حجم کارمندان دولت باید کاهش یابد

16:16 ۹۸ روز و ۱۶ ساعت پیش افکار نیوز 181 0
 حجم کارمندان دولت باید کاهش یابد

رئیس مجلس گفت: بودجه سال ۹۸ باید همراه با اصلاحاتی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورایاسلامیصبح امروز دوشنبه (۲۶ آذرماه ۹۷) در هفتمین همایش ملی نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری که با حضور جمعی از مقامات، صاحب‌نظران و اندیشمندان در تالار مدرس ساختمان مشروطه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما باید ۲ مسیر در سال جاری طی کنیم که یکی از آنها این است که بودجه سال ۹۸ با اصلاحاتی ارائه شود و همچنین به موازات آن ما اصلاح ساختار بودجه را براساس تدابیر رهبری و طبق قانونبرنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلی مدون کنیم و بعد برای بودجهسال ۹۸ می‌توانیم اصلاحیه داشته باشیم و سال ۹۹ را بر پایه همین تدوین کنیم.
وی افزود: این دغدغه رهبری معظم انقلابدر خصوص بودجه سال ۹۸ کل کشور دغدغه بسیار سنجیده و مهمی است و همه باید از آن حمایت کنیم، چرا که این یک کار مبنایی برای کشور است.
رئیس مجلس شورای اسلامیادامه داد: آقای جلالی به این نکته اشاره کرد که از انجمن‌های علمی استفاده می‌شود اما کم چرا کم استفاده می‌شود؟ این اشکال شماست. 
لاریجانی انجمن‌های علمی را بهترین سرمایهبرای کشور دانست و تصریح کرد: شما صاحبنظران و کارشناسان باید از این انجمن‌ها بیشتر استفاده کنید، شما باید برای استفاده از دانشگاهیان نهایت استفاده را داشته باشید.
وی خاطرنشان کرد: بنده چند سال پیش هم به شما گفتم که از انجمن‌های علمی دانشگاه حداکثر استفاده را داشته باشید اکنون هم تأکید می‌کنم سال آینده اینجا آمدید نگویید کم استفاده کردیم بلکه بگویید استفاده حداکثری داشتیم، همین است که دانشگاه‌های کشور را دلگرم می‌کنند که به سمت نیازهای کشور بروند.
رئیس مجلس شورای اسلامیادامه داد: البته در راستای استفاده از انجمن‌های علمی شاید شما بگویید ما پولنداریم البته که بحث بودجه آن یک وجه است و ایجاد کردن ارتباطات هم وجه دیگر آن است.
 لاریجانی در ادامه یادآور شد: دانشگاهیان اینقدر دنبال این معانی و مباحثی مانند پول نیستند بلکه بیشتر در پی این هستند که مشکلاتکشور حل شود. بنده حاضرم منابع شما را از هر کجایی که می‌شود تأمین کنم اما شماارتباطاتتان را با انجمن‌های علمی برقرار کنید چرا که اینها سرمایه علمی هستند.
 رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص چابک‌سازی دولت گفت: یکی از سیاست‌های کلی کوچک کردن دولت و چابک‌سازی آن است، خیلی سال است که این یک سیاست کلی است اما دولتنه چابک و نه کوچک شد، چرا اینگونه است؟ وی بر همین اساس اضافه کرد: البته این کوچک‌سازی در حد اینکه افرادی بازنشسته می‌شوند وجود دارد. در قانون
بازنشستگیهم عده‌ای جدا شدند اما این تاثیر کمی می‌گذارد. تا زمانی که وضع دولت اینقدر فربه است و پیکره پهنی دارد زمینه برای ترقی و سرمایه‌گذاری در کشور باقی نمی‌گذارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مشکل دولت این است که نمی‌داند با چه مکانیزمی کارمندانش را کم کند لذا باید برای آنها یک جا و زمینه اقتصادی فراهم کند تا این افراد را به آنجا انتقال دهند تا دولت کوچک شود.
لاریجانی یکی از مسائل مهم در بحث کوچک‌سازی دولت را دولت الکترونیکخواند و گفت: این مسئله هم خود یک مسئله مهم است حتی اگر دولت الکترونیکهم ایجاد شود حجم کارمندان ما باید کاهش پیدا کند و در این زمینه ورزیده شوند لذا شما باید یک تئوری داشته باشید که دولت بتواند نیروهای خود را کمتر کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به چالش‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تحلیل‌های خوبی در این خصوص تاکنون داشته است.
وی افزود: در بسیاری از موارد مرکز پژوهش‌ها راه‌حل‌هایی را برای مشکلات کشور ارائه کرده که بیشتر به مباحث اقتصادی و زیربنایی برمی‌گردد.
لاریجانی همچنین یادآور شد:‌البته مرکز پژوهش‌های مجلس توجه خوبی به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، نقدینگی، ‌مشکلات بانک‌ها و کمبود آب در کشور داشته است و ضمن آن راهکارهایی را هم ارائه کرده است، البته بنده در چند جلسه از این جلسات شرکت‌ کرده‌ام.
وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ مرکز پژوهش‌ها راهکارهایی را برای سرپا شدن صندوق‌های بازنشستگی در نظر گرفت گفت: ولی متأسفانه در این رابطه اهتمام دولت کم بود؛ چراکه باید از این راهکارها استقبال می‌کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: در بحث تحریم‌ها هم تحلیل‌ها و پژوهش‌های خوب و به موقعی از سوی مرکز پژوهش‌ها به مجلس ارائه شد.
لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس تحلیل‌های شسته و رفته‌ای در خصوص تحریم‌ها ارائه کرده است که ضمن آن پیشنهاد‌ات سامان‌یافته‌ای بیان شده، درواقع می‌توان گفت این مرکز جزء اولین مراکزی بود که بحث تحریم‌ها و برون‌رفت از آن را واکاوی کرده و به مقابله با مشکلات تحریم‌ها توجه اساسی کرده است.
وی همچنین یادآور شد: البته مرکز پژوهش‌ها گزارش خوبی درباره آب شرب تهران ارائه کرد اما اشکالی که در این رابطه وجود داشت این بود که هرچند گزارش مطرح شد و گزارش نظارتی مطلوبی هم بود؛ چراکه عنوان می‌کرد تا چه مصوبات ما در شورای امنیتدر این خصوص اجرا نشده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقرر شده است مرکز پژوهش‌های مجلس از مراکز تحقیقاتی دیگر کشورها استفاده کند و درواقع یک بانک اطلاعاتی ایجاد کند که امر بسیار خوب و متناسبی است. بنابراین ما باید از تجربیات این کشورها استفاده کنیم.
وی در همین رابطه افزود: البته اعتقاد بنده بر این است که ما نباید گرته‌برداری کنیم، بلکه باید از تجربیات مطلوب دیگر کشورها متناسب با شرایط داخلی کشورمان استفاده کنیم.
«همه این تلاش‌ها صورت گرفته است تا حکمرانی مطلوب به وجود آمده و قانون بر کشور محترم شمرده شود»رئیس قوه مقننه همچنین توصیه کرد که مرکز پژوهش‌های مجلس و همه افرادی که در حوزه پژوهشی و مراکز علمی فعالیت دارند باید توجه کنند که در شرایط تحریمی هر چند به کشور فشار وارد می‌شود، اما ما باید از این موضوع استفاده مطلوب داشته باشیم.
لاریجانی با ابراز تأسف از اینکه بین بخش دانشگاهی و نیازهای اساسی کشور ارتباط خوبی وجود ندارد، گفت: متأسفانه در این امر تاکنون عملکرد مطلوبی نداشته‌ایم، بنابراین پیشنهاد می‌دهم که در شرایط فعلی کشور حواس‌ها به سمت تولید داخلی باشد.
وی با تأکید بر اینکه بخش‌های R&D در کشور باید رشدداشته باشد، خاطرنشان کرد: در این رابطه قسمت‌های تحقیقاتی کشور باید گسترش یافته و ضمن آن از ظرفیت اساتید دانشگاه‌ها و تحقیقات آنها برای حل این مشکلات استفاده کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره مجدد به سخنان رهبر معظم انقلابدر خصوص اصلاح بودجه ۹۸ کل کشور عنوان کرد: رهبری فرمودند بودجه کشور در شرایط تحریم‌ها باید با ملاحظاتی تدوین شود بنابراین باید این ضروریات مورد توجه قرار گیرد.
لاریجانی افزود: فرمایشات رهبری بدان معناست که باید به بحث حقوقو مزایای کارکنان، بحث اشتغالو مسائلی که برای کشور ضروری به نظر می‌رسد توجه بیشتری شود.
وی قطع وابستگی به نفترا ازجمله مواردی عنوان کرد که در سیاست‌های کلی نظام مورد تأکید قرار گرفته است که اگر از ابتدای این سیاست پیگیری می‌کردیم، مشکلات زیادی در حال حاضر نداشتیم.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: البته مقام معظم رهبریبر حفظ منابع صندوق توسعه ملی هم تأکیداتی داشتند،‌ بنابراین منابع صندوق توسعه ملیباید محلی برای استفاده برای پرش اقتصادی باشد، لذا نباید از منابع این صندوق برای بودجه جاری کشور استفاده شود.
لاریجانی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس از لحاظ آیین‌نامه‌ای نمی‌تواند خود طرحی را به مجلس ارائه دهد، بنابراین باید نمایندگان مجلسطرح‌ها را ارائه کرده و بر این اساس مکانیزمی ایجاد شود که طرح‌های مرود نظر در مسیر تقنین قرار گرفته و این مسئله هم باید مورد پیگیری و بررسی قرار بگیرد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دولت
دولت

آخرین اخبار

نقش‌آفرینی اپراتورهای موبایل به مثابه رسانه‌های بحران در حادثه سیل گلستان و مازندران
حادثه سیل ویرانگر استان‌های گلستان و مازندران هم‌زمان با فرا رسیدن ایام سال نوی شمسی، قلب مردم کشور را به درد آورد و خسارت‌های سنگینی به خانه‌ها و مزارع وارد آورد.
اقدامات لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی در رباط کریم انجام شد
تهران- ایرنا- فرماندار رباط کریم با اعلام اینکه ستاد مدیریت بحران این شهرستان همزمان با بارش نزولات جوی در آماده باش کامل قرار گرفته گفت: اقدامات لازم برای جلوگیری از آب ماندگی و آب گرفتگی انجام شده است.
کدامیک از غذاها را هرگز نباید فریز کرد؟
برخی از مواد تشکیل دهنده آنها به طور کامل از بین می‌رود و گاهاً با یک بار انجماد کیفیت آن غذا دیگر مانند سابق نخواهد بود. اینگونه غذاها هرگز نباید فریزری شوند.
چه چیزی در چنته‌ داری؟
شاید کمتر کسی بداند که ضرب‌المثل «چه در چنته‌ات داری؟» برگرفته شده از هنر کهن چنته‌بافی است؛ هنری که مدتی است به دست فراموشی سپرده شده و آنطور که باید شناخته شده نیست.
اقدام جالب باشگاه زنیت به بهانه حضور سردار آزمون
باشگاه زنیت روسیه به بهانه حضور سردار آزمون تغییر جالبی در سایت خود ایجاد خواهد کرد.
امکانات ستاد مدیریت بحران ورامین بسیج شد
تهران- ایرنا- فرماندار ورامین گفت: با توجه به افزایش میزان بارش باران و ورود سامانه های بارشی، اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان برای امداد رسانی در حوادث احتمالی به حالت آماده باش درآمد و همه امکانات لازم نیز بسیج شده است.
برنامه پرسپولیس در سال ۱۳۹۸
تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۹۸ بازی‌های فشرده‌ای دارد و باید در رقابت‌های مختلفی از جمله رقابت‌های لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی حضور یابد.
ویدئو - تنها موزه تخصصی قرآن و اسناد تاریخی قرآنی
هرچند ساختمان امروزی موزه ملی قرآن کریم در سال ۵۷ برای یک کاربری فرهنگی دیگر ساخته شد، اما در سال ۸۴، به عنوان تنها موزه تخصصی قرآن و اسناد تاریخی قرآنی شکل گرفت. این موزه نه تنها به نمایش قرآن‌های قدیمی پرداخته، بلکه سیر تحول تدریجی کتابت، تذهیب و دیگر هنرهای قرآنی را در محدود زمانی قرن چهارم هجری تا قاجار را به نمایش گذاشته است. برای دیدن موزه تخصصی قرآن کریم در خیابان ولیعصر، تقاطع خیابان امام خمینی (ره)، نیازی به داشتن مجوز ندارید. اگر با خودروی شخصی برای دیدن این موزه نروید، از دردسر پیدا کردن جای پارک خلاص می‌شوید. این موزه هر روز تا ۱۲ فروردین در ساعات ۹ تا ۱۹ میزبان مسافران نوروزی است.
برنامه پرسپولیس در سال ۱۳۹۸
تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۹۸ بازی‌های فشرده‌ای دارد و باید در رقابت‌های مختلفی از جمله رقابت‌های لیگ برتر، لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی حضور یابد.
مدیریت بحران پردیس به حال آماده باش درآمد
تهران- ایرنا- فرماندار پردیس با بیان اینکه ستاد مدیریت بحران این شهرستان به حال آماده باش است گفت: تمامی دستگاه‌های خدمات رسان آمادگی لازم برای کمک به دیگر شهرستان ها را نیز دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
توسل آیت‌الله خامنه‌ای به تربت اباعبدالله (ع) هنگام سیل
دستور جهانگیری به مدیران تهران
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
اظهارات نوبخت در ستادبحران شیراز
جزئیات سیل امروز شیراز از زبان وزیر اطلاعات
اظهارات نوبخت در ستادبحران فارس
دستور جهانگیری به مدیران تهران
روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا
دستور روحانی به وزیر کشور برای رسیدگی به حادثه شیراز
هرمزگان به حالت آماده باش درآمد