بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

23:27 ۲۱۴ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 412 0
بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت به ایستگاه پایانی رسید. مراسم اختتامیه این جشنواره اکنون در سالن اندیشه حوزه هنری در حال برگزاری است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سید محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت در ابتدا سخنرانی کرد. او گفت: به مهمانان ایرانی و خارجی خوش امد می گویم. امیدوارم با خاطره خوش به کشورشان برگردند. جشنواره گرمی را پشت سر گذاشتیم. به همه مستندسازان که چراغ فرهنگ را روشن نگه میدارند تبریک می گویم.
این مراسم با حضور مسئولان و مستندسازان برگزار می شود.
حسین انتظامیرئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری رئیس شبکه مستند و سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهراننیز به مراسم اختتامیه آمده اند.
صالحی مقدم مدیرعامل گروه هنر و تجربه، جایزه ویژه این گروه را به 2 مستند "بهارستان، خانه ملت" و "اسرار دریاچه" تقدیم کرد. او تاکید کرد که این جایزه تنها از میان مستندهای بلند برگزیده شده است.
سلیم غفوری رئیس شبکه مستند جایزه ویژه این شبکه را به مستند "دلبند" تقدیم کرد.
ایمیدرو وابسته به وزارت صمت یکی از نهادهایی بود که در برپایی جشنواره با مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی مشارکت کرد. جایزه سوم بخش
معدنو صنایع معدنی ایرانبه مستندهای "روی سبز بیابان" و "سنگ و نان" رسید. جایزه دوم این بخش به مستند "شور شیرین" رسید و مستند "گالین" برنده جایزه اول این بخش شد.
حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت. او گفت: باید به حوزه معدن توجه کرد. نگاه ایمیدرو به فرهنگ و جشنواره واقعا مسئولانه و دلسوزانه است. در اجرای
قانونمنع بکارگیری بازنشستگان مهربانانه رفتار نکردیم. یکی از این چهره ها دکتر کرباسیان بود که از ایمیدرو رفت. او شخصیت کم نظیری است.
بخش بین الملل جشنواره حقیقت در ادامه مراسم برگزیدگانش را شناخت. جایزه اول بخش بین الملل به مستندهای "فریاد رو به رو"(نیمه بلند) و "ماهیاک"(کوتاه) رسید. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای کوتاه و نیمه‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «لولو بوکسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از کشور تانزانیا رسید. لوح تقدیر هیات داوران در بخش مستندهای بلند بین الملل تعلق گرفت به فیلم «جنگ نه ماهه» به کارگردانی لاشلو شویا از مجارستان و قطر. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای ‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از کشور هلند. تندیس بهترین کارگردانی مستند ‌بلند در بخش بین الملل به همراه
دیپلمافتخار و مبلغ 5000 دلاراهدا شد به فیلم «اِکسُدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی از ایران.
در این جشنواره از 2 استاد بزرگ مستند ایران تجلیل شد. حسین ترابی و منوچهر مشیری 2 چهره ای بودند که در این جشنواره به پاس مستندهای مهمشان مخصوصا به دلیل ساخت مستندهای
انقلاب اسلامیدر سال 1357 مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند. مشیری گفت: استقبال خاص مردم از جشنواره حقیقت، مسئولیت های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را بیشتر خواهد کرد. ما ظرفیت بزرگی در سینمای مستند ایران داریم. مسئولیت مسئولان در جهت دادن به این ظرفیت بزرگ مهم است. عده ای از جوانان به سینمای مستند امید بسته اند. اینها هیچ حقوقی ندارند اما تحصیل کرده اند و استعداد دارند. این تلاش ها باید ادامه پیدا کند تا فضای شرافتمندانه ای برای جوانان مستندسازانمان به وجود بیاید.
در ادامه برگزیدگان بخش شهید آوینی جشنواره حقیقت معرفی شدند. دیپلم افتخار این بخش به کارگردان مستند "بلوچستان" رسید. ماهان خمامی پور کارگردان مستند "شبیه سازی آقای زرد" برنده تندیس برنزی و دیپلم افتخار شد. تندیس نقره ای و دیپلم افتخار این بخش به محمدرضا وطن دوست کارگردان مستند "لسک" رسید. تندیس طلایی و دیپلم افتخار جایزه شهید آوینی به وحید چاووش کارگردان مستند "خاطرات خبرنگار جنگ" رسید. جایزه ویژه هیئت داوران بخش شهید آوینی به دکتر وحید حمیدی شخصیت فیلم مستند "مردان زندگی" رسید. او کسی است که با کمترین امکانات در میدان های جنگ،
جراحی مغزو جمجمه انجام می دهد.
دکتر حمیدی گفت: یک شب یک مجروح مصری داعشی گرفتیم. به من گفت دخترهای ایزدی را مزه کرده اما آرزویش حوری های ایرانی است. چند روز درگیر این حرف بودم. شما ایرانی ها عشقید و احساس می کنم تنها چیزی که میتوانستیم فدای شما کنیم جانمان بود. زن های ایرانی زیباند اما متعلق به
مردانغیرتمند این سرزمین هستند. مدافعان حرم عاشق شما هستند، چه قدرش را بدانید چه ندانید او کار خودش را کرده است.
طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت تندیس طلایی شهید آوینی را به مجید جعفری لاهیجانی نویسنده کتاب "هنر در گرماگرم انقلاب" تقدیم کرد.
حسین ترابی کارگردان مستند "برای آزادی" یکی از اساتید مستند ایران است که از چهره های مورد تقدیر جشنواره بود. ترابی گفت: من در بزنگاه
انقلاباسلامی جانم را کف دستم گذاشتم تا اتقلاب مردم را ثبت کنم. "برای آزادی" 25 سال مثله شده نمایش داده شد اما سرانجام این فیلم امسال بصورت دیجیتال و به صورت کامل در جشنواره حقیقت اکران شد. سلام بر آنها که حق می گویند و تمامی حق را می گویند.
برگزیدگان بخش ملی جشنواره حقیقت در ادامه معرفی شدند. جایزه بهترین
موسیقیمستند به افشین عزیزی بخاطر مستند "خانه ای برای تو" رسید. جایزه بهترین صدا به صورت مشترک به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی بخاطر مستند"آواز جغد کوچک" رسید. جایزه بهترین نویسنده و گوینده گفتار متن به ترتیب به مینا مشهدی مهدی و هادی اسفندیاری برای مستند "آنجا که باد می وزد" رسید. بابک حیدری جایزه بهترین تدوین را برای مستند "خاتمه" کسب کرد. جایزه بهترین تصویربرداری به پویان آقابابایی بخاطر مستند "اسرار دریاچه" رسید. دیپلم افتخار بهترین پژوهش مستند به جواد وطنی برای تحقیق و پژوهش مستند "ورس" تعلق گرفت. دیپلم افتخار و تندیس بهترین پژوهش به آرمین ایثاریان برای مستند "اسرار دریاچه" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه جشنواره به ارد عطارپور کارگردان مستند "پرسپولیس-شیکاگو" تعلق گرفت. لوح تقدیر این بخش به آزاده بیزار گیتی برای مستند "اهل آب" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند و دیپلم افتخار به ماریا ماوتی برای مستند "زمان" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند همراه با دیپلم افتخار به مهدی بخشی مقدم برای مستند "خانه ای برای تو" رسید. لوح تقدیر این بخش هم به هادی و مهدی زارعی برای کارگردانی مستند "خاتمه" تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیئت داوران و تندیس جشنواره در بخش کارگردانی مستند به زینبتبریزی برای مستند "تمام چیزهایی که جایشان خالیست" رسید. در این بخش جایزه ویژه دبیر جشنواره همراه با تندیس جشنواره به مهدی نورمحمدی کارگردان مستند "آواز جغد کوچک" تعلق گرفت.
نشان فیروزه بهترین فیلم مستند جشنواره به مهدی شامحمدی تهیه کننده "خانه ای برای تو" رسید.
مستند "در قلمرو افعی دم عنکبوتی" جایزه بهترین مستند از نگاه مردم را بدست آورد. رتبه دوم و سوم به "مهین" و "خانه ای برای تو" رسید.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟
همه ماجرا از یک پرونده شروع شد. نامش جیسون رضائیان است، همان جاسوس ایرانی- آمریکایی. همه شاید فکر می‌کردند دولت، صداوسیما را بخاطر ساخت این سریال تقدیر کند اما دبیر هیئت دولت در نامه‌ای به نوبخت اعلام کرد اعتبارات صداوسیما پس از تأیید دو نماینده رئیس‌جمهور، تخصیص می‌یابد.
ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
آنچه که والدین باید برای تغذیه سالم کودکان بدانند
یک روانشناس گفت: برخی از والدین برای تشویق فرزند خود از فست‌فود‌ها و تنقلات صنعتی به‌عنوان جایزه استفاده می‌کنند، اما تعیین این خوراکی‌های مضر به‌عنوان جایزه موجب ارزش‌سازی غلط در ذهن کودک می‌گردد.
همه چیز در مورد خمیر دندان‌های ذغالی
پودر ذغال هنگامی فعال می‌شود که تحت شرایط دمای شدید قرارگیرد و اکسید شود. این ماده دارای تخلل، قدرت جذب و سطح تماس بالا می‌باشد و نباید با ذغال کباب‌پزی اشتباه گرفته شود.
۷ نشانه که از هوش هیجانی پایین‌تان خبر می‌دهد
شاید برایتان عجیب باشد اما از روی رفتارهای دیگران هوش هیجانی آن ها را می‌توان ارزیابی کرد.
معاون ترامپ تحریم رهبران حشدالشعبی را تائید کرد
تحریم دو نفر از رهبران حشدالشعبی عراق از سوی معاون رئیس جمهور آمریکا تائید شد.
سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه بنادر
معاون وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه بنادر خبر داد.
پیروانی: کی‌روش تنگ‌نظر و حسود بود!
سرمربی پیشین فجر سپاسی شیراز گفت: کی روش با فریبکاری دنبال ایجاد نفاق میان طرفداران فوتبال بود و تا از ایران رفت، به فیفا شکایت برد.
سرمربی استقلال همسرش را قانع کرد
استراماچونی قبل از ترک اردوی ترکیه با همسرش صحبت کرده و به او اطمینان کامل داد که ایران کاملاً امن است و کوچک‌ترین ترسی برای زندگی وجود ندارد.
شکوری: باید مشکلات داوری را به حداقل برسانیم
سرپرست دبیرکلی فدراسیون در جمع ناظران داوری گفت کمیته داوران در راستای توسعه فوتبال و پیشرفت داوری وظایف سنگینی را بر عهده دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
نیمار هم به کهکشان یوونتوس ملحق می‌شود؟
ملاقات پدر نیمار با مدیر ورزشی یوونتوس شایعه پیوستن ستاره برزیلی پاری‌سن‌ژرمن به بانوی پیر را قوت بخشید.
با کالدرون چهارمین قهرمانی را می‌خواهیم
بشار رسن، هافبک تیم فوتبال پرسپولیس، سرانجام با این تیم برای ماندن به توافق رسید و قراردادش را این‌بار به‌صورت رسمی و به‌مدت یک فصل دیگر با سرخ‌ها تمدید کرد.
دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟
بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
شبنم قلی خانی در جشنواره فیلم شهر- عکس
پیری علی مشهدی با چهره ای دلنشین- عکس
روایتی کیانوش عیاری از ۸۷ متری‌های شهر!
معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
جدیدترین جزئیات از تاک شو مهران مدیری
نیما شاهرخ شاهی و متفاوت‌ترین نقشش- عکس
سالگرد ازدواج محسن کیایی- عکس
سروش جمشیدی و چالش پیر شدن عینکش!- عکس