حجم کارمندان دولت باید کاهش یابد

16:16 ۲۱۳ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 293 0
 حجم کارمندان دولت باید کاهش یابد

رئیس مجلس گفت: بودجه سال ۹۸ باید همراه با اصلاحاتی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورایاسلامیصبح امروز دوشنبه (۲۶ آذرماه ۹۷) در هفتمین همایش ملی نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری که با حضور جمعی از مقامات، صاحب‌نظران و اندیشمندان در تالار مدرس ساختمان مشروطه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما باید ۲ مسیر در سال جاری طی کنیم که یکی از آنها این است که بودجه سال ۹۸ با اصلاحاتی ارائه شود و همچنین به موازات آن ما اصلاح ساختار بودجه را براساس تدابیر رهبری و طبق قانونبرنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی مدون کنیم و بعد برای بودجهسال ۹۸ می‌توانیم اصلاحیه داشته باشیم و سال ۹۹ را بر پایه همین تدوین کنیم.
وی افزود: این دغدغه رهبری معظم انقلابدر خصوص بودجه سال ۹۸ کل کشور دغدغه بسیار سنجیده و مهمی است و همه باید از آن حمایت کنیم، چرا که این یک کار مبنایی برای کشور است.
رئیس مجلس شورای اسلامیادامه داد: آقای جلالی به این نکته اشاره کرد که از انجمن‌های علمی استفاده می‌شود اما کم چرا کم استفاده می‌شود؟ این اشکال شماست. 
لاریجانی انجمن‌های علمی را بهترین سرمایهبرای کشور دانست و تصریح کرد: شما صاحبنظران و کارشناسان باید از این انجمن‌ها بیشتر استفاده کنید، شما باید برای استفاده از دانشگاهیان نهایت استفاده را داشته باشید.
وی خاطرنشان کرد: بنده چند سال پیش هم به شما گفتم که از انجمن‌های علمی دانشگاه حداکثر استفاده را داشته باشید اکنون هم تأکید می‌کنم سال آینده اینجا آمدید نگویید کم استفاده کردیم بلکه بگویید استفاده حداکثری داشتیم، همین است که دانشگاه‌های کشور را دلگرم می‌کنند که به سمت نیازهای کشور بروند.
رئیس مجلس شورای اسلامیادامه داد: البته در راستای استفاده از انجمن‌های علمی شاید شما بگویید ما پولنداریم البته که بحث بودجه آن یک وجه است و ایجاد کردن ارتباطات هم وجه دیگر آن است.
 لاریجانی در ادامه یادآور شد: دانشگاهیان اینقدر دنبال این معانی و مباحثی مانند پول نیستند بلکه بیشتر در پی این هستند که مشکلاتکشور حل شود. بنده حاضرم منابع شما را از هر کجایی که می‌شود تأمین کنم اما شماارتباطاتتان را با انجمن‌های علمی برقرار کنید چرا که اینها سرمایه علمی هستند.
 رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص چابک‌سازی دولت گفت: یکی از سیاست‌های کلی کوچک کردن دولت و چابک‌سازی آن است، خیلی سال است که این یک سیاست کلی است اما دولتنه چابک و نه کوچک شد، چرا اینگونه است؟ وی بر همین اساس اضافه کرد: البته این کوچک‌سازی در حد اینکه افرادی بازنشسته می‌شوند وجود دارد. در قانون
بازنشستگیهم عده‌ای جدا شدند اما این تاثیر کمی می‌گذارد. تا زمانی که وضع دولت اینقدر فربه است و پیکره پهنی دارد زمینه برای ترقی و سرمایه‌گذاری در کشور باقی نمی‌گذارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مشکل دولت این است که نمی‌داند با چه مکانیزمی کارمندانش را کم کند لذا باید برای آنها یک جا و زمینه اقتصادی فراهم کند تا این افراد را به آنجا انتقال دهند تا دولت کوچک شود.
لاریجانی یکی از مسائل مهم در بحث کوچک‌سازی دولت را دولت الکترونیکخواند و گفت: این مسئله هم خود یک مسئله مهم است حتی اگر دولت الکترونیکهم ایجاد شود حجم کارمندان ما باید کاهش پیدا کند و در این زمینه ورزیده شوند لذا شما باید یک تئوری داشته باشید که دولت بتواند نیروهای خود را کمتر کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به چالش‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تحلیل‌های خوبی در این خصوص تاکنون داشته است.
وی افزود: در بسیاری از موارد مرکز پژوهش‌ها راه‌حل‌هایی را برای مشکلات کشور ارائه کرده که بیشتر به مباحث اقتصادی و زیربنایی برمی‌گردد.
لاریجانی همچنین یادآور شد:‌البته مرکز پژوهش‌های مجلس توجه خوبی به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، نقدینگی، ‌مشکلات بانک‌ها و کمبود آب در کشور داشته است و ضمن آن راهکارهایی را هم ارائه کرده است، البته بنده در چند جلسه از این جلسات شرکت‌ کرده‌ام.
وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ مرکز پژوهش‌ها راهکارهایی را برای سرپا شدن صندوق‌های بازنشستگی در نظر گرفت گفت: ولی متأسفانه در این رابطه اهتمام دولت کم بود؛ چراکه باید از این راهکارها استقبال می‌کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: در بحث تحریم‌ها هم تحلیل‌ها و پژوهش‌های خوب و به موقعی از سوی مرکز پژوهش‌ها به مجلس ارائه شد.
لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس تحلیل‌های شسته و رفته‌ای در خصوص تحریم‌ها ارائه کرده است که ضمن آن پیشنهاد‌ات سامان‌یافته‌ای بیان شده، درواقع می‌توان گفت این مرکز جزء اولین مراکزی بود که بحث تحریم‌ها و برون‌رفت از آن را واکاوی کرده و به مقابله با مشکلات تحریم‌ها توجه اساسی کرده است.
وی همچنین یادآور شد: البته مرکز پژوهش‌ها گزارش خوبی درباره آب شرب تهران ارائه کرد اما اشکالی که در این رابطه وجود داشت این بود که هرچند گزارش مطرح شد و گزارش نظارتی مطلوبی هم بود؛ چراکه عنوان می‌کرد تا چه مصوبات ما در شورای امنیتدر این خصوص اجرا نشده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقرر شده است مرکز پژوهش‌های مجلس از مراکز تحقیقاتی دیگر کشورها استفاده کند و درواقع یک بانک اطلاعاتی ایجاد کند که امر بسیار خوب و متناسبی است. بنابراین ما باید از تجربیات این کشورها استفاده کنیم.
وی در همین رابطه افزود: البته اعتقاد بنده بر این است که ما نباید گرته‌برداری کنیم، بلکه باید از تجربیات مطلوب دیگر کشورها متناسب با شرایط داخلی کشورمان استفاده کنیم.
«همه این تلاش‌ها صورت گرفته است تا حکمرانی مطلوب به وجود آمده و قانون بر کشور محترم شمرده شود»رئیس قوه مقننه همچنین توصیه کرد که مرکز پژوهش‌های مجلس و همه افرادی که در حوزه پژوهشی و مراکز علمی فعالیت دارند باید توجه کنند که در شرایط تحریمی هر چند به کشور فشار وارد می‌شود، اما ما باید از این موضوع استفاده مطلوب داشته باشیم.
لاریجانی با ابراز تأسف از اینکه بین بخش دانشگاهی و نیازهای اساسی کشور ارتباط خوبی وجود ندارد، گفت: متأسفانه در این امر تاکنون عملکرد مطلوبی نداشته‌ایم، بنابراین پیشنهاد می‌دهم که در شرایط فعلی کشور حواس‌ها به سمت تولید داخلی باشد.
وی با تأکید بر اینکه بخش‌های R&D در کشور باید رشدداشته باشد، خاطرنشان کرد: در این رابطه قسمت‌های تحقیقاتی کشور باید گسترش یافته و ضمن آن از ظرفیت اساتید دانشگاه‌ها و تحقیقات آنها برای حل این مشکلات استفاده کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره مجدد به سخنان رهبر معظم انقلابدر خصوص اصلاح بودجه ۹۸ کل کشور عنوان کرد: رهبری فرمودند بودجه کشور در شرایط تحریم‌ها باید با ملاحظاتی تدوین شود بنابراین باید این ضروریات مورد توجه قرار گیرد.
لاریجانی افزود: فرمایشات رهبری بدان معناست که باید به بحث حقوقو مزایای کارکنان، بحث اشتغالو مسائلی که برای کشور ضروری به نظر می‌رسد توجه بیشتری شود.
وی قطع وابستگی به نفترا ازجمله مواردی عنوان کرد که در سیاست‌های کلی نظام مورد تأکید قرار گرفته است که اگر از ابتدای این سیاست پیگیری می‌کردیم، مشکلات زیادی در حال حاضر نداشتیم.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: البته مقام معظم رهبریبر حفظ منابع صندوق توسعه ملی هم تأکیداتی داشتند،‌ بنابراین منابع صندوق توسعه ملیباید محلی برای استفاده برای پرش اقتصادی باشد، لذا نباید از منابع این صندوق برای بودجه جاری کشور استفاده شود.
لاریجانی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس از لحاظ آیین‌نامه‌ای نمی‌تواند خود طرحی را به مجلس ارائه دهد، بنابراین باید نمایندگان مجلسطرح‌ها را ارائه کرده و بر این اساس مکانیزمی ایجاد شود که طرح‌های مرود نظر در مسیر تقنین قرار گرفته و این مسئله هم باید مورد پیگیری و بررسی قرار بگیرد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس
سروش جمشیدی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مقابله با فشارخون و سرطان با پیاز
مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد پیاز منافع زیادی برای بدن دارد و استفاده از آن در رژیم غذایی ضروری است.
برآورد اولیه خسارت آتش‌سوزی دیشب میدان حسن‌آباد
معاون میراث‌فرهنگی تهران گفت: بیش از ۲میلیارد تومان برآورد اولیه میزان خسارت آتش سوزی به بنای تاریخی میدان حسن آباد است.
گران‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی
طی بررسی‌های صورت گرفته هزینه‌های زندگی در کشورهای شمالی و غربی اروپایی به طرز محسوسی بیشتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای شرقی و جنوبی بوده است.
تولید روزانه 9 هزار تن پسماند در شهر تهران
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: روزی 9 هزار تن پسماندهای شهر تهران از ایستگاه های مختلف جمع آوری می شوند و هر روز 100 تریلی به مدت سه بار پسماندهای تهران را در نزدیک آراد کوه در اطراف کهریزک تخلیه می کنند.
آتش‌نشانی ایستگاه حسن‌آباد چرا از ماجرای حریق انبار باخبر نشد؟
سخنگوی آتش‌نشانی تهران به چند ابهام ایجادشده درباره آتش‌سوزی در میدان حسن‌اباد پاسخ داد.
نجات یک دختر جوان از خودکشی از روی پل+ تصاویر
معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور فاتب از نجات یک خانم از خودکشی بر روی پل هجرت خبر داد.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
احتمال ریزش بنای تاریخی میدان حسن‌آباد
با توجه به آتش سوزی بخشی از بنای تاریخی میدان حسن آباد در شب گذشته و سُست شدن این بنا بر اثر پاشیدن آب، احتمال ریزش ساختمان وجود دارد و هم اکنون تردد در این ساختمان از سوی شهرداری منطقه ۱۱ ممنوع شده است.
گزافه‌گویی جدید نتانیاهو درباره حزب‌الله لبنان
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در استقبال از هیئتی از نمایندگان عالی‌رتبه پارلمان فرانسه مدعی شد، حزب‌الله باید فورا در لیست "گروه‌های تروریستی" قرار بگیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
برخورد پلیس با برگزار کنندگان عروسی‌های مختلط
معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ گفت: با برگزار کنندگان عروسی‌ها مختلط در تهران برخورد جدی داریم چراکه بارها جلسات توجیهی برای این افراد برگزار کردیم.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
چه کسی جانشین آمانو می‌شود؟
دیپلمات‌های آگاه از تصمیم مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می‌دهند.
وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
واکنش ضرغامی به گروکشی دولت
بحرین میزبان یک نشست ضد ایرانی خواهد بود
به من گفتند برای پیشرفت باید در پارتی شرکت کنید- حوزه علمیه هامبورگ در معرض خطر است + فیلم و عکس
فایننشال‌تایمز: روسیه برای پیوستن به «اینستکس» ابراز تمایل کرد
انتقاد یک کارگزارانی از عملکرد عارف
اعتراف کارشناس بی بی سی درباره تحلیل واقع بینانه رهبر معظم انقلاب- فیلم
با قصاص نجفی، نه آن مرحومه زنده و نه خونی پاک می‌شود!- آقای روحانی! اول خودتان ژاپنی شوید!
مصوبه دولت درباره شورایاری‌ها لازم الاجراست
انگلیس: دغدغه امنیت تنگه هرمز را داریم
یک نکته تاریخی درباره گروگرفتن بودجه صداوسیما توسط روحانی