد. یا اگر
راهنمایی و رانندگیدر طراحی و علامت گذاری و هدایت مسیر به خوبی عمل نکند باز موجب بار ترافیکی می‌شود و یا اگر شهرداری‌ها در طراحی شهری و مهندسی خیابان‌ها و مهندسی ترافیک خوب عمل نکنند، همچنین کارشناسان فنی نتوانند امر خدمات رسانیرا به سیستم‌ها و تکنولوژی‌های جدید منتقل کنند و امکام استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای کاربران فراهم نشود، مردم با سختی‌های زیادی روبرو خواهند شد و خود این شرایط بار ترافیکی زیادی در شهر ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اینکه این عرصه‌ها اقدامات خوبی انجام شده، اما هنوز بیش از ۵۰ درصد کار‌ها و فعالیت‌ها با تکنولوژی‌های جدید و نرم افزار‌های هوشمند ارائه نشده است، گفت: طرح ارتقاء سیستم خدمات رسانی دولتی در مجلس چهارم مطرح شد امام هنوز اجرایی نشده است و شرایط به گونه‌ای است که بدون مراجعات حضوری مردم کار مختل می‌ماند؛ لذا وقتی میگویم حمل و نقل یا آلودگی هواموضوع تنها به عده خاصی که در این زنجیره قرار گرفته اند، معطوف نمی‌شود و همه مشکلاتبه گردن آن‌ها نیست.
وزیر کشور با بیان اینکه هزینه‌های بسیار زیاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطیدر موضوع حمل و نقل و ترافیک متقبل می‌شویم، گفت: در مصرف سوخت در روز‌های پیک ۱۰۰ میلیون لیتر را نیز داشتیم و در مجموع به طور متوسط روزانه ۸۰ تا ۸۵ میلیون لیتر سوخت مصرف می‌کنیم که با توجه به متوسط زمان سفر رقم بسیار بالایی به نسبت شاخصبین المللی است.
وی افزود: برآورد‌هایی که در زمینه خسارت‌ها و هزینه‌های آلودگی هوا می‌شود، در حدود ۸ میلیارد دلاراست همین طور سالانه ۵ هزار نفر تلفات درون شهری در حوزه حمل و نقل مردم را دچار مشکلات زیادی می‌کند و هزینه‌های زیادی ایجاد می‌شود.
وزیر کشور با تاکید براینکه بخش مهمی از جریان زندگی مردم در رفت و آمد در جریان است، گفت: همه با هم باید کاری کنیم که در کنار تامین زندگی راحت و سهل، هزینه‌های زندگی را نیز برای مردم کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه وزارت کشور توانسته هماهنگی بسیار خوبی میان دستگاه‌های مرتبط برقرار کند، افزود: در جریان برگزاری جلسات شورای عالی ترافیک در وزارت کشور و شورای ترافیک استان‌ها و تشکیل کمیسیون کلانشهر‌ها، تصمیمات خوبی اتخاذ شد و پیگیری مصوبات ادامه دارد.
وی به اقدامات خوب انجام شده در حوزه ریلی اشاره کرد و افزود: سفارش خرید دو هزار واگن در کنار ۳۵۰ واگن دیگر برای حمل و نقل ریلی درونشهری در حال پیگیری است. در بحث فرسودگی
ناوگان حمل و نقلکه موجب افزایش مصرف سوخت و آلودگی هوا و طولانی شدن سفر‌ها می‌شود، وزارت کشور به همراه شهرداری‌ها اقدامات خوبی انجام دادند که در نتیجه تا حدودی وسایل حمل و نقل عمومینوسازی شده است. اما در مقایسه با تعداد خودرو‌های فرسوده رقم پایینی است و باید با شتاب بیشتری انجام شود.
رحمانی فضلی به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: در شروع اجرای این قانوندو اولویت تولید و حمل و نقل عمومی مدنظر بود که منابع حاصل از هدفمندسازی یارانه صرف این دو اولویت شود، اما در مسیر به دلیل پرداخت یارانه نقدی به همه کشور، مبالغ حاصل از هدفمندی صرف پرداخت یارانهنقدی شد و دولتتدبیر و امید نیز درگیر همین موضوع شد چراکه امکان کاهش هزینه‌های مردم وجود نداشت.
وزیر کشور افزود: البته بنده بار‌ها اعلام کردم که نحوه پرداخت یارانه را به استان‌ها محول کنید و از طریق وزارت کشور پیگیر این موضوع شدیم و تاکید کردیم که اگر این مبالغ صرف تولید، حمل و نقل و ارتقای معیشت نیازمندان شود، حاضریم این موضوع را بر عهده بگیریم. این بحث را ارائه و دنبال کردیم که در نهایت سال گذشته این طرح بر عهده
وزارت رفاهگذاشته شد که به دلیل کمبود آمار و عدم همکاری دستگاه‌ها و مسائلی از این قبیل نتوانست به معنای واقعی این طرح را انجام دهد.
رحمانی فضلی تصریح کرد: نهایتاً در بودجهامسال مقرر شد که استانداری‌ها و وزارت کشور در استانها، تلاش کنند بر پایه اطلاعات صحیح، سه دهک بالا از دریافت کنندگان یارانه را کاهش دهند و بتوانند از این کاهش در جهت حمایت از حمل و نقل و تولید و ارتقای معیشت بتوانند استفاده کنند.
وی افزود: فرمانداران به دلیل اینکه با مردم و در کنار مردم زندگی می‌کنند به خوبی می‌توانند تشخیص دهند که چه کسانی باید از لیست یارانه بگیران حذف شوند و چه کسانی در لیست بمانند. مردم نیز اگر ببینند این مبالغ برای خودشان هزینه می‌شود استقبال خواهند کرد.
وزیر کشور در پایان خاطرنشان کرد: وزارت کشور با تمام معاونت‌ها و حوزه‌های زیرنظرش در مباحثی من جمله ترافیک و حمل و نقل به اندازه وسع خود تلاش می‌کند و همگی با انگیزه، جدیت و علاقه این موضوع را دنبال می‌کنیم و بخش‌ها و جنبه‌های مختلف مباحث این عرصه به دقت در شورای عالی ترافیک پیگیری می‌شود.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای استان مرکزی گزارش نشده است
اراک - ایرنا - مدیر عامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: هیچ گونه مشکلی در سازه سدهای این استان با توجه به شدت بارش ها گزارش نشده است.
برق 56 روستای لرستان قطع است
خرم آباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: بر اثر بارش شدید باران برق 56 روستای استان همچنان قطع است.
تردد در محور سمیرم- یاسوج برقرار شد
اصفهان- ایرنا- معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: بقایای ریزش کوه در کیلومتر 15 محور سمیرم به یاسوج، با تلاش راهداران، پاکسازی و تردد دوباره در این مسیر برقرار شد.
چراغ خاموش قیمت های نجومی  برخی رستوران های مازندران
ساری – ایرنا -برخی رستوران های استان مازندران در ایام تعطیلات نوروزی و پیک گردشگری این استان با سوء استفاده از شرایط مسافران در ازای عرضه غذا، قیمت های نجومی دریافت می کنند.
دستگاه های اجرایی هرمزگان تا پایان نوروز در آماده باش کامل باشند
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان تاکید کرد: با توجه به حضور شمار بسیاری از گردشگران در استان و شرایط آب و هوایی منطقه، تمام دستگاه های اجرایی هرمزگان باید تا پایان تعطیلات نوروز در آماده باش کامل باشند.
ستاد بحران لرستان با کمبود امکانات و منابع مواجه است
خرم آباد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: ستاد بحران استان با کمبود امکانات و تجهیزات مواجه است و چنانچه در بارندگی های کنونی تمهیداتی در نظر گرفته نمی شد، بروز حوادث ناخوشایند قطعی بود.
احتمال رانش زمین در طالقان وجود دارد
کرج- ایرنا - مدیر کل هواشناسی استان البرز گفت: با ادامه بارش ها در این استان، احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است
گنبدکاوس- ایرنا- فرماندار گالیکش اعلام کرد: روستاییان روستای کندسکوه از بخش لووه این شهرستان در شرق گلستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
بارش برف بهاری 3 گردنه استان قزوین را فراگرفت
قزوین - ایرنا - معاون راهداری اداره کل حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان شامل طالقان، قسطین لار و آوج را فراگرفته است.
پرواز اصفهان - خارک به مبداء بازگشت
اصفهان- ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه های استان اصفهان گفت: پرواز اصفهان به جزیره خارک به دلیل شرایط بد جوی نتوانست در مقصد خود به زمین بنشیند و مجبور به بازگشت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
میزان سوخت سرقت شده از لوله انتقال بوشهر مشخص شد
بوشهر- ایرنا- دادستان بوشهر گفت: 444هزار و661 لیترنفت گاز و بنزین از طریق ایجاد انشعاب غیرمجاز از خط لوله اصلی انتقال فرآورده نفتی اسکله اداره بندر و دریانوردی به مخازن انبار شهید غریبی بوشهر سرقت شده است.
سیل شایعات در شمال کشور +عکس
همزمان با سیل اخیر در استان‌های شمالی کشورمان، سیلی از شایعات طی روزهای گذشته روانه این مناطق شده است که هدف آن دلسرکردن مردم و افزایش فشار بر روی افکار عمومی است.
مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس
در میان انبوه اخبار گوناگون منتشره در جامعه، اخباری هرچند اندک درباره تنبیه دردناک دانش‌آموز به خاطر نمره، فرو رفتن مداد در سر دانش آموز بر اثر تنبیه و... فارغ از بروز واکنش اجتماعی، آثار حقوقی نیز به همراه دارد.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
توصیه سردار شکارچی به مدیران اجرایی در کشور
پژمانفر: اظهارات نادرست علی مطهری نظر شخصی اوست
۲۵ استان درگیر سیلاب شدند- لغو تمام مرخصی‌ها و اعلام آماده‌باش
توصیه سردار شکارچی به مدیران اجرایی در کشور
پژمانفر: اظهارات نادرست علی مطهری نظر شخصی اوست- 2 طرح ضدآمریکایی بعد از تعطیلات به صحن علنی مجلس می‌آید
جبار کوچکی‌نژاد: توافق پاریس راه افشای اطلاعات داخلی است
اعلام آماده باش کامل به استانداران و تهیه گزارش از سیل- جلسه هیات دولت دو روز دیگر برگزار می‌شود
فولادگر: تذکر رهبر انقلاب بجا بود- مجلس در زمینه برخورد با طرح‌های ضد‌ایرانی آمریکا منفعلانه عمل کرد
استانداران مناطق باران خیز در آماده باش کامل باشند
فاجعه مدیران بی‌کفایت و بی‌غیرت قابل توجیه نیست