توصیه لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها برای پیوند دانشگاه‌ و صنعت

15:00 ۹۳ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
توصیه لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها برای پیوند دانشگاه‌ و صنعت

رئیس مجلس شورای اسلامی به مرکز پژوهش‌های پارلمان توصیه کرد مدلی برای پیوند دانشگاه و صنعت تدوین کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،علی لاریجانی، رئیس مجلسشورای اسلامی، در هفتمین نشست "نقش پژوهش در فرایند قانون‌گذاری" که صبح امروز در محل ساختمان مدرس قوه مقننه، برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت روز پژوهش، گفت: بسیاری از کارهایی که مرکز پژوهش‌ها برای نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و مراکز دولتی انجام داده، مفید بوده است.
وی تصریح کرد: بعضی از معضلات در کشور وجود دارد که برخی از آنها مزمن شده است. مرکز پژوهش‌ها به آن توجه کرده و تحلیل‌هایی درباره آنها ارائه کرده است. در برخی موارد نیز پالس‌هایی به بخش‌های اجرایی داده است که خیلی مفید بوده است.
رئیس مجلس با تأکید براینکه مرکز پژوهش‌ها در برخی مواقع برای معضلات راه حل‌هایی ارائه کرده که به موقع و مناسب بوده است، گفت: مخصوصا در بخش زیربنایی مرکز پژوهش‌ها گزارش‌های واقع بینانه ارائه کرده است.
لاریجانی تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها پیش‌تر از این، گزارشاتی درباره مشکلاتبانک‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، کمبود آب در کشور و وجود نقدینگیدر کشور ارائه و راهکارهایی در این زمینه‌ها ارائه کرد؛ اگرچه بخش‌هایی که در مورد آنها فکر می‌کردند قدری کم کاری کردند.
وی عنوان کرد: در بودجهسال 97 مرکز پژوهش‌ها برای صندوق‌های بازنشستگیراهکارهایی ارائه کرد که مورد توجه قرار گرفت اما دولتنیز اهتمام جدی در این زمینه نداشت که باید این موضوع پیگیری شود.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مرکز پژوهش‌ها درباره تحریم‌ها تحلیل‌های به موقعی ارائه و راهکارهایی نیز اعلام کرد، اظهار داشت: اگر چه این تحلیل‌ها چندان شسته، رفته نبود اما تحلیل‌هایی وجود داشت که باید به کجاها بیشتر توجه شود. این پیشنهادات ساماندهی شده بود. البته مرکز پژوهش‌ها از اولین جاهایی که در کشور بود که رصد خوبی درباره تحریم‌ها داشت که باید این موضوع استمرار پیدا کند.
لاریجانی با اعلام اینکه مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره وضعیت انرژی در کشور ارائه کرد، گفت: در این گزارش ذکر شده بود که چگونه باید از منابع انرژیاستفاده کنیم و اینکه چیزی حدود 900 میلیارد در بخش انرژی یارانهپرداخت می‌شود. اینکه چگونه باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد در آن گزارش ذکر شده بود.
وی تصریح کرد: در گزارش مرکز پژوهش‌ها ذکر شده بود که کشور ما چندین برابر کشورهای اروپایی‌ها مصرف انرژی دارد که باید نظامات خاصی برای مصرف بهینه در این حوزه ایجاد شود نیز آورده بود.
رئیس مجلس با تأکید بر اینکه در بحث برنامه و بودجهمرکز پژوهش‌ها فعال برخورد می‌کند و پیشنهادات خوبی به نمایندگان ارائه می‌کند، ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها گزارشی درباره امنیت غذایی ارائه کرده که گزارش مهمی بود؛ چون بحث امنیت غذایی برای کشور مهم است.
لاریجانی افزود: مرکز پژوهش‌ها آسیب‌ها را به خوبی شناخت و در مورد آن گزارشی ارائه کرد که آن گزارش به بخش‌های مختلف ارسال شد.
وی عنوان کرد: این مرکز درباره آب شرب تهران گزارشی تهیه کرد و اشکالاتی را در این مورد گوشزد کرد که در آن درباره آب شرب کشور نیز تذکراتی داده شد.
رئیس قوه مقننه تصریح کرد: درباره موانع سرمایه‌گذاری در کشور نیز گزارشی تدوین کرد که در بین نمایندگان توزیع و همچنین به دستگاه‌های مربوطه ارسال شد.
لاریجانی با استقبال از تشکیل بانک اطلاعاتی میان مرکز پژوهش‌ها و سایر کشورها گفت: این کار مطلوبی است البته نباید از آنها گرده‌برداری کنیم. باید از تجربه آنها بیشتر استفاده کنیم. البته باید از تجربیات کشورهای شرق به مانند چین، ژاپن، اندونزی و
مالزیو روسیهنیز استفاده شود.
وی با بیان اینکه باید یک گام به جلوتر برویم، اضافه کرد: برای حکمرانی مطلوب باید تفسیر مناسبی از قانونداشته باشیم که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند در این راه کمک خوبی کند.
رئیس مجلس با بیان اینکه مراکز پژوهشی باید در زمان تحریم فعالیت خود را چند برابر کنند، گفت: در شرایط تحریم فشار به کشور زیاد است و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
**در کشور رویکردها بیشتر به وارداتاست تا حمایت از تولیدلاریجانی اضافه کرد: متأسفانه در کشور رویکردها بیشتر به واردات است و به سمت حمایت از تولیدداخل نمی‌رویم اما در شرایطی که تحریم می‌شویم، بیشتر نگاه‌ها به داخل می‌شود که باید این نقض را برطرف کنیم.
وی با انتقاد از عدم ارتباط بین دانشگاه و مراکز پژوهشی اظهار داشت: از ابتدای انقلاباین‌گونه بوده و برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و مراکز صنعتی کارهایی شد که موفق نبود. موسسات واسط نتوانستند زمینه ارتقای این دو مرکز با یکدیگر باشند.
رئیس قوه مقننه با بیان ایکه در شرایط فعلی باید خیلی حواسها به تولید داخلی باشد، ادامه داد: باید اساتید دانشگاه را به بخش پژوهشی وصل کنیم تا بخش‌های تحقیقاتی در کشور پیشرفت کنند.
لاریجانی به مرکز پژوهش‌ها توصیه کرد مدلی طراحی کند که به صورت طبیعی دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی را به سمت یکدیگر سوق دهد؛ البته می‌توانیم برای رفع برخی موانع در این راه امتیازاتی هم قائل شویم و اگر نیاز به قانون‌گذاری داریم در مجلس آن را حل کنیم.
وی با تأکید براینکه در شرایط تحریمی لزوم در تمرکز تصمیم‌گیری و سرعت عمل مهم است، اضافه کرد: این تصمیمات مهم باید متکی به پژوهش‌ها باشد و اگر جزیره‌ای باشد تصمیم‌گیری را ساده نمی‌کند.
رئیس مجلس ادامه داد: کاری که مرکز پژوهش‌ها می‌تواند انجام دهد این است که پژوهش‌های مختلفی را با مراکز پژوهشی سایر نهادهای تصمیم ساز داشته باشد که این فایده‌هایی هم دارد.
لاریجانی این اقدام را استفاده خوب از منابع دانست و اظهار داشت: با این کار از نیروی انسانیبهتر استفاده می‌شود و مسیر تصمیم‌سازی سهل می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه در شرایط تحریم بودجه‌ریزی کشور باید متفاوت باشد، گفت: باید  میان  امور ضروری و غیرضروری تفاوت قائل شد.
** در بودجه سال 98 باید اصلاحاتی شودرئیس قوه مقننه با بیان اینکه قطع وابستگی به نفتسالهاست گفته می‌شود و اگر انجام می‌شد چنین وضعیتی نبود، تصریح کرد: عادت کردیم در شرایط سخت کارها را انجام دهیم. بودجه کشور باید التزام پیدا کند. هزینه‌ها کاهش یابد و در چارچوب سیاست‌های کلی و برنامه ششم و همچنین
اقتصاد مقاومتیباشد که این مدنظر مقام معظم رهبریاست.
لاریجانی افزود: تدابیر لازم برای افزایش اشتغالو رشد اقتصادیبدون نفت مورد نظر ایشان است.
وی تأکید کرد: در بودجه سال 98 باید اصلاحاتی شود و به موازات این اصلاح ساختار بودجه براساس تدابیر رهبری مدون شود که برای بودجه سال 99 براین پایه انجام شود. این دغدغه مقام معظم رهبری بسیار مهم است و باید انجام شود.
رئیس مجلس ادامه داد: چرا از انجمن‌های علمی کم استفاده می‌شود؟ اینها بهترین سرمایه‌های کشور هستند. من قبلا هم گفته‌ام بیشترین استفاده از اینها را انجام بدهید. دانشگاهیان می‌خواهند مشکلات کشور حل شود و من منابع ارتباط با انجمن‌های علمی را تأمین خواهم کرد.
لاریجانی به چابک سازی دولت اشاره کرد و گفت: تا وقتی دولت آنقدر فربه است زمینه برای سرمایه گذاریدر کشور باقی نمی‌گذارد. مشکل دولت این است که با چه مکانیزمی دولت را کوچک کند.
**مرکز پژوهش‌ها  برای چابک سازی دولت تئوری داشته باشدوی با بیان اینکه دولت الکترونیکاز مسائل مهم است، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها باید برای چابک سازی دولت تئوری داشته باشد تا دولت کوچک شود و این کار مهمی است.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: جدای از ارتباط با بخش‌های بیرونی که کار را تسهیل می‌کنند باید در درون مجلس نیز روش کار خود را تغییر دهیم. از رئیس یا اعضای کمیسیون در موضوعی مهم دعوت کنید، مرکز پژوهش‌ها وقتی به طرحی رسید باید به دست نمایندگان رسیده و این طرح به مسیر تقنین بیاید.
لاریجانی افزود: نیازمند فردی به عنوان مشاور یا معاونپارلمانی هستیم که هم نیازهای نمایندگان را مرتفع کند و همچنین نتیجه کار معاونت‌های مرکز را در پروسه تقنین بیاورد. 
وی اضافه کرد: طرحی درباره بودجه‌ریزی آماده شده ولی چرا تا الان انجام نشده، باید پیگیری شود تا در مسیر تقنین بیاید. باید این کار را این مسئول انجام داده و ابتدا امضای نمایندگان را بگیرد و به کمیسیون بیاورد. اگر متوقف شد پیگیری کند. نتیجه زحمات شما باید به روشی به دولت یا مجلس ترجمه شود. پیشنهاد انتخاب چنین مسئولی را به شما می‌دهم.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
«شناخت تاریخی» و جبران عقب‌ماندگی‌ها
ظریف: ایرانی‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند
هشدار دادسرای ویژه روحانیت به شایعه سازان
رهبر معظم انقلاب: پدرم طاقت دوری ما را نداشت +عکس
علت نام گذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری چیست؟
حجت الاسلام رئیسی بر مزار پدر +عکس
ماجرای ملی شدن صنعت نفت از کجا شروع شد؟
دلیل سکوت آیت‌الله بروجردی در جریان نهضت ملی نفت
علت نامگذاری شعارهای ۲۰ سال گذشته توسط رهبر انقلاب
ماجرای نامه حاج حسین یکتا به رهبر انقلاب