«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند

16:12 ۳۴ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 67 0
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند

فعالان شبکه های اجتماعی مشهد از یک منطقه محروم حاشیه نشین در اطراف مشهد بازدید کردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وقتی صحبت از حاشیه نشینیبه میان می آید ناگهان فقر، نبود امکانات اولیه زندگی، تنگدستی و گذران یک زندگی سخت به ذهنمان خطور می کند.
امروز 24 آذرماه با جمعی از فعالان شبکه های اجتماعیمشهد بنا شد که بازدیدی از یک منطقه حاشیه نشین درانتهای خیابان کوشش واقع در بلوار ایمان داشته باشیم که تراژدی تلخی در آن جا رقم خورده بود، شنیده بودیم یک منزل مسکونی چندی پیش درآنجا دچار حادثه آتش سوزیشده بود که طی آن دو کودک دختر و پسر 14 و 4 ساله جان خود را از دست داده بودند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
این بازدید اما به تنهایی توسط فعالان شبکه های اجتماعی مشهدصورت نگرفت بلکه به واسطه آشنایی با یک بانوی خیر و خیرخواه در شبکه های اجتماعی به نام سمیرا شاهوردی یا همان «مادر آرزوها» رقم خورد، بانویی که در طی مدت فعالیت پسندیده ی خود در اینستاگرام توانسته است چندین هزار آرزو را برای اقشار مختلف، کودکانو نیازمندان با همکاری و مشارکت مردم برآورده کند.
او تاکنون در شهرهای مختلف کشور حضور یافته است و اقدامات زیبا و گره گشایی انجام داده که هر کدام داستان خاص خود را دارد، لذا امروز به همراه تعدادی از فعالان شبکه های اجتماعی مشهد که در توییتر و اینستاگرام فعالیت دارند؛ با وی همسفر شدیم و گذری به حاشیه شهر مشهد داشتیم تا بتوانیم صدای رسای اقشار مستضعف را با همراهی این بانوی خیر به مسئولین مخابره کنیم.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
هنگام ورود به محدوده بلوار ایمان در انتهای بلوار کوشش متوجه بافت نامناسب عمرانی کوچه های آنجا شدیم، به گونه ای که تراز برخی از کوچه ها شیب مانند ساخته شده بود و عبور و مرور را سخت می کرد، خصوصا اینکه در فصل زمستانبا بارش احتمالی برف و یخبندان یقینا رفت و آمد برای ساکنین این محدوده سخت خواهد شد.
جانی دوباره در خانه ویران شده توسط مادر آرزوها دمیده شدبه خانه تخریب شده ای که در ابتدای مطلب از آن یاد کردیم رسیدیم، مصالح ساختمانی در حیاط آن پهن شده بود و کارگران مشغول کار بودند، پدرآن دو کودک فوتشده به دلیل سردی هوا برایمان با مقداری از کنده های به جای مانده از آتش سوزی هولناک آن تراژدی تلخ، آتش درست می کند تا گرم شویم.
در همان بدو ورود اشک در چشمان پدرجاری می شود و رو به ما می گوید؛ داغدار هستم و از آتش متنفر شده ام، اما چون هوا سرد است برایتان آتش روشن می کنم تا گرم شوید.
دقایقی با او همکلام می شویم و در ادامه صحبت هایش می گوید؛ من یک کارگر ساختمانی هستم و با حقوقبسیار ناچیز توان بازسازی این خانه را نداشتم، باید تشکر کنم از خانم شاهوردی«مادرآرزوها» که توانست با مشارکت مردم این خانه را بازسازی کند.
در حین گفت و گو بودیم که سراغی از مادرداغدار خانوادهگرفتیم و متوجه شدیم وی بعد از فوت فرزندانش دچار بیماری افسردگیشده و هنوز قدم به خانه ای که در حال بازسازی شدن بوده، نگذاشته است.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
سمیرا شاهوردی«مادرآرزوها» فعال اجتماعی و بانوی نیکوکار در حاشیه این بازدید می گوید: برای حل مشکلاتمستضعفان و قشر ضعیفی که با آن ها روبرو هستم تاکنون یک ریال از هیچ نهادی دریافت نکرده ام و این را صراحتا می گویم که نمی خواهیم هیچ هزینه ای دریافت کنیم، لذا در برآورده شدن آرزوهای اقشار گوناگون با مشارکت مردم کارها را پیش می بریم و از سال 97 تاکنون این خانه سومین موردی است که با صرف هزینه خودجوش مردمی به صورت جهادی ساخته می شود، من پیش بینی می کنم که تا 20 روز آینده ساخت آن به اتمام برسد و با تمامی اسباب و اثاثیه این خانه تجهیز شده و در قالب پنج هزارمین آرزو تحویل داده می شود.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
این بانوی نیکوکار در خصوص فعالیت های کمپین آرزوهای قشنگ که خود موسس آن بوده است، بیان می کند: آرزوهایی که تاکنون با مشارکت مردم برآورده کرده ایم، عناوین مختلفی بوده است که به طور مثال می توان به سفر کربلا، اهدای توپ فوتبال، لباس ورزشی، خانه، غذا و غیره اشاره کرد.تقریبا مشارکت مردم در طرح های ما گاهی اوقات به هزار نفر هم می رسد، به طور مثال هزینه ساخت این خانه که در آتش سوزی دچار تخریب شده است، 50 میلیون تومان برآورده شد که طی 500 سهم 10 هزارتومانی مبالغ آن جمع آوری شده است.
شاهوردی در ادامه سخنانش با بیان اینکه مرکز نیکوکاری آرزوهای قشنگ از 4 ماه پیش با مجوز شناخته شده است، اظهار داشت: در صفحه اینستاگرام کمپین آرزوهای قشنگ تنها 5 درصد کمک ها جمع آوری می شود و فعالیت اصلی ما در گروهمان صورت می گیرد که نزدیک به هزار نفر عضو مشارکت کننده دارد.
وی با اشاره به بیانات و تاکیدات مقام معظم رهبریمبنی بر اینکه رسیدگی بیشتری باید به حاشیه شهر مشهد بشود،افزود: برخی از مسئولین نه تنها مشارکتی در این حوزه انجام نمی دهند بلکه سنگ اندازی هم می کنند.
این بانوی نیکوکار خطاب به جمع فعالان شبکه های اجتماعی حاضر در این بازدید، تاکید کرد: همه ما اگر ادعای انقلابی بودن داریم و خطمان را خط رهبر معظم انقلابمی دانیم، باید به این نکته واقف باشیم که بسیجی بودن قدم برداشتن در راه خدا است و امیدوارم با مشارکت این جمع بتوانیم اتفاقات قشنگی را رقم بزنیم.
پس از صحبت های بانوی آرزوها به همراه وی رهسپار محدوده ای شدیم که در پشت این خانه قرار داشت و به دلیل مرتفع بودن ارتفاع آنجا شهر مشهد به طور کامل دیده میشد، نکته ای که باعث شد از آن محدوده بازدید کنیم؛ وجود یک خانه در بدترین شرایط میان فاصله دو دیوار بود که در آنجا زن و شوهری در فضای 3 مترمربع زندگی می کردند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
دیدن این صحنه ها به وضوح دردناک است، چه کسی تحمل درد و رنج هم وطن خود را دارد؟ در شرایطی که نهاد های مختلف برای رسیدگی به مستضعفان وجود دارد اما باز هم شاهد حضور اقشار محروم در جامعهبه ویژه در حاشیه شهرمشهد هستیم.آیا اعضای
شورای شهرمشهد مقدس، مدیران، شهردار و کسانی که دغدغه انقلابی گری آنها گوش فلک را پر کرده تاکنون به این مناطق سر زده و به مشکلات آنها رسیدگی کرده اند؟البته طبق پیگیری های صورت گرفته و به همت خیرین بنا است مشکل این خانواده بزودی برطرف شود و زندگی این عزیزان سر و سامانی بگیرد.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
بخش پایانی بازدید ما دردناک ترین صحنه ها را پیش چشمانمان رقم زد، در انتهای بلوار ایمان و درست جنب مجتمع تجاری اطلس که مشهور به یک مرکز تجاری لوکس با دارا بودن پردیس سینمایی و فود کورت رستوران مجهز است، شاهد حضور انسان هایی بودیم که در محلی شبیه به زمین تخلیه نخاله های ساختمانی، سطح زمینرا حفر کرده بودند و مشغول گذران زندگی به شکل محروم ترین وضعیت بودند.
«مادر آرزوها» پنج هزارمین آرزو را در حاشیه شهر مشهد برآورده می کند
پدر 80 ساله خانواده از نبود امکانات اولیه زندگی گله مند بود، دختر 17 ساله آن ها زبالهها را جمع آوری می کرد، نه یارانهبگیر بودند و نه حقوقی می گرفتند، تصورش برای ما سخت بود که چطور در این شب ها که گاهی اوقات دمای هوا رو به کاهش خواهد رفت و در آستانه ورود به زمستان است؛ زندگی می کنند؟از سویی متوجه وجود تله هایی بر روی خاکدر اطراف محل زندگی آنها شدیم که با استفاده از آن گنجشک به دام می افتاد و به نوعی قوت روزانه آنها تامین میشد.
در همین حین مادرآرزوها وعده برگزاری شب یلدای بیاد ماندنی با حضور 200 خانواده محروم از حاشیه شهر مشهد را به ما داد که یکی از حاضران آن خانواده ای بود که در پایان بازدید با آنها در این محل بازیافت آشنا شدیم.
امروز در بلوار ایمان مشهد بودیم و بخشی از زندگی اقشار مستضعف را برای شما در این مطلب به رشته تحریر درآوردیم، به نوعی برای نگارنده این مطلب مرز بین فقرحاشیه نشینی و زندگی مدرن شهری به راستی تداعی شد، اما چه خوب است که برای هم وطنانمان یاری کننده واقعی باشیم و صدای آنها را به گوش مسئولین برسانیم تا به یاری آنها بشتابند، هرچه باشد مسئولین حتی به صورت شعاری از قدیم می گویند مردم ولی نعمتان ما هستند...
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

اتفاق عجیب: فدرر را به رختکن راه ندادند!
مرد شماره سه جهان را به دلیل نداشتن آی.دی کارت به رختکن ورزشگاه ملبورن پارک راه نداند.
«گرگ‌ها» برنده ماراتن ۷ گله مقابل «روباه‌ها»
مصاف تیم‌های فوتبال ولورهمپتون و لسترسیتی در هفته بیست‌و‌سوم لیگ برتر انگلیس، با پیروزی تیم میزبان به پایان رسید.
مجروح شدن در زمین فوتبال؛ تیراندازی تکذیب شد!
دیدار تیم‌های شهرداری سقز و طلایی‌پوشان خرم‌آباد در هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال نوجوانان نیمه‌تمام باقی مانده است. دیداری که در آن بازیکنان مجروح شدند!
آنچلوتی: فلسفه مربیگری‌ام را به زیدان مدیونم
کارلو آنچلوتی دو سال در یوونتوس مربی زیدان بود و از آن دوره به عنوان مهمترین مقطع مربیگری اش یاد می کند.
رضایت شفر از عملکرد ۲ بازیکن امید استقلال
عملکرد دو بازیکن جوان استقلال در تمرینات آبی‌پوشان، توجه وینفرد شفر را به خود جلب کرده است.
اوضاع نابسامان چین برای بازی احتمالی با ایران
چینی‌ها برای بازی با تایلند در دور حذفی جام ملت‌های آسیا با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند.
نقطه عطف کی‌روش؛ ۶ سال پس از چهارشنبه سیاه
دوران مربیگری کی‌روش در ایران را می‌توان به دو بخش قبل و بعد از بازی با عمان تقسیم کرد.
پوگبا: هدف منچستریونایتد کسب سهمیه است
پل پوگبا، ستاره فرانسوی یونایتد، هدف تیمش را بازگشت به جمع چهار تیم بالای جدول لیگ برتر دانست.
شادابی بازیکنان و لبخند کی‌روش
آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران قبل از دیدار با عمان در ورزشگاه کریکت برگزار شد.
لیپی: تایلند را کاملا جدی گرفته ایم
تیم ملی چین فردا در یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا بازی حساسی مقابل تایلند پیش رو دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
مرگ روزانه 40 تا 50 نفر در تصادفات رانندگی
تشکیل کمیته ویژه برای برخورد با گرانفروشی
پیاده‌روی ابتکار در روز ملی هوای پاک
پاسخ دادستان تهران به مدعیان برپایی رفراندوم حجاب
وزارت بهداشت:‌ مردم نگران تامین دارو نباشند
جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه
ماجرای تصادف خودروی همراهان نوبخت در جنوب کرمان چه بود؟
عرضه ارائه خدمات متنوع مخابراتی کشور بر بستر پیام‌رسان آی‌گپ
ایرانی‌ها روزانه چند دقیقه را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنند؟
امضای تفاهم‌نامه میان ایران و عربستان درباره حج سال ۹۸