بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

23:27 ۳۰ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 93 0
بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت به ایستگاه پایانی رسید. مراسم اختتامیه این جشنواره اکنون در سالن اندیشه حوزه هنری در حال برگزاری است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سید محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت در ابتدا سخنرانی کرد. او گفت: به مهمانان ایرانی و خارجی خوش امد می گویم. امیدوارم با خاطره خوش به کشورشان برگردند. جشنواره گرمی را پشت سر گذاشتیم. به همه مستندسازان که چراغ فرهنگ را روشن نگه میدارند تبریک می گویم.
این مراسم با حضور مسئولان و مستندسازان برگزار می شود.
حسین انتظامیرئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری رئیس شبکه مستند و سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهراننیز به مراسم اختتامیه آمده اند.
صالحی مقدم مدیرعامل گروه هنر و تجربه، جایزه ویژه این گروه را به 2 مستند "بهارستان، خانه ملت" و "اسرار دریاچه" تقدیم کرد. او تاکید کرد که این جایزه تنها از میان مستندهای بلند برگزیده شده است.
سلیم غفوری رئیس شبکه مستند جایزه ویژه این شبکه را به مستند "دلبند" تقدیم کرد.
ایمیدرو وابسته به وزارت صمت یکی از نهادهایی بود که در برپایی جشنواره با مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی مشارکت کرد. جایزه سوم بخش
معدنو صنایع معدنی ایرانبه مستندهای "روی سبز بیابان" و "سنگ و نان" رسید. جایزه دوم این بخش به مستند "شور شیرین" رسید و مستند "گالین" برنده جایزه اول این بخش شد.
حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت. او گفت: باید به حوزه معدن توجه کرد. نگاه ایمیدرو به فرهنگ و جشنواره واقعا مسئولانه و دلسوزانه است. در اجرای
قانونمنع بکارگیری بازنشستگان مهربانانه رفتار نکردیم. یکی از این چهره ها دکتر کرباسیان بود که از ایمیدرو رفت. او شخصیت کم نظیری است.
بخش بین الملل جشنواره حقیقت در ادامه مراسم برگزیدگانش را شناخت. جایزه اول بخش بین الملل به مستندهای "فریاد رو به رو"(نیمه بلند) و "ماهیاک"(کوتاه) رسید. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای کوتاه و نیمه‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «لولو بوکسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از کشور تانزانیا رسید. لوح تقدیر هیات داوران در بخش مستندهای بلند بین الملل تعلق گرفت به فیلم «جنگ نه ماهه» به کارگردانی لاشلو شویا از مجارستان و قطر. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای ‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از کشور هلند. تندیس بهترین کارگردانی مستند ‌بلند در بخش بین الملل به همراه
دیپلمافتخار و مبلغ 5000 دلاراهدا شد به فیلم «اِکسُدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی از ایران.
در این جشنواره از 2 استاد بزرگ مستند ایران تجلیل شد. حسین ترابی و منوچهر مشیری 2 چهره ای بودند که در این جشنواره به پاس مستندهای مهمشان مخصوصا به دلیل ساخت مستندهای
انقلاب اسلامیدر سال 1357 مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند. مشیری گفت: استقبال خاص مردم از جشنواره حقیقت، مسئولیت های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را بیشتر خواهد کرد. ما ظرفیت بزرگی در سینمای مستند ایران داریم. مسئولیت مسئولان در جهت دادن به این ظرفیت بزرگ مهم است. عده ای از جوانان به سینمای مستند امید بسته اند. اینها هیچ حقوقی ندارند اما تحصیل کرده اند و استعداد دارند. این تلاش ها باید ادامه پیدا کند تا فضای شرافتمندانه ای برای جوانان مستندسازانمان به وجود بیاید.
در ادامه برگزیدگان بخش شهید آوینی جشنواره حقیقت معرفی شدند. دیپلم افتخار این بخش به کارگردان مستند "بلوچستان" رسید. ماهان خمامی پور کارگردان مستند "شبیه سازی آقای زرد" برنده تندیس برنزی و دیپلم افتخار شد. تندیس نقره ای و دیپلم افتخار این بخش به محمدرضا وطن دوست کارگردان مستند "لسک" رسید. تندیس طلایی و دیپلم افتخار جایزه شهید آوینی به وحید چاووش کارگردان مستند "خاطرات خبرنگار جنگ" رسید. جایزه ویژه هیئت داوران بخش شهید آوینی به دکتر وحید حمیدی شخصیت فیلم مستند "مردان زندگی" رسید. او کسی است که با کمترین امکانات در میدان های جنگ،
جراحی مغزو جمجمه انجام می دهد.
دکتر حمیدی گفت: یک شب یک مجروح مصری داعشی گرفتیم. به من گفت دخترهای ایزدی را مزه کرده اما آرزویش حوری های ایرانی است. چند روز درگیر این حرف بودم. شما ایرانی ها عشقید و احساس می کنم تنها چیزی که میتوانستیم فدای شما کنیم جانمان بود. زن های ایرانی زیباند اما متعلق به
مردانغیرتمند این سرزمین هستند. مدافعان حرم عاشق شما هستند، چه قدرش را بدانید چه ندانید او کار خودش را کرده است.
طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت تندیس طلایی شهید آوینی را به مجید جعفری لاهیجانی نویسنده کتاب "هنر در گرماگرم انقلاب" تقدیم کرد.
حسین ترابی کارگردان مستند "برای آزادی" یکی از اساتید مستند ایران است که از چهره های مورد تقدیر جشنواره بود. ترابی گفت: من در بزنگاه
انقلاباسلامی جانم را کف دستم گذاشتم تا اتقلاب مردم را ثبت کنم. "برای آزادی" 25 سال مثله شده نمایش داده شد اما سرانجام این فیلم امسال بصورت دیجیتال و به صورت کامل در جشنواره حقیقت اکران شد. سلام بر آنها که حق می گویند و تمامی حق را می گویند.
برگزیدگان بخش ملی جشنواره حقیقت در ادامه معرفی شدند. جایزه بهترین
موسیقیمستند به افشین عزیزی بخاطر مستند "خانه ای برای تو" رسید. جایزه بهترین صدا به صورت مشترک به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی بخاطر مستند"آواز جغد کوچک" رسید. جایزه بهترین نویسنده و گوینده گفتار متن به ترتیب به مینا مشهدی مهدی و هادی اسفندیاری برای مستند "آنجا که باد می وزد" رسید. بابک حیدری جایزه بهترین تدوین را برای مستند "خاتمه" کسب کرد. جایزه بهترین تصویربرداری به پویان آقابابایی بخاطر مستند "اسرار دریاچه" رسید. دیپلم افتخار بهترین پژوهش مستند به جواد وطنی برای تحقیق و پژوهش مستند "ورس" تعلق گرفت. دیپلم افتخار و تندیس بهترین پژوهش به آرمین ایثاریان برای مستند "اسرار دریاچه" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه جشنواره به ارد عطارپور کارگردان مستند "پرسپولیس-شیکاگو" تعلق گرفت. لوح تقدیر این بخش به آزاده بیزار گیتی برای مستند "اهل آب" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند و دیپلم افتخار به ماریا ماوتی برای مستند "زمان" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند همراه با دیپلم افتخار به مهدی بخشی مقدم برای مستند "خانه ای برای تو" رسید. لوح تقدیر این بخش هم به هادی و مهدی زارعی برای کارگردانی مستند "خاتمه" تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیئت داوران و تندیس جشنواره در بخش کارگردانی مستند به زینبتبریزی برای مستند "تمام چیزهایی که جایشان خالیست" رسید. در این بخش جایزه ویژه دبیر جشنواره همراه با تندیس جشنواره به مهدی نورمحمدی کارگردان مستند "آواز جغد کوچک" تعلق گرفت.
نشان فیروزه بهترین فیلم مستند جشنواره به مهدی شامحمدی تهیه کننده "خانه ای برای تو" رسید.
مستند "در قلمرو افعی دم عنکبوتی" جایزه بهترین مستند از نگاه مردم را بدست آورد. رتبه دوم و سوم به "مهین" و "خانه ای برای تو" رسید.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رادیو تلویزیون
رادیو تلویزیون

آخرین اخبار

«احضار»؛ سریال ایرانی مثلا ترسناک با جن و پریِ باحجاب!
سریال احضار که این روزها در فضای مجازی و نیز در دکه‌ها و فروشگاه‌های اقلام فرهنگی عرضه شده و به ‌سهولت در دسترس است، برخلاف انتظاری که از آن وجود داشت، چندان موفق نشده و نتوانسته توقعاتی را به ‌عنوان نخستین سریال ایرانی برآورده سازد.
این فیلم‌ها جایی در جشنواره فجر ندارند
امسال کارگردان‌های مطرحی چون کمال تبریزی و علیرضا داودنژاد در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند. سعید سهیلی، مسعود ده‌نمکی و منوچهر هادی هم دیگر بازماندگان این رویداد سینمایی هستند.
طرز تهیه استاک مرغ با سه روش متفاوت
عصاره مرغ روشی طبیعی برای بهبود سلامت روده و سلامت کلی بدن است. شما می‌دانید که اغلب افراد به هنگام بیماری و بخصوص سرماخوردگی از سوپ مرغ به عنوان غذای دوران بیماری استفاده می‌کنند. در این مطلب ۳ روش تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.
خوشتیپ‌ترین زوج‌های مشهور جهان در سال ۲۰۱۸
برخی از ستاره‌ها در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زنند. لباس‌هایی که به تن می‌کنند، اکسسوری‌ها و حتی مدل مو و آرایش صورتشان آنقدر جذاب است که تیتر بسیاری از روزنامه‌ها می‌شوند. اگر شما هم دوست دارید که با خوش استایل‌ترین زوج‌های هالیوودی آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.
مهم‌ترین زوج‌های هنری موسیقی ایران
جهان هنر پر از چالش‌ها و اختلاف نظرهاست، اما باز هم در همین دنیا با وجود اختلاف نظرها، زوج‌های هنری شکل می‌گیرند که فارغ از بسامد‌های موجود، به آن چه در سر می‌پرورانند، رنگ می‌دهند.
حسین شمس؛ مربی دیروز، وارد کننده گوشت امروز
«حسین شمس» را باید پدر فوتسال ایران بدانیم. او سرمربی پرافتخاری است که در طول دوران سرمربیگری‌اش تیم‌ملی فوتسال ٥ بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شد. با همه اینها، اما دنیای بی‌رحم ورزش، او را به دلیل سیاست‌هایی که هیچ‌وقت آن زمان به‌طور کامل مشخص نشد، از خود راند.
فیبرنوری ناجی جنگل‌های ایران می‌شود
در عصر ارتباطات می توان از طریق تکنولوژی و فناوری‌های نوین با بلایای طبیعی و خطاهای انسانی مانند آتش‌سوزی‌ها در جنگلها مقابله کرد. در این راستا قرار است با اجرای پروژه‌ای، کل مسیر جاده جنگل گلستان فیبرنوری کشیده و از دانش اینترنت اشیاء و تصاویر ماهواره‌ای استفاده شود.
اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
بهرام توکلی متولد چهارم آذر ماه سال ۱۳۵۵ است. او از جمله کارگردانان تحصیلکرده سینمای ایران به حساب می آید که توانسته مدرک کارشناسی ارشد فیلمنامه نویسی را از دانشگاه تربیت مدرس کسب کند.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر به دنبال برکت در مال, عمر و زندگیتان هستید، بخوانید
حدیثی از امام علی(ع) با 18 نکته اخلاقی و کاربردی را در اینجا بخوانید.
۱۰ اشتباه رایج در رنگ کردن مو‌ها که شما را از نتیجه دلخواهتان دور می‌کند
در این مطلب به ۱۰ مورد از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهاتی می‌پردازیم که هنگام رنگ کردن مو‌ها مرتکب می‌شویم.
راههای درمان زخم بستر
زخم بستر اغلب در بخش‌های استخوانی بدن ایجاد می‌شود زیرا در این قسمت‌ها فشار بیشتری بر پوست وارد می‌شود و چربی کمتری برای محافظت از این ناحیه وجود دارد.
لزوم ادغام برخی از بندهای برنامه توسعه سوم
رئیس کمیسیون سلامت شورا پیشنهاد داد که بند 8 ماده 45 و بند 2 ماده 71 برنامه توسعه سوم ادغام شود.
شکار ۵ متجاوز سعودی توسط نیروهای یمنی
رسانه‌های یمنی از شکار ۵ متجاوز سعودی توسط تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی خبر دادند.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم-«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
حدیث روز- دوازده پند جاودانه امام علی علیه‌السلام
نقش آفرینی وحید جلیلی در پروژه موزه زنده زیارت +فیلم
شباهت عجیب خواننده جوان با سیاستمدار معروف خبرساز شد-فیلم
تیپ جالب «داریوش اسدزاده» در جوانی +عکس
این موضوع را در مورد نماز می‌دانستید؟
عرضه کتاب‌های ۳۰ میلیون تومانی در حاشیه یک حراجی
پاسخ ده نمکی به کیانیان درباره بازی با یمن
داریوش کاردان: نباید با پیژامه و آفتابه مردم را بخندانیم
مخبردزفولی: نقطه اقتدار انقلاب دانشگاه و حوزه است