خرازی: اروپا گام‌های عملی برای اجرای SPV بردارد

12:50 ۹۳ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
خرازی: اروپا گام‌های عملی برای اجرای SPV بردارد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان گفت: ار‌وپا قول اجرایی شدن این موضوع را داده است، البته انتظار این است که گام‌های عملی در این راستا از سوی اروپا برداشته شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی، صبح امروز در پیش سمینار اول سومین کنفرانس امنیتی تهران طی سخنانی اظهار داشت: ما نشان دادیم که مردان میدان نبرد هستیم و آنچه که در عراق، سوریه، لبنان و یمن گذشت، نشان داد حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه برای حفظ امنیت منطقه و حکومت‌های مردمی کاملا مشخص است. 
کمال خرازی: مقابل بی‌ثباتی در منطقه ساکت نمی‌نشینیم‌وی افزود: ما نشان داده‌ایم در مقابل بی‌ثباتی در منطقه ساکت نمی‌نشینیم تا جلوی حرکات ضد ثبات را بگیریم. 
خرازی ادامه داد: دشمنان در سوریه ‌عراق و یمن با شکست مواجه شدند و امر‌وز در سوریه دولتی سرکار است که همه معتقد بودند ظرف یک ماه سقوط می‌کند.کشورهایی که مخالف سوریه بودند در حال برقراری ارتباط با دولت سوریه هستند و این نشان دهنده آن است که ما در بر قراری ثبات در منطقه موثر بوده‌ایم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه بعد از این موفقیت‌ها باید نشان دهیم قهرمانان میدان صلح هستم گفت: هدف اصلی کنفرانس امنیتی تهران باید این باشد که ببینیم‌ چه گامهایی را برای رسیدن به یک ساز و کار امنیت منطقه‌ای می‌توان برداشت.
وی تصریح کرد: برای طرح راه حلی برای ایجاد ثابت در منطقه باید تحلیل درستی از شرایط منطقه داشت تا بتوان طرح درستی بدون جهت گیری ارائه داد. 
خرازی با اشاره به واقعیت‌های منطقه تاکید کرد: ‌واقعیت منطقه این است جبهه مقاومت به پیروزی های زیادی رسیده و جبهه مقابل شکست خورده اما هیچ کدام از قدرت‌های منطقه‌ای قدرت ایجاد هژمونی را ندارند. البته جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به دنبال ایجاد هژمونی نبوده است و موضوعات ایران هراسی تنها یک‌جنگ‌روانی است. این دیگران هستندکه با آوردن آمریکا و انگلیس به دنبال ایجاد هژمونی هستند زیرا اغلب حکومت های منطقه از اراده مردم بر نخواسته اند. 
رئیس‌ شورای راهبردی روابط خارجی ایجاد اختلاف را یکی از حربه‌های دشمن دانست و عنوان کرد: برخی از رهبران منطقه به دنبال جاه طلبی هستند البته این تجربه آنها به شکست انجامیده است. به نظر می رسد ما هنوز نتوانسته‌ایم از پیروزی جبهه مقاومت در صحنه سیاسی استفاده کنیم. اگر بخواهیم در صحنه ثبات سازی در منطقه تاثیر گذار باشیم نیاز به تحرک بیشتری در صحنه سیاسی داریم. 
خرازی ادامه داد: بعد از جنگ های منطقه همه در حال رسیدن به این نتیجه هستند که از راه جنگ نمی‌توان اختلافات را حل کرد. امروز جمهوری اسلامی با ثبات ترین کشور در منطقه است. امنیتی که به برکت حضور رزمندگان اسلام در داخل و اطراف کشور داریم بسیار با ارزش است. حکومت ما برخواسته از اراده مردم است و جمهوری اسلامی ایران مخالف سلطه بیگانگان است و نمی‌پذیرد قدرتها بر این منطقه سلطه داشته باشند. 
وی گفت: ایران نیازی به هژمونی ندارد بلکه یک‌ نفوذ‌ معنوی‌ در منطقه دارد که نتیجه ارتباط مردم با مردم است که نمونه آن را در ارتباط مردم ایران و عراق می‌بینیم. ‌وقتی یک‌نفوذ منطقی و طبیعی وجود دارد نمی توان به آن اشکال گرفت. مگر غرب نفوذ فرهنگی در سایر کشورها ندارد؟ ایران امروز آماده همکاری با کشورهای منطقه است زیرا ایران مخالف تغییر حکومت با با زور است. یکی از دلایل حضور ما در سوریه هم همین موضوع بوده است. ما آماده‌ایم با تمامی حکومت های موجود در منطقه برای ایجاد صلح و امنیت همکاری کنیم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: ایجاد ثبات در منطقه از راه نظامی امکان‌پذیر نیست. در این راه کار رسانه‌ای یک‌ ابزار بسیار مهم است و باید گفت در این زمینه هم در کشور موفق نبوده‌ایم و نتوانسته‌ایم به خوبی راهبردهای خودمان در جهان را ارائه کنیم و این نیاز به برنامه مدون و سرمایه گذاری دارد. 
وی‌ افزود: در دوران اصلاحات طرح موضوع گفت و‌گوی‌تمدن ها فضایی را در سطح بین المللی ساخت که همه احساس اشتراک نسبت به این موضوع داشتند و در سازمان ملل هم مورد استقبال قرار گرفت. ما امروز هم نیاز به چنین ایده‌هایی داریم که بتواند در منطقه پر آشوب ما فضا را برای گفت و‌ گو آرام کند. 
خرازی اذعان داشت: منطقه ما نیاز به پارادایم جدیدی برای گفت و گو در بحث های اختلافی دارد تا زمینه را برای بحث درباره صلح و ثبات منطقه آماده کند. 
وی‌ عنوان کرد: ایده‌ای که به نظر من می‌رسد گفت وگوهای درون تمدنی است. همه کشورهای منطقه در تمدن بزرگ اسلامی که مایه افتخار است نقش داشتند. گفت و‌گو‌ در باب این تمدن می‌تواند محوریتی برای ایجاد آرامش در فضای فعلی باشد. فکر می‌کنم باید پرچم تمدن اسلامی را بر افراشت و در این باره که چگونه می توان به عصر طلایی تمدن اسلامی بازگشت صحبت کرد. 
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: این که بتوانیم این آگاهی را در کشورهای اسلامی برای بازگشت به تمدن اسلامی ایجاد کنیم خود یک بیداری اسلامی است. 
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین در حاشیه پیش سمینار سومین کنفرانس امنیتی تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ساز و‌ کار احیای تمدن اسلامی، برگزاری نشست‌های خاص این موضوع است.
وی افزود: برگزاری نشست‌هایی با حضور همه کشورها بدون اینکه استثنایی قائل شویم، به احتمال زیاد می‌تواند راهگشا باشد.
پاسخ خرازی به سوالی درباره اجرایی شدن SPVخرازی در پاسخ به سوالی درباره اجرایی شدن spv بین ایران و اروپا گفت: ار‌وپا قول اجرایی شدن این موضوع را داده است، البته انتظار این است که گام‌های عملی در این راستا از سوی اروپا برداشته شود. در گفت‌و‌گوهای آقای ظریف و اروپایی‌ها آنها قول دادند تا پایان سال spv را اجرایی کنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: جمهوری اسلامی نقش به سزایی در مبارزه با تروریسم و حمایت از دولت‌های قانونی منطقه و‌ مقابله با شیطنت‌ها در منطقه داشته است. جمهوری اسلامی خواستار آزادی مردم و حمایت از حکومت‌های مستقل است و به این مسیر خود ادامه می‌دهد.
وی اظهار داشت: امنیت ایران دارای دشمنانی است و‌ بیگانگان برای اختلال ایجاد کردن در این امنیت در حال تلاش هستند. حرکات تروریستی مانند آنچه در چابهار اتفاق افتاد، حرکات مذبوحانه‌ای است که راه به جایی نمی‌برد. رزمندگان و نیروهای امنیتی ما در صحنه حضور دارند ‌و به همین جهت اتفاقی نخواهد افتاد.
خرازی در باره ساز و کار spv ایرانی گفت: متناسب با آنچه اروپایی‌ها ارائه می‌دهند، ایران هم ساز و‌ کاری تدوین می‌کند که بتواند از آن استفاده کند.
وی درپایان درباره خر‌وج قطر از شورای همکاری خلیج فارس، عنوان کرد: خروج قطر از این شورا تنها یک احتمال است. همفکری بین کشورهای منطقه در مقابل سلطه عربستان در حال شکل گیری است. البته باید دید چه راهکاری برای ایجاد امنیت منطقه‌ای می‌توان با حضور همه کشورهای منطقه ایجاد کرد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

نوروز؛ شادمانی با رنگین کمانی از اقوام ایرانی
"نوروز در کشوری مثل ایران که داری تنوع فرهنگی اقوام گوناگون است، مهمترین و با اهمیت‌ترین ویژگی این رسم و آئین کهن است".
مصدق و نهضت ملی ایران
برخلاف پندار رایج و البته نادرست موجود در میان بسیاری از محققان، نهضتی که مصدق آن را رهبری می‌کرد، محدود به ملی شدن نفت ایران نبود؛ نهضت ملی شدن نفت در ایران، بخشی از یک نهضت بزرگ‌تر و با ابعاد گسترده به‌نام نهضت ملی ایران بود.
استاندار مازندران خواهان حساسیت ملی به خسارت سیل شد
ساری-ایرنا- استاندارمازندران خواهان حساسیت ملی نسبت به وقوع حادثه سیل اخیر این استان و کمک مالی و اعتباری برای جبران این خسارت ها شد.
50 کردستانی بر اثر استفاده از مواد آتش زا راهی بیمارستان شدند
سنندج - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اثر انفجار مواد محترقه در حوادث شب نوروز تا ساعت 21 چهارشنبه، 50 نفر به بیمارستان های کردستان اعزام شدند.
ترافیک محور تهران- مشهد در محدوده سمنان پرحجم و سنگین است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: تردد خودروها در محور تهران- مشهد در محدوده استان سمنان پرحجم و سنگین است.
سطح آب گرگانرود در محدوده شهر گنبد کاهش یافت
گنبدکاووس - ایرنا - جریان آب رودخانه گرگانرود در محدوده گنبدکاووس از بعداز ظهر چهارشنبه روند کاهشی به خود گرفت و مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا در چهارشنبه شب، حاکی از کاهش حدود یک متری سطح آب این رودخانه در محدوده پل گدم آباد گنبد است.
فرماندار مهدیشهر: محور شهمیرزاد به ساری بازگشایی شد
سمنان- ایرنا- فرماندار مهدیشهر گفت: محور شهمیرزاد- کیاسر، یکی از راه های ارتباطی استان های سمنان و مازندران که از ظهر امروز به خاطر ریزش بهمن مسدود بود بازگشایی شد.
مستخدم بانک قبل از فرار با پول ها دستگیر شد
تهران- ایرنا- رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: نیروی خدماتی یک بانک که با همدستی یکی از دوستانش اقدام به سرقت از صندوق امانات بانک کرده بود، قبل از فرار دستگیر شد.
فرودگاه گرگان رکورد بارندگی در آسیا را شکست
گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان گلستان با یادآوری استمرار بارندگی در این خطه شمالی گفت که ثبت 156.1 میلی متر باران در ایستگاه فرودگاه گرگان بالاترین میزان بارش در فرودگاه های قاره آسیا طی دو روز گذشته محسوب می شود.
سیلاب گنبد، برنامه های نوروزی را تحت تاثیر قرار داد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس با بیان اینکه سیلاب و آبگرفتگی شهر گنبدکاووس، برنامه های نوروزی این اداره را تحت تاثیر قرار داده است، بر اجرای این برنامه های با چند روز تاخیر تصریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال ۹۷ انتخاب شد
احتمال رسیدگی به شکایت از وزیر ارتباطات در سال آینده
آمریکا بار دیگر همکاران اقتصادی ایران را تهدید کرد
ایران از تغییر و تحولات کنونی در جمهوری قزاقستان حمایت می کند
«شناخت تاریخی» و جبران عقب‌ماندگی‌ها
ظریف: ایرانی‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند دیگران درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند
هشدار دادسرای ویژه روحانیت به شایعه سازان
رهبر معظم انقلاب: پدرم طاقت دوری ما را نداشت +عکس
علت نام گذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری چیست؟
حجت الاسلام رئیسی بر مزار پدر +عکس