بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

15:02 ۹۶ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه بازار ارز به سمت حرکت به نرخ تعادلی است، گفت: وضعیت سامانه نیما نیز مناسب شده است به طوری که تنها روز گذشته ۶۰ میلیون یورو در آن عرضه شد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دولت در اوایل سال بسته‌ای را درباره ارز ابلاغ کرد که البته به دیکته نوشته شده می‌شود ایراداتی وارد کرد.
وی افزود: هیئت 5 نفره‌ای معین شد که این کار را انجام دهد و در آن هیئت نظرات بخش خصوصی گرفته شد.
وزیر اقتصاد و امور دارایی ادامه داد: روز گذشته 60 میلیون یورو ارز وارد سامانه نیما شد که این حرکت خوبی برای فعالیت این سامانه است و بازار نیز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی ارز است.
دژپسند افزود: صادر کنندگان نیز به تعادل بازار ارز کمک می‌کنند؛ درباره نرخ ارز بنده کمتر صحبت می‌کنم اما این نکته را تاکید می‌کنم که ثبات نرخ ارز از دیگر چیزها مهمتر است بخصوص آنکه صادرات ما واردات پایه است.
وی گفت: اگر ثبات ایجاد شود از فواید آن همه بهره‌مند می‌شویم و با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی نیز می‌رسیم.
وزیر اقتصاد ادامه داد: در صورتی که بخشنامه‌ها در دولت صادر می‌شود قبل از صدور دقت لازم درباره آن صورت گیرد بعد از آن هم باید همه مواظب باشیم که تغییر نداشته باشد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به فعالین بخش خصوصی گفت: در بسیاری از موارد به جای اینکه در رسانه‌ها علیه یکدیگر حرف بزنیم بهتر است که این اظهارات به طور مستقیم و حتی به تندترین حالت اما به صورت بدون واسطه صورت گیرد.
دژپسند گفت: باید به سمتی برویم که از گفت‌وگوهای دو جانبه مانند شورای گفت‌وگو، کمیسیون‌های تخصصی و ... بیشتر برای زدن حرف‌هایمان به یکدیگر استفاده کنیم.  البته قرار نیست که در تعامل همه به خواسته‌های خود برسند بلکه معنی آن این است که بخش خصوصی و دولت در گفت‌وگو با یکدیگر منعطف باشند و به صحبت‌های هم گوش کنند. بنده مصمم هستم تا زمانی که در دولت باشم این امر را مبنای کار خود قرار دهم و با بخش خصوصی بیشترین تعامل را داشته باشم.
وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش رتبه فضای کسب و کار ایران گفت: رتبه ما در سال گذشته از 150 کشور به صدوهجدهمین کشور بهبود یافت اما دوباره این رتبه در حال افزایش است و عوامل آن نیز عمدتا برون دولتی هستند.
وی افزود: بخش خصوصی نیز خود باید در این راستا نقش فعال داشته باشد تا راههای مناسبی در بخش‌های مختلف اقتصادی به ما معرفی کند.
دژپسند درباره نحوه اخذ مالیات که یکی از گلایه‌های بخش خصوصی از دولت در این جلسه بود گفت: نمی‌توانیم بدون توجه به رشد اقتصادی درباره رشد اقتصادی حرف بزنیم. قرار نیست که برای رسیدن به وضعیت مطلوب به مودیان خوش‌حساب ظلم شود بلکه باید تلاشی شود که آنهایی که مالیات نمی‌دهند شناسایی شوند و از فرارهای مالیاتی کاسته شود که در این ارتباط خواهان کمک به بخش خصوصی هستیم.
وی افزود: بخش خصوصی با توجه به اینکه در دل کار است می‌تواند راحت‌تر از ما این فرارهای مالیاتی را تشخیص و اعلام کند البته این به این معنا نیست که ما نیز بیکار نشسته‌ایم و از طریق الکترونیکی و ساماندهی ممیزی و ... پیگیری می‌کنیم.
وزیر اقتصاد درباره گلایه‌های دیگر بخش خصوصی در ارتباط با بزرگ بودن دولت گفت: بخش خصوصی نیز در این ارتباط می‌تواند ما را یاری کند؛ تمام واگذاری‌ها تبدیل به چالش شده است به همین دلیل چند مورد از این واگذاری‌ها در دقیقه 90 متوقف شد.
دژپسند گفت: در این ارتباط انجام واگذاری‌های اشتباه مشخص شد که این اشتباه‌ می‌تواند به بحران‌های فرهنگی و اجتماعی مانند هفت تپه تبدیل شود. البته می‌توان به شکلی واگذاری داشت که هم کارآیی لازم را داشته باشند و هم مشکلات را ایجاد نکند که بخش خصوصی به ما کمک کند و راهکار ارائه دهد.
برای واردات مواد اولیه فرش قرمز پهن می‌کنیموی همچنین در ارتباط با موضوع رسوب کالا در گمرکات گفت: ما برای واردات مواد اولیه، قطعات و کالاهای سرمایه‌ای فرش قرمز پهن می‌کنیم اما چون باید این موضوع در بستر قانونی صورت گیرد و مانع ورود کالاهای غیرمجاز باشد لازم است که چشم عقاب داشته باشیم.
وزیر اقتصاد افزود: به نظر من کالاهایی که در گمرک آمده باید بدون بهانه ترخیص شود و نباید بهانه‌ای برای فرآیند ترخیص آنها صورت بگیرد اما باید توجه داشت که اگر سازمان توسعه تجارت و گمرک کم کاری کرد آن موقع بیایید یقه گمرک را بگیرید.
دژپسند همچنین بر لزوم جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی تاکید کرد و گفت: این موضوع به سازمان‌های استانی واگذار شده و آنها با توجه به شناختی که دارند بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند. بخش خصوصی نیز در این ارتباط می‌تواند یاریگر دولت باشد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
سیل به ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا خسارت زد
دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق مناطق سیل زده
صادرات غیرنفتی می‌تواند جای نفت را بگیرد
بچه های من تا کنون به بانک مرکزی نیامده‌اند- آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟
ˮتحریم‌هاˮ عاملی فرصت‌ساز برای رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است
پاسخگویی ۲۴ساعته وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز
گرانی های ۹۷ چه غذاهایی را به سفره مردم آورد؟
بازار نابسامان حمل‌ونقل هوایی در سال ۹۸
تخصیص اعتبارات دولتی برای التیام مشکلات سیل‌زدگان
نحوه تشخیص کارکرد واقعی خودرو