بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

23:27 ۹۷ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 299 0
بهترین مستند جشنواره حقیقت مشخص شد

دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت به ایستگاه پایانی رسید. مراسم اختتامیه این جشنواره اکنون در سالن اندیشه حوزه هنری در حال برگزاری است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سید محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت در ابتدا سخنرانی کرد. او گفت: به مهمانان ایرانی و خارجی خوش امد می گویم. امیدوارم با خاطره خوش به کشورشان برگردند. جشنواره گرمی را پشت سر گذاشتیم. به همه مستندسازان که چراغ فرهنگ را روشن نگه میدارند تبریک می گویم.
این مراسم با حضور مسئولان و مستندسازان برگزار می شود.
حسین انتظامیرئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری رئیس شبکه مستند و سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهراننیز به مراسم اختتامیه آمده اند.
صالحی مقدم مدیرعامل گروه هنر و تجربه، جایزه ویژه این گروه را به 2 مستند "بهارستان، خانه ملت" و "اسرار دریاچه" تقدیم کرد. او تاکید کرد که این جایزه تنها از میان مستندهای بلند برگزیده شده است.
سلیم غفوری رئیس شبکه مستند جایزه ویژه این شبکه را به مستند "دلبند" تقدیم کرد.
ایمیدرو وابسته به وزارت صمت یکی از نهادهایی بود که در برپایی جشنواره با مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی مشارکت کرد. جایزه سوم بخش
معدنو صنایع معدنی ایرانبه مستندهای "روی سبز بیابان" و "سنگ و نان" رسید. جایزه دوم این بخش به مستند "شور شیرین" رسید و مستند "گالین" برنده جایزه اول این بخش شد.
حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت. او گفت: باید به حوزه معدن توجه کرد. نگاه ایمیدرو به فرهنگ و جشنواره واقعا مسئولانه و دلسوزانه است. در اجرای
قانونمنع بکارگیری بازنشستگان مهربانانه رفتار نکردیم. یکی از این چهره ها دکتر کرباسیان بود که از ایمیدرو رفت. او شخصیت کم نظیری است.
بخش بین الملل جشنواره حقیقت در ادامه مراسم برگزیدگانش را شناخت. جایزه اول بخش بین الملل به مستندهای "فریاد رو به رو"(نیمه بلند) و "ماهیاک"(کوتاه) رسید. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای کوتاه و نیمه‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «لولو بوکسور مروارید» ساخته آسیموه جان بیباگامبا از کشور تانزانیا رسید. لوح تقدیر هیات داوران در بخش مستندهای بلند بین الملل تعلق گرفت به فیلم «جنگ نه ماهه» به کارگردانی لاشلو شویا از مجارستان و قطر. جایزه ویژه هیات داوران بخش مستندهای ‌بلند بین الملل شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 2000 دلار تقدیم شد به فیلم «آلیشیا» ساخته ماسیا اومس از کشور هلند. تندیس بهترین کارگردانی مستند ‌بلند در بخش بین الملل به همراه
دیپلمافتخار و مبلغ 5000 دلاراهدا شد به فیلم «اِکسُدوس» به کارگردانی بهمن کیارستمی از ایران.
در این جشنواره از 2 استاد بزرگ مستند ایران تجلیل شد. حسین ترابی و منوچهر مشیری 2 چهره ای بودند که در این جشنواره به پاس مستندهای مهمشان مخصوصا به دلیل ساخت مستندهای
انقلاب اسلامیدر سال 1357 مورد تقدیر ویژه قرار گرفتند. مشیری گفت: استقبال خاص مردم از جشنواره حقیقت، مسئولیت های مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را بیشتر خواهد کرد. ما ظرفیت بزرگی در سینمای مستند ایران داریم. مسئولیت مسئولان در جهت دادن به این ظرفیت بزرگ مهم است. عده ای از جوانان به سینمای مستند امید بسته اند. اینها هیچ حقوقی ندارند اما تحصیل کرده اند و استعداد دارند. این تلاش ها باید ادامه پیدا کند تا فضای شرافتمندانه ای برای جوانان مستندسازانمان به وجود بیاید.
در ادامه برگزیدگان بخش شهید آوینی جشنواره حقیقت معرفی شدند. دیپلم افتخار این بخش به کارگردان مستند "بلوچستان" رسید. ماهان خمامی پور کارگردان مستند "شبیه سازی آقای زرد" برنده تندیس برنزی و دیپلم افتخار شد. تندیس نقره ای و دیپلم افتخار این بخش به محمدرضا وطن دوست کارگردان مستند "لسک" رسید. تندیس طلایی و دیپلم افتخار جایزه شهید آوینی به وحید چاووش کارگردان مستند "خاطرات خبرنگار جنگ" رسید. جایزه ویژه هیئت داوران بخش شهید آوینی به دکتر وحید حمیدی شخصیت فیلم مستند "مردان زندگی" رسید. او کسی است که با کمترین امکانات در میدان های جنگ،
جراحی مغزو جمجمه انجام می دهد.
دکتر حمیدی گفت: یک شب یک مجروح مصری داعشی گرفتیم. به من گفت دخترهای ایزدی را مزه کرده اما آرزویش حوری های ایرانی است. چند روز درگیر این حرف بودم. شما ایرانی ها عشقید و احساس می کنم تنها چیزی که میتوانستیم فدای شما کنیم جانمان بود. زن های ایرانی زیباند اما متعلق به
مردانغیرتمند این سرزمین هستند. مدافعان حرم عاشق شما هستند، چه قدرش را بدانید چه ندانید او کار خودش را کرده است.
طباطبایی نژاد دبیر جشنواره حقیقت تندیس طلایی شهید آوینی را به مجید جعفری لاهیجانی نویسنده کتاب "هنر در گرماگرم انقلاب" تقدیم کرد.
حسین ترابی کارگردان مستند "برای آزادی" یکی از اساتید مستند ایران است که از چهره های مورد تقدیر جشنواره بود. ترابی گفت: من در بزنگاه
انقلاباسلامی جانم را کف دستم گذاشتم تا اتقلاب مردم را ثبت کنم. "برای آزادی" 25 سال مثله شده نمایش داده شد اما سرانجام این فیلم امسال بصورت دیجیتال و به صورت کامل در جشنواره حقیقت اکران شد. سلام بر آنها که حق می گویند و تمامی حق را می گویند.
برگزیدگان بخش ملی جشنواره حقیقت در ادامه معرفی شدند. جایزه بهترین
موسیقیمستند به افشین عزیزی بخاطر مستند "خانه ای برای تو" رسید. جایزه بهترین صدا به صورت مشترک به صادق رضانیا و مهرداد نورمحمدی بخاطر مستند"آواز جغد کوچک" رسید. جایزه بهترین نویسنده و گوینده گفتار متن به ترتیب به مینا مشهدی مهدی و هادی اسفندیاری برای مستند "آنجا که باد می وزد" رسید. بابک حیدری جایزه بهترین تدوین را برای مستند "خاتمه" کسب کرد. جایزه بهترین تصویربرداری به پویان آقابابایی بخاطر مستند "اسرار دریاچه" رسید. دیپلم افتخار بهترین پژوهش مستند به جواد وطنی برای تحقیق و پژوهش مستند "ورس" تعلق گرفت. دیپلم افتخار و تندیس بهترین پژوهش به آرمین ایثاریان برای مستند "اسرار دریاچه" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه جشنواره به ارد عطارپور کارگردان مستند "پرسپولیس-شیکاگو" تعلق گرفت. لوح تقدیر این بخش به آزاده بیزار گیتی برای مستند "اهل آب" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند و دیپلم افتخار به ماریا ماوتی برای مستند "زمان" رسید.
تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند همراه با دیپلم افتخار به مهدی بخشی مقدم برای مستند "خانه ای برای تو" رسید. لوح تقدیر این بخش هم به هادی و مهدی زارعی برای کارگردانی مستند "خاتمه" تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیئت داوران و تندیس جشنواره در بخش کارگردانی مستند به زینبتبریزی برای مستند "تمام چیزهایی که جایشان خالیست" رسید. در این بخش جایزه ویژه دبیر جشنواره همراه با تندیس جشنواره به مهدی نورمحمدی کارگردان مستند "آواز جغد کوچک" تعلق گرفت.
نشان فیروزه بهترین فیلم مستند جشنواره به مهدی شامحمدی تهیه کننده "خانه ای برای تو" رسید.
مستند "در قلمرو افعی دم عنکبوتی" جایزه بهترین مستند از نگاه مردم را بدست آورد. رتبه دوم و سوم به "مهین" و "خانه ای برای تو" رسید.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند
ساری – ایرنا – جمعی از ورزشکاران مازندرانی در یک عمل خیرخواهانه با راه اندازی کمپین به حمایت از سیل زدگان استان های مازندران و گلستان شتافته اند.
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.
نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند
ساری - ایرنا - نماینده های مناطق سیل زده مازندران فقدان مدیریت منابع آبی و کوتاهی در کنترل آب های سطحی را به عنوان بزرگ ترین مشکل استان های شمالی به خصوص مازندران عنوان کردند و خواستار اجرایی شدن وعده های دولت برای جبران خسارت مردم شدند.
گردنه «ژالانه » با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد از بازگشایی گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد به هورامان در استان کردستان خبر داد.
سیل 4000 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: سیل حدود چهار هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد
گرگان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با یادآوری جاذبه های کم نظیر تاریخی، دیدنی و سیاحتی این استان شمالی گفت: باوجود جاری شدن سیل در برخی مناطق گلستان هیچ مشکلی در جذب و پذیرایی شایسته از گردشگران نداریم.
تلخ و شیرین های لرستان در سالی که گذشت
خرم آباد - ایرنا - سال 97 با تمام اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجربه تک تک مردم استان لرستان ماندگار شد.
2 زن باردار گمیشانی از سیل نجات یافتند
گرگان - ایرنا - سرپرست مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان از انتقال 2 زن باردار ساکن روستای مرزی و محصور در سیل قلعه جیق شهرستان گمیشان به مراکز درمانی خبر داد.
جلوگیری از تعرض به رودخانه ها اولویت کاری در مازندران است
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جلوگیری از تعرض به رودخانه های مازندران که بخش اصلی عامل سیلاب است، اولویت اصلی وزارت راه وشهرسازی است.
سیل، کشتی اقتصاد مازندران را به گل نشاند
ساری-ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی گفت: سیل پیاپی در استان های شمالی به خصوص شرق مازندران، اقتصاد استان را به گل نشاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
انتقاد افسانه بایگان از سوء استفاده تبلیغاتی یک برنامه تلویزیونی
برادرم شهید شد! +عکس
زندگی ˮرضا بنفشه‌خواهˮ مستند شد
تمجید امام جمعه مریوان از سریال نوروزی «نون.خ»
انتشار اسناد اختصاصی عملیات‌های دفاع مقدس در اطلس لشکر 27 محمد رسول الله(ص)
واکنش وزیر ارشاد به فیلم «تختی»
نوروزگاه میدان راه آهن میزبان گردشگران
جلیل سامان: چرا باید تلویزیون دست به دامن ستاره‌ها شود؟- من داخل خانه‌ای بودم که «ماجرای نیمروز» به آن حمله کرد
ماجرای «کوچه باغ کودکی»- مسعود فروتن: اینجا تهران است رادیو ایران! + فیلم
جمشید مشایخی: «هزار دستان» قرار بود قبل از انقلاب ساخته شود که نشد!-ماجرای دیدار مشایخی با تختی + فیلم و عکس