هشدار پلیس فتا درباره خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

16:44 ۹۶ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 156 0
هشدار پلیس فتا درباره خرید و فروش ارز‌های دیجیتال

رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه تاکنون سازو کار‌های مشخصی برای رمز ارز‌ها در کشور تعیین نشده است، گفت: برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سردار سیدکمال هادیانفر رئیس پلیسفتا ناجا با اعلام خبر فوق اظهار داشت: امروزه برخی از افراد و شرکت‌های خارجی با راه اندازی فناوریبلاک چیناقدام به تولید رمز ارز‌ها کرده و در صرافی‌های آنلاین اینترنتی در جهانکه تحت سلطه ایالات متحده آمریکابوده و اجازه دسترسی به کاربران ایرانی را نیز نمی‌دهند، با عناوین کریپتو کارنسی اقدام به خرید و فروشمی‌کنند که این عناوین در ایرانبه ارز‌های دیجیتال معروف شده است.
وی با بیان اینکه فناوری بلاک چین در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد، تامین منابع مالی، صنایع پزشکی و ... کاربرد دارد، افزود:گرچه ارز‌های رمزنگاری شده به عنوان روشی آسان برای پرداخت هزینه‌ها، خرید آنلاین و آفلاین، سرمایه‌گذاری، معامله‌گری و نقل و انتقال
پولبین طرفین رواج یافته اند و می‌تواند فرصتی برای برخی از کشور‌ها نیز باشد، ولی آزاد بودن شبکه رمز ارز‌ها بویژه بیت کوین به معنای آن است که این‌ها متمرکز نیستند و به تعبیر دیگر صاحب ندارند و در برخی از اخبار منتشره برای مردم جهان اعلام شده است که هیچ گونه کنترل و نفوذی در این حوزه وجود ندارد.
رئیس پلیس فتاناجا ادامه داد: باید دقت داشت که این رمز ارز‌ها بدون پشتوانه بوده، عدم نفوذ و کنترل بر این ارز‌ها نیز معنا ندارد به طوری که دستکاری در قیمت‌ها (ایجاد نوسانات بسیار بالا در قیمت این ارز‌ها در صرافی‌ها) و حمایت از تحریم‌های موسوم به UN Security Council Sanctions list and OFAC و همچنین تحریم کاربران ایرانی و قطع دسترسی آنان توسط کشور‌های صاحب نفوذ در این حوزه نشان دهنده نفوذ و کنترل بر رمز ارز‌ها بوده و موجب افزایش فوق العاده ریسک برای فعالیت‌های سرمایه گذاریو سفته بازیدر حوزه رمز ارز‌ها شده است.
سردار هادیانفر اضافه کرد: مردم عزیزمان، شرکت‌های خصوصی و دولتی مراقب اپلیکیشن ها، نرم افزارها، وب سایت‌های اینترنتی، ربات‌های تلگرامی، فیشینگ وب سایت‌ها و ایمیلها، تبلیغاتسوء وب سایت ها، افزونه‌های مرورگر‌ها که برخی افراد سودجو تحت عناوین مختلفی اعم از استخراج و دریافت بیت کوین و ایردراپ‌های رایگان و امثالهم با استفاده از بدافزار‌های آلوده اقدام به سوء استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای و سرور‌های شرکت‌ها برای استخراج رمز ارز‌ها می‌کنند، باشند و هرچیزی را بدون دانش و اطلاع از آن دانلود و استفاده نکنند.
این مقام ارشد انتظامی مطرح کرد: در زمینه ذخیره و نگهداری رمز ارز‌ها در صرافی‌ها و کیف پول‌ها به خاطر بومی نبودن و خارج از دسترس بودن آنان برای کاربران ایرانی، احتمال کلاهبرداری با استفاده از ابزار و روش‌های دسترسی غیرمجاز وجود دارد.
وی یاد آور شد: افراد فعال در این حوزه باید دقت داشته باشند که اکسچینج‌ها (تالار‌های معاملاتی، صرافی‌های آنلاین) و کیف پول‌ها گلوگاه‌های اصلی کریپتوکارنسی بوده و هر لحظه احتمال کلاهبرداری از سوی آنان و از دست رفتن سرمایه سرمایه گذارانمتصور است.
رئیس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه تاکنون ساز و کار‌های مشخصی برای رمز ارز‌ها در کشور تعیین نشده و از سوی نهاد‌های مسئول درحال بررسی است، گفت:: تاکنون برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.
سردار هادیانفر تصریح کرد: افرادی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند حتما با مطالعه و دانش کافی وارد این حوزه شده و موقع خرید رمز ارز‌ها از یک فرد، با او به صورت رو در رو دیدار کرده و معامله را به‌صورت حضوری انجام دهند.
وی ادامه داد: اکنون وب سایت‌های اینترنتی، کانال‌ها و گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بویژه شبکه اجتماعیتلگرام که خود در کشور ایران فیلتر است، در این زمینه راه اندازی شده و فعالیت می‌کنند که هیچ گونه مجوزی از سوی هیچ نهادی برای آنان تاکنون صادر نشده است و حتی برخی از وب سایت‌ها نیز برابر بررسی‌های صورت گرفته اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
رئیس پلیس سایبری کشور ادامه داد: مردم عزیز کشورمان توجه داشته باشند برخی از افراد در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی و حتی وب سایت‌های اینترنتی اقدام به ثبت نام از افراد برای خرید و فروش رمز ارز‌ها با اخذ مدارک هویتی نموده و از همان مدارک سوء استفاده می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: افرادی هم که در زمینه فروش رمز ارز‌ها فعالیت دارند باید توجه داشته باشند که برخی از افراد سود جو با استفاده از مدارک هویتی و کارت بانکی سایر افراد و یا حتی جعلی اقدام به خرید می‌کنند.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه خرید پول‌های مجازی مانند این است که مردم ریال خود را به دلارتبدیل کرده و سپس چند کد صفر و یک دریافت کنند، گفت: معلوم نیست که سرنوشت این سرمایه چه خواهد شد همانطور هم که چندی پیش گفته شد این بازار‌ها دارای نوسانات بسیار بالایی بوده و هستند و این را به وضوح در ماه‌های اخیر نیز شاهد بودیم که قیمت بیت کوین افت بسیار سنگینی داشته و افراد سرمایه گذار در این حوزه دچار ضرر‌های سنگینی شده و سرمایه خود را از دست داده و این سرمایهنیز به صورت ارزاز کشور خارج شده است.
سردار هادیانفر بیان کرد: نظر و موضع دولتنیز در مورد رمز ارز‌ها مشخص است و اگر بنا باشد قانونی در این خصوص ابلاغ شود و یا صرافی‌های در آن فعالیت نمایند، بانک مرکزیباید نظارت کند تا سرمایه شهروندان تضمین شود؛ ضمن اینکه پلیس فتا همیشه در حوزه رسیدگی و مبارزه با جرایم رایانه‌ای در کنار مردم عزیزمان است لذا با اشرافیت بر موضوع با هرگونه کلاهبرداری و سوء استفاده برخورد قانونی کرده و اجازه نمی‌دهد تا با سرمایه و امنیت سرمایه گذاری مردم، عده‌ای سودجو در خارج و داخل کشور بازی کنند.
وی در خاتمه از شهروندان در خواست کرد در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازیموضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

برگزاری جشن نوروز در هلند
تهران - ایرنا - جشن نوروز و آغاز سال نو در کشور هلند از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران با شرکت چشمگیر ایرانیان و همچنین شمار زیادی از اتباع افغانستان، عراق و ترکیه در شهر لاهه برگزار شد.
هواداران توقف برگزیت در لندن تظاهرات کردند
لندن - ایرنا - صدها هزار نفر از انگلیسی‌های پشیمان و هوادار توقف خروج این کشور از اتحادیه اروپا، امروز(شنبه) در خیابان‌های لندن دست به تظاهرات زدند.
نوزدهمین دور تظاهرات 'جلیقه زردها' در فرانسه آغاز شد
تهران - ایرنا - با وجود تهدید دولت فرانسه به افزایش خشونت علیه معترضان، صدها تن از 'جلیقه زردها' امروز(شنبه) با تظاهرات در خیابان های پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه، نوزدهمین دور از اعتراض های خود به سیاست های 'امانوئل مکرون' را آغاز کردند.
پمپئو بدنبال خدمت به نتانیاهو در انتخابات است
بیروت - ایرنا - نایب رئیس اول مجلس لبنان تاکید کرد، سران آمریکا گمان می کنند با مشغول کردن حزب الله لبنان به تنش های داخلی می توانند به 'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر اسراییل در انتخابات پیش رو کمک کنند.
عراق با مشروعیت بخشی به اشغال جولان مخالفت کرد
بغداد - ایرنا - وزارت امور خارجه عراق امروز (شنبه) در بیانیه ای با اظهارات 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا مبنی بر مشروعیت بخشی به اشغال جولان سوریه توسط رژیم صهیونیستی مخالفت کرد.
مقام جهاد اسلامی فلسطین: جولان بخشی از خاک سوریه است
غزه - ایرنا - عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: جولان بخشی از خاک سوریه است و باید از اشغال صهیونیست ها آزاد شود.
'فرمول وان' وارد رقابت برای سرکوب مردم بحرین نشود
تهران - ایرنا - دیده بان حقوق بشر امروز (شنبه) در بیانیه ای از برگزار کنندگان رقابت های اتومبیلرانی «فرمول وان» خواست خود را وارد بازی های دولت بحرین برای سرکوب مردم نکنند.
یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ترور شد
کابل - ایرنا - فرمانده پلیس «قندهار» افغانستان اعلام کرد که یک عضو مجلس نمایندگان این کشور بعد از ظهر امروز در شهر قندهار هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفته و کشته شد.
سال 97، ترافیک دیپلماتیک ایران و چین
پکن - ایرنا - ایران و چین سال 1397 شمسی را در شرایطی به پایان رساندند که مناسبات آنها در مجموع در عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تجاری رشد قابل توجهی داشت و مبادلات گسترده ای میان آنها صورت گرفته است.
رسانه چینی: اظهارات ترامپ تهدیدی برای صلح بین المللی است
پکن- ایرنا- یک روزنامه چینی نوشت که اظهارات جنجالی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان، باعث شده است بسیاری از کشورهای دنیا حتی اروپایی ها او را مورد مذمت قرار دهند و این گفته ها را تهدیدی برای صلح بین المللی بدانند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
کشف ۴.۵ تن مرغ ۱۸ هزار تومانی توسط تعزیرات
رابطه چای داغ با یک نوع سرطان
آخرین تلفات جانی سیل گلستان اعلام شد
آخرین تلفات جانی سیل گلستان اعلام شد
۶ فروند بالگرد به استان گلستان اعزام شد
مردم مجازند یک سوم وجوهات شرعی را به سیل‌زدگان اختصاص دهند
از تولید رز آبی تا عجیب ترین نوزادها +عکس
معابر از فردا شب لغزنده می‌شود
۳۸ کشته و ۴۷۱ مصدوم در تصادفات رانندگی در 24 ساعت گذشته
کلاهبرداری اینترنتی به بهانه کمک به سیل‌زدگان گلستان