دوازدهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت» به خط پایان رسید

12:04 ۳۵ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 40 0
دوازدهمین دوره جشنواره «سینما حقیقت» به خط پایان رسید

دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، عصر امروز در حوزه هنری به کار خود پایان داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران«سینماحقیقت»، عصر امروز مورخ بیست و پنجم آذرماه، با حضور سید محمد مهدی طباطبائی نژاد، دبیر این دوره از جشنوراه و حسین انتظامیسرپرست سازمان سینمایی، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنریشهرداری تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، سید صادق موسوی مدیر عامل انجمن سینمای جوان، فخرالدین انوار، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، حبیب ایل بیگی، حسین ترابی، علیرضارضا داد، منوچهر شاهسواری، مهوش شیخ اسلامی، جعفر صانعی مقدم، ارد عطارپور، مرتضی رزاق کریمی، منوچهر مشیری و دیگر مهمانان خارجی به کار خود خاتمه داد.
دوازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» در پنج بخش مسابقه ملی، جایزه شهید آوینی، مسابقه مستندهای معدنو صنایع معدنی ایران، مسابقه بین‌الملل و جایزه تماشاگران در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.
سید محمد مهدی طباطبائی نژاد دبیر دوازدهمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» در ابتدای این مراسم اظهار کرد: جشنواره سینما حقیقت هیچ وقت سخنرانی نداشت و من هم امشب فقط برای خیر مقدم به صحنه آمدم. همچنین من به مهمانان که از کشورهای مختلف در این جشن سینمایی حضور دارند نیز خوش آمد می‌گویم و امیدوارم بتوانیم به کمک همه اهالی سینما این چراغ را روشن نگاه داریم .
در همان ابتدای برنامه پس از صحبت‌های طباطبایی‌نژاد، سری اول برگزیدگان در بخش هنر تجربه به ترتیب زیر معرفی شدند.
تندیس هنر و تجربه و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به بابک بهداد برای کارگردان «بهارستان» اهدا شد و همچنین تندیس هنر و تجربه و مبلغ ۸۰ میلیون به آرمین ایثاریان برای کارگردان «اسرار دریاچه» اهدا شد و درادامه لوح افتخار و جایزه نقدی شبکه مستند به مبلغ ۷۰ میلیون ریال به یاسر طالبی کارگردان «دلبند» تقدیم شد.
در ادامه مراسم جایزه سوم فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به طور مشترک به «روی سبز بیابان» به کارگردانی فتح‌الله امیری و «سنگ و نان» ساخته محمد عبداللهی اهدا شد و جایزه دوم فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به محمد اسکندرزاده کارگردان «شور شیرین» رسید. و جایزه اول فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران تندیس جشنواره،
دیپلمافتخار و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به عزت‌الله پروازه کارگردان «گالین» تعلق گرفت.
حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در ادامه مراسم ضمن  تقدیر از مهدی کرباسیان گفت: جا دارد در این مراسم به بهترین شکل ممکن از آقای کرباسیان تشکر کنیم، زیرا او از آن دست از مدیرانی است که در یک مجموعه صنعتی توانست پای هنر و فرهنگ را باز کند و در این بخش نیز سرمایه‌گذاری خوبی را انجام داد.
سرپرست سازمان سینمایی افزود: از همه داوران، شرکت‌کنندگان و مخاطبان این جشنواره تشکر می‌کنم که باعث شدند تا سینمای مستنداینگونه برگزار شود و در همچین شبی تمامی هنرمندان عرصه مستند سینمایی در کنار یکدیگر جمع شوند.
در ادامه برنامه در بخش اهدای جوایز، تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه در بخش بین الملل، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ دلار به فیلم «ماهیاک» به کارگردانی فرح زارع از ایران اهدا شد و جایزه ویژه هیات داوران بخش مستند‌های کوتاه و نیمه‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلاربه فیلم «لولو بوکسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از کشور تانزانیا رسید.
همچنین لوح تقدیر هیات داوران در بخش مستند‌های بلند بین الملل به فیلم «جنگ نه ماهه» به کارگردانی لاشلو شویا از مجارستان و قطرتعلق گرفت و جایزه ویژه هیات داوران بخش مستند‌های بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰۰۰ دلار به فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از کشور هلندتقدیم شد.
تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند در بخش بین الملل به همراه دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰ دلار به فیلم «اِکسُدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی از ایران اهدا شد.
منوچهر مشیری پیشکسوت عرصه سینمای مستند در ادامه مراسم با بیان اینکه در روزهای آخر جشنواره دچار مشکلی جسمی شده است، درباره وضعیت کنونی سینمای مستند گفت : با اینکه حال مساعدی برای حضور در این مراسم را نداشتم اما امشب خود را به شما رساندم تا قدردان و سپاسگزار شما عزیزان باشم.
وی اظهار کرد: با توجه به استقبال خوبی که در این جشنواره از بخش هنر و تجربه و مرکز گسترش سینمای مستند شد، مسئولیت و وظیفه این دو نهاد را سنگین‌تر کرده است. زیرا اگر نیمی از این مخاطبان جشنواره پیگیر این حوزه باشند این کار را برای شما حساس‌تر می‌کند.
این پیشکسوت عرصه سینمای مستند افزود: البته که مدیران و مسئولان باید تلاش خود را در سینمای مستند چندین برابر کنند و جهت‌دهی درستی به هنرمندان دهند تا کارها بیش از پیش از هر نظر بهتر شود.
مشیری با بیان اینکه از جوانان عرصه سینمای مستند باید به طور ویژه تشکر کرد،گفت: با تمام نابسامانی‌هایی که وجود دارد ولی جوانان بالاترین درجه تحصیلی را کسب کرده‌اند و بسیار شرافتمندانه وارد این عرصه شدند، تا به موفقیت برسند.
در ادامه این مراسم در بخش جوایز شهید آوینی، دیپلم افتخار بخش شهید آوینی و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به محسن زارعی کارگردان «بلوچستان» اهدا شد و تندیس برنزی شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلون ریال به ماهان خمامی‌پور کارگردان «شبیه‎سازی آقای زرد» رسید.
همچنین تندیس نقره‌ای شهید آوینی، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به محمدرضا وطن‌دوست کارگردان «لِسِک» تعلق گرفت و تندیس طلایی این بخش، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال به وحید چاووش کارگردان فیلم «خاطرات خبرنگار جنگ» تقدیم شد.
خاطره متخصص جراح مغزو اعصاب از یک اسیر داعشیدکتر وحید حمیدی متخصص جراحی مغزو اعصاب و شخصیت اصلی مستند «مردان زندگی» که جایزه ویژه هئیت داوران را در بخش شهید آوینی را دریافت کرد، روی صحنه آمد و درباره خاطراتش در جنگسوریه گفت: سخت‌ترین لحظه‌ایی که در این چند سال مبارزه تجربه کردم، شبی بود که یک اسیر داعشی را مجروح پیش من آوردند و نمی‌گذاشت به او دست بزنم و می‌گفت شما نجس هستید، این جمله را با تمسخر به من گفت و خیلی من را آزار داد. او به ناموس ایرانی جسارت کرد و برای من آن لحظه خیلی دشوار گذشت.
وی اظهار کرد: ما برای صیانت از زن و خانوادهایران و اسلام شهید دادیم. کاری ندارم که شما با چه قیافه و عقایدی هستید اما ما برای شما مردم جان می‌دهیم. اگر فیلم را ببینید متوجه می‌شوید که ما در چه شرایطی چه عمل‌های سنگینی را انجام داده‌ایم و همیشه وسط اتاق عمل ما پر از خون بود و فرصتی برای درنگ نداشتیم تا به خودمان بیاییم. اما با این حال کسی از رزمندگان و مجروحان شهید نمی‌شدند.
متخصص جراحیمغز و اعصاب بیان کرد: بیمارستانصحرایی را در این جنگ راه اندازی کردیم که هیچ‌وقت با فاصله بیشتر از هزار متر از خط مقدم نبود، حتی گاهی از خود بچه‌های رزمنده خون می‌گرفتیم و به مجروحان تزریق می‌کردیم. همه این‌ سختی‌ها به دلیل
عشقبه مردم سرزمینمان اتفاق می‌افتاد.
جایزه ویژه هیأت داوران بخش شهید آوینی، به پاس حماسه تعهد و تخصص، به دکتر وحید حمیدی متخصص جراحی مغز و اعصاب شخصیت اصلی مستند «مردان زندگی» ساخته یحیی رضایی اهدا شد.
براساس این گزارش؛ جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش شهید آوینی هم به مجید جعفری لاهیجانی به پاس تلاش برای تألیف کتاب «هنر در گرماگرم انقلاب» رسید.
ترابی: در انقلاب اسلامیبدون رتوش حقایق را بیان کردمدر بخش نکوداشت دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، نشان فیروزه، تندیس جشنواره، لوح افتخار و ۲۰۰ میلیون ریال به حسین ترابی اهدا شد.
حسین ترابی کارگردان پیشکسوت عرصه مستند که در این آیین اختتامیه مورد تقدیر و نکوداشت قرار گرفت، گفت: من در انقلاب اسلامی ایرانتلاش کردم همه حقایق را بدون استفاده از گفتار متن ثبت و ضبط و رتوش تولید کردم و برای تاریخ به یادگار بگذارم.
وی ادامه داد: در این برنامه از جعفری جلوه مدیر شبکه دو سیما تشکر می‌کنم که مستندات من را بالاخره از حاشیه بیرون آورد و از آن حمایت کرد زیرا چند سالی بود که به آن توجهی نمیشد.
ترابی در پایان افزود:امیدوارم ما بتوانیم همه حقایق را بدون کم و کاست به تصویر درآوریم. سلام بر آن کسانی که حق می‌گویند و جز حق چیزی نمی‌گویند.
تندیس بهترین موسیقی، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به افشین عزیزی آهنگساز «خانه‌ای برای تو» تعلق گرفت.
تابش: سینمای مستند پشتوانه سینمای ملی استعلیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: سینمای مستند پشتوانه سینمای ملی است و افتخار می‌کنیم این جشنواره نسبت به سال‌های گذشته با شور و نشاط  بیشتری برگزار شد.  سینمای مستند جلوه‌های مختلفی از تنوع کشور ما را به نمایش می‌دهد. یکی از اتفاقات خوشایند امسال این بود که آثار همزمان با تهران در شهرستان ها هم اکران شد.
نشان فیروزه به مستند «خانه‌ای برای تو» رسیدتندیس بهترین صدا، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال مشترکاً به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی صداگذار و صدابردار «آواز جغد کوچک» رسید و تندیس بهترین نویسنده گفتار متن یا گوینده، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال مشترکاً به مینا مشهدی‌مهدی و هادی اسفندیاری نویسنده و گوینده گفتار متن «آنجا که باد می‌وزد» اهدا شد.
‌تندیس بهترین فیلمبردار، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به پویان آقابابایی فیلمبردار «اسرار دریاچه» رسید و تندیس بهترین تدوین، دیپلم افتخار و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به بابک حیدری تدوینگر «خاتمه» تعلق گرفت.
تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به مهدی بخشی‌مقدم کارگردان «خانه‌ای برای تو»تقدیم شد.
جایزه ویژه هیات داوران این بخش به زینبتبریزی برای کارگردانی «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» اهدا شد.
همچنین نشان فیروزه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» برای بهترین مستند این دوره از جشنواره هم به همراه جایزه نقدی ۲۰۰ میلیون ریالی به مهدی شاه محمدی برای مستند «خانه‌ای برای تو» اهدا شد.
بر اساس این گزارش؛ رتبه سوم بهترین فیلم از نگاه مردم به مرکز سوره برای تولید «خانه‌ای برای تو» رسید و در رتبه دوم، خانه مستند برای تولید فیلم «مهین» تقدیر شد و جایزه اول بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، به محمد اعلا برای تولید مستند «در قلمرو افعی دم عنکبوتی» رسید.
گفتنی است؛ در این مراسم از چهره‌هایی چون؛ حسین ترابی و منوچهر مشیری از کارگردانان پیشکسوت عرصه مستند تجلیل و تقدیر خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

ماه گرفتگی کامل ۲۰۱۹ در آسمان پدیدار شد
تنها پدیده ماه گرفتگی کامل ۲۰۱۹ میلادی در آسمان پدیدار شد و ساکنان آمریکای شمالی و جنوبی در بهترین مکان برای رصد آن بودند. این پدیده با رویدادهای ابرماه و ماه خونین همراه شد.
خودرو‌های جالب نمایشگاه دیترویت را ببینید
نمایشگاه اتومبیل دیترویت درآمریکا درحال برگزاری است و برندهای مختلف خودروسازی از سراسر جهان محصولات جدیدخود را در آنجا به نمایش می گذارند.
پیش‌بینی زوال عقل با آزمایش خون «تاو»
محققان دانشگاه ملی سئول روشی را ارائه کردند که با تشخیص میزان پروتئین «تاو»، پیشرفت زوال عقل را پیش‌بینی می‌کنند.
اخطار جهرمی به دفاتر خدمات ارتباطی متخلف
آذری جهرمی درباره تلاش برای جلوگیری از ارسال پیامک های تبلیغاتی گسترده به مشترکان تلفن همراه در توئیتر نوشت: «اخطار جدی به دفاتر خدمات ارتباطی که با شیوه‌های غیرقانونی سیم‌کارت تلفن همراه در اختیار ارسال کنندگان پیامکهای مزاحم قرار می‌دهند: جریمه "لغو مجوز" بدون اغماض و پذیرش توجیه در قبال این تخلف، به سازمان تنظیم مقررات ابلاغ و از امروز اجرایی خواهد شد.»
قابلیت جدیدی به گوگل‌مپ اضافه می‌شود
گوگل قابلیت جدیدی را به برنامه نقشه موسوم به گوگل مپ خود اضافه کرده است تا سرعت مجاز رانندگی در بزرگراهها و خیابان ها را برای کاربران نمایش دهد.
حقایق تحریم‌های سختی که حضرت فاطمه(س) در خردسالی تحمل کرد
استاد سطح عالی حوزه علمیه تهران حقایقی از تحریم‌های سخت دوران خردسالی حضرت زهرا (س) را تشریح کرد.
درباره درباره حجاب فاطمی چه می دانید؟ -ناگفته‌های حضرت زهرا(س) درباره حجاب
حجت‌الاسلام صابری گفت: حجاب صرفا چادر یا پوشیدگی برای زنان نیست، بلکه پوشش صحیح و آراستگی برای زنان و مردان است.
باند بزرگ ترانزیت مواد مخدر متلاشی شد
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری گردانندگان باند بزرگ ترانزیت مواد مخدر و کشف ۸۵۰ کیلوگرم انواع موادافیونی در سبزوار خبر داد.
برترین نماهنگ‌های تلویزیون، معرفی می شود
مخاطبان تلویزیونی همزمان با برگزاری اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» برترین نماهنگ را در قالب آرای مردمی انتخاب می کنند.
دختران جوان از قصاص مادرشان گذشتند
دختران جوانی که پدرشان به دست مادرشان به قتل رسیده بود با حضور در دادسرای جنایی، رضایت دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
شک و بدگمانی؛ تیرخلاص به زندگی مشترک
وقتی به همدیگر شک می‌کنیم با بروز نخستین جرقه‌های شک، بدبینی و تردید اگر نتوانیم آن را متوقف کنیم شعله‌هایش به‌گونه‌ای بالا می‌گیرند که می‌تواند حتی کل رابطه ما و زندگی خانوادگی‌مان را هدف قرار دهد و آن را از بین ببرد.
اهدای گل به بانوان توسط جوانان تبریزی
جوانان تبریزی با اهدای شاخه‌های گل به دختران در پارک ائل گلی تبریز، مقام زنان و دختران را گرامی داشتند.
آیا فعالیت پارکبان ها قانونی است؟
اعلام نتایج اولیه آزمون ملی دندانپزشکی
هوای پایتخت ناسالم شد
انجام اولین جراحی از راه دور در جهان+ فیلم
پرده‌برداری وزیر دولت نهم از ارتباطش با عابربانک پرسپولیس
تحصیل بیش از ۵ هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور
فرهنگ رفتاری ایرانیان؛ از سینما تا شبکه‌های اجتماعی- اینفوگرافی
اجرای طرح کاهش در تهران چه تاثیراتی داشته است؟
تردد بمب های ساعتی متحرک در پایتخت
صدور مجوز مرکز نگهداری از معتادان متجاهر «کهریزک» طی این هفته