خرازی: اروپا گام‌های عملی برای اجرای SPV بردارد

12:50 ۳۲ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 35 0
خرازی: اروپا گام‌های عملی برای اجرای SPV بردارد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان گفت: ار‌وپا قول اجرایی شدن این موضوع را داده است، البته انتظار این است که گام‌های عملی در این راستا از سوی اروپا برداشته شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی، صبح امروز در پیش سمینار اول سومین کنفرانس امنیتی تهران طی سخنانی اظهار داشت: ما نشان دادیم که مردان میدان نبرد هستیم و آنچه که در عراق، سوریه، لبنان و یمن گذشت، نشان داد حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای حفظ امنیت منطقه و حکومت‌های مردمی کاملا مشخص است. 
کمال خرازی: مقابل بی‌ثباتی در منطقه ساکت نمی‌نشینیم‌وی افزود: ما نشان داده‌ایم در مقابل بی‌ثباتی در منطقه ساکت نمی‌نشینیم تا جلوی حرکات ضد ثبات را بگیریم. 
خرازی ادامه داد: دشمنان در سوریه ‌عراق و یمن با شکست مواجه شدند و امر‌وز در سوریه دولتی سرکار است که همه معتقد بودند ظرف یک ماه سقوط می‌کند.کشورهایی که مخالف سوریه بودند در حال برقراری ارتباط با دولت سوریه هستند و این نشان دهنده آن است که ما در بر قراری ثبات در منطقه موثر بوده‌ایم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه بعد از این موفقیت‌ها باید نشان دهیم قهرمانان میدان صلح هستم گفت: هدف اصلی کنفرانس امنیتی تهران باید این باشد که ببینیم‌ چه گامهایی را برای رسیدن به یک ساز و کار امنیت منطقه‌ای می‌توان برداشت.
وی تصریح کرد: برای طرح راه حلی برای ایجاد ثابت در منطقه باید تحلیل درستی از شرایط منطقه داشت تا بتوان طرح درستی بدون جهت گیری ارائه داد. 
خرازی با اشاره به واقعیت‌های منطقه تاکید کرد: ‌واقعیت منطقه این است جبهه مقاومت به پیروزی های زیادی رسیده و جبهه مقابل شکست خورده اما هیچ کدام از قدرت‌های منطقه‌ای قدرت ایجاد هژمونی را ندارند. البته جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال ایجاد هژمونی نبوده است و موضوعات ایران هراسی تنها یک‌جنگ‌روانی است. این دیگران هستندکه با آوردن آمریکا و انگلیس به دنبال ایجاد هژمونی هستند زیرا اغلب حکومت های منطقه از اراده مردم بر نخواسته اند. 
رئیس‌ شورای راهبردی روابط خارجی ایجاد اختلاف را یکی از حربه‌های دشمن دانست و عنوان کرد: برخی از رهبران منطقه به دنبال جاه طلبی هستند البته این تجربه آنها به شکست انجامیده است. به نظر می رسد ما هنوز نتوانسته‌ایم از پیروزی جبهه مقاومت در صحنه سیاسی استفاده کنیم. اگر بخواهیم در صحنه ثبات سازی در منطقه تاثیر گذار باشیم نیاز به تحرک بیشتری در صحنه سیاسی داریم. 
خرازی ادامه داد: بعد از جنگ های منطقه همه در حال رسیدن به این نتیجه هستند که از راه جنگ نمی‌توان اختلافات را حل کرد. امروز جمهوری اسلامی با ثبات ترین کشور در منطقه است. امنیتی که به برکت حضور رزمندگان اسلام در داخل و اطراف کشور داریم بسیار با ارزش است. حکومت ما برخواسته از اراده مردم است و جمهوری اسلامی ایران مخالف سلطه بیگانگان است و نمی‌پذیرد قدرتها بر این منطقه سلطه داشته باشند. 
وی گفت: ایران نیازی به هژمونی ندارد بلکه یک‌ نفوذ‌ معنوی‌ در منطقه دارد که نتیجه ارتباط مردم با مردم است که نمونه آن را در ارتباط مردم ایران و عراق می‌بینیم. ‌وقتی یک‌نفوذ منطقی و طبیعی وجود دارد نمی توان به آن اشکال گرفت. مگر غرب نفوذ فرهنگی در سایر کشورها ندارد؟ ایران امروز آماده همکاری با کشورهای منطقه است زیرا ایران مخالف تغییر حکومت با با زور است. یکی از دلایل حضور ما در سوریه هم همین موضوع بوده است. ما آماده‌ایم با تمامی حکومت های موجود در منطقه برای ایجاد صلح و امنیت همکاری کنیم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: ایجاد ثبات در منطقه از راه نظامی امکان‌پذیر نیست. در این راه کار رسانه‌ای یک‌ ابزار بسیار مهم است و باید گفت در این زمینه هم در کشور موفق نبوده‌ایم و نتوانسته‌ایم به خوبی راهبردهای خودمان در جهان را ارائه کنیم و این نیاز به برنامه مدون و سرمایه گذاری دارد. 
وی‌ افزود: در دوران اصلاحات طرح موضوع گفت و‌گوی‌تمدن ها فضایی را در سطح بین المللی ساخت که همه احساس اشتراک نسبت به این موضوع داشتند و در سازمان ملل هم مورد استقبال قرار گرفت. ما امروز هم نیاز به چنین ایده‌هایی داریم که بتواند در منطقه پر آشوب ما فضا را برای گفت و‌ گو آرام کند. 
خرازی اذعان داشت: منطقه ما نیاز به پارادایم جدیدی برای گفت و گو در بحث های اختلافی دارد تا زمینه را برای بحث درباره صلح و ثبات منطقه آماده کند. 
وی‌ عنوان کرد: ایده‌ای که به نظر من می‌رسد گفت وگوهای درون تمدنی است. همه کشورهای منطقه در تمدن بزرگ اسلامی که مایه افتخار است نقش داشتند. گفت و‌گو‌ در باب این تمدن می‌تواند محوریتی برای ایجاد آرامش در فضای فعلی باشد. فکر می‌کنم باید پرچم تمدن اسلامی را بر افراشت و در این باره که چگونه می توان به عصر طلایی تمدن اسلامی بازگشت صحبت کرد. 
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: این که بتوانیم این آگاهی را در کشورهای اسلامی برای بازگشت به تمدن اسلامی ایجاد کنیم خود یک بیداری اسلامی است. 
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین در حاشیه پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ساز و‌ کار احیای تمدن اسلامی، برگزاری نشست‌های خاص این موضوع است.
وی افزود: برگزاری نشست‌هایی با حضور همه کشورها بدون اینکه استثنایی قائل شویم، به احتمال زیاد می‌تواند راهگشا باشد.
پاسخ خرازی به سوالی درباره اجرایی شدن SPVخرازی در پاسخ به سوالی درباره اجرایی شدن spv بین ایران و اروپا گفت: ار‌وپا قول اجرایی شدن این موضوع را داده است، البته انتظار این است که گام‌های عملی در این راستا از سوی اروپا برداشته شود. در گفت‌و‌گوهای آقای ظریف و اروپایی‌ها آنها قول دادند تا پایان سال spv را اجرایی کنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: جمهوری اسلامی نقش به سزایی در مبارزه با تروریسم و حمایت از دولت‌های قانونی منطقه و‌ مقابله با شیطنت‌ها در منطقه داشته است. جمهوری اسلامی خواستار آزادی مردم و حمایت از حکومت‌های مستقل است و به این مسیر خود ادامه می‌دهد.
وی اظهار داشت: امنیت ایران دارای دشمنانی است و‌ بیگانگان برای اختلال ایجاد کردن در این امنیت در حال تلاش هستند. حرکات تروریستی مانند آنچه در چابهار اتفاق افتاد، حرکات مذبوحانه‌ای است که راه به جایی نمی‌برد. رزمندگان و نیروهای امنیتی ما در صحنه حضور دارند ‌و به همین جهت اتفاقی نخواهد افتاد.
خرازی در باره ساز و کار spv ایرانی گفت: متناسب با آنچه اروپایی‌ها ارائه می‌دهند، ایران هم ساز و‌ کاری تدوین می‌کند که بتواند از آن استفاده کند.
وی درپایان درباره خر‌وج قطر از شورای همکاری خلیج فارس، عنوان کرد: خروج قطر از این شورا تنها یک احتمال است. همفکری بین کشورهای منطقه در مقابل سلطه عربستان در حال شکل گیری است. البته باید دید چه راهکاری برای ایجاد امنیت منطقه‌ای می‌توان با حضور همه کشورهای منطقه ایجاد کرد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

احزاب و تشکل‌ها
احزاب و تشکل‌ها

آخرین اخبار

تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.
غیبت ۳ تا ۴ هفته‌ای فلینی به دلیل مصدومیت
هافبک بلژیکی شیاطین سرخ به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه ساق پا حداکثر تا یک ماه قادر به همراهی این تیم نخواهد بود.
نگاهی به گرانترین مهاجمان تاریخ فوتبال
گونزالو ایگواین در آستانه انتقال قرضی به چلسی قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
موحدی کرمانی: جزو ۱۵ قدرت برتر دنیا هستیم، علم‌الهدی: آمریکا مثل سگ پارس می‌کند
روسیه، سقوط ۲ جنگنده سوخو ۳۴ را تایید کرد
نامه مجمع نمایندگان طلاب خطاب به آیت الله آملی لاریجانی درباره خطر تصویب پالرمو
مرضیه هاشمی محاکمه می‌شود
اختصاصی: 3 سناریوی مجلس برای قیمت بنزین در سال 98 اعلام شد
امام جمعه اسالم: تلگرام را رفع فیلتر کنید
احزاب در هفته‌ گذشته؛ از افشاگری موسوی خوئینی‌ها درباره هاشمی تا مناظره جنجالی درباره 18 تیر
آیت الله موحدی کرمانی: FATF برای اعمال موثرتر تحریم علیه ایران و جریان مقاومت است
نامه مجمع نمایندگان طلاب قم درباره «پالرمو»
اختصاصی: متن کامل گزارش کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس درباره اصرار بر مصوبه ˮCFTˮ