اوپک اختیاری ندارد!

10:01 ۹۹ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 155 0
اوپک اختیاری ندارد!

گروه تولیدکننده نفت اوپک با احساس نیاز برای آوردن یک غریبه به منظور دستیابی به توافق در خصوص تولید، به شدت ضعیف عمل کرده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، اگر کسی تاکنون تردید داشت که اوپکچیزی بیش از یک سازمان شبح نیست، ۱۰ روز گذشته این موضوع را ثابت کرده است.
این گروه نشان داد قادر نیست به تنهایی تصمیم بگیرد و اعضای کوچکتر مجبور شدند با کاهش تولیدی موافقت کنند که تنها پس از به دست گرفتن کنترل مذاکرات از سوی روسیهدر مقر اوپک حاصل شد. پس از آن حتی با وجود این که
عربستان سعودیاعلام کرد تا ژانویه میزان عرضه خود را نیم میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد، معامله‌گران نفتچندان اعتنایی نکردند.
این فرجام غم انگیزی برای سازمانی است که زمانی دولت‌ها را به لرزه می‌انداخت. اتفاقی که افتاد این بود: وزیران نفت اوپک در یک پنج شنبه زمستانی در مقر این گروه در وین گرد هم آمدند. ضعیف شدن رشد تقاضا برای نفت و
رشدفزاینده تولید آمریکا باعث شد به این توافق برسند که لازم است تولیدشان را برای متعادل نگه داشتن بازار در سال ۲۰۱۹ کاهش دهند. اما آنچه که رو در رو ندیده باشند چگونگی تقسیم کاهش تولید بود.
افزایش تولید عربستانسعودیتولید عربستان سعودی که از ماه مه جهش پیدا کرده است، نقش قابل ملاحظه ای در اشباع عرضه و تنش در درون اوپک داشت.
عربستان سعودی اصرار داشت که همه اعضای اوپک باید سهم برابری در کاهش تولید داشته باشند و تولیدشان را به میزان مشابه از سطح تولید اکتبر کاهش دهند. ناظران معتقد بودند با توجه به این که بزرگترین تولیدکننده اوپک، تولیدش را از ماه مه بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داده است بنابراین باید عمده کاهش تولید را برعهده بگیرد تا بازار به تعادل بازگردد. به‌علاوه
ایرانهمراه با برخی از کشورها خواستار معافیت از کاهش تولید شد.
این بن بست شبیه اتفاقی بود که در آوریل سال ۲۰۱۶ در دوحه افتاد و هیچ کس مایل نبود دوباره تکرار شود. تا پایان روز پنج شنبه ششم دسامبر مقامات نتوانستند به توافق برسند و خالد الفالح، وزیر
انرژیعربستان سعودی اظهار کرد مطمئن نیست که توافقی حاصل شود. ضیافت شام در قلعه لیختن اشتاین نیز بدون حضور هیات سعودی و ایران برگزار شد.
اما روز جمعه که قرار بود اوپک با شرکایش دیدار کند، اندکی بهتر آغاز شد. وزیران اوپک سرگرم مذاکره شدند اما گفت و گوها به جایی نرسید و نشست اوپک پلاس به بعدازظهر موکول شد. سپس روس‌ها از راه رسیدند.
مذاکرات دوجانبه برای مشخص کردن مواضع، بخش معمولی از روزها و ساعت‌های پیش از نشست رسمی اوپک است. این مذاکرات در سوئیت‌های هتل‌های وین انجام می‌گیرد که در آن هیات‌های مختلفی حضور پیدا می‌کنند. در سال‌های اخیر روس‌ها بخشی از این صحنه بوده اند.
اما صبج جمعه زمانی که الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه از راه رسید به دفتر دبیرکل اوپک رفت. اگر قرار بود نمادی از اضمحلال اوپک وجود داشته باشد، بی‌شک همین حرکت بود. وی سپس وزیر نفت ایران و سپس وزیر نفت عربستان سعودی را هر کدام به مدت ۴۵ دقیقه احضار کرد. دو ساعت بعد این گروه به توافق رسید و ایران،
لیبیو ونزوئلااز مشارکت در کاهش تولید معاف شدند.
توافق که روی کاغذ آمد، منصفانه و منطقی بود. اوپک تولیدش را نسبت به سطح تولید اکتبر سال ۲۰۱۸، به میزان ۸۰۰ هزار بشکه در روز یا معادل سه درصد کاهش خواهد داد در حالی که سهم شرکای این گروه ۴۰۰ هزار بشکه در روز یا معادل دو درصد است. این میزان کاهش برای متعادل کردن عرضه و تقاضا در نیمه اول سال آینده کافی است.
عربستان سعودی حتی از این هم بیشتر پیش رفت و فالح اعلام کرد تولید این کشور از ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر به ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز در ژانویه کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش چشمگیر به نظر می‌رسد اما همچنان ۱۵۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهم تولید این کشور در توافق اولیه است.
و از اینجاست که نابرابری توافق جدید اوپک پلاس نمایان می‌شود. عربستان سعودی، روسیه،
امارات متحده عربیو عراقتولیدشان را در فاصله مه تا اکتبر مجموعا ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش داده اند. این مسئله نه تنها در اشباع عرضه نقش داشته بلکه به آن‌ها سهم تولید بالاتری نسبت به توافق‌های قبلی داده است. اما سایر اعضای اوپک همچنان سهم تولید پایین‌تری دارند.
واگذاری کنترل تصمیم گیری اوپک به کرملین، بهای گزافی برای این گروه و اکثر اعضای کوچک آن داشته است. برخی از اعضای کوچک اوپک احساس می‌کنند به حاشیه رفته‌اند و توافق جدید تنها شکاف میان اعضای قدرتمند و کوچکتر را افزایش داده است.
در این بین، روسیه کاملا به نفع خود عمل کرد و موافقت کرد تولیدش را از سطح تولید ۱۱.۴۲ میلیون بشکه در روز در اکتبر، تنها ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد که معادل تنها ۰.۱ درصد است.
بی‌اعتنایی بازاربر اساس گزارش بلومبرگ، توافق اوپک پلاس برای مدت کوتاهی کمک کرد قیمت نفتتقویت شود اما به سرعت به پایین سطحی که پیش از این دیدار داشت، بازگشت.
بازارهای نفت واکنش بی‌تفاوتی داشتند و نفت برنت پس از یک صعود کوتاه مدت، دوباره به رکورد پایین قبلی خود بازگشت. شاید معامله گران باور ندارند که این گروه به توافق خود عمل کنند یا منتظرند نتیجه آن را مشاهده کنند. 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

مسیربرگشت جاده اهرم - فراشبند بازگشایی شد
بوشهر- ایرنا- رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: مسیر برگشت جاده اهرم - فراشبند در محدوده این استان که از ساعت 6:30 صبح امروز به علت ریزش کوه بسته شده بود با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد.
رستوران های شمال پایتخت مجاز به خدمات رسانی نیستند
تهران- ایرنا- معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ اعلام کرد با توجه به شرایط جوی و احتمال وقوع سیل واحد های صنفی تفرجگاه های شمال تهران به مدت 48 ساعت تعطیل هستند و این واحدها مجاز به ارائه خدمات نیستند.
اسکان اضطراری 250 مسافر در بخش خرانق اردکان
یزد - ایرنا - بخشدار خرانق شهرستان اردکان گفت:‌ با اعلام معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد برای اسکان اضطراری مسافران و ممانعت از تردد آن‌ها در موقع بارندگی و احتمال جاری شدن سیلاب در شب‌هنگام، دوشنبه‌شب 250 مسافر در فضاهای پیش‌بینی‌شده این بخش اسکان داده شدند.
خروج سرمایه از موانع رونق تولید است
بیرجند - ایرنا - نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: خروج ثروت از استان و کشور یکی از موانع تولید و رونق تولید در داخل است که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.
مراسم روز جمهوری اسلامی در حرم امام (ره) برگزار می شود
تهران- ایرنا- رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: مراسم 12 فروردین (روز جمهوری اسلامی) که مقارن با سالروز شهادت امام کاظم(ع) نیز است ساعت 10:30 همان روز در حرم مطهر امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی با سخنرانی وزیر اطلاعات برگزار خواهد شد.
نوجوان باشتی در رودخانه فصلی غرق شد
گچساران- ایرنا- مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک نوجوان 15 ساله از اهالی روستای شوش در شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در یک رودخانه فصلی غرق شد.
آماده باش مجدد استانداری به دستگاه های اجرایی مازندران
ساری- ایرنا- معاون امور عمرانی استاندار مازندران طی ابلاغیه ای به همه دستگاه های اجرایی استان دستور داد که برای مقابله با خطر احتمالی سیلاب حاصل از بارندگی روزهای پیش رو، در حالت آماده باش کامل باشند.
فعالیت بندرهای مسافری هرمزگان از سر گرفته شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با توجه به مساعد بودن آب و هوا، رفت و آمد شناورهای مسافری در بندرهای این استان از صبح امروز از سر گرفته شد.
خدمات استان تهران در منطقه سیل زده آق قلا ادامه دارد
تهران- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: شهرداری پایتخت و شهرداری های تابعه استان با همه ظرفیت ها در شهر آق قلا مشغول خدمت رسانی هستند.
خروجی سد امیرکبیر کرج عادی است
کرج - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به بارش های چند روز اخیر در استان گفت: خروجی سد امیر کبیر کرج عادی است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
سیل مصرف بنزین کشور را کاهش داد
آماده‌باش امدادخودرو سایپا در شش استان در معرض سیل کشور
مزد روزانه کارگران ۵۰ هزار و ۵۶۲ تومان شد
دستمزد روزانه کارگران چقدر شد؟
نقش‌آفرینی اپراتورهای موبایل به مثابه رسانه‌های بحران در حادثه سیل گلستان و مازندران
قیمت جهانی گوشت و مرغ چند؟
فرانسه پروازهای شرکت ماهان ایر را تحت فشار آمریکا توقیف کرد
همه تلاشمان را برای تحقق رونق تولید معطوف می‌کنیم
تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته
عرضه مرغ تنظیم بازاری در ۲۰ میدان تهران