دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

15:27 ۱۹۲ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 211 0
دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد با بیان اینکه دو سوم کودکان کار در کشور ما خارجی و فاقد مجوز اقامت هستند، گفت: معضل ما بیش از هر چیز کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ما ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنان انجام داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد مدیر بهزیستی شهر تهراندر پنجمین جلسه شورای اداری استان تهرانگفت: باعث افتخار بنده است که بگویم سازمان بهزیستیمتاثر از ماده‌های 21 و22 قانون اساسیبرنامه‌های متعددی را اجرایی کرده است.
وی افزود:‌ارائه خدمت به 85 هزار نفر معلول، ارائه خدمات توانبخشی، ارائه خدمت به زنانسرپرست خانوار، ارائه خدمات به بیماران اعصاب و روان، ارائه خدمت از طریق 500 مهدکودک و اجرای طرح ساماندهی کودکانبی‌سرپرست، طرح غربالگری ناشنواییدر بیمارستانهای شهر تهران، اجرای طرح‌های مناسب در زمینه اورژانس خدمات اجتماعی و ... بخش‌هایی از خدمات ما در مجموعه سازمان بهزیستی استان تهران است.
فاضلی‌نژاد بیان کرد:‌ در طرح و سامانه کاهش طلاقاقدامات مناسبی انجام شد، همچنین ما در سال جاری افراد بسیاری اعم از بیماران و نیازمندان را در اختیار داشتیم که در صف دریافت تسهیلات بودند و امسال توفیق پیدا کردیم تا 22 هزار نفر را از خدمات تسهیلاتی سازمان بهره‌مند کنیم که این مورد به عنوان یکی از خدمات شاخصدر سازمان تلقی می‌شود.
وی  ادامه داد: نیازهای پاسخ داده نشده افراد تحت پوششبهزیستی منجر می‌شود تا شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی بیشتری شویم و اگر اقدامات کاملی صورت نپذیرد به تهدیدات اجتماعی و پس از آن بحران اجتماعی مبدل می‌شود. ما می‌توانیم از آسیبی مانند
اعتیادو یا طلاق در همین زمینه نام ببریم. زیرا تجربه به ما نشان داده آسیب‌های اجتماعی مکمل و متمم یکدیگر هستند.
مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود: آسیب‌های اجتماعی ابتدا فرد، سپس خانوادهو در پی آن جامعهرا متاثر خود می‌کند و آسیب‌ها حتی به سالمنداننیز انتقال می‌یابد.
فاضلی‌نژاد ادامه داد: بین فقرو طلاق، بزهکاری و اعتیاد و.. ارتباط وجود دارد و اگر هر مسئله‌ای نادیده گرفته شود سبب ایجاد انواع دیگر آسیب‌ها خواهد شد.
وی در ارتباط با کودکان کار و خیابان گفت:‌ ما کودک خیابان به صورت محدود داریم که محل درآمد،‌کار و زندگی آنها در خیابان باشد ولی این کودکان کار اقدام به درآمدزایی در خیابان می‌کنند و این امر به دلیل تامین خرج خانواده است. یک سوم از کودکان کار و خیابان دختر و دو سوم آنان پسر هستند. همچنین کمتر از یک سوم این افراد ایرانی هستند و بالغ بر دو سوم افراد خارجی و فاقد مجوز اقامت در بین این افراد دیده می‌شود.
مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه به چه دلیل ما شاهد افزایش روزافزون کودکان کار در شهرها هستیم، افزود: این امر به دلیل درآمدزایی مناسب در شهرها است که انتظار داریم دستگاه‌های متولی با این مسائل برخورد کنند. ما اگر کاهش
درآمداین کودکان را داشته باشیم جمعیت آن روز افزون زیاد نمی‌شود.
فاضلی‌نژاد افزود: سازمان‌های مردم نهاد کودکان را شناسایی و با خانواده آنان ارتباط می‌کند تا آسیب‌ها کاهش یابد. ما سه مرکز دخترانه و پسرانه متناسب با سن کودکان در اختیار داریم و حداکثر ظرف 21 روز با خانواده این کودکان ارتباط پیدا خواهیم کرد. معضل ما اینجا کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنها انجام داد.
وی ادامه داد: آمار کودکان افغانی موجود در کشور ما 95 درصد از کودکان کار را به خود اختصاص می‌دهد. طرحی که با حمایت فرمانداری تهران در زمینه ایجاد مجتمع خدمات شهری
شهرداریانجام شد بسیار مناسب است و ما عوامل اجرایی را موظف کردیم تا به حوزه مددکاری تخصصی ورود پیدا کنند لذا باید دید آیا از ظرفیت سایر دستگاه‌ها در زمینه کاهش آسیب‌ها اقدام می‌شود یا خیر.
مدیر بهزیستی شهر تهران اظهار داشت: رابطه نگران کننده‌ای بین اعتیاد و طلاق وجود دارد، فاصله‌ای که فردی به معتاد کارتن خوابتبدیل می‌شود در حال کوتاه شدن است و نوع مصرف مواد این فاصله را کاهش داده است که این مورد از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبریاست.
فاضلی‌نژاد افزود: معتادداوطلب توسط دارودرمانی به مراکز پذیرشی منتقل می‌شود که فرایند درمانحداکثر سه ماه ادامه دارد. معتادان متجاهر معضل اصلی ما هستند، هر چند مراکز کاهش آسیب‌های اجتماعی در زمینه معتادان متجاهر اقدامات را انجام می‌دهند ولی این امر در حال شدت یافتن است.
وی گفت: پس از آنکه نیروی انتظامییا گشت‌های اورژانس خدمات اجتماعی فرد معتاد را به بهزیستی تحویل می‌دهد بلافاصله اقدامات غربالگری انجام و برای وی دادگاهی با حضور دستگاه‌ها تشکیل می‌شود که در آن فرد معتاد می‌پذیرد یا درمان یا اینکه مجرم شناخته شود که اگر درمان را پذیرفت ارتباط با خانواده وی برقرار خواهد شد و گفتنی است در حال حاضر 42 هزار و 300 نفر به صورت داوطلب معرفی شده‌اند.
مدیر بهزیستی شهر تهران در ادامه یادآور شد: در مراکز ماده 16 ما 10 هزار و 300 معتاد متجاهر پذیرش شده‌اند. ظرفیت ما برای 20 هزار نفر است که امیدواریم با مشارکت همه استان‌ها بتوانیم به مردم کمک کرده باشیم.
فاضلی‌نژاد گفت:‌ما به 100 هزار مددجو خدمات ارائه می‌کنیم. 2500 کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در دو شیرخوارگاه ما حضور دارند و در کل 17 هزار نفر از افرادی که در این سازمان
رشدپیدا کرده‌اند با وجود ازدواجو خروج از سازمان همچنان خود را فرزند سازمان بهزیستی می‌دانند. این افراد ماهانه 53 هزار تومان دریافت می‌کردند که این مبلغ به 3 برابر افزایش می‌یافت و برای خانوارهای 4 نفر به بالا تا حدود 400 هزار تومان تسهیلات ارائه می‌شود.
وی در پایان گفت:  50 هزار نفر معتاد تحت درمان وجود دارد و به طور کلی هزار مرکز در شهر تهران به صورت خصوصی معرفی شده‌اند که هر کدام از اینها حداقل 5 نفر این افراد را به اشتغالگرفته‌اند که این مورد بسیار مهم است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
در تعطیلات از خرید بلیط هواپیما اجتناب کنید...
وقتی به دنبال بلیط ارزان هواپیما هستید، این مورد کاملا واضح است که نباید در تاریخ تعطیلات به دنبال بلیط ارزان هواپیما گشت. حتما بخاطر بسپارید که هفت روز قبل یا بعد از یک دوره تعطیلات شلوغ و مهم پرواز نکنید.
دیپورتی‌ها گره‌گشا هستند؟
ویژگی خاص بازار امسال اما،‌ خیز سرخابی‌ها برای بازگرداندن برخی بازیکنان قدیمی‌شان است؛ نفراتی که قبلا پرسپولیس و استقلال را به قصد حضور در تیم‌های دیگر ترک کردند و حالا معلوم نیست با چه کیفیتی، دوباره مد نظر دو باشگاه قرار گرفته‌اند.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
شریعتمداری: ورزشکاران کارگر باید در اسپانیا توانمندیهای اخلاقی را به نمایش بگذارند
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم بدرقه ورزشکاران کارگر به مسابقات جهانی اسپانیا گفت: ورزشکاران کارگر در جریان مسابقات جهانی باید با به نمایش گذاشتن توانمندی‌های اخلاقی از آنها به عنوان سفیران باارزش نام برده شود.
ورزشکاران اعزامی به جهانی اسپانیا بدرقه شدند
مراسم بدرقه ورزشکاران اعزامی به ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری با حضور مسئولان وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان امروز در محل این وزارت‌خانه برگزار شد.
شطرنج بازان ایران بر روی سکوهای غرب آسیا - جدال خادم الشریعه و علی نسب برای کسب مجوز جام جهانی
شطرنج بازان ایرانی در هر دو بخش آزاد و بانوان رقابت‌های زون غرب آسیا بر روی سکوهای اول تا سوم ایستادند.
صعود اولسان هیوندای به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
اولسان هیوندای با برتری سه بر صفر برابر اوراوا ردز ژاپن در بازی برگشت، موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان ‌آسیا صعود کند.
صعود شانگهای چین به دور بعدی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا
شانگهای چین با برتری برابر چونبوک موتورز کره جنوبی موفق شد به مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
تمرین مشترک تیم های تکواندو دانشجویان، نوجوانان و جوانان در هفته المپیک
تمرین مشترک تیم های ملی تکواندو ایران به مناسبت فرارسیدن هفته المپیک برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
بیتِ شهید بهشتی، مردم ساز بود
خواهر شهید بهشتی گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها را طوری انجام دهید که مشکلات از ریشه حل شود، بیت شهید بهشتی، بیتی بود که واقعاً مردم ساز بود و مشکلات مردم را حل می‌کرد.
اسلام دین مذاکره و تعقل است
امام جمعه اهل تسنن زاهدان با بیان اینکه از اختلاف در بین کشورهای اسلامی متاسف هستم، گفت: اسلام دین مذاکره و تعقل است، باید گفتمان اولین ابزار برای حل اختلافات باشد.
گوزن‌های زیبای مازندران- عکس
تشریح جزئیات نقل و انتقالات فرهنگیان پایتخت
ورود دادسرای نظامی به حادثه درگیری در پارک پلیس تهرانپارس
تلاش می‌کنیم دستگاه قضایی ملجأ و پناهگاه مردم شود
استفاده از ویدئو وال و تلویزیون شهری برای جذب مخاطبان در نمایشگاه‌ها
آتش سوزی هتل قصر مشهد مهار شد
نتیجه تضعیف اقتدار پلیس +عکس
انتخاب مدل کابین دوش صحیح لاریس
پلیس آرزوی پیرزن ۹۳ ساله را برآورده کرد
تمهیدات ترافیکی تشییع پیکر مطهر شهدای گمنام