توصیه لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها برای پیوند دانشگاه‌ و صنعت

15:00 ۳۱ روز و ۱۷ ساعت پیش افکار نیوز 35 0
توصیه لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها برای پیوند دانشگاه‌ و صنعت

رئیس مجلس شورای اسلامی به مرکز پژوهش‌های پارلمان توصیه کرد مدلی برای پیوند دانشگاه و صنعت تدوین کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علی لاریجانی، رئیس مجلسشورای اسلامی، در هفتمین نشست "نقش پژوهش در فرایند قانون‌گذاری" که صبح امروز در محل ساختمان مدرس قوه مقننه، برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت روز پژوهش، گفت: بسیاری از کارهایی که مرکز پژوهش‌ها برای نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و مراکز دولتی انجام داده، مفید بوده است.
وی تصریح کرد: بعضی از معضلات در کشور وجود دارد که برخی از آنها مزمن شده است. مرکز پژوهش‌ها به آن توجه کرده و تحلیل‌هایی درباره آنها ارائه کرده است. در برخی موارد نیز پالس‌هایی به بخش‌های اجرایی داده است که خیلی مفید بوده است.
رئیس مجلس با تأکید براینکه مرکز پژوهش‌ها در برخی مواقع برای معضلات راه حل‌هایی ارائه کرده که به موقع و مناسب بوده است، گفت: مخصوصا در بخش زیربنایی مرکز پژوهش‌ها گزارش‌های واقع بینانه ارائه کرده است.
لاریجانی تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها پیش‌تر از این، گزارشاتی درباره مشکلاتبانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، کمبود آب در کشور و وجود نقدینگیدر کشور ارائه و راهکارهایی در این زمینه‌ها ارائه کرد؛ اگرچه بخش‌هایی که در مورد آنها فکر می‌کردند قدری کم کاری کردند.
وی عنوان کرد: در بودجهسال 97 مرکز پژوهش‌ها برای صندوق‌های بازنشستگیراهکارهایی ارائه کرد که مورد توجه قرار گرفت اما دولتنیز اهتمام جدی در این زمینه نداشت که باید این موضوع پیگیری شود.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها درباره تحریم‌ها تحلیل‌های به موقعی ارائه و راهکارهایی نیز اعلام کرد، اظهار داشت: اگر چه این تحلیل‌ها چندان شسته، رفته نبود اما تحلیل‌هایی وجود داشت که باید به کجاها بیشتر توجه شود. این پیشنهادات ساماندهی شده بود. البته مرکز پژوهش‌ها از اولین جاهایی که در کشور بود که رصد خوبی درباره تحریم‌ها داشت که باید این موضوع استمرار پیدا کند.
لاریجانی با اعلام اینکه مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره وضعیت انرژی در کشور ارائه کرد، گفت: در این گزارش ذکر شده بود که چگونه باید از منابع انرژیاستفاده کنیم و اینکه چیزی حدود 900 میلیارد در بخش انرژی یارانهپرداخت می‌شود. اینکه چگونه باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد در آن گزارش ذکر شده بود.
وی تصریح کرد: در گزارش مرکز پژوهش‌ها ذکر شده بود که کشور ما چندین برابر کشورهای اروپایی‌ها مصرف انرژی دارد که باید نظامات خاصی برای مصرف بهینه در این حوزه ایجاد شود نیز آورده بود.
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در بحث برنامه و بودجهمرکز پژوهش‌ها فعال برخورد می‌کند و پیشنهادات خوبی به نمایندگان ارائه می‌کند، ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره امنیت غذایی ارائه کرده که گزارش مهمی بود؛ چون بحث امنیت غذایی برای کشور مهم است.
لاریجانی افزود: مرکز پژوهش‌ها آسیب‌ها را به خوبی شناخت و در مورد آن گزارشی ارائه کرد که آن گزارش به بخش‌های مختلف ارسال شد.
وی عنوان کرد: این مرکز درباره آب شرب تهران گزارشی تهیه کرد و اشکالاتی را در این مورد گوشزد کرد که در آن درباره آب شرب کشور نیز تذکراتی داده شد.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: درباره موانع سرمایه‌گذاری در کشور نیز گزارشی تدوین کرد که در بین نمایندگان توزیع و همچنین به دستگاه‌های مربوطه ارسال شد.
لاریجانی با استقبال از تشکیل بانک اطلاعاتی میان مرکز پژوهش‌ها و سایر کشورها گفت: این کار مطلوبی است البته نباید از آنها گرده‌برداری کنیم. باید از تجربه آنها بیشتر استفاده کنیم. البته باید از تجربیات کشورهای شرق به مانند چین، ژاپن، اندونزی و
مالزیو روسیهنیز استفاده شود.
وی با بیان اینکه باید یک گام به جلوتر برویم، اضافه کرد: برای حکمرانی مطلوب باید تفسیر مناسبی از قانونداشته باشیم که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند در این راه کمک خوبی کند.
رئیس مجلس با بیان اینکه مراکز پژوهشی باید در زمان تحریم فعالیت خود را چند برابر کنند، گفت: در شرایط تحریم فشار به کشور زیاد است و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
**در کشور رویکردها بیشتر به وارداتاست تا حمایت از تولیدلاریجانی اضافه کرد: متأسفانه در کشور رویکردها بیشتر به واردات است و به سمت حمایت از تولیدداخل نمی‌رویم اما در شرایطی که تحریم می‌شویم، بیشتر نگاه‌ها به داخل می‌شود که باید این نقض را برطرف کنیم.
وی با انتقاد از عدم ارتباط بین دانشگاه و مراکز پژوهشی اظهار داشت: از ابتدای انقلاباین‌گونه بوده و برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و مراکز صنعتی کارهایی شد که موفق نبود. موسسات واسط نتوانستند زمینه ارتقای این دو مرکز با یکدیگر باشند.
رئیس قوه مقننه با بیان ایکه در شرایط فعلی باید خیلی حواسها به تولید داخلی باشد، ادامه داد: باید اساتید دانشگاه را به بخش پژوهشی وصل کنیم تا بخش‌های تحقیقاتی در کشور پیشرفت کنند.
لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها توصیه کرد مدلی طراحی کند که به صورت طبیعی دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی را به سمت یکدیگر سوق دهد؛ البته می‌توانیم برای رفع برخی موانع در این راه امتیازاتی هم قائل شویم و اگر نیاز به قانون‌گذاری داریم در مجلس آن را حل کنیم.
وی با تأکید براینکه در شرایط تحریمی لزوم در تمرکز تصمیم‌گیری و سرعت عمل مهم است، اضافه کرد: این تصمیمات مهم باید متکی به پژوهش‌ها باشد و اگر جزیره‌ای باشد تصمیم‌گیری را ساده نمی‌کند.
رئیس مجلس ادامه داد: کاری که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند انجام دهد این است که پژوهش‌های مختلفی را با مراکز پژوهشی سایر نهادهای تصمیم ساز داشته باشد که این فایده‌هایی هم دارد.
لاریجانی این اقدام را استفاده خوب از منابع دانست و اظهار داشت: با این کار از نیروی انسانیبهتر استفاده می‌شود و مسیر تصمیم‌سازی سهل می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه در شرایط تحریم بودجه‌ریزی کشور باید متفاوت باشد، گفت: باید  میان  امور ضروری و غیرضروری تفاوت قائل شد.
** در بودجه سال 98 باید اصلاحاتی شودرئیس قوه مقننه با بیان اینکه قطع وابستگی به نفتسالهاست گفته می‌شود و اگر انجام می‌شد چنین وضعیتی نبود، تصریح کرد: عادت کردیم در شرایط سخت کارها را انجام دهیم. بودجه کشور باید التزام پیدا کند. هزینه‌ها کاهش یابد و در چارچوب سیاست‌های کلی و برنامه ششم و همچنین
اقتصاد مقاومتیباشد که این مدنظر مقام معظم رهبریاست.
لاریجانی افزود: تدابیر لازم برای افزایش اشتغالو رشد اقتصادیبدون نفت مورد نظر ایشان است.
وی تأکید کرد: در بودجه سال 98 باید اصلاحاتی شود و به موازات این اصلاح ساختار بودجه براساس تدابیر رهبری مدون شود که برای بودجه سال 99 براین پایه انجام شود. این دغدغه مقام معظم رهبری بسیار مهم است و باید انجام شود.
رئیس مجلس ادامه داد: چرا از انجمن‌های علمی کم استفاده می‌شود؟ اینها بهترین سرمایه‌های کشور هستند. من قبلا هم گفته‌ام بیشترین استفاده از اینها را انجام بدهید. دانشگاهیان می‌خواهند مشکلات کشور حل شود و من منابع ارتباط با انجمن‌های علمی را تأمین خواهم کرد.
لاریجانی به چابک سازی دولت اشاره کرد و گفت: تا وقتی دولت آنقدر فربه است زمینه برای سرمایه گذاریدر کشور باقی نمی‌گذارد. مشکل دولت این است که با چه مکانیزمی دولت را کوچک کند.
**مرکز پژوهش‌ها  برای چابک سازی دولت تئوری داشته باشدوی با بیان اینکه دولت الکترونیکاز مسائل مهم است، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها باید برای چابک سازی دولت تئوری داشته باشد تا دولت کوچک شود و این کار مهمی است.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: جدای از ارتباط با بخش‌های بیرونی که کار را تسهیل می‌کنند باید در درون مجلس نیز روش کار خود را تغییر دهیم. از رئیس یا اعضای کمیسیون در موضوعی مهم دعوت کنید، مرکز پژوهش‌ها وقتی به طرحی رسید باید به دست نمایندگان رسیده و این طرح به مسیر تقنین بیاید.
لاریجانی افزود: نیازمند فردی به عنوان مشاور یا معاونپارلمانی هستیم که هم نیازهای نمایندگان را مرتفع کند و همچنین نتیجه کار معاونت‌های مرکز را در پروسه تقنین بیاورد. 
وی اضافه کرد: طرحی درباره بودجه‌ریزی آماده شده ولی چرا تا الان انجام نشده، باید پیگیری شود تا در مسیر تقنین بیاید. باید این کار را این مسئول انجام داده و ابتدا امضای نمایندگان را بگیرد و به کمیسیون بیاورد. اگر متوقف شد پیگیری کند. نتیجه زحمات شما باید به روشی به دولت یا مجلس ترجمه شود. پیشنهاد انتخاب چنین مسئولی را به شما می‌دهم.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

یک تیر و چند نشان برانکو در قطر
انتخاب فضای مناسب برای اردوی زمستانی ، این بی تردید مهمترین کاری بود که برانکو ایوانکویچ در ادامه مسیر موفقش برای پرسپولیس ، در دستور کار قرار داد.
قدوس: به بچه‌ها گفتم به خاطر مردم می‌بریم
هافبک تیم‌ملی ایران معتقد است نباید به نام رقبا در ادامه رقابت‌های جام‌ملت‌ها توجه کرد. او تاکید کرد باید بدون توجه به نام های دیگر با قدرت در جام ملت‌ها به کارمان ادامه دهیم.
تغییر رنگ پوست را جدی بگیرید
انجمن سرطان آمریکا اعلام می کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
سرمربی هندبال گچساران: نرفتن به جام باشگاه‌های آسیا جریمه سنگین دارد
سرمربی تیم هندبال نفت و گاز گچساران گفت: فکر می‌کنم دیگر رفتن ما به این مسابقات ۱۰۰ درصد شده باشد، چون دیگر در قرعه‌کشی آسیا قرار گرفته‌ایم.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
هیات های نظامی تل آویو ومسکو درباره سوریه گفت وگو کرند
تهران - ایرنا - ارتش رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در صفحه توئیتری خود اعلام کرد، دیدارهیات های نظامی این رژیم و روسیه برای یافتن سازوکار جلوگیری از برخورد نیروهای دو طرف در سوریه پایان یافت.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
سهم تهرانی‌ها امسال از «هوای پاک» چند روز بوده؟
پایتخت‌نشینان از ابتدای سال تاکنون ۱۷ روز هوای پاک و ۲۳۷ روز هوای سالم تنفس کرده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
هشدار جدی مولاعلی(ع) به دنیادوستان
اگر بنده به اندازه نمازهای اهل آسمان و زمین نماز بخواند و روزه بگیرد امّا در دل او ذرّه ای حبّ دنیا یا شهرت آن یا ریاست آن یا زر و زیور آن ببینم، هرگز در خانه‌ام در جوار من در نخواهد آمد.
افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از انجام بررسی‌ها برای تدوین طرح «نشاط سربازان» از سوی نیروهای مسلح خبر داد.
تل آویو تحویل کمک قطر را مشروط به توقف راهپیمایی غزه کرد
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی پنجشنبه شب اعلام کرد، در صورتی اجازه ورود سومین بسته مالی قطر به نوار غزه را می دهد که فلسطینی ها به راهپیمایی بزرگ بازگشت خاتمه بدهند.
ترفند‌هایی برای کالری‌سوزی بیشتر هنگام پیاده‌روی
پیاده‌روی، ورزشی بیش از حد ساده و راحت به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی می‌تواند فواید سلامت مختلف را برای شما به ارمغان آورد.
شاهکار وزارت اطلاعات در جنگ اقتصادی- دستگیری 54 نفر در یک ماه
خط و نشان ارتش برای دشمنان-حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند
سردار نقدی: سازش با غرب مشکل اقتصاد کشور را حل نمی‌کند
نوبخت: پس از پایان دولت هیچ مسئولیتی قبول نخواهم کرد
واکنش همسر نازنین زاغری به پیشنهاد سفر به ایران
نشست سران روسیه ــ ایران ــ ترکیه در کرملین!
مجلس در هفته گذشته: از معافیت اربعینی‌ها از پرداخت عوارض تا ماجرای ویلاسازی یک نماینده
مکرون: عجله در خروج از سوریه اشتباه است
لزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها
بعیدی نژاد: در سال ۲۰۱۷ امکان سفر همسر زاغری به ایران فراهم شده بود