«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند

16:12 ۹۲ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 167 0
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند

فعالان شبکه های اجتماعی مشهد از یک منطقه محروم حاشیه نشین در اطراف مشهد بازدید کردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وقتی صحبت از حاشیه نشینیبه میان می آید ناگهان فقر، نبود امکانات اولیه زندگی، تنگدستی و گذران یک زندگی سخت به ذهنمان خطور می کند.
امروز 24 آذرماه با جمعی از فعالان شبکه های اجتماعیمشهد بنا شد که بازدیدی از یک منطقه حاشیه نشین درانتهای خیابان کوشش واقع در بلوار ایمان داشته باشیم که تراژدی تلخی در آن جا رقم خورده بود، شنیده بودیم یک منزل مسکونی چندی پیش درآنجا دچار حادثه آتش سوزیشده بود که طی آن دو کودک دختر و پسر 14 و 4 ساله جان خود را از دست داده بودند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
این بازدید اما به تنهایی توسط فعالان شبکه های اجتماعی مشهدصورت نگرفت بلکه به واسطه آشنایی با یک بانوی خیر و خیرخواه در شبکه های اجتماعی به نام سمیرا شاهوردی یا همان «مادر آرزوها» رقم خورد، بانویی که در طی مدت فعالیت پسندیده ی خود در اینستاگرام توانسته است چندین هزار آرزو را برای اقشار مختلف، کودکانو نیازمندان با همکاری و مشارکت مردم برآورده کند.
او تاکنون در شهرهای مختلف کشور حضور یافته است و اقدامات زیبا و گره گشایی انجام داده که هر کدام داستان خاص خود را دارد، لذا امروز به همراه تعدادی از فعالان شبکه های اجتماعی مشهد که در توییتر و اینستاگرام فعالیت دارند؛ با وی همسفر شدیم و گذری به حاشیه شهر مشهد داشتیم تا بتوانیم صدای رسای اقشار مستضعف را با همراهی این بانوی خیر به مسئولین مخابره کنیم.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
هنگام ورود به محدوده بلوار ایمان در انتهای بلوار کوشش متوجه بافت نامناسب عمرانی کوچه های آنجا شدیم، به گونه ای که تراز برخی از کوچه ها شیب مانند ساخته شده بود و عبور و مرور را سخت می کرد، خصوصا اینکه در فصل زمستانبا بارش احتمالی برف و یخبندان یقینا رفت و آمد برای ساکنین این محدوده سخت خواهد شد.
جانی دوباره در خانه ویران شده توسط مادر آرزوها دمیده شدبه خانه تخریب شده ای که در ابتدای مطلب از آن یاد کردیم رسیدیم، مصالح ساختمانی در حیاط آن پهن شده بود و کارگران مشغول کار بودند، پدرآن دو کودک فوتشده به دلیل سردی هوا برایمان با مقداری از کنده های به جای مانده از آتش سوزی هولناک آن تراژدی تلخ، آتش درست می کند تا گرم شویم.
در همان بدو ورود اشک در چشمان پدرجاری می شود و رو به ما می گوید؛ داغدار هستم و از آتش متنفر شده ام، اما چون هوا سرد است برایتان آتش روشن می کنم تا گرم شوید.
دقایقی با او همکلام می شویم و در ادامه صحبت هایش می گوید؛ من یک کارگر ساختمانی هستم و با حقوقبسیار ناچیز توان بازسازی این خانه را نداشتم، باید تشکر کنم از خانم شاهوردی«مادرآرزوها» که توانست با مشارکت مردم این خانه را بازسازی کند.
در حین گفت و گو بودیم که سراغی از مادرداغدار خانوادهگرفتیم و متوجه شدیم وی بعد از فوت فرزندانش دچار بیماری افسردگیشده و هنوز قدم به خانه ای که در حال بازسازی شدن بوده، نگذاشته است.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
سمیرا شاهوردی«مادرآرزوها» فعال اجتماعی و بانوی نیکوکار در حاشیه این بازدید می گوید: برای حل مشکلاتمستضعفان و قشر ضعیفی که با آن ها روبرو هستم تاکنون یک ریال از هیچ نهادی دریافت نکرده ام و این را صراحتا می گویم که نمی خواهیم هیچ هزینه ای دریافت کنیم، لذا در برآورده شدن آرزوهای اقشار گوناگون با مشارکت مردم کارها را پیش می بریم و از سال 97 تاکنون این خانه سومین موردی است که با صرف هزینه خودجوش مردمی به صورت جهادی ساخته می شود، من پیش بینی می کنم که تا 20 روز آینده ساخت آن به اتمام برسد و با تمامی اسباب و اثاثیه این خانه تجهیز شده و در قالب پنج هزارمین آرزو تحویل داده می شود.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
این بانوی نیکوکار در خصوص فعالیت های کمپین آرزوهای قشنگ که خود موسس آن بوده است، بیان می کند: آرزوهایی که تاکنون با مشارکت مردم برآورده کرده ایم، عناوین مختلفی بوده است که به طور مثال می توان به سفر کربلا، اهدای توپ فوتبال، لباس ورزشی، خانه، غذا و غیره اشاره کرد.تقریبا مشارکت مردم در طرح های ما گاهی اوقات به هزار نفر هم می رسد، به طور مثال هزینه ساخت این خانه که در آتش سوزی دچار تخریب شده است، 50 میلیون تومان برآورده شد که طی 500 سهم 10 هزارتومانی مبالغ آن جمع آوری شده است.
شاهوردی در ادامه سخنانش با بیان اینکه مرکز نیکوکاری آرزوهای قشنگ از 4 ماه پیش با مجوز شناخته شده است، اظهار داشت: در صفحه اینستاگرام کمپین آرزوهای قشنگ تنها 5 درصد کمک ها جمع آوری می شود و فعالیت اصلی ما در گروهمان صورت می گیرد که نزدیک به هزار نفر عضو مشارکت کننده دارد.
وی با اشاره به بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبریمبنی بر اینکه رسیدگی بیشتری باید به حاشیه شهر مشهد بشود،افزود: برخی از مسئولین نه تنها مشارکتی در این حوزه انجام نمی دهند بلکه سنگ اندازی هم می کنند.
این بانوی نیکوکار خطاب به جمع فعالان شبکه های اجتماعی حاضر در این بازدید، تاکید کرد: همه ما اگر ادعای انقلابی بودن داریم و خطمان را خط رهبر معظم انقلابمی دانیم، باید به این نکته واقف باشیم که بسیجی بودن قدم برداشتن در راه خدا است و امیدوارم با مشارکت این جمع بتوانیم اتفاقات قشنگی را رقم بزنیم.
پس از صحبت های بانوی آرزوها به همراه وی رهسپار محدوده ای شدیم که در پشت این خانه قرار داشت و به دلیل مرتفع بودن ارتفاع آنجا شهر مشهد به طور کامل دیده میشد، نکته ای که باعث شد از آن محدوده بازدید کنیم؛ وجود یک خانه در بدترین شرایط میان فاصله دو دیوار بود که در آنجا زن و شوهری در فضای 3 مترمربع زندگی می کردند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
دیدن این صحنه ها به وضوح دردناک است، چه کسی تحمل درد و رنج هم وطن خود را دارد؟ در شرایطی که نهاد های مختلف برای رسیدگی به مستضعفان وجود دارد اما باز هم شاهد حضور اقشار محروم در جامعهبه ویژه در حاشیه شهرمشهد هستیم.آیا اعضای
شورای شهرمشهد مقدس، مدیران، شهردار و کسانی که دغدغه انقلابی گری آنها گوش فلک را پر کرده تاکنون به این مناطق سر زده و به مشکلات آنها رسیدگی کرده اند؟البته طبق پیگیری های صورت گرفته و به همت خیرین بنا است مشکل این خانواده بزودی برطرف شود و زندگی این عزیزان سر و سامانی بگیرد.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
بخش پایانی بازدید ما دردناک ترین صحنه ها را پیش چشمانمان رقم زد، در انتهای بلوار ایمان و درست جنب مجتمع تجاری اطلس که مشهور به یک مرکز تجاری لوکس با دارا بودن پردیس سینمایی و فود کورت رستوران مجهز است، شاهد حضور انسان هایی بودیم که در محلی شبیه به زمین تخلیه نخاله های ساختمانی، سطح زمینرا حفر کرده بودند و مشغول گذران زندگی به شکل محروم ترین وضعیت بودند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
پدر 80 ساله خانواده از نبود امکانات اولیه زندگی گله مند بود، دختر 17 ساله آن ها زبالهها را جمع آوری می کرد، نه یارانهبگیر بودند و نه حقوقی می گرفتند، تصورش برای ما سخت بود که چطور در این شب ها که گاهی اوقات دمای هوا رو به کاهش خواهد رفت و در آستانه ورود به زمستان است؛ زندگی می کنند؟از سویی متوجه وجود تله هایی بر روی خاکدر اطراف محل زندگی آنها شدیم که با استفاده از آن گنجشک به دام می افتاد و به نوعی قوت روزانه آنها تامین میشد.
در همین حین مادرآرزوها وعده برگزاری شب یلدای بیاد ماندنی با حضور 200 خانواده محروم از حاشیه شهر مشهد را به ما داد که یکی از حاضران آن خانواده ای بود که در پایان بازدید با آنها در این محل بازیافت آشنا شدیم.
امروز در بلوار ایمان مشهد بودیم و بخشی از زندگی اقشار مستضعف را برای شما در این مطلب به رشته تحریر درآوردیم، به نوعی برای نگارنده این مطلب مرز بین فقرحاشیه نشینی و زندگی مدرن شهری به راستی تداعی شد، اما چه خوب است که برای هم وطنانمان یاری کننده واقعی باشیم و صدای آنها را به گوش مسئولین برسانیم تا به یاری آنها بشتابند، هرچه باشد مسئولین حتی به صورت شعاری از قدیم می گویند مردم ولی نعمتان ما هستند...
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.