دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

15:27 ۹۴ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 163 0
دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد با بیان اینکه دو سوم کودکان کار در کشور ما خارجی و فاقد مجوز اقامت هستند، گفت: معضل ما بیش از هر چیز کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ما ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنان انجام داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد مدیر بهزیستی شهر تهراندر پنجمین جلسه شورای اداری استان تهرانگفت: باعث افتخار بنده است که بگویم سازمان بهزیستیمتاثر از ماده‌های 21 و22 قانون اساسیبرنامه‌های متعددی را اجرایی کرده است.
وی افزود:‌ارائه خدمت به 85 هزار نفر معلول، ارائه خدمات توانبخشی، ارائه خدمت به زنانسرپرست خانوار، ارائه خدمات به بیماران اعصاب و روان، ارائه خدمت از طریق 500 مهدکودک و اجرای طرح ساماندهی کودکانبی‌سرپرست، طرح غربالگری ناشنواییدر بیمارستانهای شهر تهران، اجرای طرح‌های مناسب در زمینه اورژانس خدمات اجتماعی و ... بخش‌هایی از خدمات ما در مجموعه سازمان بهزیستی استان تهران است.
فاضلی‌نژاد بیان کرد:‌ در طرح و سامانه کاهش طلاقاقدامات مناسبی انجام شد، همچنین ما در سال جاری افراد بسیاری اعم از بیماران و نیازمندان را در اختیار داشتیم که در صف دریافت تسهیلات بودند و امسال توفیق پیدا کردیم تا 22 هزار نفر را از خدمات تسهیلاتی سازمان بهره‌مند کنیم که این مورد به عنوان یکی از خدمات شاخصدر سازمان تلقی می‌شود.
وی  ادامه داد: نیازهای پاسخ داده نشده افراد تحت پوششبهزیستی منجر می‌شود تا شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی بیشتری شویم و اگر اقدامات کاملی صورت نپذیرد به تهدیدات اجتماعی و پس از آن بحران اجتماعی مبدل می‌شود. ما می‌توانیم از آسیبی مانند
اعتیادو یا طلاق در همین زمینه نام ببریم. زیرا تجربه به ما نشان داده آسیب‌های اجتماعی مکمل و متمم یکدیگر هستند.
مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود: آسیب‌های اجتماعی ابتدا فرد، سپس خانوادهو در پی آن جامعهرا متاثر خود می‌کند و آسیب‌ها حتی به سالمنداننیز انتقال می‌یابد.
فاضلی‌نژاد ادامه داد: بین فقرو طلاق، بزهکاری و اعتیاد و.. ارتباط وجود دارد و اگر هر مسئله‌ای نادیده گرفته شود سبب ایجاد انواع دیگر آسیب‌ها خواهد شد.
وی در ارتباط با کودکان کار و خیابان گفت:‌ ما کودک خیابان به صورت محدود داریم که محل درآمد،‌کار و زندگی آنها در خیابان باشد ولی این کودکان کار اقدام به درآمدزایی در خیابان می‌کنند و این امر به دلیل تامین خرج خانواده است. یک سوم از کودکان کار و خیابان دختر و دو سوم آنان پسر هستند. همچنین کمتر از یک سوم این افراد ایرانی هستند و بالغ بر دو سوم افراد خارجی و فاقد مجوز اقامت در بین این افراد دیده می‌شود.
مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه به چه دلیل ما شاهد افزایش روزافزون کودکان کار در شهرها هستیم، افزود: این امر به دلیل درآمدزایی مناسب در شهرها است که انتظار داریم دستگاه‌های متولی با این مسائل برخورد کنند. ما اگر کاهش
درآمداین کودکان را داشته باشیم جمعیت آن روز افزون زیاد نمی‌شود.
فاضلی‌نژاد افزود: سازمان‌های مردم نهاد کودکان را شناسایی و با خانواده آنان ارتباط می‌کند تا آسیب‌ها کاهش یابد. ما سه مرکز دخترانه و پسرانه متناسب با سن کودکان در اختیار داریم و حداکثر ظرف 21 روز با خانواده این کودکان ارتباط پیدا خواهیم کرد. معضل ما اینجا کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنها انجام داد.
وی ادامه داد: آمار کودکان افغانی موجود در کشور ما 95 درصد از کودکان کار را به خود اختصاص می‌دهد. طرحی که با حمایت فرمانداری تهران در زمینه ایجاد مجتمع خدمات شهری
شهرداریانجام شد بسیار مناسب است و ما عوامل اجرایی را موظف کردیم تا به حوزه مددکاری تخصصی ورود پیدا کنند لذا باید دید آیا از ظرفیت سایر دستگاه‌ها در زمینه کاهش آسیب‌ها اقدام می‌شود یا خیر.
مدیر بهزیستی شهر تهران اظهار داشت: رابطه نگران کننده‌ای بین اعتیاد و طلاق وجود دارد، فاصله‌ای که فردی به معتاد کارتن خوابتبدیل می‌شود در حال کوتاه شدن است و نوع مصرف مواد این فاصله را کاهش داده است که این مورد از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبریاست.
فاضلی‌نژاد افزود: معتادداوطلب توسط دارودرمانی به مراکز پذیرشی منتقل می‌شود که فرایند درمانحداکثر سه ماه ادامه دارد. معتادان متجاهر معضل اصلی ما هستند، هر چند مراکز کاهش آسیب‌های اجتماعی در زمینه معتادان متجاهر اقدامات را انجام می‌دهند ولی این امر در حال شدت یافتن است.
وی گفت: پس از آنکه نیروی انتظامییا گشت‌های اورژانس خدمات اجتماعی فرد معتاد را به بهزیستی تحویل می‌دهد بلافاصله اقدامات غربالگری انجام و برای وی دادگاهی با حضور دستگاه‌ها تشکیل می‌شود که در آن فرد معتاد می‌پذیرد یا درمان یا اینکه مجرم شناخته شود که اگر درمان را پذیرفت ارتباط با خانواده وی برقرار خواهد شد و گفتنی است در حال حاضر 42 هزار و 300 نفر به صورت داوطلب معرفی شده‌اند.
مدیر بهزیستی شهر تهران در ادامه یادآور شد: در مراکز ماده 16 ما 10 هزار و 300 معتاد متجاهر پذیرش شده‌اند. ظرفیت ما برای 20 هزار نفر است که امیدواریم با مشارکت همه استان‌ها بتوانیم به مردم کمک کرده باشیم.
فاضلی‌نژاد گفت:‌ما به 100 هزار مددجو خدمات ارائه می‌کنیم. 2500 کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در دو شیرخوارگاه ما حضور دارند و در کل 17 هزار نفر از افرادی که در این سازمان
رشدپیدا کرده‌اند با وجود ازدواجو خروج از سازمان همچنان خود را فرزند سازمان بهزیستی می‌دانند. این افراد ماهانه 53 هزار تومان دریافت می‌کردند که این مبلغ به 3 برابر افزایش می‌یافت و برای خانوارهای 4 نفر به بالا تا حدود 400 هزار تومان تسهیلات ارائه می‌شود.
وی در پایان گفت:  50 هزار نفر معتاد تحت درمان وجود دارد و به طور کلی هزار مرکز در شهر تهران به صورت خصوصی معرفی شده‌اند که هر کدام از اینها حداقل 5 نفر این افراد را به اشتغالگرفته‌اند که این مورد بسیار مهم است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

سوال مهم آخر سال: کجایند پیام‌ رسان‌های بومی؟!
بسیاری از روزنامه نگاران، تحلیل‌‎گران و ناظران سیاسی و اجتماعی، سال پایان یافتۀ ۹۷ را سال سخت اقتصادی نامیده اند؛ سالی که بسیاری از مردم ایران به سختی آن را سپری کردند. برخی که رسماً زیر آوار قیمت‌ها مانده‌اند و کسی نیست دست آنها را بگیرد و از زیر خروار قیمت‌ها بیرون بیاورد.
حلاوت حول حالنا از نگاه غرویان
حجت‌الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی اصولگرا و از استادان حوزه علمیه قم است. «شهروند» در آخرین شماره سال٩٧ خود گفت‌وگوی کوتاهی باا ین روحانی سرشناس در مورد لحظه تحویل و آداب و رسوم اسلامی در ایام نوروز داشته است.
نگاهی به جاذبه های تاریخی تربت جام
مشهد - ایرنا - تربت جام در شمال شرقی ایران با فاصله 165 کیلومتری از مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد و نام آن از شیخ احمد جام که در این شهرمدفون است گرفته شده است.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
سیل، ارتباط 15 روستای مانه و سملقان را قطع کرد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: جاری شدن سیلاب سبب قطع راه ارتباطی 15 روستا در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان شده است.
میادین میوه و تره بار پایتخت 2 روز نخست فروردین تعطیل است
تهران- ایرنا - بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت، بازارهای این سازمان در روزهای اول و دوم فروردین سال 98 تعطیل است.
شرایط ناشی از بارندگی، طوفان و سیل در کلاله تحت کنترل است
گنبدکاووس – ایرنا - سرپرست فرمانداری کلاله با بیان اینکه شرایط ناشی از وقوع بارندگی، طوفان و سیل دو روز اخیر در این شهرستان تحت کنترل است، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و برای ارائه خدمات تلاش می کنند.
پای هفت سین معنویت
بیرجند- ایرنا- امامزادگان و بقاع متبرکه هر ساله با هفت سین معنوی قرآنی میزبان زائرانی هستند که سنت ‌های نیک گذشته را با آموزه‌های دینی خود عجین کرده و سال جدید را در آرامشی توام با معنویت شروع می کنند.
قصور دندانپزشک اراکی در پرونده روناک و امیرعلی تایید شد
اراک - ایرنا - دادستان نظام پزشکی اراک گفت: قصور دندانپزشک اراکی در 2 پرونده روناک و امیرعلی تایید و کیفرخواست برای آنها صادر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
مساجد نیوزیلند روز جمعه به روی همه باز می شود
تهران - ایرنا- منابع خبری مطلع در نیوزیلند اعلام کردند که همه مساجد شهر اوکلند پایتخت این کشور پس از بسته شدن به سبب حملات تروریستی اخیر، روز جمعه آتی به روی پیروان همه ادیان گشوده می شود.
جزئیات ویژه برنامه‌های تحویل سال تلویزیون
امسال 6 شبکه تلویزیونی با ویژه برنامه‌های تحویل سال به استقبال بهار می‌روند.
جان باختن ۷۶ نفر در ۷۲ ساعت گذشته در جاده‌های کشور
چگونگی دریافت اطلاعات از وضعیت جاده‌ها
چرا نباید بعد از حمام آب بنوشید؟
آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟
خوراکی‌هایی برای پیشگیری از گرفتگی عروق
ساعت رسمی کشور، چه زمانی به جلو کشیده می‌شود؟
آداب و معاشرتی که حتما باید آن‌ها را یاد بگیرید!
زمان به جلو کشیدن ساعت در سال 98
کدام استان‌ها روز نخست سال ۹۸ ˮبرفیˮ می‌شوند؟
ریزش بهمن در جاده کرج ـ چالوس