۳ نقش اساسی پژوهش در مدیریت شهری

11:13 ۹۳ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
۳ نقش اساسی پژوهش در مدیریت شهری

هاشمی گفت: حمایت عملی از پژوهشگران، کاربردی کردن پژوهش‌ها و توجه به نتایج پژوهش ۳ نیاز جدی در مدیریت شهری است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامیشهرتهران در ابتدای یکصد و هفتمین جلسه شورا ضمن گرامیداشت سالروز ولادت امام یازدهم شیعیان، امام حسن عسگری علیه السلام گفت: امام حسن عسکری(ع) که به جهت حصر شدن در یک منطقه نظامی به عسکر مترادف لشگر، مشهور است، 7 سال عهده دار امامت شیعهبود که در این دوره، از سه طرف تحت فشار قرار داشت.
وی در ادامه افزود: حکومت وقت، غالیان شیعه و شیعیانتندرو، روش اعتدالی و مبتنی بر تفکر و آگاهی بخشی امام را مورد حمله قرار می دادند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهراندر ادامه سخنان خود به بخشی از زندگی نامه امام حسن عسکری اشاره داشت و گفت: حکومت از ارتباط مردم با امام حسن عسکری نگران بود و این ارتباطات را محدود می‌کرد، غالیان یاغلوکنندگان شیعه، با زیاده‌روی در مدح و دادن نسبت‌های الهی و فراتر از حد بشر به امامان شیعه موجب انحراف عقیدتی در جامعهمی‌شدند و نیروهای تندرو شیعه با دست زدن به قیام مسلحانه و خشونتبا مبارزه با حکومت می‌پرداختند در حالی که روش امامان، آگاهی‌بخشی و مبارزه نرم و فکری با ظلم بود نه دست زدن به خشونت.
محسن هاشمی یادآور شد: دستاوردهای امام حسن عسکری(ع) در مدت هفت ساله امامت ایشان بسیار درخشان و پربار بود، ایشان جامعه شیعه را آماده دوران غیبت کرد و شبکه وکلای شیعه و ایجاد سیستم ارتباطات امن و معتبر میان امام و شیعیان را که در دوران غیبت صغری و اولیه امام عصر مورد استفاده قرار گرفت تکمیل و تعمیق نمود.
وی افزود: درس امام حسن عسکری برای شیعیان، حفظ میانه‌روی و اعتدال در عقاید و باورها، حفظ حریت و آزادگی در برابر ظلم در روحیات، و حفظ صلح‌طلبی و فاصله گرفتن رفتارهای خشونت آمیز در عمل است که امیدواریم سرلوحه فعالیت ما نیز قرار گیرد.
محسن هاشمی همچنین به روز پژوهش اشاره داشت و گفت: یکی از مشکلاتکشورهای در حال توسعه، کم‌توجهی به پژوهش و تحقیق قبل از هر اقدام عملی است، حمایت عملی از پژوهشگران، کاربردی کردن پژوهش‌ها و توجه به نتایج پژوهش در تصمیم‌گیری سه نیاز جدی مدیریت شهری است که باید بصورت توامان و نه جزیره‌ای در مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.
به گفته وی، یکی از مهمترین موضوعاتی که پژوهش باید در آن مورد توجه قرار گیرد، موضوع برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های درازمدت و راهبردی است که در روزهای اخیر با ارسال ویراست دوم برنامه سوم توسعه شهر تهران، کمیسیونهای تخصصی شورا بایست با رویکردی علمی و پژوهشی و نه سلیقه‌ای و سیاسی، این برنامه را بررسی کرده و در سطح یک برنامه قابل اجرا و واقع‌گرایانه برای اجرا به تصویب برسانند.
رئیس شورای اسلامی شهرتهران در ادامه با اشاره به تاخیری که در بررسی برنامه سوم به دلیل تغییرات مدیران شهری پیش آمده است ضمن قدردانی از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهری تهران گفت: جا دارد از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهرداری تهرانکه با مدیریت دکتر واعظ مهدوی، یکی از علمی‌ترین برنامه‌های مدیریت شهری را تدوین کرده و وزارت کشورچارچوب و روش این برنامه را به عنوان الگوی برنامه‌ریزی شهری به سراسر کشور ابلاغ کرد، تقدیر کنیم و امیدواریم برنامه سوم توسعه شهر تهرانبا استفاده از نقاط قوت برنامه دوم گامی رو به جلو باشد.
وی ادامه داد: با توجه به آنکه شهردار تهران، ویراست دوم احکام برنامه که با استفاده از پیشنهادات اعضای محترم شورا، در ویرایش نخست احکام برنامه ایجاد شده است، را ارسال کرده است، در انتظار هستیم که سایر اسناد برنامه نیز که شامل چشم‌انداز، استراتژی، اهداف، منابع و مصارف است نیز به زودی در اختیار شورا قرار گیرد تا امکان بررسی برنامه ایجاد شود.
هاشمی افزود: اگر چه امروز در ادبیاتمدیریت استراتژیک با توجه به پویایی محیط و تغییرات بنیادین، اعتبار برنامه‌ریزی درازمدت با تردید مواجه شده و بر استفاده بر برنامه‌های منعطف و قابلیت تطبیق با تغییرات شرایط و محیط سازمان تاکید می شود، جهت حفظ انسجام و هم‌افزایی سیاست‌ها، بودجه‌های سالانه و سایر مصوبات شورا نیاز به برنامه راهبردی مدیریت شهری وجود دارد اما بایست مکانیزیم ایجاد انعطاف و تغییر و تطبیق نیز به شیوه ای کارامد در برنامه سوم دیده شود.
وی طی پیشنهادی بیان داشت: جهت تسریع در بررسی و آماده‌سازی برنامه سوم و جبران تأخیراتی که به دلیل تغییرات مکرر در مدیریت شهری ایجاد شده است، ستاد تدوین برنامه با مشارکت معاونت برنامه‌ریزی شهرداریو کمیسیون‌های تخصصی شورا تشکیل شود و با فعالیت فشرده تا بهمن ماه برنامه سوم را نهایی و به صحن شورا ارائه کند.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی
خرم آباد - ایرنا - در طول تاریخ همواره اندیشه های مخالف با حاکمیت درهر جامعه ای وجود داشته و افرادی تحت عنوان مخالفان سیاسی و یا پیروان سایر مذاهب و ادیان با حاکمان مخالف یا حداقل همراه نبوده اند.
ترافیک سنگین نوروزی در جاده های کندوان و هراز
نوشهر - ایرنا - ترافیک جاده های منتهی به استان مازندران در آستانه تعطیلات نوروزی در دو محور کندوان و هراز سنگین و نیمه سنگین است.
مراتع جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
امداد رسانی نیروهای نظامی در محور خوش ییلاق
گنبدکاووس - ایرنا - شرایط بد جوی اوضاع محور خوش ییلاق را از حالت عادی خارج کرده و نیروهایی از ارتش و سپاه برای امداد رسانی به منطقه اعزام شده اند.
ریزش کوه در جاده سوادکوه یک کشته برجا گذاشت
ساری-ایرنا- مرکز مدیریت راههای مازندران گفت: ریزش کوه در محور سوادکوه بر روی یک خودروی عبوری، راننده این خودرو را به کام مرگ کشاند.
رکود سی ساله بارش های زمستانی در مازندران شکست
ساری-ایرنا- مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: باران سیل آسا چند روز اخیر در مازندران رکود سی ساله بارش های زمستانی را به خصوص درمناطق مرکزی و شرقی استان شکست.
خلیل آباد شهر جاذبه های به یادماندنی
مشهد- ایرنا- خلیل آباد از شهرستانهای کوچک اما ارزشمند از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در جنوب غربی خراسان رضوی و میزبان شایسته برای مسافران و زائرانی است که خواهان سفر به سرزمین های آرام و کوچکند.
مردم استان بوشهر پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر با صدور پیامی با قدردانی از حضور مردم در آئین استقبال از رئیس جمهوری گفت:مردم این استان با حضور پرشور خود درآئین استقبال از رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید پشتیبانی خود را از دولت ثابت کردند.
طغیان قره سو بخشی از بوستان الغدیر گنبد را زیر آب برد
گنبدکاووس - ایرنا - به دنبال بارش شدید باران 24 ساعت گذشته، رودخانه قره سو در ورودی شهر گنبدکاووس و از سمت آزادشهر طغیان کرد و بخشی از بوستان الغدیر این شهر را زیر آب برد.
بوم هزار رنگ گردشگری اصفهان، زیبا و پرشکوه از قله تا کویر
اصفهان - ایرنا - کهن دیار اصفهان با دارا بودن زیبایی های خیره کننده از شب های شگفت انگیز کویر تا صلابت کوهستان های سپید، به جهانی کوچک از اقلیم و آثار تاریخی و باستانی و طبیعی می ماند که در همه ایام به ویژه تعطیلات نوروزی پذیرای گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
یک فروند کشتی تجاری در بندر عباس غرق شد
کدام خوراکی‌ها چربی‌های بدن را می‌سوزانند؟
ابلاغ دستورالعمل تعرفه خدمات سرپایی دارویی در داروخانه‌های دولتی و خصوصی
لزوم توجه بهزدر مناطق محروم
یک روستا در مازندران زیر آب رفت
چه موادغذایی را در ایام نوروز مصرف کنیم؟
آمادگی کامل امدادگران برای چهارشنبه سوری
آمادگی پایتخت برای استقبال و بدرقه مسافران نوروزی
ترافیک سنگین در آزادراه کرج-قزوین
آموزش اصول مدیریت بحران به ۱۵۶۰ سرباز در دوران آموزشی