انتقاد وزیر خارجه قطر از تحریم ایران

01:45 ۱۹۲ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 189 0
انتقاد وزیر خارجه قطر از تحریم ایران

وزیر امور خارجه قطر ضمن انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سیاست خارجی رژیم‌های امارات و عربستان سعودی را بی‌ثبات کننده توصیف کرد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجهقطر با انتقاد از سیاست‌های شرکای منطقه‌ای قطردر خلیج فارس، اقدام عربستان سعودیو به ویژه امارات را در محاصره کشورش ناعادلانه توصیف کرد. او همچنین از تحریم‌های آمریکا علیه
ایرانانتقاد کرد.
او در گفتگو با سی ان بی سی در دوحه درباره نقش عربستان سعودی در بی ثباتی‌های کنونی در منطقه گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم یک کشور را به خاطر بی ثباتی در منطقه مقصر قلمداد کنیم، زیرا اوضاع کنونی نتیجه مجموعه‌ای از سیاست‌های چند کشور است. ما در حال حاضر با
عربستانسعودی بر سر محاصره قطر، جنگبی دلیل در یمنو نحوه ربودن نخست وزیر لبناناختلاف نظر داریم.
او در عین حال انتقاد خود را به عربستان سعودی محدود نکرد، کشوری که در سال ۲۰۱۷ بر سر اتهام هایش به قطر در خصوص حمایت از تروریسم، سرکردگی اقدام به محاصره قطر را بر عهده داشت. اتهامی که قطری‌ها آن را مردود می‌دانند.
وزیر امور خارجهقطر گفت: ما با اماراتی‌ها بر سر سیاست آن‌ها در خصوص حمایت از رژیم‌های سرکوبگر اختلاف نظر داریم، از حمایتی که از کودتای نظامی در لیبیکردند، از بی ثباتی در سومالیحمایت کردند، از گسترش خشونتدر یمن حمایت کردند. این‌ها سیاست‌هایی است که منجر به بی ثباتی می‌شود.
در حالی که عربستان سعودی سیاستی خصمانه‌تر در پیش می‌گیرد، امارات نیز فعالیت‌های خود را در برخی کشور‌های آفریقایی و نیز مناقشات خاورمیانه(غرب آسیا) بیشتر کرده است که معمولا برنامه‌های خودشان را مستقل از متحدان آمریکایی و سعودی دنبال می‌کنند. این کشور حضور نظامی گسترده‌ای در یمن دارد، کشوری که اماراتی‌ها تلاش می‌کنند جدایی طلبان جنوبی را در این کشور جنگ زده در برابر حوثی‌ها (جنبش انصارالله) و
القاعدهرا در شبه جزیره عربستان آموزش دهند و تجهیز کنند.
وزیر امور خارجه قطر با انتقاد از معیار‌های دوگانه عربستان سعودی و امارات در متهم کردن کشورش به حمایت از تروریسم، گفت: بسیاری از کشور‌ها در مناطق دیگر از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، آن هم زمانی که می‌بینند این تروریست‌ها برایشان منفعت دارد، وسیله، هدف آن‌ها را توجیه می‌کند.
وزیر امور خارجه قطر با اشاره به حمایت اماراتی‌ها از شبه نظامیان القاعده در برخی مناطق یمن، گفت: در برخی موارد به آن‌ها اجازه داده می‌شود با سلاح، مهمات و پولنقد آزاد باشند. گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد (به اصطلاح) ائتلاف تحت امر سعودی‌ها صد‌ها نفر از اعضای گروه‌های تروریستی را به عنوان پیاده نظام برای مبارزه با حوثی‌ها (جنبش انصارالله) به استخدام خود در آورده اند. جنگ در یمن بنابر اعلام
سازمان مللبه بدترین بحران انسانی جهانتبدیل شده است.
مقامات آمریکایی می‌گویند امارات از جمله مهم‌ترین متحدان راهبردی این کشور در مبارزه با تروریسمبه شمار می‌آید و با نیرو‌های آمریکایی در مبارزه با القاعده در شبه جزیره عربستان همکاری می‌کند.
در حال حاضر وزارت امور خارجهامارات واکنشی به اظهارات وزیر امور خارجهقطر که این کشور را عامل بی ثباتی در لیبی و سومالی معرفی می‌کند، نشان نداده است. گزارش سال ۲۰۱۷ سازمان ملل، امارات را به نقض تحریم‌های بین المللی علیه لیبی و ارسال بالگرد‌های تهاجمی و دیگر تجهیزات نظامی برای ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده قدرتمند نظامی که نیروهایش
دولتتحت حمایت سازمان ملل در طرابلس را به رسمیت نمی‌شناسند، متهم کرد.
در عین حال، ابوظبی آموزش نیرو‌های امنیتی در مناطق سومالی لند موسوم به ببرآ را از اوایل سال شروع کرد که این اقدام با واکنش تند دولت سومالی در موگادیشو همراه بود.
وزیر امور خارجه قطر در این گفتگو خاطر نشان کرد: حمایت از بی ثباتی در سومالی حمایت از تروریسماست.
در حالی که سومالی خود درگیر گروه افراط گرای الشباب است، سومالی لند در دهه اخیر از حملات تروریستی عمده‌ای رنج برده است.
وزیر امور خارجه قطر همچنین با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تعامل بهتر اعضای شورای همکاری خلیج فارسرا برای حل مشکلاتخواستار شد.
او گفت: ما از اقدامات یکجانبه علیه هیچ کشوری استقبال نمی‌کنیم. تحریم راه حل مشکلات نیست.
شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی گفت: ما دولت آمریکارا به بازگشت به مذاکرات و راه حل دیپلماتیک تشویق می‌کنیم، زیرا دیگر تاب یک درگیری دیگر در منطقه را نداریم. می‌توانید وضع ما را در قطر تصور کنید که بین
ایران و عربستانسعودی مانده ایم و هر دو طرف رقیبند. همچنین ایران و آمریکا، آمریکا روابط بسیار قدرتمندی با قطر دارد، این‌ها ما را در وضع بغرنجی قرار می‌دهد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال زنان به روایت تصویر
مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۹ فرانسه با قدرت‌نمایی تیم‌های اروپایی به پایان رسید.
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
قاچاق قرص متادون با مجوز مرکز ترک اعتیاد!
بیش از ۲۹ هزار قرص متادون که با سوءاستفاده از مجوز چند مرکز ترک اعتیاد تهیه شده بود، پیش از قاچاق به غرب کشور توقیف شد.
نوشیدنی پرطرفداری که خطر ابتلا به «ام اس» را کاهش می‌دهد
پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که مصرف قهوه به کاهش خطر بیماری‌های پارکیسنون و آلزایمر می‌انجامد. این بار پژوهشگران به سراغ نقش قهوه در کاهش خطر بروز ام. اس رفته و به یافته‌های جالبی رسیدند.
شیرجه دیدنی یک پرنده- عکس
این تصاویر زیبا توسط Martin Hadmyr عکاس 45 ساله حیات وحش در سوئد به ثبت رسیده است.
۳ روش طبیعی برای سلامت و تقویت مو
برای داشتن موهایی براق و نرم نیازی به هزینه‌های سنگین نیست، بلکه می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و راهکارهایی طبیعی به این هدف دست یابید.
اقدامی که موجب کاهش خطر حمله قلبی می‌شود
به گفته محققان، یک ساعت ورزش معمولی یا نیم ساعت ورزش سنگین در هر روز می تواند خطر حمله قلبی را تا ۴۶ درصد کاهش دهد.
سکته قلبی چگونه رخ می‌دهد؟
فشارخون وقتی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود؛ همین عامل آغازی است برای بروز سکته قلبی...
نجات معجزه‌آسای سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی- عکس
سرنشینان پژو ۲۰۶ پس از واژگونی خودرو، روی نرده‌های فلزی وسط بلوار به طرز معجزه‌آسایی نجات یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
بیماری مرگباری که زردچوبه آن را به زانو درمی‌آورد
محققان موفق به تولید داروی با کمک «کورکومین»، ماده تشکیل دهنده موجود در زردچوبه، شدند که می تواند از پیشروی سلول های سرطان استخوان پیشگیری کند.
تجهیزات جالب یک سارق تهرانی- عکس
در حاشیه نمایش کشفیات بیست و ششمین طرح رعد نیروی انتظامی تهران بزرگ...
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
هشدار لاوروف درباره شیطنت برخی کشورهای منطقه
تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب در کنار شهید بهشتی
نظر مرکل درباره توانایی ˮگروه ۲۰ˮ در رفع تنش ایران و آمریکا
مقام ارشد حوثی: وابسته به ایران نیستیم
کنایه ظریف به دیپلماسی آمریکایی
اظهارات متفاوت ˮبن زایدˮ درباره حادثه نفتکش‌ها
تصویب طرح افزایش ۱۰ میلیون دلاری بودجه اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران
کوربین از ایران حمایت کرده و نباید نخست وزیر باشد
ادامه التماس‌های ترامپ برای مذاکره؛ ایران توافق نکند خودخواه است
لاوروف: واشنگتن باید لحن هشدارآمیز خود علیه ایران را متوقف کند