توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

19:55 ۲۹ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 41 0
توصیه ویژه جهانگیری به خودروسازان

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نباید اجازه دهیم تولید در کارخانه‌های خودروسازی با مشکل روبه رو شود، گفت: خودروسازان باید به دنبال جلب رضایت مردم و اقناع جامعه باشند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،جلسه ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی ظهر امروز - دوشنبه - به ریاست معاون اولرییس جمهور برگزار شد.
معاون اول رییس جمهوربا اشاره به برنامه ریزی و هدف گذاری آمریکا برای تحریم بخش‌های مهم و اثرگذار در اقتصاد کشورکه نسبت به آن‌ها حساسیت اجتماعی بالایی وجود دارد، تاکید کرد: یکی از مهمترین صنایعی که مورد تحریم آمریکایی‌ها قرار گرفته، صنعتخودروسازی کشور است.
جهانگیری با اشاره به اهمیت صنعت خودروسازی در اشتغالزایی، افزود: صنعت خودروسازی کشور با همه نقد‌ها و گله‌هایی که در جامعهنسبت به آن وجود دارد، صنعتی است که زنجیره گسترده‌ای از واحد‌های صنعتی کوچک و بزرگ به ویژه واحد‌های قطعه سازی در سراسر کشور به آن وابسته هستند.
وی با بیان اینکه چند صد هزار نفر در صنعت خودروسازی و صنایع وابسته به آن اشتغالدارند، تصریح کرد: یکی از اولویت‌های مهم دولتدر شرایط خطیر کنونی حمایت از واحد‌های تولیدی مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا است چرا که این تحریم‌ها با هدف ایجاد نارضایتی از طریق گسترش بیکاریو مانع تراشی بر سر تولید کالا‌های مورد نیاز مردم، انجام می‌شود.
رییس ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی با بیان این که امروز شرایط صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور، شرایطی عادی نیست، اظهار داشت: در گذشته هدف گذاری صنعت خودرومبتنی بر همکاری و تولید مشترک با خودروسازانبرتر بین المللی بود، اما امروز با وضع تحریم‌ها علیه صنعت مهم خودروسازی کشور، شرایط این صنعت، غیرعادی است و نباید اجازه دهیم کارخانه‌های خودروسازی و واحد‌های قعطه سازی کشور با مشکل روبه رو شوند.
جهانگیری با اشاره به رفتار‌های دوگانه رسانه‌های بیگانه با موضوعات اجتماعی در سطح جهان، افزود: متاسفانه امروز رسانه‌های بیگانه با بزرگنمایی برخی اعتراضات در واحد‌های تولیدی کشور قصد التهاب آفرینی در جامعه را دارند این در حالی است که به سادگی از کنار اعتراضات اجتماعی در سایر کشور‌ها نظیر آنچه در فرانسهو سایر کشور‌های اروپایی شاهد هستیم، عبور کرده و از پوششخبری این حوادث خودداری می‌کنند.
جهانگیری بر لزوم استفاده از ظرفیتو توانمندی داخلی برای ساخت قطعات خودرو که از خارج وارد می‌شوند، تاکید کرد و گفت: خودروسازان باید با کمک دانشگاه‌ها و بخش خصوصیقطعات مورد نیاز این صنعت را در داخل تولید کرده و مصرف ارزخارجی را کاهش دهند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری مسائل و مشکلاتپیش روی خودروسازان کشور نظیر کمبود ارز، مشکل تامین برخی قطعات و سرمایهدر گردش، بر ضرورت تلاش جدی برای حل مسائل و مشکلات صنعت خودرو کشور تاکید و خاطر نشان کرد: لازم است وزارتخانه‌های صنعت، معدنو تجارت، امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجهو نظام بانکی کشور حمایت‌های لازم را برای رفع مشکلات و موانع پیش روی صنعت خودرو انجام دهند.
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: خودروسازان ضمن دفاع مستدل و قاطع از برنامه‌ها و عملکرد خود به انتقاد‌ها و درخواست‌های مردم برای ارتقای سطحکیفیت خودرو‌ها و جلب رضایت جامعه و اقناع افکار عمومی توجه کنند تا بتوانند از مشارکت و همراهی مردم در پیشبرد برنامه‌های آینده شان بهره‌مند شوند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به انتقاداتی که برخی مدیران از دخالت‌هایی که توسط نهاد‌های نظارتی در فرایند تصمیم گیری مسایل اجرایی کشور صورت می‌پذیرد، تاکید کرد: با توجه به شرایط سخت تحریم ضرورت همراهی و همکاری نهاد‌های نظارتی و اجرایی برای حل مسایل و مشکلات کشور بیش از پیش احساس می‌شود، زیرا امروز هر اختلالی که در روند مدیریت اجرایی کشور ایجاد شود در مسیر خواست دشمن و به ضرر منافع و مصالح ملی است.
جهانگیری افزود: دبیرخانه موظف است بر نحوه اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه‌های اجرایی نظارت کند و به طور مستمر میزان پیشرفت طرح‌ها و نیز چگونگی اجرای مصوبات ستاد را ارزیابی و به ستاد گزارش کند.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامیهم در این جلسه بر لزوم ارتباط دانشگاه و صنعت برای استفاده از ظرفیت داخلی برای تامین نیاز‌های صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی تاکید کرد.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، تعاون، کار و رفاهاجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاداسلامی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستیو گردشگری، معاون علمی و فناوریرییس جمهوری، معاون رییس جمهوریدر امور زنانو خانواده، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، رییس اتاق بازرگانی ایرانو مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودروو سایپانیز حضور داشتند، دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد مصوبات ستاد و اقدامات دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.
براساس این گزارش، از مجموع ۱۶۳ طرح تصویب شده در ستاد، ۲۷ مورد مربوط به سال ۹۷ و ۱۴۶ مورد مربوط به سال ۹۶ است و مصوبات جلسات ۵۲ تا ۶۰ ستاد با موضوع برنامه‌های مقابله با تحریم ۷۱ مصوبه بوده است.
در ادامه این جلسه موضوع مدیریت اثرات تحریم و چالش‌های پیش روی صنعت خودرو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و گزارشی از پیامد‌های تحریم صنعت خودرو کشور که با هدف ضربه زدن به زنجیره تامین صنعت خودرو ایران صورت گرفت، ارائه شد.
در این گزارش که از سوی دبیرخانه ستاد و مدیران عامل گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا ارائه شد، توضیحاتی در خصوص روند تولید خودرو کشور، سهم خودروسازان اصلی کشور از تولید خودرو، وضعیت تامین مالی خودرو سازان، بدهی به قطعه سازانو شبکه بانکی، روند واردات خودروو وضعیت تعهدات خودرو سازان مطرح شد.
در ادامه این جلسه پس از بحث و تبادل نظر در خصوص برنامه تولید و نحوه تامین ارز مورد نیاز خودروسازان اصلی کشور و اقدامات صورت گرفته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاداتی در جهت رفع موانع پیش روی شرکت‌های خودرو ساز کشور ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حضور ۸ تیم در جام جهانی کشتی آزاد
جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ میلادی با حضور ۸ کشور مطرح کشتی دنیا در یاکوتسک روسیه برگزار می شود.
نبرد علی‌اکبری با حریف آمریکایی در سن‌پترزبورگ
امیر علی‌اکبری در آخرین مبارزه خود در فصل جاری سازمان ACB برابر حریف آمریکایی که موفق به کسب ورودی سازمان UFC شده است مبارزه خواهد کرد.
فتح‌الله‌زاده و فتحی آشتی کردند
مدیران عامل فعلی و سابق باشگاه استقلال در نشستی با وساطت یک استقلالی دیگر کدورت ها را کنار گذاشتند.
گزارش تمرین استقلال
تمرینات تیم فوتبال استقلال در کمپ امیر اسپوت ترکیه امروز هم پیگیری شد.
بازتاب سفر رئیس فدراسیون کلمبیا به دبی
سایت الکوره عربی خبر سفر رامون خسورون، رئیس فدراسیون فوتبال کلمبیا به دبی برای انجام مذاکرات نهایی با سرمربی تیم ملی کشورمان را بازتاب داد.
لاوروف: جام جهانی ۲۰۱۸ پیروزی دیپلماسی بود
سرگئی لاوروف جام جهانی روسیه را پیروزی دیپلماسی عمومی خواند.
دعوت ۱۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال
ناظم الشریعه اسامی ۱۷ بازیکن دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال را اعلام کرد.
بازداشت مدافع تاتنهام به اتهام ضرب و جرح
دیلی میل فاش کرد سرژ اوریه، مدافع تاتنهام، پیش از شکست این تیم مقابل منچستریونایتد در ورزشگاه ومبلی به دلیل درگیری خانوادگی بازداشت شده است.
بیاتی‌نیا: ایران برابر عراق هجومی بازی می‌کند
تیم ملی ایران در سومین بازی اش در مرحله گروهی به مصاف عراق می رود؛ مسابقه ای که خیلی ها آن را اولین محک جدی تیم ملی تا این زمان می دانند.
کاظمی: نگران استقلال هستم
کاظمی در خصوص حضور دو بازیکن عراقی که در لیگ ایران حضور دارند در ترکیب این تیم افزود: حضور این دو برای تیم ملی عراق مثبت است زیرا آنها شناخت خوبی از بازیکنان ایران دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
قیمت سیتروئن C. ۵ در بازار
گران‌ترین قیمت بنزین جهان، حالا مختص به زیمباوه است
موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو
کاهش صادرات نفت ایران و بلاتکلیفی تهاتر نفت با روسیه
کارگران فاقد بیمه از بسته حمایتی دولت محروم شدند
احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی آمریکا
وعده‌ای برای آرام ماندن بازار ارز
توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران
شاخص با رشد ۱۴۹ واحدی به استراحت رفت
لایحه بودجه‌۹۸ و دولتی‌ها از منظر پورابراهیمی