توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

19:55 ۲۱۳ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 244 0
توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نباید اجازه دهیم تولید در کارخانه‌های خودروسازی با مشکل روبه رو شود، گفت: خودروسازان باید به دنبال جلب رضایت مردم و اقناع جامعه باشند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،جلسه ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی ظهر امروز - دوشنبه - به ریاست معاون اولرییس جمهور برگزار شد.
معاون اول رییس جمهوربا اشاره به برنامه ریزی و هدف گذاری آمریکا برای تحریم بخش‌های مهم و اثرگذار در اقتصاد کشورکه نسبت به آن‌ها حساسیت اجتماعی بالایی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از مهمترین صنایعی که مورد تحریم آمریکایی‌ها قرار گرفته، صنعتخودروسازی کشور است.
جهانگیری با اشاره به اهمیت صنعت خودروسازی در اشتغالزایی، افزود: صنعت خودروسازی کشور با همه نقد‌ها و گله‌هایی که در جامعهنسبت به آن وجود دارد، صنعتی است که زنجیره گسترده‌ای از واحد‌های صنعتی کوچک و بزرگ به ویژه واحد‌های قطعه سازی در سراسر کشور به آن وابسته هستند.
وی با بیان اینکه چند صد هزار نفر در صنعت خودروسازی و صنایع وابسته به آن اشتغالدارند، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های مهم دولتدر شرایط خطیر کنونی حمایت از واحد‌های تولیدی مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا است چرا که این تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی از طریق گسترش بیکاریو مانع تراشی بر سر تولید کالا‌های مورد نیاز مردم، انجام می‌شود.
رییس ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی با بیان این که امروز شرایط صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور، شرایطی عادی نیست، اظهار داشت: در گذشته هدف گذاری صنعت خودرومبتنی بر همکاری و تولید مشترک با خودروسازانبرتر بین المللی بود، اما امروز با وضع تحریم‌ها علیه صنعت مهم خودروسازی کشور، شرایط این صنعت، غیرعادی است و نباید اجازه دهیم کارخانه‌های خودروسازی و واحد‌های قعطه سازی کشور با مشکل روبه رو شوند.
جهانگیری با اشاره به رفتار‌های دوگانه رسانه‌های بیگانه با موضوعات اجتماعی در سطح جهان، افزود: متاسفانه امروز رسانه‌های بیگانه با بزرگنمایی برخی اعتراضات در واحد‌های تولیدی کشور قصد التهاب آفرینی در جامعه را دارند این در حالی است که به سادگی از کنار اعتراضات اجتماعی در سایر کشور‌ها نظیر آنچه در فرانسهو سایر کشور‌های اروپایی شاهد هستیم، عبور کرده و از پوششخبری این حوادث خودداری می‌کنند.
جهانگیری بر لزوم استفاده از ظرفیتو توانمندی داخلی برای ساخت قطعات خودرو که از خارج وارد می‌شوند، تاکید کرد و گفت: خودروسازان باید با کمک دانشگاه‌ها و بخش خصوصیقطعات مورد نیاز این صنعت را در داخل تولید کرده و مصرف ارزخارجی را کاهش دهند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری مسائل و مشکلاتپیش روی خودروسازان کشور نظیر کمبود ارز، مشکل تامین برخی قطعات و سرمایهدر گردش، بر ضرورت تلاش جدی برای حل مسائل و مشکلات صنعت خودرو کشور تاکید و خاطر نشان کرد: لازم است وزارتخانه‌های صنعت، معدنو تجارت، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجهو نظام بانکی کشور حمایت‌های لازم را برای رفع مشکلات و موانع پیش روی صنعت خودرو انجام دهند.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: خودروسازان ضمن دفاع مستدل و قاطع از برنامه‌ها و عملکرد خود به انتقاد‌ها و درخواست‌های مردم برای ارتقای سطحکیفیت خودرو‌ها و جلب رضایت جامعه و اقناع افکار عمومی توجه کنند تا بتوانند از مشارکت و همراهی مردم در پیشبرد برنامه‌های آینده شان بهره‌مند شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به انتقاداتی که برخی مدیران از دخالت‌هایی که توسط نهاد‌های نظارتی در فرایند تصمیم گیری مسایل اجرایی کشور صورت می‌پذیرد، تاکید کرد: با توجه به شرایط سخت تحریم ضرورت همراهی و همکاری نهاد‌های نظارتی و اجرایی برای حل مسایل و مشکلات کشور بیش از پیش احساس می‌شود، زیرا امروز هر اختلالی که در روند مدیریت اجرایی کشور ایجاد شود در مسیر خواست دشمن و به ضرر منافع و مصالح ملی است.
جهانگیری افزود: دبیرخانه موظف است بر نحوه اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه‌های اجرایی نظارت کند و به طور مستمر میزان پیشرفت طرح‌ها و نیز چگونگی اجرای مصوبات ستاد را ارزیابی و به ستاد گزارش کند.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامیهم در این جلسه بر لزوم ارتباط دانشگاه و صنعت برای استفاده از ظرفیت داخلی برای تامین نیاز‌های صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی تاکید کرد.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، تعاون، کار و رفاهاجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاداسلامی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستیو گردشگری، معاون علمی و فناوریرییس جمهوری، معاون رییس جمهوریدر امور زنانو خانواده، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، رییس اتاق بازرگانی ایرانو مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودروو سایپانیز حضور داشتند، دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد مصوبات ستاد و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.
براساس این گزارش، از مجموع ۱۶۳ طرح تصویب شده در ستاد، ۲۷ مورد مربوط به سال ۹۷ و ۱۴۶ مورد مربوط به سال ۹۶ است و مصوبات جلسات ۵۲ تا ۶۰ ستاد با موضوع برنامه‌های مقابله با تحریم ۷۱ مصوبه بوده است.
در ادامه این جلسه موضوع مدیریت اثرات تحریم و چالش‌های پیش روی صنعت خودرو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و گزارشی از پیامد‌های تحریم صنعت خودرو کشور که با هدف ضربه زدن به زنجیره تامین صنعت خودرو ایران صورت گرفت، ارائه شد.
در این گزارش که از سوی دبیرخانه ستاد و مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا ارائه شد، توضیحاتی در خصوص روند تولید خودرو کشور، سهم خودروسازان اصلی کشور از تولید خودرو، وضعیت تامین مالی خودرو سازان، بدهی به قطعه سازانو شبکه بانکی، روند واردات خودروو وضعیت تعهدات خودرو سازان مطرح شد.
در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص برنامه تولید و نحوه تامین ارز مورد نیاز خودروسازان اصلی کشور و اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاداتی در جهت رفع موانع پیش روی شرکت‌های خودرو ساز کشور ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
محمد خدادی در چهارمین گردهمایی مدیران روابط‌عمومی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسری کشور که امروز پنج‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، با رفتار جهادی قطعا به پیروزی خواهیم رسید.
حناچی: پیگیری برای بازسازی هرچه سریعتر میدان حسن آباد
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی توئیتری از همکاران خود در سازمان آتش نشانی شهر تهران تشکر کرد.
جنجال عکس‌های دزدی روی پاکت‌ سیگار در اروپا
زمانی که یک مرد ۵۰ ساله برای خرید یک پاکت سیگار به دکه سیگارفروشی‌ای در میسانو ایتالیا رفت، با تصویری روبرو شد که او را بر جای خود خشک کرد؛ تصویری از همسرش پیش از آنکه در بیمارستان جان خود را از دست دهد.
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که پلیس یونان در قبرس شماری از صهیونیست‌ها را به جرم تجاوز جنسی بازداشت کرده است.
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
اریک ترامپ ادعا کرده بود که پدرش 95 درصد محبوبیت دارد!واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ را در این فیلم مشاهده می نمایید.
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
در پی تکمیل و عرضه خودرو‌های ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می‌رسد که شکست قیمت‌ها آغاز شده است.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
پست همتی درباره توسعه روابط  بانکی بین ایران و ترکیه
اشتغال در روستاها ۲۳ درصد افزایش یافت
دژپسند رئیس شورای وزیران صندوق توسعه اوپک شد
سیاست‌های بانک مرکزی عامل کاهش نرخ ارز است- بار تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد خالی شده است
سامسونگ به دنبال جایگزین گلکسی فولد با یک گوشی کشویی است +عکس
تآکید وزیر صمت بر لزوم بومی‌سازی ۱۰ میلیارد دلاری نیاز بخش تولید
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
عدم واریز یارانه شب گذشته برای برخی شهروندان به علت آغاز حذف پردرآمد‌ها بود؟