توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

19:55 ۹۶ روز و ۱۹ ساعت پیش افکار نیوز 131 0
توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نباید اجازه دهیم تولید در کارخانه‌های خودروسازی با مشکل روبه رو شود، گفت: خودروسازان باید به دنبال جلب رضایت مردم و اقناع جامعه باشند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،جلسه ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی ظهر امروز - دوشنبه - به ریاست معاون اولرییس جمهور برگزار شد.
معاون اول رییس جمهوربا اشاره به برنامه ریزی و هدف گذاری آمریکا برای تحریم بخش‌های مهم و اثرگذار در اقتصاد کشورکه نسبت به آن‌ها حساسیت اجتماعی بالایی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از مهمترین صنایعی که مورد تحریم آمریکایی‌ها قرار گرفته، صنعتخودروسازی کشور است.
جهانگیری با اشاره به اهمیت صنعت خودروسازی در اشتغالزایی، افزود: صنعت خودروسازی کشور با همه نقد‌ها و گله‌هایی که در جامعهنسبت به آن وجود دارد، صنعتی است که زنجیره گسترده‌ای از واحد‌های صنعتی کوچک و بزرگ به ویژه واحد‌های قطعه سازی در سراسر کشور به آن وابسته هستند.
وی با بیان اینکه چند صد هزار نفر در صنعت خودروسازی و صنایع وابسته به آن اشتغالدارند، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های مهم دولتدر شرایط خطیر کنونی حمایت از واحد‌های تولیدی مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا است چرا که این تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی از طریق گسترش بیکاریو مانع تراشی بر سر تولید کالا‌های مورد نیاز مردم، انجام می‌شود.
رییس ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی با بیان این که امروز شرایط صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور، شرایطی عادی نیست، اظهار داشت: در گذشته هدف گذاری صنعت خودرومبتنی بر همکاری و تولید مشترک با خودروسازانبرتر بین المللی بود، اما امروز با وضع تحریم‌ها علیه صنعت مهم خودروسازی کشور، شرایط این صنعت، غیرعادی است و نباید اجازه دهیم کارخانه‌های خودروسازی و واحد‌های قعطه سازی کشور با مشکل روبه رو شوند.
جهانگیری با اشاره به رفتار‌های دوگانه رسانه‌های بیگانه با موضوعات اجتماعی در سطح جهان، افزود: متاسفانه امروز رسانه‌های بیگانه با بزرگنمایی برخی اعتراضات در واحد‌های تولیدی کشور قصد التهاب آفرینی در جامعه را دارند این در حالی است که به سادگی از کنار اعتراضات اجتماعی در سایر کشور‌ها نظیر آنچه در فرانسهو سایر کشور‌های اروپایی شاهد هستیم، عبور کرده و از پوششخبری این حوادث خودداری می‌کنند.
جهانگیری بر لزوم استفاده از ظرفیتو توانمندی داخلی برای ساخت قطعات خودرو که از خارج وارد می‌شوند، تاکید کرد و گفت: خودروسازان باید با کمک دانشگاه‌ها و بخش خصوصیقطعات مورد نیاز این صنعت را در داخل تولید کرده و مصرف ارزخارجی را کاهش دهند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری مسائل و مشکلاتپیش روی خودروسازان کشور نظیر کمبود ارز، مشکل تامین برخی قطعات و سرمایهدر گردش، بر ضرورت تلاش جدی برای حل مسائل و مشکلات صنعت خودرو کشور تاکید و خاطر نشان کرد: لازم است وزارتخانه‌های صنعت، معدنو تجارت، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجهو نظام بانکی کشور حمایت‌های لازم را برای رفع مشکلات و موانع پیش روی صنعت خودرو انجام دهند.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: خودروسازان ضمن دفاع مستدل و قاطع از برنامه‌ها و عملکرد خود به انتقاد‌ها و درخواست‌های مردم برای ارتقای سطحکیفیت خودرو‌ها و جلب رضایت جامعه و اقناع افکار عمومی توجه کنند تا بتوانند از مشارکت و همراهی مردم در پیشبرد برنامه‌های آینده شان بهره‌مند شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به انتقاداتی که برخی مدیران از دخالت‌هایی که توسط نهاد‌های نظارتی در فرایند تصمیم گیری مسایل اجرایی کشور صورت می‌پذیرد، تاکید کرد: با توجه به شرایط سخت تحریم ضرورت همراهی و همکاری نهاد‌های نظارتی و اجرایی برای حل مسایل و مشکلات کشور بیش از پیش احساس می‌شود، زیرا امروز هر اختلالی که در روند مدیریت اجرایی کشور ایجاد شود در مسیر خواست دشمن و به ضرر منافع و مصالح ملی است.
جهانگیری افزود: دبیرخانه موظف است بر نحوه اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه‌های اجرایی نظارت کند و به طور مستمر میزان پیشرفت طرح‌ها و نیز چگونگی اجرای مصوبات ستاد را ارزیابی و به ستاد گزارش کند.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامیهم در این جلسه بر لزوم ارتباط دانشگاه و صنعت برای استفاده از ظرفیت داخلی برای تامین نیاز‌های صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی تاکید کرد.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، تعاون، کار و رفاهاجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاداسلامی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستیو گردشگری، معاون علمی و فناوریرییس جمهوری، معاون رییس جمهوریدر امور زنانو خانواده، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، رییس اتاق بازرگانی ایرانو مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودروو سایپانیز حضور داشتند، دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد مصوبات ستاد و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.
براساس این گزارش، از مجموع ۱۶۳ طرح تصویب شده در ستاد، ۲۷ مورد مربوط به سال ۹۷ و ۱۴۶ مورد مربوط به سال ۹۶ است و مصوبات جلسات ۵۲ تا ۶۰ ستاد با موضوع برنامه‌های مقابله با تحریم ۷۱ مصوبه بوده است.
در ادامه این جلسه موضوع مدیریت اثرات تحریم و چالش‌های پیش روی صنعت خودرو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و گزارشی از پیامد‌های تحریم صنعت خودرو کشور که با هدف ضربه زدن به زنجیره تامین صنعت خودرو ایران صورت گرفت، ارائه شد.
در این گزارش که از سوی دبیرخانه ستاد و مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا ارائه شد، توضیحاتی در خصوص روند تولید خودرو کشور، سهم خودروسازان اصلی کشور از تولید خودرو، وضعیت تامین مالی خودرو سازان، بدهی به قطعه سازانو شبکه بانکی، روند واردات خودروو وضعیت تعهدات خودرو سازان مطرح شد.
در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص برنامه تولید و نحوه تامین ارز مورد نیاز خودروسازان اصلی کشور و اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاداتی در جهت رفع موانع پیش روی شرکت‌های خودرو ساز کشور ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند
ساری – ایرنا – جمعی از ورزشکاران مازندرانی در یک عمل خیرخواهانه با راه اندازی کمپین به حمایت از سیل زدگان استان های مازندران و گلستان شتافته اند.
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.
نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند
ساری - ایرنا - نماینده های مناطق سیل زده مازندران فقدان مدیریت منابع آبی و کوتاهی در کنترل آب های سطحی را به عنوان بزرگ ترین مشکل استان های شمالی به خصوص مازندران عنوان کردند و خواستار اجرایی شدن وعده های دولت برای جبران خسارت مردم شدند.
گردنه «ژالانه » با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد از بازگشایی گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد به هورامان در استان کردستان خبر داد.
سیل 4000 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: سیل حدود چهار هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد
گرگان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با یادآوری جاذبه های کم نظیر تاریخی، دیدنی و سیاحتی این استان شمالی گفت: باوجود جاری شدن سیل در برخی مناطق گلستان هیچ مشکلی در جذب و پذیرایی شایسته از گردشگران نداریم.
تلخ و شیرین های لرستان در سالی که گذشت
خرم آباد - ایرنا - سال 97 با تمام اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجربه تک تک مردم استان لرستان ماندگار شد.
2 زن باردار گمیشانی از سیل نجات یافتند
گرگان - ایرنا - سرپرست مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان از انتقال 2 زن باردار ساکن روستای مرزی و محصور در سیل قلعه جیق شهرستان گمیشان به مراکز درمانی خبر داد.
جلوگیری از تعرض به رودخانه ها اولویت کاری در مازندران است
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جلوگیری از تعرض به رودخانه های مازندران که بخش اصلی عامل سیلاب است، اولویت اصلی وزارت راه وشهرسازی است.
سیل، کشتی اقتصاد مازندران را به گل نشاند
ساری-ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی گفت: سیل پیاپی در استان های شمالی به خصوص شرق مازندران، اقتصاد استان را به گل نشاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
وام مسکن ارزان شد
قیمت امروز دلار در صرافی ملی
تاکید ایساکو برکیفیت خدمات رسانی به مسافران نوروزی
رایگان شدن مکالمه و پیامک در مناطق سیل زده
اعزام واحدهای امداد‌ خودرو سایپا به مناطق سیل‌زده شمال
ناوگان امدادی سایپا در سراسر کشور مشغول خدمت‌رسانی است
تورم سال ۹۸ در چه سطحی است؟
ترافیک سنگین در محور کرج - چالوس
هزینه ورود خودرو به قشم در نوروز
رضا اردکانیان: آب ۳۵ روستای استان گلستان همچنان قطع است