دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

15:27 ۳۵ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 58 0
دو سوم کودکان کار خارجی و فاقد مجوز هستند

سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد با بیان اینکه دو سوم کودکان کار در کشور ما خارجی و فاقد مجوز اقامت هستند، گفت: معضل ما بیش از هر چیز کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ما ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنان انجام داد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،سیدمحمد رحیم فاضلی‌نژاد مدیر بهزیستی شهر تهراندر پنجمین جلسه شورای اداری استان تهرانگفت: باعث افتخار بنده است که بگویم سازمان بهزیستیمتاثر از ماده‌های 21 و22 قانون اساسیبرنامه‌های متعددی را اجرایی کرده است.
وی افزود:‌ارائه خدمت به 85 هزار نفر معلول، ارائه خدمات توانبخشی، ارائه خدمت به زنانسرپرست خانوار، ارائه خدمات به بیماران اعصاب و روان، ارائه خدمت از طریق 500 مهدکودک و اجرای طرح ساماندهی کودکانبی‌سرپرست، طرح غربالگری ناشنواییدر بیمارستانهای شهر تهران، اجرای طرح‌های مناسب در زمینه اورژانس خدمات اجتماعی و ... بخش‌هایی از خدمات ما در مجموعه سازمان بهزیستی استان تهران است.
فاضلی‌نژاد بیان کرد:‌ در طرح و سامانه کاهش طلاقاقدامات مناسبی انجام شد، همچنین ما در سال جاری افراد بسیاری اعم از بیماران و نیازمندان را در اختیار داشتیم که در صف دریافت تسهیلات بودند و امسال توفیق پیدا کردیم تا 22 هزار نفر را از خدمات تسهیلاتی سازمان بهره‌مند کنیم که این مورد به عنوان یکی از خدمات شاخصدر سازمان تلقی می‌شود.
وی  ادامه داد: نیازهای پاسخ داده نشده افراد تحت پوششبهزیستی منجر می‌شود تا شاهد بروز آسیب‌های اجتماعی بیشتری شویم و اگر اقدامات کاملی صورت نپذیرد به تهدیدات اجتماعی و پس از آن بحران اجتماعی مبدل می‌شود. ما می‌توانیم از آسیبی مانند
اعتیادو یا طلاق در همین زمینه نام ببریم. زیرا تجربه به ما نشان داده آسیب‌های اجتماعی مکمل و متمم یکدیگر هستند.
مدیرکل بهزیستی استان تهران افزود: آسیب‌های اجتماعی ابتدا فرد، سپس خانوادهو در پی آن جامعهرا متاثر خود می‌کند و آسیب‌ها حتی به سالمنداننیز انتقال می‌یابد.
فاضلی‌نژاد ادامه داد: بین فقرو طلاق، بزهکاری و اعتیاد و.. ارتباط وجود دارد و اگر هر مسئله‌ای نادیده گرفته شود سبب ایجاد انواع دیگر آسیب‌ها خواهد شد.
وی در ارتباط با کودکان کار و خیابان گفت:‌ ما کودک خیابان به صورت محدود داریم که محل درآمد،‌کار و زندگی آنها در خیابان باشد ولی این کودکان کار اقدام به درآمدزایی در خیابان می‌کنند و این امر به دلیل تامین خرج خانواده است. یک سوم از کودکان کار و خیابان دختر و دو سوم آنان پسر هستند. همچنین کمتر از یک سوم این افراد ایرانی هستند و بالغ بر دو سوم افراد خارجی و فاقد مجوز اقامت در بین این افراد دیده می‌شود.
مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه به چه دلیل ما شاهد افزایش روزافزون کودکان کار در شهرها هستیم، افزود: این امر به دلیل درآمدزایی مناسب در شهرها است که انتظار داریم دستگاه‌های متولی با این مسائل برخورد کنند. ما اگر کاهش
درآمداین کودکان را داشته باشیم جمعیت آن روز افزون زیاد نمی‌شود.
فاضلی‌نژاد افزود: سازمان‌های مردم نهاد کودکان را شناسایی و با خانواده آنان ارتباط می‌کند تا آسیب‌ها کاهش یابد. ما سه مرکز دخترانه و پسرانه متناسب با سن کودکان در اختیار داریم و حداکثر ظرف 21 روز با خانواده این کودکان ارتباط پیدا خواهیم کرد. معضل ما اینجا کودکانی هستند که خانواده‌ای در کشور ندارند و نمی‌توان اقدامی برای آنها انجام داد.
وی ادامه داد: آمار کودکان افغانی موجود در کشور ما 95 درصد از کودکان کار را به خود اختصاص می‌دهد. طرحی که با حمایت فرمانداری تهران در زمینه ایجاد مجتمع خدمات شهری
شهرداریانجام شد بسیار مناسب است و ما عوامل اجرایی را موظف کردیم تا به حوزه مددکاری تخصصی ورود پیدا کنند لذا باید دید آیا از ظرفیت سایر دستگاه‌ها در زمینه کاهش آسیب‌ها اقدام می‌شود یا خیر.
مدیر بهزیستی شهر تهران اظهار داشت: رابطه نگران کننده‌ای بین اعتیاد و طلاق وجود دارد، فاصله‌ای که فردی به معتاد کارتن خوابتبدیل می‌شود در حال کوتاه شدن است و نوع مصرف مواد این فاصله را کاهش داده است که این مورد از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبریاست.
فاضلی‌نژاد افزود: معتادداوطلب توسط دارودرمانی به مراکز پذیرشی منتقل می‌شود که فرایند درمانحداکثر سه ماه ادامه دارد. معتادان متجاهر معضل اصلی ما هستند، هر چند مراکز کاهش آسیب‌های اجتماعی در زمینه معتادان متجاهر اقدامات را انجام می‌دهند ولی این امر در حال شدت یافتن است.
وی گفت: پس از آنکه نیروی انتظامییا گشت‌های اورژانس خدمات اجتماعی فرد معتاد را به بهزیستی تحویل می‌دهد بلافاصله اقدامات غربالگری انجام و برای وی دادگاهی با حضور دستگاه‌ها تشکیل می‌شود که در آن فرد معتاد می‌پذیرد یا درمان یا اینکه مجرم شناخته شود که اگر درمان را پذیرفت ارتباط با خانواده وی برقرار خواهد شد و گفتنی است در حال حاضر 42 هزار و 300 نفر به صورت داوطلب معرفی شده‌اند.
مدیر بهزیستی شهر تهران در ادامه یادآور شد: در مراکز ماده 16 ما 10 هزار و 300 معتاد متجاهر پذیرش شده‌اند. ظرفیت ما برای 20 هزار نفر است که امیدواریم با مشارکت همه استان‌ها بتوانیم به مردم کمک کرده باشیم.
فاضلی‌نژاد گفت:‌ما به 100 هزار مددجو خدمات ارائه می‌کنیم. 2500 کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در دو شیرخوارگاه ما حضور دارند و در کل 17 هزار نفر از افرادی که در این سازمان
رشدپیدا کرده‌اند با وجود ازدواجو خروج از سازمان همچنان خود را فرزند سازمان بهزیستی می‌دانند. این افراد ماهانه 53 هزار تومان دریافت می‌کردند که این مبلغ به 3 برابر افزایش می‌یافت و برای خانوارهای 4 نفر به بالا تا حدود 400 هزار تومان تسهیلات ارائه می‌شود.
وی در پایان گفت:  50 هزار نفر معتاد تحت درمان وجود دارد و به طور کلی هزار مرکز در شهر تهران به صورت خصوصی معرفی شده‌اند که هر کدام از اینها حداقل 5 نفر این افراد را به اشتغالگرفته‌اند که این مورد بسیار مهم است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

نماینده اهر: اگر شعار هر ایرانی یک شغل اجرا شده بود، تا این حد بیکار نداشتیم
نماینده مردم اهر گفت: اگر شعار هر ایرانی یک شغل اجرا می شد قطعا تا این حد مشکل بیکاری نداشتیم، مردم می پرسند چرا انقدر افراد دارای شغل های متعدد هستند و از چندین جا حقوق می گیرند.
امام جمعه رشت: روستاییان برای اشتغال آفرینی آموزش ببینند
رشت - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت خواستار آموزش روستاییان در راستای ایجاد اشتغال در منطقه شد و گفت: استفاده بهینه از آب نیازمند آموزش کشاورزان است.
وزیر صنعت: گفتم پراید تولید نکنید، متضرر می‌شوید
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: من به یکی از خودروسازان گفتم لزومی ندارد که شما برای پراید، ۱۰ میلیون ضرر بدهید؛ تولید نکن برو سراغ محصولات دیگر که ضرر نکنی!
احتمال هدایت آب تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ورود آب حاصل از بارندگی‌ها به تالاب هورالعظیم، از احتمال گشودن دریچه‌های مرزی تالاب جهت هدایت آب به سمت بخش عراقی خبر داد.
گمنامی کارآفرینان یزد از دیرباز تاکنون - محمودرضا رحمانی*
یزد - ایرنا - با وجودی که فرهنگ تشکر و زبان سپاس و حق شناسی از نیکی ها و نیکوکاران، برگرفته از تعالیم اسلام و برنامه های دینی است معمولا این کار در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار دارد.
لبنیات باز هم گران شد
براساس گزارش بانک مرکزی، قیمت مواد لبنی با افزایش 51 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شده است.
خراسان شمالی در اعطای وام اشتغال روستایی 10 پله بالا آمد
بجنورد - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: با تاکید استاندار و تلاش بانکها، رتبه این استان در اعطای تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، طی هفته گذشته 10 پله در کشور ارتقا یافت.
قیمت سکه وارد کانال ۴ میلیون تومان شد
افزایش قیمت انواع سکه امروز (یکشنبه) نیز در بازار تهران ادامه یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 21 هزار تومان به فروش رفت.
تجمع سهامداران پدیده شاندیز مقابل وزارت کشور
جمعی از سهامداران پدیده شاندیز امروز (یکشنبه) در اعتراض به بلاتکلیفی سرمایه گذاری آنها در پروژه پدیده شاندیز مقابل وزارت کشور تجمع کردند.
برگزاری آزمون المپیادهای علمی از اول تا پنجم بهمن ماه + جدول زمانی
مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان از برگزاری آزمون المپیادهای علمی در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ از اول تا پنجم بهمن ماه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
5 کشته براثر تصادف مرگبار در خوزستان
پیش بینی آب و هوای 3 روز آینده مناطق مختلف کشور
تلاش وزارت بهداشت برای اجرای برنامه‌های تغذیه‌ای- نظارت بر غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک
خبری خوش برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی-کارگران فصلی هم سبد کالا می‌گیرند
در ایران کمتر از 50 درصد برنامه‌ها اجرایی می‌شود
آغاز برداشت گوجه از مزارع جنوب- عکس
صدور حکم اعدام برای شهردار اسبق کرج تکذیب شد
مهد‌های کودک بر رشد کودکان چه تاثیری می گذارند؟
انتقام به روش خواستگار کینه جو
عاملان ایجاد مزاحمت برای دختران در پارک ائل‌گلی تبریز بازداشت شدند